REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deklaracje podatkowe, Pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podpis elektroniczny w podatkach 2019 - formularze podatkowe i podania

Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia rozszerzającego (już w trakcie 2019 roku) listę deklaracji, informacji i podań w sprawach podatkowych, które mogą być podpisywane danymi autoryzującymi (tzw. inny podpis elektroniczny zapewniający autentyczność deklaracji i podań). W ten sposób będą mogły być podpisywane także informacje w sprawie opłaty paliwowej, opłaty emisyjnej, podania w sprawach dotyczących podatku akcyzowego, deklaracje o wysokości daniny solidarnościowej (DSF-1) oraz zeznania PIT-36S, PIT-36LS i PIT-28S.

Cesja praw i obowiązków z przedwstępnej umowy deweloperskiej bez PCC

Umowne przeniesienie na inną osobę (za zgodą dewelopera) praw i obowiązków z przedwstępnej umowy deweloperskiej nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Warunkiem nieopodatkowania PCC takiej cesji jest jednak, to by nie miała ona cech żadnej z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. w szczególności np. umowy sprzedaży lub zamiany).

Nowy wzór deklaracji VAT-13 od 1 czerwca 2019 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego - VAT-13. Rozporządzenie wprowadzające nową wersję deklaracji ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2019 r.

Kupno samochodu od przedsiębiorcy zwolnionego z VAT bez PCC

Jeżeli kupujemy (nie będąc podatnikiem VAT) jakąś rzecz (np. samochód) o wartości powyżej 1 tys. zł bez naliczonego podatku VAT, to powinniśmy (jako kupujący) zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wg stawki 2%. Obowiązek zapłaty PCC nie wystąpi m.in. przy kupnie rzeczy od podmiotu zwolnionego z VAT (podmiotowo lub przynajmniej w odniesieniu do tej transakcji).

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę około 9,5 mln deklaracji PIT za 2018 r. Chodzi o deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS.

Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) w rozliczeniu PIT w 2019 r.

Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) jest ulgą podatkową, z której korzysta najwięcej podatników. Ministerstwo Finansów przygotowało broszurę informacyjną, szczegółowo wyjaśniającą zasady stosowania tej ulgi. Broszura dotyczy zeznań rocznych PIT składanych w roku 2019 (za rok 2018).

Zmiany w PIT od 2019 r.

Rok 2019, to rok bardzo dużych zmian w podatkach dochodowych. W tym opracowaniu zebrałam kilka zmian, które w mojej opinii są najciekawsze z punktu widzenia przedsiębiorców. Zmiany te podzieliłam na dwie grupy “przyjazne” oraz niekorzystne dla przedsiębiorców.

Kiedy małżonkowie nie rozliczą się wspólnie w rocznym PIT

Do terminu złożenia deklaracji rocznej przez osoby fizyczne pozostało jeszcze trochę czasu, jednak mimo to warto przypomnieć, kiedy małżonkowie nie będą mieli prawa do wspólnego rozliczenia PIT.

Deklaracje i zapłata PCC - zmiany od 2019 r.

W wyniku zmian przepisów, począwszy od 1 stycznia 2019 roku, możliwe będzie złożenie zbiorczej deklaracji i jednorazowe wpłacenie PCC. Jest to na pewno dobra wiadomość m.in. dla pożyczkobiorcy, nabywców dzieł sztuki, dealerów i komisów samochodowych.

Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych - objaśnienia MF

Resort finansów przygotował objaśnienia dotyczące opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Stanowią one wynik prowadzonych od września 2018 r. konsultacji podatkowych w tej sprawie.

Opodatkowanie VAT bonów towarowych i usługowych od 2019 r. - trzeba zmienić deklaracje VAT-7 i VAT-7k

Od początku 2019 r. tzw. bony jednego przeznaczenia są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Profesor Witold Modzelewski zauważa, że czynność dostawy towarów (świadczenia usługi), gdzie zapłatą będzie ten bon nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT ale będzie uprawniała do odliczenia. Potrzebna będzie zmiana deklaracji VAT-7 i VAT-7k.

Gminne formularze podatkowe niezgodne z prawem

Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględniając skargi Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy stwierdza nieważność uchwał gminnych w zakresie wzorów deklaracji i informacji podatkowych. WSA zgadza się z PO, że będące podstawą podjętej uchwały przepisy prawa tj. regulacje ustawy o samorządzie gminnym oraz ustaw podatkowych, nie dają radzie gminy uprawnienia do nakładania na podatników obowiązku składania w deklaracjach i informacjach podatkowych oświadczeń o znajomości przepisów dotyczących zasad odpowiedzialności za podanie nieprawdziwych danych.

Nowy plik JPK_VAT zamiast deklaracji VAT od lipca 2019 roku

Minister Finansów opublikował 4 grudnia 2018 r. projekt nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, której jednym z najważniejszych celów jest zastąpienie deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 i VAT-7K przez przesyłanie nowego przekształconego pliku JPK_VAT. Nowelizacja ta przewiduje także uregulowanie funkcjonowania powstałego na bazie plików JPK_VAT Centralnego Rejestru Faktur. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2019 roku.

PCC od agio aportowego

Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlega agio aportowe przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową? Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedź na to pytanie brzmi "TAK". Inne stanowisko zajmuje Naczelny Sąd Administracyjny w swoim orzecznictwie.

Obowiązek składania deklaracji VAT-7, VAT-7K zniknie od połowy 2019 r.

Od połowy 2019 roku podatnicy VAT nie będą musieli składać deklaracji VAT-7 i VAT-7K, bo fiskusowi wystarczają informacje z comiesięcznego JPK_VAT. Ponadto od września 2019 r. Ministerstwo Finansów ma udostępnić usługę pozwalającą na uzyskanie kompleksowych danych o kontrahentach, którzy są czynnymi podatnikami VAT.

Nowy wzór deklaracji na podatek od środków transportowych od 2019 roku

Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniający wzór deklaracji na podatek od środków transportowych (DT-1) oraz wzór załącznika do tej deklaracji (DT-1/A). Nowe wzory mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Zniesiony zostanie obowiązek opatrywania pieczęcią deklaracji DT-1.

Deklaracja VAT w formacie JPK i Centralny Rejestr Faktur

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej przewidujący zastąpienie obowiązku składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K przez obowiązek przesyłania nowej deklaracji w formie pliku JPK. Podatnicy VAT będą przesyłać tylko jeden plik JPK, tj. nową deklarację zawierającą zarówno dane z ewidencji, jak i dane z obecnej deklaracji. Projekt ten przewiduje także uregulowanie funkcjonowania powstałego na bazie plików JPK_VAT Centralnego Rejestru Faktur. Jeszcze w tym roku projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów, a nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie na początku 2019 roku.

W 2019 r. deklaracje PIT-37 i PIT-38 przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa

Krajowa Administracja Skarbowa w 2019 r. będzie wypełniać za podatnika roczne deklaracje podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie. Na początek KAS sporządzi deklaracje PIT-37 i PIT-38 za rok podatkowy 2018. Zeznania te będą udostępnione podatnikom od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.

Umowa faktoringu bez PCC

Umowa faktoringu jest odrębną od umowy sprzedaży czynnością prawną i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy zapłacimy podatek PCC od pożyczek udzielonych przez podmiot zagraniczny?

Częstym problemem pojawiającym się przy otrzymywaniu pożyczki pieniężnej od spółki z zagranicy jest kwestia opodatkowania takiej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć konieczności dokonania zapłaty PCC?

Podatkowe skutki zmiany kapitału spółki

Podwyższenie kapitału zakładowego stanowi najpopularniejszą możliwą opcję dofinansowania spółki, po stronie której powstały problemy finansowe. Jakie skutki niesie za sobą zmiana kapitału spółki? Jak zmniejszyć zobowiązania podatkowe z tego tytułu?

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji (UPL)

Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług w roku 2018 podatnicy tego podatku zobowiązani są do składania deklaracji drogą elektroniczną. Ci spośród podatników, którzy korzystają z pomocy innych podmiotów prowadzących księgowość, mogą udzielić pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji. Do tego celu służy formularz UPL.

Podwyższenie kapitału zakładowego – jak ustalić podstawę opodatkowania PCC

Podstawą opodatkowania PCC przy podwyższeniu kapitału zakładowego jest tylko wartość o jaką zostanie podwyższony ten kapitał. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 lipca 2018 r., 0111-KDIB2-2.4014.77.2018.1.HS.

Opodatkowanie kryptowalut - planowane zmiany od 2019 r.

Resort finansów pracuje nad zmianami dotyczącymi opodatkowania obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami). Proponowane nowe regulacje to rozwiązania kierowane zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Celem zmian, które prawdopodobnie wejdą w życie od 2019 r., jest uproszczenie przepisów w tym zakresie.

Uproszczenia w rozliczeniach rocznych PIT od 2019 r.

W Sejmie trwają prace nad projektem dotyczącym uproszczeń w rozliczeniach rocznych PIT. Nowe regulacje nakładają na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji PIT za podatników. Proponowane rozwiązanie będzie miało zastosowanie już do rozliczeń za 2018 r. (składanych w 2019 r.), w przypadku osób wypełniających deklaracje PIT-37 i PIT-38.

Nowe wzory PIT-11 i innych oświadczeń, informacji i deklaracji PIT od 2019 roku

Minister Finansów przygotował nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Od 2019 roku podatnicy i płatnicy będą musieli korzystać m.in. ze zmienionych formularzy PIT-11, PIT-8C, PIT-2, PIT-4R.

Udzielenie pożyczki w ramach działalności gospodarczej - skutki podatkowe

Jednorazowe czy incydentalne udzielenie pożyczki w ramach działalności gospodarczej bez zamiaru prowadzenia działalności w takim zakresie może skutkować opodatkowaniem pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bez względu na posiadanie statusu podatnika VAT.

Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej a PCC

Sąd administracyjny uznał, że skoro wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej podlegało w Polsce zwolnieniu z VAT, a tym samym z PCC, to Polska nie mogła wprowadzić tego obciążenia ponownie. Stanowiłoby to bowiem naruszenie zasady „stand still”, zabraniającej wprowadzania przez państwo członkowskie obciążeń podatkowych pogarszających sytuację podatnika.

Złożenie deklaracji PIT po terminie nie pozbawi ulg podatkowych

Podatnik odzyska prawo do ulg podatkowych w zeznaniu PIT tylko wtedy, gdy nie zdąży z formalnościami z przyczyn od niego niezależnych. Dotyczy to między innymi wspólnego rozliczenia z małżonkiem i dziećmi oraz zwolnienia z podatku od spadków.

Opodatkowanie handlu kryptowalutami - w Polsce i Wielkiej Brytanii

Handel kryptowalutami w Polsce jest problematyczny ponieważ stanowiska prezentowane przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych różnią się między sobą, co sprawia że osoby prowadzące działalność w zakresie handlu wirtualnymi walutami nie mają pewności czy ich rozliczenia są prawidłowe. Ciągłe zmiany i konieczność stałego śledzenia wydawanych interpretacji powoduje, że osoby zajmujące się wydobyciem oraz handlem kryptowalutami szukają alternatywnych opcji, czyli rejestrują działalność w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii.

Kryptowaluty bez PCC do 30 czerwca 2019 r.

Resort finansów przygotował rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej (bitcoina i innych kryptowalut). Podatkowa abolicja dla kryptowalutowych transakcji potrwa do 30 czerwca 2019 r.

Czy resort finansów wycofuje się (wreszcie) z pomysłu likwidacji deklaracji VAT?

Jak donosi prasa przyszło opamiętanie i resort finansów wycofuje się z pomysłu likwidacji deklaracji podatkowych w podatku od towarów i usług od początku 2019 r. Na razie na pół roku, ale dobre i to.

Podatek od nieruchomości 2019 - stawki maksymalne i ujednolicone deklaracje

25 lipca 2018 r. Minister Finansów obwieścił nowe stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2019 rok. Stawki maksymalne m.in. podatku od nieruchomości będą w 2019 roku wyższe o ok. 1,6% od obowiązujących w 2018 roku. Faktyczne stawki podatku od nieruchomości na dany rok ustalają rady gmin w formie uchwały ale stawki te nie mogą być wyższe od maksymalnych stawek określonych przez Ministra Finansów. Nowością w podatku od nieruchomości w 2019 roku mają być też ujednolicone w całym kraju deklaracje (także dla podatków rolnego oraz leśnego). Taką zmianę zapowiedziała Minister Finansów Teresa Czerwińska. Obecnie każda gmina ma swoje wzory deklaracji.

Sprzedaż gruntu niezabudowanego – kiedy VAT, a kiedy PCC?

Jeżeli sprzedaży nieruchomości niezabudowanej dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, to sprzedaż może podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT albo podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

PCC od umowy zamiany nieruchomości

Zmiana nieruchomości a PCC. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC) w art. 1 ust. 1 zawiera zamknięty katalog czynności, objętych tym podatkiem. Jednocześnie ustawa wskazuje wyjątki (zwolnienia) od stosowania tego przepisu. Z takiego zwolnienia od opodatkowania korzysta między innymi umowa zamiany, jeżeli spełnione zostaną określone przesłanki. Jak wskazywał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej Dyrektor KIS) w indywidualnej interpretacji podatkowej z 2 lipca 2018 r. umowa zamiany udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym w zamian za spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie spełnia tych przesłanek, a co za tym idzie, nie podlega zwolnieniu w całości. Ze zwolnienia nie korzysta umowa zamiany w części dotyczącej udziału w gruncie.

Nowe deklaracje VAT za lipiec 2018 – jak uzyskać zwrot lub zapłacić podatek z rachunku VAT

Od rozliczenia za lipiec 2018 r. obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-7, wersja 18. Natomiast dla rozliczeń kwartalnych, począwszy od rozliczenia za III kwartał 2018 r., obowiązuje wersja 12 deklaracji VAT-7K. W nowych deklaracjach zmieniły się m.in. zasady ubiegania się o zwrot VAT. Podatnik, który będzie płacił VAT z rachunku VAT, będzie musiał zaznaczać dodatkową pozycję.

Ochrona prawa do zwrotu VAT w interpretacji podatkowej

Zgodnie z obowiązującym prawem organy podatkowe wydają indywidualne interpretacje podatkowe, według których podatnicy przeprowadzają transakcje. Po ich dokonaniu wnoszą o przysługujący im zwrot VAT – wówczas fiskus odmawia, odwracając się od wydanej wcześniej interpretacji. W efekcie nie tylko wstrzymuje zwrot VAT, ale i żąda zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sądy nazywają to szkodzeniem podatnikowi i wciąganiem go w pułapkę.

Sprzedaż kryptowalut bez PCC

Nie będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży kryptowalut - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku PCC od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.

Zawarcie i wykonywanie umowy cash poolingu – skutki w PCC

Głównym celem umowy o zarządzanie płynnością finansową jest optymalizacja zarządzania stanem środków pieniężnych na wielu rachunkach bankowych należących do jednej grupy kapitałowej. Pomimo pewnych cech charakterystycznych (elementy kredytowania jednych podmiotów przez drugie), umowy cash poolingu nie można przy tym traktować jako umowy pożyczki opodatkowanej podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Duże zmiany w podatkach - najbliższe plany Ministerstwa Finansów

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami we wszystkich niemal istotnych podatkach, a także nad nową Ordynacją podatkową. Twój e-PIT (kolejne ułatwienie przy rocznym zeznaniu podatkowym), rezygnacja z deklaracji VAT, zbiorcze deklaracje PCC, 9% CIT, wyższy limit odpisu amortyzacyjnego od samochodów firmowych w kosztach, czy uproszenie "matrycy" stawek VAT - to tylko niektóre z planowanych zmian.

Likwidacja okresowych deklaracji VAT w 2019 r.

Ministerstwo Finansów, w ramach stopniowego upraszczania podatków, planuje na 2019 r. likwidację okresowych deklaracji VAT (miesięcznych lub kwartalnych), większe ujednolicenie stawek VAT oraz obniżenie CIT dla małych podatników.

Rejestr podatników inwestujących w kryptowaluty

Z końcem marca środowisko inwestorów obiegła informacja o działaniach fiskusa zmierzających do pozyskania danych klientów giełd, które pośredniczą w handlu wirtualnymi walutami opartymi na technologii blockchain. Resort finansów postanowił więc stworzyć rejestr podatników inwestujących w bitcoina i inne kryptowaluty.

Wzór formularza VAT-12 dostosowany do split payment

Ministerstwo Finansów opracowało nowy wzór formularza VAT-12, czyli skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu. Zmiana ma na celu dostosowanie deklaracji do mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment).

Gdzie składać deklaracje podatkowe po zmianie urzędu skarbowego

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy doskonale zdają sobie sprawę, że deklaracje i podatki należy odprowadzać do właściwego urzędu skarbowego. Warto wiedzieć, co zrobić, kiedy w trakcie okresu rozliczeniowego właściwość urzędu skarbowego ulegnie zmianie.

Jakie podatki należy zapłacić od obrotu kryptowalutowego?

W opinii ekspertów zakup kryptowalut traktowanych jako prawo majątkowe lub przedmiot prawa majątkowego trzeba opodatkować na terytorium Polski, niezależnie od tego, czy wirtualne pieniądze nabyte zostały na giełdzie z siedzibą w Polsce, czy za granicą.

Jak zastosować metodę wyłączenia z progresją?

Wiele osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce uzyskuje również dochody poza granicami Rzeczpospolitej m.in. w Wielkiej Brytanii. Przy rozliczeniu takich dochodów może pojawić się wiele wątpliwości, odpowiedzi na nasze pytania znajdziemy w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazujących, w którym państwie powinno zostać opodatkowane dane źródło dochodów oraz jak unikać podwójnego ich opodatkowania. W stosunku do dochodów uzyskanych na Wyspach należy zastosować metodę wyłączenia z progresją, zaprezentowaną w umowie międzynarodowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

PCC od kryptowalut nie będzie pobierany

Wiceminister finansów Paweł Gruza poinformował, że nie będzie opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC). Zaznaczył jednak, że resort finansów nie odstępuje od opodatkowania tego typu instrumentów i trwają prace legislacyjne w tej sprawie.

Inwestorzy nie są pewni jak rozliczać podatek od kryptowalut

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczania dochodów z kryptowalut wzbudziło wiele kontrowersji. Tuż przed ostatecznym terminem złożenia PIT-ów wątpliwości dotyczą przede wszystkim konieczności wysyłania przy każdej transakcji formularza podatku od czynności cywilnoprawnych. Problemem jest także wykazanie kosztu uzyskania przychodu, czyli zainwestowanej kwoty.

Czy od handlu kryptowalutami trzeba płacić PCC?

Ministerstwo Finansów wystraszył uczestników rynku informacją o obowiązku uiszczania podatku PCC w zakresie obrotu i handlu cyfrowalutami. Oznacza to również składanie druków PCC-3 od każdej odbytej transakcji. W niektórych przypadkach są to nawet setki tysięcy tego typu operacji. Czy rzeczywiście od handlu kryptowalutami trzeba płacić podatek i składać druku PCC?

Podział spółki przez wydzielenie - skutki w PCC

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zatem podział i związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego banku przejmującego nie będą podlegać opodatkowaniu w PCC.

REKLAMA