REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać VAT w komisie

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła zmiany w zasadach wystawiania faktur w obrocie komisowym. Jak prawidłowo obliczać obrót komisowy?

Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego

Podatnicy, którzy w 2009 r. zamierzają skorzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego, powinni do 20 stycznia br. złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Jak rozliczać ulgę prorodzinną w rozliczeniu za 2008 rok

Ulga prorodzinna w zeznaniach podatkowych składanych za 2008 rok będzie rozliczana na dotychczasowych zasadach. Prawo do odliczenia zyskają jednak podatnicy, których dzieci studiowały za granicą lub uzyskiwały dodatek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną.

Korzystne zmiany w Ordynacji podatkowej

1 stycznia 2009 r. weszły w życie nowe, korzystne dla podatników, przepisy Ordynacji podatkowej. Według nich podatnicy, którzy dobrowolnie uregulują zaległość podatkową, mają prawo do obniżenia o 25% wysokości odsetek za zwłokę. To tylko niektóre ze zmian.

REKLAMA

Korekta VAT od zakupu paliwa wywołuje skutki w podatku dochodowym

W ciągu pięciu lat organy podatkowe i organy kontroli skarbowej mogą kontrolować poprawność zaliczenia nieodliczonego VAT od zakupu paliwa do kosztów uzyskania przychodów. Czy w związku z ostatnio wydanym wyrokiem przez ETS opłaca się korygować VAT?

Termin płatności długu celnego będzie można odroczyć

Podatnik, który zostanie powiadomiony o długu celnym, będzie musiał go zapłacić w ciągu dziesięciu dni od momentu powiadomienia. W niektórych przypadkach termin płatności będzie mógł być odroczony.

Dłuższy termin na zgłoszenie nabycia rzeczy i praw majątkowych

Co zmieni się w ustawie o podatku od spadków i darowizn od 1 stycznia 2009 r.? Jaki będzie termin na zgłoszenie w urzędzie skarbowym nabycia własności rzeczy i praw?

Nowe zasady odpowiedzialności za długi przedsiębiorstwa

Od 2009 roku nabywca składników majątku nie odpowie za długi przedsiębiorcy. Kupujący odpowie jednak za zaległości podatkowe sprzedawcy powstałe do końca 2008 roku. Ryzyko odpowiedzialności nadal będzie obciążać nabywców przedsiębiorstwa lub jego części.

REKLAMA

Fiskus zagląda pod świąteczną choinkę

Świąteczny prezent pod choinką to darowizna jak każda inna. Najbliższa rodzina nie musi płacić podatku od świątecznych podarunków. Jeśli prezenty są wyjątkowo cenne, trzeba ten fakt zgłosić fiskusowi.

W zeznaniu za 2008 rok zmienią się zasady przekazywania 1 proc. podatku

W zeznaniu za 2008 rok zostaną wprowadzone pewne modyfikacje przy przekazywaniu 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Rozliczenie na zasadach ogólnych jest często bardziej opłacalne

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali jest podstawową formą rozliczenia z urzędem skarbowym. Od przyszłego roku zastosowanie stawki progresywnej może być korzystniejsze niż liniowej.

Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. zostały wprowadzone uproszczenia w rozliczaniu WDT. Na podstawie nowych przepisów podatnik uzyskał prawo do rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w następnym okresie rozliczeniowym, gdy nie zgromadzi w terminie dokumentacji potwierdzającej dostawę.

Ile można zyskać dzięki nowej skali podatkowej

Mimo obniżenia stawek i podniesienia progu podatkowego w 2009 roku wolna od podatku będzie ta sama kwota co dziś. Zmaleje też ulga na dzieci. Można też liczyć w styczniu na wynikającą z obniżenia podatków podwyżkę pensji.

Kiedy małżonkowie mogą złożyć wspólne zeznanie PIT

Małżonkowie, którzy spełnią ustawowe warunki, mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia podatku dochodowego. W rozliczeniu za 2008 rok wspólne zeznanie będą mogli złożyć również małżonkowie zamieszkujący za granicą, uzyskujący w Polsce większość dochodów.

Jak opodatkować aport wg nowych przepisów VAT

Nowe rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT nie zawiera m.in. zwolnienia z podatku aportów wnoszonych do spółek. Podatnicy będą więc mogli odliczać podatek naliczony przy zakupie towarów będących przedmiotem aportu.

Jakie skutki ma cesja leasingu

Przepisy podatkowe nie zabraniają cesji umowy leasingu. Nie regulują jednak skutków takiej cesji. Zgodnie z wykładnią Ministra Finansów cesja umowy leasingu oznacza konieczność sprawdzenia, czy na dzień jej dokonania przekazana „pozostała” część umowy spełnia wymogi uznania za podatkową umowę leasingu.

Jakie dokumenty uprawniają do korzystania z ulg podatkowych

Urząd skarbowy ma prawo sprawdzać rozliczenia podatkowe - w tym odpowiednią dokumentację - przez prawie sześć lat, czyli do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Różnice kursowe trzeba wykazać

Na zakończenie roku trzeba rozliczyć różnice kursowe. W rachunku zysków i strat wykazuje się je po skompensowaniu (per saldo), odpowiednio jako przychód lub koszt finansowy.

Od nowego roku firma będzie mogła zaliczyć w koszty więcej wydatków

Po 1 stycznia 2009 r. podatnicy CIT będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość darowizn żywności przekazanych na cele charytatywne, a także koszty zaniechanych inwestycji.

Pierwsze spotkanie z biegłym rewidentem

Pierwsze spotkanie robocze służy do omówienia procesu badania i ustalenia harmonogramu badań wstępnych i głównych. Należy też zapoznać biegłego z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary funkcjonowania jednostki.

Sposoby rozliczania refakturowanych usług

Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania marży. Jego celem jest przeniesienie kosztów na podmiot, który z danej usługi faktycznie korzysta. Sama czynność refakturowania nie sprawia większych problemów. Wątpliwości mogą się pojawiać przy rozliczaniu niektórych rodzajów kosztów.

Inwentaryzacja drogą potwierdzenia sald

Jednostki, w zależności od tego, z jakim składnikiem aktywów lub pasywów mają do czynienia, przeprowadzają inwentaryzację roczną na trzy sposoby: drogą spisu z natury, porównania danych księgowych z odpowiednimi dokumentami oraz potwierdzenia sald.

Podatnicy traktowani w zależności od sądu

Sprawa traktowania podatników w zależności od miejsca zamieszkania lub siedziby firmy wraca wraz z rozporządzeniem prezydenta, na mocy którego od 11 października skargi na interpretacje ministra finansów rozpatrują wszystkie WSA w kraju.

Nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników

Zatrudniając pracowników, pracodawca ponosi nie tylko koszty wynagrodzeń czy ekwiwalentów, ale często także innych świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych. Dokonywanie tych świadczeń pociąga za sobą obowiązki związane z odprowadzeniem zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ZUS. Jak rozliczyć te świadczenia?

Sprzedaż domu w PIT-39

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory nowych formularzy PIT. Już w rozliczeniu za 2008 rok w zeznaniach podatnicy będą musieli podać więcej danych. Transakcje dotyczące sprzedaży nieruchomości wykażemy w nowym zeznaniu PIT-39.

Jak rozliczać wydatki na akcje promocyjne

W celu podniesienia atrakcyjności oferty sprzedawcy często decydują się na przeprowadzenie akcji promocyjnych, w ramach których klientom są przekazywane różne towary (nagrody, prezenty). Jakie są skutki podatkowe takich działań?

Z jakimi obowiązkami podatkowymi wiążą się transakcje w internecie

Wszystkie osoby, które sprzedają towary lub usługi w internecie, muszą wiedzieć, że z każdą transakcją dokonaną w sieci wiążą się pewne obowiązki podatkowe. Działalność internetowa jest pod ścisłą kontrolą fiskusa, co powoduje, że nierozliczenie prowadzonych transakcji może skończyć się karą.

O transakcjach unijnych trzeba poinformować urząd

Ze względu na konieczność kontrolowania obrotu pomiędzy państwami wspólnoty wprowadzono obowiązek informowania urzędu o dokonanych transakcjach. Informacje o nich składa się co kwartał.

Transakcje z podmiotami powiązanymi w księgach rachunkowych

Transakcje z jednostkami powiązanymi. Powinny być one ewidencjonowane w księgach rachunkowych w taki sposób, aby można je było łatwo wyodrębnić.

Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 grudnia 2008 r.

Sejm uchwalił długo oczekiwane zmiany w ustawie o VAT. Zdecydowana większość z nich zacznie obowiązywać już od 1 grudnia br. Pozostała część zmian zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Ulga na zakup kasy fiskalnej - od grudnia nowe zasady

Od grudnia zmienią się zasady refinansowania podatnikom części wydatków na zakup kas rejestrujących. Najważniejsza zmiana dotyczy limitów odliczenia z tytułu zakupu kasy.

Termin instalacji można czasem odroczyć

Podatnicy mogą uniknąć przykrych konsekwencji uchybienia terminom wynikającym z przepisów rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących dzięki przepisom Ordynacji podatkowej dotyczącym odroczenia terminu.

Jak korygować deklarację VAT-7

W przypadku złożenia błędnej lub niepełnej deklaracji VAT podatnicy mogą ją korygować. Jednak przepisy w niektórych przypadkach zawieszają to prawo. Wówczas złożenie korekty deklaracji jest bezskuteczne. Przedstawiamy zasady korekt deklaracji przez podatników VAT.

Jak wybrać program finansowo księgowy i rozliczyć jego zakup

Z końcem roku przedsiębiorcy rozważają zmiany posiadanych programów. Aby dokonać właściwego wyboru, należy się dobrze zastanowić, jakie funkcje, oprócz tych podstawowych, ma wykonywać program, aby dobrze służył danej firmie. Na co zwrócić uwagę, wybierając program do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Jak zaplanować prace związane z zamknięciem roku

Ostatni kwartał roku wiąże się z przygotowaniem jednostki do zamknięcia roku. Ponieważ prace te wykonywane są równolegle z bieżącymi obowiązkami - należy je odpowiednio zaplanować. Jak prawidłowo to zrobić?

Czym się kierować przy rozliczaniu kosztów na koniec roku obrotowego

Wątpliwości dotyczące prawidłowego rozliczania kosztów na ogół nasilają się na koniec roku obrotowego. Które z poniesionych kosztów wpływają na wynik finansowy bieżącego roku, a które należy rozliczać w czasie?

Jak przygotować się do współpracy z biegłym rewidentem

Przedmiotem badania przez biegłego rewidenta jest sprawozdanie finansowe oraz księgi rachunkowe. Samo zamknięcie ksiąg powinno nastąpić nie później niż w ciągu trzech miesięcy od momentu bilansowego. Kiedy więc należy podjąć współpracę z biegłym rewidentem oraz jak ją zorganizować, żeby nie była uciążliwa dla spółki?

Kto musi instalować kasę rejestrującą po 1 listopada

Jeśli od 1 listopada przedsiębiorca musi ewidencjonować obroty na kasie, a nie zrobi tego w ustawowym terminie, straci prawo do pewnych ulg i dodatkowo może zostać ukarany.

Jak poprawnie rozliczać koszty w czasie

Kwestia rozliczania kosztów w czasie jest niezwykle ważna. Klasyfikacja kosztów przesądza bowiem o poprawnym naliczaniu należnego podatku w odpowiedniej wysokości. Jak nie popełnić błędów?

Koszty zaniechanych inwestycji w księgach

Jak ująć w księgach rachunkowych koszty zaniechanych inwestycji? Jak rozliczyć podatkowo taki koszt? Czy VAT z faktur dokumentujących wydatki na zaniechane inwestycje może zostać odliczony?

Jak dokumentować przychody z działalności

Przedsiębiorca dla celów podatkowych musi odpowiednio dokumentować sprzedaż towarów lub usług. Wystawia na tę okoliczność rachunki lub faktury VAT. To nie wszystkie obowiązki.

Jakie są konsekwencje nierzetelnej ewidencji

Księga podatkowa może być uznana za nierzetelną, gdy brakuje w niej zapisów lub są w niej błędne zapisy dotyczące kosztów uzyskania przychodu. Jakie są konsekwencje nierzetelnej ewidencji?

Usługi niematerialne jako koszt

Niematerialny charakter można przypisać różnym rodzajom usług. Czy potrzebne są dodatkowe dokumenty dla zaliczenia wydatków na usługi niematerialne do kosztów?

Jak inwentaryzować aktywa i pasywa

Jednostki gospodarcze przeprowadzają inwentaryzację aktywów i pasywów na ostatni dzień każdego roku obrotowego (art. 26 ustawy o rachunkowości). Jak prawidłowo to zrobić?

Czy jest możliwa powtórna kontrola podatkowa w VAT

Ponowne przeprowadzenia u podatnika kontroli w tym samym zakresie będzie miało uzasadnienie, jeżeli stwierdzono rażące naruszenie przepisów. Jak rozumieją to pojęcie organy podatkowe?

Jak najkorzystniej amortyzować nieruchomość

W okresie straty najkorzystniejszym rozwiązaniem jest czasowe zaprzestanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych, tj. zmniejszenie stawki amortyzacji nawet do 0 proc.

Jak wybrać najkorzystniejszy sposób płacenia podatku w 2009 roku

Od 1 stycznia 2009 r. niektórym przedsiębiorcom będzie bardziej opłacało się opodatkowanie według skali niż liniowo. Na 2009 rok należy więc na nowo skalkulować formę opodatkowania. Który sposób opodatkowania wybrać?

Kto i jak odpowiada za zaległe podatki spółek

Odpowiedzialność członków zarządu spółki kapitałowej w zakresie obowiązków z wynikających z ustawy o rachunkowości dotyczy wszelkich czynności podejmowanych w ramach rachunkowości. Czy i kiedy odpowiedzialność za zaległe podatki ponosi biuro rachunkowe?

Transakcje zawierane między podmiotami powiązanymi

Na podmiotach uznanych za powiązane ciążą dodatkowe obowiązki nałożone przez ustawy podatkowe. Wiążą się one ze sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji, której brak może grozić oszacowaniem dochodu w wyższej wysokości.

Jak mali podatnicy mogą rozliczać VAT

Ustawa o VAT wprowadza kilka udogodnień dla małych podatników w zakresie rozliczania VAT. Jakie to udogodnienia i kiedy opłaca się z nich korzystać?

REKLAMA