REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za zgubiony przez urząd PIT z nadpłatą podatnik otrzyma odsetki

Podatnik, który wysłał roczne zeznanie podatkowe pocztą i posiada kserokopię PIT wraz z potwierdzeniem nadania, nie może być posądzony o niezłożenie zeznania.

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym

Przed nami istotne zmiany w zasadach dziedziczenia, a wszystko to za sprawą projektu nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw w zakresie prawa spadkowego.

Czy wydatki na podwyższenie kapitału stanowią koszty podatkowe

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obecne wyroki sądowe wskazują, że jednostki mogą zaliczać tego rodzaju wydatki do kosztów podatkowych, jednak organy skarbowe są najczęściej innego zdania.

Bezpłatna pomoc sąsiedzka nie jest opodatkowana

Osoby, które świadczą sobie nawzajem bezpłatną pomoc, np. w ramach banków czasu, nie podlegają opodatkowaniu – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Rozliczanie ryczałtu i diety w delegacji zagranicznej

Wartość diet należy ustalać w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży. Oznacza to, że przy ustalaniu diety nie ma znaczenia, że pracownik, udając się do danego kraju, przejeżdża przez inne kraje.

Co się zmieni w VAT w 2010 r.

Od stycznia 2010 r. podatników czekają kolejne zmiany w ustawie o VAT. Na uchwalenie czeka kilka projektów. Zmiany te możemy nazwać rewolucyjnymi. Część z nich jest wymuszona przepisami unijnymi. Pozostałe są następstwem orzeczeń lub praktyki. Przedstawiamy propozycje najważniejszych zmian.

Jak zostać dyplomowanym księgowym

Od ponad pół roku śledzimy postępy prac Stowarzyszenia Księgowych w Polsce nad certyfikacją zawodu księgowego. Na posiedzeniu 20 lipca 2009 r. Zarząd Główny SKwP podjął stosowne uchwały regulujące sprawę zawodu dyplomowanego księgowego.

Nie tylko PIT-37 przez internet

Podatnicy będą mogli przesłać bez e-podpisu rozliczenie elektroniczne za 2009 rok nie tylko na PIT-37, ale też na innych e-formularzach. MF przewiduje, że w rozliczeniu za 2009 r. podatnicy będą mogli składać kolejne formularze PIT bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak rozliczać zaliczki na poczet usług budowlanych

Dla usług budowlanych został przewidziany specjalny moment powstania obowiązku podatkowego. Jest to dzień otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Dwa nowe zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych

Pojawiły się nowe zwolnienia w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Z pierwszego mogą skorzystać podatnicy otrzymujący zapomogi z funduszy związkowych. Z drugiego – pracownicy otrzymujący kwoty ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, wydatkowane na cele działalności socjalnej.

Podatniku - nie myśl sam?

"Ułatwimy życie milionom podatników" – triumfalnie obwieścił premier Tusk. Zapowiedział, że jesienią powinna wejść w życie ustawa, która zwolni pracujących na jednym etacie z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT.

Jednorazowa amortyzacja - wyższa kwota limitu

Podniesiono limit odpisów amortyzacyjnych przeprowadzanych w ramach jednorazowej amortyzacji. Nowa wartość limitu obowiązuje jedynie w latach 2009 i 2010.

Ewidencjonowanie na kasie sprzedaży zrealizowanej w euro

W obowiązującym od 1 grudnia 2008 r. rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać kasy fiskalne, wprowadzone zostały regulacje odnośnie do wymogów, jakie powinny spełniać kasy rejestrujące służące do ewidencji obrotów po przystąpieniu Polski do strefy euro.

Data przychodu w księdze inwentarzowej

Księga inwentarzowa jest urządzeniem księgowym pomocniczym, służącym do szczegółowej ewidencji środków trwałych, czyli jednym słowem, jest to analityczne urządzenie księgowe, uszczegóławiające zapisy kont księgi głównej.

Nadzór publiczny nad wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta - Komisja Nadzoru Audytowego

2 lipca 2009 r. w ramach nowego systemu nadzoru publicznego nad zawodem biegłego rewidenta i działalnością podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych powstała Komisja Nadzoru Audytowego.

Jak uniknąć podatku Belki

Kilka banków oferuje lokaty, które umożliwiają uniknięcie płacenia podatku Belki. Podatek nie musi być płacony, jeśli należna kwota jest mniejsza niż 49 groszy.

Zmiany w przepisach dotyczących podatków dochodowych

Od 12 czerwca 2009 r. na przedsiębiorców wprowadzających na rynek baterie i akumulatory nałożono nowe obowiązki. Przedsiębiorcy ci mają obowiązek płacenia szeregu opłat. Nie wszystkie z tych opłat będą mogły zostać uznane za koszt podatkowy.

Czy każdy błąd na fakturze pozbawia prawa do odliczenia VAT

Aby można było pozbawić podatnika prawa do odliczenia VAT, wady faktury muszą być na tyle poważne, by wykluczały możliwość traktowania tego dokumentu jako faktury VAT. Które błędy pozbawiają prawa do odliczenia VAT?

Po co księgowym certyfikat

Według szacunków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w naszym kraju księgowością zajmuje się od 500 000 do 800 000 osób. Wielkości te nie są do końca sprecyzowane, bo tak naprawdę nie wiadomo, kim jest księgowy.

Wynajmujący zapłacą mniej fiskusowi

Jeśli od 2010 roku zacznie obowiązywać jedna 8,5-proc. stawka ryczałtu dla najmu, uprości to rozliczenia, a ukrywający przychody z najmu wyjdą z szarej strefy.

Już niedługo księgowi będą mogli zdobywać stopnie zawodowe

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadza certyfikację zawodu księgowego (certyfikat dyplomowanego księgowego). Planuje, że pierwsze certyfikaty zostaną wydane w 2011 r.

Premie gwarancyjne z książeczki mieszkaniowej nie podlegają PIT

Premie gwarancyjne oraz odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych nie są objęte podatkiem dochodowym.

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych materiały z logo firmy przekazane kontrahentom

Koszty materiałów zakupionych w celu przekazania ich kontrahentom należy ujmować jako koszty działalności operacyjnej jednostki. W zależności od tego, czy są to koszty reklamy czy koszty reprezentacji, będą one stanowiły (bądź nie) koszty uzyskania przychodów.

Jak rozliczyć w VAT zaniechanie inwestycji

Rozliczenie inwestycji zaniechanych cały czas budzi kontrowersje. Do niedawna urzędy skarbowe uznawały, że podatnik traci prawo do odliczenia VAT, gdy zaniechał inwestycji. Jednak ETS wskazał, że nabyte prawo do odliczenia pozostaje w mocy, nawet jeśli z powodów niezależnych od podatnika nigdy nie wykorzystał on nabytych towarów i usług do transakcji podlegających opodatkowaniu.

Kiedy spółka z o.o. może zmieniać stawki amortyzacyjne

Nie można w dowolnych terminach obniżać ani podwyższać stawek amortyzacyjnych. Można dokonywać tych zmian od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego bądź począwszy od miesiąca, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji.

Opodatkowanie i ewidencja usług turystyki

Jednostki świadczące usługi turystyki mogą nabywać je od innych podmiotów lub częściowo wykonywać je we własnym zakresie. W takim przypadku należy odrębnie ustalić podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników.

Koszty prac rozwojowych - nowe zasady

Od 22 maja 2009 r. podatnicy mają prawo wybierać sposób zaliczenia kosztów prac rozwojowych do kosztów podatkowych.

Jak rozliczać premie pieniężne

Jednostki w celu zwiększenia sprzedaży swoich towarów podejmują różne działania marketingowe. W ich wyniku często przyznawana jest klientom tzw. premia pieniężna, która ma zachęcić do dokonywania zakupów w danej jednostce i w efekcie zwiększyć jej obroty. Premie pieniężne budzą jednak wiele kontrowersji na gruncie podatkowym, w związku z tym są przedmiotem sporów.

Jak najkorzystniej podatkowo przekształcić jedoosobową działalność w spółkę z o.o.

Zamknięcie działalności gospodarczej, a następnie założenie spółki z o.o. nie jest jedyną metodą „przekształcenia” działalności prowadzonej samodzielnie w spółkę z o.o. Najbardziej neutralną podatkowo metodą „przekształcenia” działalności indywidualnej w spółkę z o.o. jest wniesienie prowadzonego przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z o.o.

Jak ustalać miejsce świadczenia usług pośrednictwa

Najwięcej zasad ustalania miejsca świadczenia usług określono w ustawie o podatku od towarów i usług dla usług pośrednictwa. Usługi te w większości przypadków są opodatkowane w miejscu, gdzie usługi lub dostawy, których dotyczą, będą opodatkowane.

Jakie zmiany dla podatników wniosła nowelizacja ustawy akcyzowej

Od 10 lipca 2009 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 98, poz. 819. Wprowadzone przez nią zmiany dotyczą przede wszystkim obrotu wyrobami tytoniowymi, spirytusowymi, winiarskimi i procedury nanoszenia znaków akcyzy na te wyroby.

Kiedy świadcząc umowę zlecenia lub o dzieło, płacimy VAT

Błędne ustalenie, że zleceniobiorca rozlicza VAT (jest podatnikiem VAT), ma poważne skutki również u nabywcy. Nie może odliczyć VAT z otrzymanej od zleceniobiorcy faktury. Zleceniobiorca nie podlega VAT, gdy w umowie zostały ustalone warunki jej wykonania, wynagrodzenie, a odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonanie tych czynności ponosi zleceniodawca.

Amortyzacja środków trwałych wykorzystywanych sezonowo

Działalność sezonowa charakteryzuje się tym, że w poszczególnych okresach roku następuje znaczący wzrost przychodów osiąganych z podstawowej działalności. Zmienność tych przychodów jest znacząca, powtarzająca się i możliwa do przewidzenia.

Jak rozliczać i ewidencjonować zasiłek chorobowy

Pracownik spółki przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jak prawidłowo ustalić i zaksięgować naliczenie i wypłatę zasiłku chorobowego ze środków ZUS wypłacanego przez firmę?

Deklaracje elektroniczne i udzielanie pełnomocnictw

Od 8 kwietnia 2009 r. podatnik lub płatnik może składać deklaracje drogą elektroniczną bez konieczności przechodzenia skomplikowanej procedury. Uproszczona jest też procedura udzielania pełnomocnictw do podpisywania deklaracji składanych elektronicznie.

Jakie są zasady przechowywania i niszczenia dokumentów

Zasady przechowywania dokumentów księgowych są zawarte w art. 74 ustawy o rachunkowości. Ustawa nie zawiera zasad niszczenia dokumentów. Jak zrobić to profesjonalnie?

Jak dokumentować i rozliczać przesunięcia międzymagazynowe

Rozliczenia przesunięć magazynowych można dokonać zbiorczo w ciągu okresu rozliczeniowego (miesiąca) pod warunkiem określenia takiej formy rozliczenia w polityce rachunkowości. Podstawą ewidencji operacji gospodarczych rejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej jest raport fiskalny kasy dobowy lub okresowy (miesięczny).

Odsetki od wyrównania zasiłków z ubezpieczenia społecznego są opodatkowane

Odsetki od wyrównania zasiłków z ubezpieczenia społecznego nie zostały zwolnione przedmiotowo od podatku dochodowego, a zatem powinny podlegać opodatkowaniu. Przy czym są to przychody z innych źródeł.

Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników

W przypadku dofinansowywania przez zakład pracy wypoczynku dla dzieci pracowników sposób rozliczenia jest uzależniony od źródła pochodzenia środków przeznaczonych na ten cel. Środki mogą pochodzić z ZFŚS albo ze środków obrotowych.

Jak rozliczać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Wartość ekwiwalentu za pranie odzieży należy ująć jako koszt w kolumnie 12 pkpir, tj. do wynagrodzeń. Ekwiwalent u pracownika może być zwolniony z podatku dochodowego lub jego wartość może być doliczana do przychodów ze stosunku pracy.

Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe

Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Bez zatwierdzenia podział zysku jest nieważny. Dlatego bardzo istotna jest wiedza, kto ma pełnić funkcję organu zatwierdzającego.

Od 1 lipca 2009 r. tylko e-zgłoszenia celne

Od 1 lipca 2009 r. zgłoszenia wywozowe przedsiębiorca musi składać obowiązkowo w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu ECS.

30 czerwca 2009 r. mija termin składania wniosków o zwrot VAT za 2008 r.

Polskie firmy, które w 2008 r. zakupiły towary lub usługi płacąc zagraniczny VAT, tylko do 30 czerwca br. mogą składać wnioski o jego zwrot. Uzyskanie zwrotu VAT wymaga od polskiego podatnika spełnienia warunków określonych w VIII dyrektywie oraz przepisach krajowych poszczególnych Państw.

Poczęstunek może być kosztem

Wydatki na poczęstunek dla kontrahentów mogą być zaliczone do kosztów. Jeśli poczęstunek nie będzie wystawny, nie można mówić o wydatkach na reprezentację.

Zaległości od zaniżonych wynagrodzeń są kosztem uzyskania przychodów

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., do podstawy zasiłku chorobowego wlicza się nagrody i premie, które zależą wyłącznie od dobrej woli i uznania jednostki. Czy odsetki od wyrównania zasiłku chorobowego wyliczonego zgodnie z orzeczeniem TK mogą być kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym?

Jakie koszty podatkowe można rozliczyć przy zgromadzeniu wspólników

Najpóźniej do 30 czerwca spółki z o.o. oraz spółki akcyjne powinny zorganizować zwyczajne walne zgromadzenia wspólników/akcjonariuszy.

Nowy zawód - dyplomowany księgowy

Księgowi powinni posiadać stosowne, wszechstronne wykształcenie oraz charakteryzować się odpowiednim poziomem etyki zawodowej. Dlatego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pracuje nad stworzeniem czterostopniowego systemu łączącego nowy tytuł dyplomowanego księgowego z już funkcjonującą ścieżką edukacyjną.

Jak opodatkować użytkowanie wieczyste

Opłata wstępna oraz opłaty roczne za użytkowanie wieczyste są opodatkowane dopiero w momencie ich otrzymania przez właściciela gruntu, nie później niż w dacie ich wymagalności.

Jak skorygować zeznanie CIT-8

Jeśli w rozliczeniu CIT-8 znalazły się błędy, należy złożyć jego korektę. W zeznaniu możemy mieć do czynienia zarówno z zaniżeniem podatku, jak i z jego zawyżeniem. O czym należy pamiętać, korygując zeznanie?

Jak zakwalifikować abonamenty medyczne - wyroki WSA

Od 2008 r. jeden z najbardziej poważnych sporów interpretacyjnych z organami podatkowymi dotyczy kwalifikacji wydatków na zakup abonamentów medycznych dla pracowników. Zdaniem fiskusa powoduje to powstanie przychodu po stronie pracownika. Spór w tej sprawie przeniósł się na salę sądową, a w sporach coraz częściej wygrywają podatnicy.

REKLAMA