REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT, PIT - koszty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przekazanie samochodu w celu zwolnienia się z długu - konsekwencje podatkowe

Dłużnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej przekazuje nieodpłatnie samochód wierzycielowi. W zamian za to zostaje zwolniony z długu. Organy podatkowe uważają, że może w tej sytuacji powstać przychód po stronie dłużnika. Wynika to z tego, że przekazanie samochodu, choć nie powoduje otrzymania ceny, jest odpłatną formą zbycia – dłużnik uzyskuje zwolnienie z długu. Konieczność zapłacenia podatku dochodowego zależy od daty nabycia samochodu.

Ubezpieczenia w specjalnej strefie ekonomicznej - przychód z tytułu odszkodowania

Zwolnienie strefowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, dotyczyć może wyłącznie dochodów, które spełniają dwa warunki łącznie: pochodzą z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE i są wymienione w zezwoleniu strefowym.

Zaliczki w PIT – brak oświadczenia zleceniobiorcy

Jakie są obowiązki płatnika, gdy zleceniobiorca nie przedstawi oświadczenia, że przedmiot zlecenia nie pokrywa się z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą ?

Imprezy integracyjne a PIT – stanowisko sądów administracyjnych

24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10) zapadła uchwała NSA w sprawie abonamentów medycznych. Organy podatkowe wykorzystują ją od tej pory do formułowania tezy, że przychód z tytułu świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika powstaje nawet wtedy, gdy pracownik nie skorzystał z zaoferowanej mu możliwości np. wzięcia udziału w imprezie integracyjnej.

REKLAMA

Licencja otrzymana nieodpłatnie – jak rozliczyć koszty podatkowe jej wdrożenia

Podmiot z grupy kapitałowej udostępnił przedsiębiorcy program rachunkowy (udzielono mu licencji). Za udzielone prawo do korzystania z systemu nie ustalono wynagrodzenia. Przedsiębiorca poniósł wyłącznie koszty wdrożenia programu księgowego (dostosowanie programu do potrzeb przedsiębiorcy). Powstaje wątpliwość, jak w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym, należy rozliczyć koszty wdrożenia systemu księgowego.

Wydatki kwalifikowane w SSE – wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii

Do wydatków, które kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną, przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Posłużono się nowym terminem „wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii”, który nie został zdefiniowany przez ustawodawcę.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa – kiedy mamy z nią do czynienia w rozliczeniach podatkowych

Ustawodawca niejednokrotnie przewidział w przepisach ustaw podatkowych dla czynności, które mają za przedmiot zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej również - ZCP) odmienne zasady opodatkowania niż dla podobnych czynności lecz z udziałem innych składników majątku. Przykładowo można wskazać, że nie rozpoznaje się przychodu z tytułu objęcia udziałów/akcji w zamian za aport, którego przedmiotem było ZCP.

Jak rozliczyć w CIT wydatek na przejęcie bazy klienckiej?

Spółka zamierza kupić bazę klientów. Jednocześnie spółka nabędzie prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych wcześniej przez sprzedających bazę z klientami. Wynagrodzenie za bazę kliencką będzie zatem kosztem przejęcia klientów, relacji gospodarczych z nimi oraz informacji o klientach. Jak rozliczyć podatkowo taki wydatek? Czy tak jak know-how?

REKLAMA

Jak rozliczać w CIT nabywanie usług za granicą?

Spółka prowadzi działalność w Polsce i zagranicą. W ramach działalności zagranicznej, w związku z realizowanymi za granicą inwestycjami spółka korzysta z usług profesjonalnych doradców (usług doradczych i badania rynku) posiadających siedzibę w krajach prowadzonej działalności. Usługi wykonywane są za granicą, a przedstawiciele zagranicznych firm doradczych nie spotykają się na terenie Polski z przedstawicielami spółki. Wynagrodzenie z tytułu wykonywanych za granicą usług jest przekazywane z polskiego rachunku bankowego spółki na rachunek podmiotów świadczących usługi w bankach zagranicznych. Czy spółka powinna pobierać od wyżej wskazanych wynagrodzeń zryczałtowany podatek dochodowy?

Wybory 2011 – diety członków komisji wyborczych bez PIT

Członkowie komisji wyborczych nie muszą płacić podatku od wypłaconych im diet i kwot zwrotu kosztów (podróży i noclegów). Co prawda jest limit tego zwolnienia – 2280 zł – ale z reguły wypłacone członkom komisji wyborczych należności są niższe od limitu. Zobaczmy więc ile można zarobić na wyborach.

Fizyczna likwidacja nie jest warunkiem zaliczenia do kosztów podatkowych nieumorzonej inwestycji w obcych środkach trwałych

Organy podatkowe uważają, że warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości inwestycji w obcych środkach trwałych jest ich jej fizyczna likwidacja. W dniu 29 czerwca 2011 r. zapadł wyrok NSA (sygn. akt II FSK 260/10), który podważa ten pogląd.

Czy odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu można opodatkować ryczałtem?

Podatnik uzyskuje przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z najemcą lokalu zawarł umowę na czas określony – tj. czterech lat. Po dwóch latach najemca zdecydował się na przeniesienie swojego oddziału w inny rejon miasta.

Jak rozliczyć używanie prywatnych samochodów pracowników do służbowych jazd lokalnych?

W praktyce gospodarczej często zdarza się, że pracownicy wykorzystują swoje prywatne samochody dla celów służbowych. Z tego tytułu przysługuje im zwrot poniesionych przez nich wydatków.

Samochód wniesiony do spółki partnerskiej – jak rozliczać koszty jego eksploatacji?

Czy w przypadku wniesienia przez wspólnika do spółki partnerskiej aportu w postaci samochodu wszystkie wydatki związane z utrzymaniem pojazdów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów

Czy zakupioną drukarkę trzeba wprowadzić do ewidencji wyposażenia?

Ewidencję wyposażenia obowiązane są prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą i prowadzące księgę przychodów i rozchodów.

Szkolenie osoby współpracującej w kosztach podatkowych firmy - porada

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych krajowych i międzynarodowych. Mój mąż pomaga mi w prowadzeniu firmy. Mąż planuje ukończyć kurs na prawo jazdy uprawniający do prowadzenia samochodów ciężarowych i specjalistyczne szkolenie wymagane od zawodowych kierowców. Dzięki temu będzie mógł wykonywać pracę kierowcy w zakresie krajowego i międzynarodowego przewozu towarów. Czy wydatki poniesione na szkolenia mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy odpracowywanie długu jest opodatkowane PIT?

Życie nas nie rozpieszcza i niektórzy czasami znajdują się w niekomfortowej sytuacji, kiedy nie mogą spłacać niektórych ze swoich zobowiązań, np. czynszu za mieszkanie. Skutki długotrwałego nieuiszania czynszu bywają bardzo opłakane (np. ponownie dopuszczalna w chwili obecnej eksmisja na bruk).

Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

Dla stwierdzenia, czy powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, konieczne jest prawidłowe wyodrębnienie transakcji. Dokumentowaniu podlegają tylko te, które przekroczyły określony limit kwotowy.

Koszty przypadające na różne źródła przychodów w CIT – wyjaśnienia KIP

W jaki sposób należy ustalić na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty przypadające na poszczególne źródła przychodów, jeśli źródło z którego dochód nie jest opodatkowany zostało utworzone w trakcie roku podatkowego?

Przychodów wspólnych nie można podzielić kluczem przychodowym

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej nie podzieli tak zwanych przychodów wspólnych kluczem przychodowym. Teza ta znalazła potwierdzenie w nowym orzeczeniu WSA we Wrocławiu (nieprawomocny wyrok z dnia 7 czerwca 2011, sygn. akt I SA/Wr 453/11).

Reklama w mediach jest kosztem uzyskania przychodu - porada

Wydatki na reklamę i promocję produktów lub usług w mediach (internet, gazety, czasopisma, telewizja, radio, gazetki reklamowe) są kosztem podatkowym. Brak jest możliwości bezpośredniego powiązania kosztu reklamy z uzyskanym przychodem stąd koszty te mają charakter pośredni. Zatem można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia (dacie zaksięgowania jako koszt).

Czy nabycie kabin dla palaczy zwiększa koszty uzyskania przychodów?

Restrykcyjność przepisów dotyczących ochrony przed skutkami palenia tytoniu wywołuje czasami konieczność wyposażenia firmy w kabiny dla palaczy. Służyć mogą zarówno pracownikom, czy kontrahentom (np. w biurze) albo klientom (np. w prowadzonej przez nas restauracji). Czy wydatki na ten cel są kosztami podatkowymi?

Kiedy deweloper rozlicza koszty inwestycji przeznaczonej do sprzedaży?

Realizacja projektu deweloperskiego wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznych wydatków, które dopiero w przyszłości zostają skompensowane przychodami osiąganymi ze sprzedaży bądź eksploatacji inwestycji.

Z jakich uproszczeń mogą skorzystać firmy, które nie muszą badać sprawozdania finansowego?

Czy odsetki od lokat bankowych uzyskane przez spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y są wolne od CIT?

Towarzystwo Budownictwa Społecznego zajmuje się budowaniem domów mieszkalnych i ich eksploatacją na zasadach najmu. Najemcy wpłacają kaucję mieszkaniową, zwracaną w momencie opuszczenia lokalu. Pieniądze z kaucji TBS umieszcza na lokatach bankowych, uzyskując z nich dochód w postaci odsetek. Cały uzyskiwany dochód, w tym ten z odsetek TBS przeznacza na cele związane z utrzymywaniem zasobów mieszkaniowych. Czy TBS powinno zapłacić podatek dochodowy od odsetek z takich lokat?

Czy po wniesieniu przedsiębiorstwa aportem do spółki umowy leasingowe będą kontynuowane przez nabywcę?

Trwa spór podatników z organami podatkowymi odnośnie podatkowych skutków przenoszenia praw do umów leasingowych. Organy podatkowe twierdzą, że cesja umowy leasingu oznacza na gruncie przepisów podatkowych, że nabywca rozpoczyna nową umowę leasingu. Natomiast sądy coraz częściej przyznają rację podatnikom, że w takim przypadku umowa jest kontynuowana przez podmiot, który nabył do niej prawa.

Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

Umowę cash poolingu mają zamiar zawrzeć spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej. Jednak to bank jest podmiotem oferującym tę usługę, zatem należy stwierdzić, że przepisy dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji, nie będą miały zastosowania, bowiem to bank przenosi środki finansowe pomiędzy rachunkami różnych podmiotów.

Fiskus nie lubi niedochodowych przedsiębiorców

Nie każdy przedsiębiorca stale wykazuje dochody. Jednak te firmy, które ciągle generują straty lub przy wysokich przychodach wykazują niski dochód zwracają uwagę organów podatkowych. Urzędnicy sprawdzają chętnie takie podmioty, czy przypadkiem nie zaliczają one do kosztów niewłaściwych wydatków i czy prawidłowo rozliczają straty.

Czy ekspres do kawy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Kwestia tytułowa jest jasna w przypadku podatników prowadzących kawiarnie i inne punkty gastronomiczne, w których serwowana jest kawa. Ci podatnicy bez żadnych wątpliwości muszą posiadać co najmniej jeden ekspres do kawy i mogą zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na jego nabycie. A co w przypadku pozostałych przedsiębiorców, którzy chcieliby np. częstować kawą z ekspresu swoich klientów, czy kontrahentów?

Czy sposób wypłaty dywidendy ma wpływ na jej opodatkowanie?

Dywidenda wywołuje przysporzenie tylko po stronie otrzymującej ją spółki, a nie wypłacającej dywidendę, niezależnie czy jest dokonywana w formie pieniężnej czy niepieniężnej. Forma dywidendy nie może bowiem wpływać na jej charakter prawny i tym samym różnicować sytuacji podatnika.

Jakie są skutki zawieszenia działalności gospodarczej dla podatników CIT?

Od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy mają prawo do zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie to pozbawia prawa do amortyzacji składników majątkowych oraz może skutkować zwolnieniem z obowiązku wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w trakcie roku.

Czy nieodpłatne pełnienie funkcji przez członka zarządu i zarazem wspólnika spółki z o.o. jest dla spółki przychodem?

Nieodpłatne świadczenie stanowi jedno ze źródeł przychodów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychodem jest bowiem wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. W ustawie o CIT nie znajdziemy definicji tego pojęcia.

Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE?

Usługi związane z serwisowaniem sprzedawanego wyrobu wykonywane poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej są ściśle związane z zakresem działalności strefowej polegającej na produkcji i sprzedaży wyrobów. A zatem koszty związane z wykonywaniem tych usług mogą być zaliczone na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) do kosztów uzyskania przychodów w ramach działalności zwolnionej z opodatkowania.

Czy koszty napraw gwarancyjnych powinny być potrącane w dacie ich poniesienia?

Spółka produkuje i sprzedaje maszyny, które również serwisuje w tym w ramach udzielonej gwarancji jakości. Naprawy gwarancyjne Spółka realizuje m.in. za pośrednictwem innych podmiotów ale koszty tych napraw ponosi sama Spółka (podmioty zewnętrzne obciążają tymi kosztami Spółkę). Kiedy należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na te naprawy?

Czy wydatek na zagubiony przez pracownika w delegacji bilet może być kosztem podatkowym?

Jeżeli podatnik zamierza zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów, musi wykazać związek pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu oraz posiadać dokumenty świadczące o poniesieniu wydatku. Zagubienie dokumentów potwierdzających wydatki jest zawsze kłopotliwe i może (ale nie musi) doprowadzić do wyłączenia danego wydatku z kosztów podatkowych.

Jak obliczyć wysokość ulgi dla honorowych krwiodawców?

Minister Finansów wyjaśnił, że przelicznik 130 zł odliczenia od dochodu za 1 litr krwi dotyczy również innych składników krwi, jakie oddaje honorowy krwiodawca.

Czy wydatki na nabycie praw do emisji gazów cieplarnianych mogą być kosztem podatkowym?

Wydatki na nabycie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (w tym pierwotnych typu EUA i wtórnych typu CER) można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodów w dacie jego poniesienia na podstawie art. 15 ust. 4d w związku z ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odzież motocyklowa jednak może być kosztem uzyskania przychodów

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia z 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 60/11.

Czy wydatki na sprzęt AGD można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Osoba niepełnosprawna, posiadająca stosowne orzeczenie o niepełnosprawności, zakupiła zmywarkę, pralkę automatyczną i robot kuchenny. Niepełnosprawność polega na braku lewej ręki. Czy wspomniane wydatki osoba ta może odliczyć z tytułu ulgi rehabilitacyjnej?

Czy nagrody za uczestnictwo w programie lojalnościowym są opodatkowane PIT?

Jeżeli program lojalnościowy spełnia warunki dla uznania go za tzw. sprzedaż premiową, to nagrody w nim uzyskane są zwolnione z PIT o ile jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza 760 zł. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców, którzy otrzymali nagrody za zakupy związane z ich działalnością gospodarczą.

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

Odsetki otrzymane w ramach umowy cash poolingu od środków pieniężnych uzyskanych z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, tj. ze sprzedaży wyrobów wymienionych w zezwoleniu strefowym, podlegają zaliczeniu do przychodów strefowych i korzystają ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT.).

Jakie są podatkowe skutki udzielania sublicencji?

Użyte w art. 16b ust. 1 ustawy o CIT określenie „przyjęcie do używania” znaku towarowego nie oznacza tylko posługiwania się znakiem towarowym w procesie własnej produkcji lub dystrybucji własnych towarów, ale także trwałe wykorzystanie tego znaku do osiągania przychodów z innych tytułów, m.in. z udzielania dalszych licencji (sublicencji). Prawa nabyte przez spółkę w ramach umowy licencyjnej będą więc stanowiły wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji.

Czy wydatki na poszukiwanie najemcy są kosztem uzyskania przychodów?

Z osiąganiem przychodów z najmu lokali wiąże się konieczność ponoszenia kosztów, w tym związanych z poszukiwaniem najemców. Deweloperzy realizujący duże projekty budowlane (budynki biurowe, galerie handlowe, centra magazynowe) powszechnie korzystają w tym zakresie z zewnętrznych doradców do spraw nieruchomości, którzy na ich zlecenie prowadzą poszukiwania potencjalnych najemców.

Czy koszt ubezpieczenia OC członków zarządu jest kosztem spółki?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza ponieść wydatki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej członków zarządu. Czy wydatki te będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki?

Rozliczanie kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych

W praktyce wielu firm pracownicy często korzystają z prywatnych samochodów na potrzeby realizacji zadań służbowych. Często powstają również pytania, czy pracownik ma w takich sytuacjach możliwość odzyskania poniesionych wydatków, a jeśli tak, w jaki sposób powinien je dokumentować i w jakiej formie przedstawiać pracodawcy rozliczenia.

Bilet miesięczny, czy kwartalny może zmniejszyć Twój PIT

Podatnicy dojeżdżający do pracy komunikacją miejską, autobusową, kolejową, a nawet promową mogą wykazać wyższe koszty i tym samym zapłacić niższy podatek. Warunkiem jest jednak posiadanie biletów okresowych. Im większe faktyczne wydatki na dojazd do pracy, tym większa korzyść podatkowa. Najwięcej mogą odliczyć osoby dojeżdżające do pracy koleją.

Czy czesne za studia można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Przedsiębiorcy często mają wątpliwości, czy ponoszone przez nich wydatki na dokształcanie (np. studia) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe w interpretacjach często uciekają od konkretnej odpowiedzi.

Czy zwrot wydatków poniesionych przez przedstawiciela handlowego jest opodatkowany PIT?

Zwrot kosztów poniesionych przez przedstawicieli handlowych na przejazdy, noclegi, opłaty nie będzie stanowił ich przychodu ze stosunku pracy. Brak bowiem przysporzenia majątkowego dla podatnika. Pracodawca nie powinien odprowadzać z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. 

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Wątpliwości w tym zakresie powstają głównie w związku z koniecznością uregulowania istniejącego, niekiedy już od wielu lat, stanu bezprawnego korzystania z cudzej nieruchomości przez przedsiębiorcę przesyłowego.

Czy wpis sądowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Koszt wpisu sądowego jest tzw. kosztem pośrednim, który powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia.

REKLAMA