REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka stawka VAT dla robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą

Często się zdarza, że podatnicy prowadzący działalność w zakresie robót budowlanych realizują inwestycje, które ze względu na swoją specyficzność trudne są do zakwalifikowania jako związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. W tym przypadku właściwa będzie stawka 22%.

Jak zaniechanie inwestycji wpływa na prawo do odliczenia VAT od poniesionych wydatków

Zdarza się, że podatnicy realizujący projekty inwestycyjne ze względów gospodarczych postanawiają zrezygnować z inwestycji. Najczęściej przy podejmowaniu takiej decyzji nie zastanawiają się nad konsekwencjami podatkowymi. Warto jednak wiedzieć jak taka sytuacja wpłynie na prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków już poniesionych.

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Przekazywanie i zużywanie artykułów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, soki, ciastka, na naradach i spotkaniach pracowników spółki, pracowników i przedstawicieli podmiotów z grupy kapitałowej, pracowników z przedstawicielami firm doradczych, zarządu spółki z członkami rady nadzorczej i przedstawicielami związków zawodowych, artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu firmy, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Czy można odliczyć VAT od importu usług z raju podatkowego

Przepis art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, który odmawia prawa do odliczenia podatku naliczonego od usług nabywanych z rajów podatkowych, jest niezgodny z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy. W związku z tym, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od usług pochodzących z Jersey (kraj nazywany rajem podatkowym, wymieniony w Załączniku nr 5 do ustawy o VAT).

REKLAMA

Czy przekazywanie pieniędzy przedstawicielstwu podlega VAT

Czy przekazywanie przez Spółkę na rzecz przedstawicielstwa środków pieniężnych przeznaczonych na realizację zadań tego podmiotu, jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?

Jak skutecznie wybrać kwartalne rozliczenie z VAT

W dniu 25 lutego 2010 r. podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym pisemne zawiadomienie, iż począwszy od pierwszego kwartału 2010 r. będzie rozliczać się z podatku VAT kwartalnie. Zawiadomienie to nie zostało złożone równocześnie z formularzem aktualizacyjnym VAT-R, który został złożony w ww. Urzędzie Skarbowym w dniu 27 lutego 2010 r. Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego rozliczania się z podatku VAT jest prawnie skuteczne, pomimo późniejszego złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R?

Czy można ustanowić pełnomocnika do podpisywania deklaracji VAT

Czy możliwe jest udzielenie osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7k w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem?

Czym jest wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów przez podatnika

Szczególny przypadek transakcji wewnątrzwspólnotowych ma miejsce w przypadku przemieszczenia przez jednego podatnika towaru z jednego państwa członkowskiego do innego.

REKLAMA

Czy rolnik sprzedając grunt rolny jest zobowiązany do odprowadzenia VAT

Rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne. Jeśli więc osoba taka dokonuje sprzedaży majątku związanego z własną działalnością, jest z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług.

Czy spółka może być rolnikiem ryczałtowym

Czy Spółka spełnia założenia definicji „rolnika ryczałtowego” i czy w związku z tym może nie naliczać VAT od opisanych w stanie faktycznym: sprzedaży roślin pochodzących z upraw, świadczonych usług, hodowli zwierząt i nie składać z tego tytułu deklaracji VAT-7?

Czy można przechowywać elektronicznie kopie faktur wystawionych w formie papierowej

Nie ma prawnych przeszkód dla stosowania "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu.

Nowości w akcyzie od energii elektrycznej i paliw od 1 września 2010 r.

Na pytania dotyczące tytułowych kwestii odpowiada Jakub Matusiak - starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Czy można uznać za fakturę VAT potwierdzenie zakupu biletu za pośrednictwem strony internetowej

Fiskus uważa, że takie bilety nie mogą być uznane za fakturę, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ nie są wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług, a jedynie drukowane przez nabywców tych usług.

Czy można odliczyć VAT z faktury bez pełnej nazwy firmy nabywcy będącego osobą fizyczną

W świetle obowiązujących przepisów brak pełnej nazwy firmy osoby fizycznej nie powinien być przeszkodą dla odliczenia VAT, o ile na fakturze znajdą się nazwisko i imiona nabywcy.

Kiedy otrzymane faktury nie dają prawa do odliczenia VAT

Naczelną zasadą VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Zasadę tą określa art. 86 ustawy o VAT mówiąc o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Kiedy wystawiać faktury przy usługach o charakterze ciągłym

Podatnicy wystawiający faktury za najem, dzierżawę i inne usługi ciągłe mogą określić datę sprzedaży na fakturze poprzez podanie jedynie miesiąca oraz roku sprzedaży. W takim przypadku fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Czy można odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rozpoczęciem działalności

Ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Podatnik musi też uzyskać status czynnego podatnika VAT i rozliczyć te wydatki w deklaracji VAT.

Jak rozliczać VAT metodą kasową

Mały podatnik VAT może wybrać tzw. kasową metodę rozliczania tego podatku.

Jak kwalifikować dla potrzeb VAT sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości

Sprzedaż udziału we współwłasności stanowi sprzedaż prawa, a nie materialnej ( fizycznej ) części gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu) i posadowionych na nim budynków. Dlatego sprzedaż udziałów w nieruchomości jest świadczeniem usług niepodlegającym zwolnieniu z opodatkowania VAT.

Faktura VAT - kiedy można ją anulować

Czasem podatnicy wystawiają faktury ale czynności, które dokumentują nie dochodzą do skutku (np. klient nie odbiera zamówionego towaru). Wtedy trzeba anulować fakturę o ile nie została ona przekazana kontrahentowi. W innej sytuacji pozostaje jedynie możliwość korekty faktury.

Czy od przekazania pracownikowi bonów towarowych trzeba zapłacić VAT

W Polsce od wielu lat panuje jednolita interpretacja (zarówno organów podatkowych, jak i sądów), że wydanie bonów towarowych nie podlega VAT, bo nie jest to ani sprzedaż towaru ani świadczenie usług. Jednak niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C‑40/09 (Astra Zeneca UK Ltd) zrodził wątpliwości w tej, wydawałoby się, wyjaśnionej już kwestii.

Co to jest próbka i prezent małej wartości w prawie unijnym dotyczącym VAT

Przekazanie próbek i prezentów o małej wartości nie podlega VAT. Jak powinno się rozumieć te pojęcia na gruncie VAT tłumaczy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 30 września 2010 r. w sprawie C‑581/08 EMI Group Ltd przeciwko The Commissioners for Her Majesty’s Revenue and Customs.

E-faktury przesyłane mailem bez e-podpisu od 2011 roku

Minister Finansów podpisał zapowiadane wcześniej rozporządzenie dopuszczającego przesyłanie faktur w dowolnej formie elektronicznej (np. mailem). Od 2011 roku pojawią się zatem przepisy, które usankcjonują prawnie praktykę dopuszczoną już wcześniej przez NSA i przepisy unijne.

Który miesiąc jest w końcu właściwy dla zastosowania 0% stawki VAT przy WDT

Mimo, że zmiana przepisów regulujących kwestię związaną ze zbieraniem dokumentacji uprawniającej do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT została dokonana przez ustawodawcę na początku 2010 r. nadal kwestia ta wywołuje wiele wątpliwości wśród stosujących ją w praktyce podatników. Dlaczego? Otóż, z powodu niesamowicie trudnego języka jakim te przepisy się po sługują.

VAT 2011 - ograniczenie zakresu zwolnienia z VAT dla usług edukacyjnych

W dniu 24 września 2010 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która obecnie została skierowana pod obrady Senatu. Wejście w życie wskazanej ustawy planowane jest na dzień 1 stycznia 2011 r. Wśród szeregu zmian uwagę zwracają te dotyczące zwolnień od podatku VAT, a wśród nich ograniczenie zakresu zwolnienia dla usług edukacyjnych.

Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, dokonując zakupu towarów od rolnika ryczałtowanego zobowiązany jest udokumentować zawartą transakcję fakturą VAT RR. Oprócz danych dotyczących przedmiotu transakcji, faktura taka powinna zawierać wskazanie podmiotów uczestniczących w transakcji, w tym imię i nazwisko lub nazwę dostawcy. Sytuacja ulega skomplikowaniu, gdy rolnik odmawia podania swoich danych.

Kiedy firma szkoleniowa może odliczać VAT

Czy podatnikowi świadczącemu usługi szkoleniowe (zwolnione z VAT) przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją szkolenia?

Jak wystawiać faktury na małżonków prowadzących osobne firmy aby mogli odliczyć VAT

Małżonkowie, prowadzący odrębne działalności gospodarcze, dokonujący budowy domu mieszkalnego z wydzieloną częścią usługową, wykorzystywaną do prowadzonych działalności, mają prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony w związku z poniesionymi z tego tytułu wydatkami.

Jak są opodatkowane VAT usługi ciągłe?

Kiedy usługę można uznać za mającą charakter usługi ciągłej i jakie są podatkowe konsekwencje świadczenia usług ciągłych?

Jaką stawkę VAT stosować przy usługach rekreacyjnych dla dzieci

Prowadzę sezonową działalność polegającą na odpłatnym udostępnianiu dmuchanych zjeżdżalni i trampolin. Na ogół odbywa się to na imprezach plenerowych organizowanych przez gminy, większe firmy, szkoły i przedszkola. Jaką stawkę VAT powinienem stosować przy świadczeniu tego typu usług?

Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

Podobnie, jak w przypadku alkoholi, polskie przepisy akcyzowe, które są kalką przepisów unijnych, rozróżniają 4 sytuacje przywozu lub przesyłki papierosów i wyrobów tytoniowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W każdej z tych sytuacji stosowane są inne zasady opodatkowania, w tym inne limity przywozu tych wyrobów bez akcyzy.

Czy można wystawić fakturę VAT przed wykonaniem usługi

Podstawowym terminem na wystawienie faktury jest termin 7-u dni od dnia dokonania wydania towarów lub wykonania usługi.

Czy można odliczyć podatek naliczony na podstawie duplikatu faktury VAT

Obowiązujące przepisy przewidują sytuację, w której podatnik może nie mieć oryginału wystawionej faktury potwierdzającej dokonana transakcję (np. w wyniku zagubienia, kradzieży czy innych okoliczności).

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą podwyższającą VAT należny

W obrocie gospodarczym bardzo często, z różnych przyczyn, często niezależnych od kontrahentów, dochodzi do sytuacji gdy niezbędne staje się wystawienie faktury korygującej. Po jej wystawieniu rodzi się pytanie kiedy taka faktura zwiększająca podatek należny podlega rozliczeniu – w miesiącu jej wystawienia czy w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej.

Kiedy trzeba płacić akcyzę od alkoholi przywożonych dla osób fizycznych

Podróż zagraniczna jest czasami okazją do zakupu pamiątek i prezentów dla siebie lub dla rodziny i znajomych. Prezentami tymi bywają różne alkohole, które albo wieziemy od razu ze sobą, albo też każemy sobie wysłać pocztą lub kurierem. Czasem trzeba w takich sytuacjach zapłacić akcyzę.

Zakup prądu w innym kraju UE a podatek akcyzowy

Od dłuższego czasu istnieje możliwość, aby wybrać sobie podmiot (np. elektrownię) od którego będziemy kupować energię elektryczną, przy czym z możliwości tej korzysta bardzo mało podmiotów i osób fizycznych.

Jakie zmiany zaszły w zawartości oświadczeń nabywców oleju opałowego

Wielu z nas uczestniczy w obrocie olejem opałowym, zarówno jako kupujący a czasami jako sprzedający. Powinniśmy zatem mieć świadomość tego, że przy zawieraniu transakcji sprzedaży takiego oleju obowiązkowo musimy wypełnić oświadczenie dla celów podatku akcyzowego.

Opłaty dyscyplinujące pracowników nie podlegają VAT

Celowe lub przypadkowe zniszczenie przez pracownika mienia należącego do przedsiębiorstwa nie tylko wywołuje utrudnienia w jego funkcjonowaniu, ale też przynosi konkretne koszty (straty) bieżące i przyszłe.

Czy świadczenia związane z pożyczką podlegają VAT

Firma udzielająca pożyczek żąda otrzymania szeregu świadczeń w związku z udzieloną pożyczką. Które z nich ma opodatkować podatkiem VAT? Odpowiedź na to pytanie jest istotna zarówno dla firmy prowadzącej taką działalność jak i dla jej klientów.

Czy jedna faktura korygująca może korygować kilka faktur

Nie ma przeszkód, by wystawiać zbiorcze faktury korygujące do co najmniej kilku faktur. Dane na zbiorczej fakturze korygującej powinny pozwolić jednoznacznie stwierdzić, których faktur pierwotnych przedmiotowa faktura korygująca dotyczy - w szczególności obejmować korektą sprzedaż co do gatunku i tożsamą podmiotowo oraz wymieniać elementy kwotowe objęte tą samą stawką podatku.

Czy płatność za pośrednictwem agenta rozliczeniowego może nie być ewidencjonowana kasą fiskalną

Konstrukcja płatności za pośrednictwem agenta polega na uiszczaniu środków przez kupującego na rachunku agenta, a następnie przekazanie jej do sprzedającego. W praktyce oba transfery środków dokonywane są przelewem bankowym, choć można się też spotkać z płatnością przez kupującego przekazem pocztowym.

Jakie konsekwencje w VAT ma otrzymanie zapłaty za pośrednictwem agenta rozliczeniowego

W e-handlu coraz częściej spotykaną formułą płatności jest zapłata za pośrednictwem systemu płatności obsługiwanego przez agenta rozliczeniowego. Z punktu widzenia sprzedającego przyjęcie tą drogą zapłaty za towar lub usługę wiąże się ze szczególnego rodzaju zagadnieniami podatkowymi w VAT.

Jest zgoda UE na ograniczenia odliczania VAT od samochodów

Unia Europejska, a w zasadzie Rada UE zgodziła się 27 września 2010 r. ze stanowiskiem polskiego Ministerstwa Finansów, iż zasadne jest stosowanie przez Polskę ograniczenia wysokości odliczenia VAT na niektóre pojazdy.

Jak wygląda kwestia bezpodstawnego wzbogacenia, na gruncie ustawy o VAT

Przepisy przewidują, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (art. 405 kodeksu cywilnego).

Czy korporacja taksówkowa powinna płacić VAT

Czy Stowarzyszenie Kierowców, które prowadzi działalność statutową polegającą na organizowaniu pracy kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia, powinno być podatnikiem podatku od towarów i usług?

Jak rozliczyć VAT przy przekazaniu samochodu firmowego na cele osobiste

Czy w przypadku przekazania przez podatnika na cele osobiste samochodu osobowego, stanowiącego towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług o wartości początkowej nie przekraczającej 15000 zł w tym samym roku, w którym dokonano zakupu samochodu i zwolnienia tego przekazania od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 97 poz. 970 ze zm.) istnieje obowiązek korekty 100% podatku VAT wcześniej odliczonego przy zakupie (art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług)?

Jak rozliczyć w VAT import usług szkoleniowych

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza zlecić zagranicznej firmie wykonanie usługi szkoleniowej w Polsce. Firma ta nie jest zarejestrowana jako podatnik w Polsce, a więc podatek zostanie rozliczony przez Spółkę w ramach importu usług. Czy w związku z powyższym u Spółki wystąpi sprzedaż zwolniona i ciążyć będzie na niej obowiązek stosowania przepisów o odliczaniu częściowym?

Jak może odliczać VAT taksówkarz opodatkowany ryczałtem

Prowadzę sklep spożywczy, a jednocześnie dorabiam jako taksówkarz. Chciałbym skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług taksówkowych ryczałtem. Moje wątpliwości dotyczą możliwości odliczania VAT naliczonego, związanego z nabywaniem towarów i usług (w szczególności usług związanych z naprawą samochodu). Czy będzie to możliwe?

Czy świadczenia w ramach projektu realizowanego z funduszy UE są opodatkowane VAT

Spółka z o.o. jest wydawcą dzienników regionalnych . Działalność gospodarcza Spółki koncentruje się na działalności wydawniczej, świadczeniu usług poligraficznych oraz sprzedaży powierzchni reklamowej w prasie. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Czy wykonanie świadczeń w ramach projektu będącego realizacją środków z dotacji z UE podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Czy w spisie z natury podatnik winien wykazać towary, które nie były przedmiotem dostawy

Brzmienie art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT wprost wskazuje, że podatnik jest obowiązany ująć w spisie z natury takie towary, które nie były przedmiotem dostawy, ale co do zasady mogą być jej przedmiotem. W tym stanie prawnym nie są objęte obowiązkiem ujęcia w spisie z natury te towary, których dostawa nie jest dopuszczalna.

REKLAMA