REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Faktura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wznowienie działalności gospodarczej – poradnik krok po kroku

Aby wznowić działalność gospodarczą należy złożyć w Urzędzie Miasta formularz formularzu CEIDG-1. Właściciel firmy nie musi o tym informować dodatkowo Urzędu Skarbowego ani ZUS-u, ponieważ urząd miasta lub gminy po otrzymaniu wniosku CEIDG-1 zawierającego informację o wznowieniu działalności gospodarczej przekazuje wszystkie wiadomości do odpowiednich instytucji. Zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych - kiedy przepisy wejdą w życie

Parlament Europejski i Rada przyjęły nową Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie.

Prowadzenie działalności gospodarczej a małżeństwo

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej majątek firmowy niejednokrotnie miesza się z majątkiem prywatnym przedsiębiorcy, natomiast sprawy służbowe łączą się ze sprawami domowymi. Często również, w prowadzenie firmy zaangażowany jest współmałżonek przedsiębiorcy, a w działalności wykorzystywane są elementy wspólnego majątku. Oto kilka ważnych kwestii, które powinni znać „zaobrączkowani” przedsiębiorcy.

Zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących

Znowelizowane przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. nadal są przedmiotem wielu wątpliwości oraz powodują licznie trudności po stronie podatników. Dotyczy to przykładowo wprowadzonego do ustawy o VAT przepisu art. 106j ust. 3, który reguluje zasady wystawiania tzw. zbiorczych faktur korygujących, dokumentujących udzielenie opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów (lub usług) dokonanych (lub świadczonych) na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie.

REKLAMA

Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych

Parlament Europejski i Rada przyjęły nową Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie.

Podatek dochodowy dla rolników pod znakiem zapytania

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak z PSL jest przekonany, że wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników odsunie się w czasie. W radiowej Trójce polityk pytany był o stopień realizacji zapowiedzi premiera z 2011 roku w sprawie objęcia rolnikami rachunkowością podatkową.

Działalność rolnicza nie podlega podatkowi PIT

Jeżeli działalność spełnia określone warunki, które pozwalają uznać ją za działalność rolniczą, wtedy zgodnie z ustawą o PIT taka działalność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przykładowo, hodowla ślimaków kwalifikuje się jako działalność rolnicza, która nie podlega PIT.

Szybsze uzyskanie numerów REGON i NIP

Posłowie przyjęli rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje, które wejdą w życie 1 grudnia 2014 r., przyspieszą proces rozpoczynania działalności gospodarczej dzięki skróceniu czasu oczekiwania na uzyskanie numerów REGON i NIP.

REKLAMA

Zbiórki publiczne 2014 - mniej formalności dla organizatorów

Od 18 lipca 2014 r. organizacja zbiórek publicznych będzie tańsza. Zniknie opłata skarbowa od pozwolenia i konieczność zamieszczania sprawozdania ze zbiórki w prasie. Organizowanie zbiórek publicznych nie będzie też wymagało już uzyskania pozwolenia.

Odliczanie od dochodu wydatków poniesionych na leki

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (tzw. ulga rehabilitacyjna), w katalogu tych wydatków mieszczą się również wydatki na leki. W jaki sposób prawidłowo dokumentować wydatki poniesione na leki przez osoby niepełnosprawne?

Faktury elektroniczne - wymagania, zalety, korzyści

Stosowanie e-faktury umożliwia obniżanie kosztów operacyjnych. Dlatego też w krajach wysoko rozwiniętych stała się ona dominującą formą fakturowania. Także w Polsce, e-faktura szybko się upowszechnia, szczególnie po zliberalizowaniu przepisów w zakresie jej stosowania w obiegu gospodarczym. Od 1 stycznia 2013 roku faktury elektroniczne nie muszą już być podpisane ani bezpiecznym podpisem kwalifikowanym, ani żadnym innym. Jednak taka forma pozwala dodatkowo zabezpieczyć e-fakturę.

Spadkobierca może odliczyć straty spadkodawcy

Spadkobierca dziedziczący firmę i kontynuujący jej działalność ma prawo do odliczenia od dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej strat z lat ubiegłych wykazanych w zeznaniach podatkowych spadkodawcy.

Refakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. zmiany w zakresie VAT dotyczące refakturowania sprawiły, że podatnicy zaczęli stawiać pytania o zasady regulujące prawidłowy sposób postępowania w takich przypadkach. W rachunkowości możliwe są dwa schematy refakturowania. Z przedstawionych księgowań wynika różnica między tymi schematami. W pierwszym przypadku mamy zakup i sprzedaż, w drugim operacja „przechodzi” przez księgowość bez zahaczania o koszty i przychody.

Co hamuje rozwój rynku e-faktur w Polsce?

W Polsce bardzo powoli rozwija się rynek e-faktur. Nie jest to jednak spowodowane barierami technologicznymi ani prawnymi. Jakie przyczyny hamują rozwój polskiego rynku e-faktur?

Kiedy sprzedaż składników majątku stanowi przychód z działalności gospodarczej

Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanej przez podatnika na potrzeby działalności gospodarczej, ale nieujętej w ewidencji środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Jak ustalić termin zapłaty na fakturze i czy jest on wiążący?

Według przepisów fakturowych zamieszczenie terminu zapłaty na fakturze jest opcjonalne. Dokument bez tej daty może być jak najbardziej poprawny pod warunkiem, że spełnia inne kryteria. Oczywiście przedsiębiorcy chcąc uzyskać pieniądze za towary lub usługi zamieszczają zwykle na fakturach terminy zapłaty. O czym powinni pamiętać?

Odliczenie VAT z duplikatu faktury w 2014 roku

Jeżeli faktura uległa zniszczeniu lub zaginęła, zanim dotarła do nabywcy, prawo do odliczenia VAT powstaje w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania duplikatu.

Ułatwienia w zakładaniu i prowadzenie działalności w formie spółek

Testy wypłacalności oraz udziały beznominałowe w spółkach z o.o., jak również możliwość zakładania spółek jawnych i komandytowych przez Internet – takie rozwiązania zawiera przyjęty przez rząd projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych.

Odliczenie VAT przy zawieszonej działalności

W przypadku gdy działalność gospodarcza jest zawieszona, przedsiębiorca nadal ma możliwość odliczania VAT od zakupów na standardowych zasadach, ale jedynie od stałych wydatków – na przykład z faktur za abonament za telefon czy najem lokalu pod działalność. W przypadku nowych firmowych zakupów przedsiębiorca już nie odliczy VAT.

Symbol PKWiU na fakturze – czy jest konieczny?

Aktualnie nie trzeba umieszczać symboli PKWiU na fakturach. Jedynie w przypadku towarów i usług zwolnionych z VAT trzeba podać podstawę prawną tego zwolnienia. Taką podstawą prawną będzie przede wszystkim przepis ustawy o VAT, rozporządzenia wykonawczego, czy dyrektywy 2006/112/WE ale można także wskazać symbol PKWiU danego towaru lub usługi.

Problem masowych powództw o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone - część I

Z pewnością wielu przedsiębiorców prowadzących handel w Internecie słyszało lub wręcz spotkało się osobiście ze zjawiskiem powództw wytaczanych przez osoby fizyczne lub organizacje reprezentujące interesy konsumentów o uznanie postanowień wzorców umownych za niedozwolone. Sposób działania tych podmiotów jest zazwyczaj bardzo podobny – w pierwszej kolejności wyszukują w regulaminach sklepów internetowych postanowienia identyczne lub podobne z postanowieniami wpisanymi do rejestru klauzul abuzywnych prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

Sprzedaż produktów rolnych na małą skalę - zmiany w PIT

Projekt zmian ustawy o PIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, autorstwa PSL, zakłada, iż sprzedaż na małą skalę przetworzonych przez rolników produktów, m.in. dżemu, konfitur, chleba z gospodarstw agroturystycznych i krojonych warzyw, nie będzie wymagać prowadzenia działalności gospodarczej.

Ułatwienia w wykonywaniu działalności gospodarczej w 2015 r.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania mają usprawnić funkcjonowanie głównie małych i średnich firm. Korzyści dla przedsiębiorców mają wynieść ok. 0,9 mld zł już w pierwszym, pełnym roku obowiązywania ustawy. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Faktura otrzymana przed dostawą towarów - odliczenie VAT

Odliczenie podatku naliczonego jest możliwe po łącznym spełnieniu dwóch warunków: otrzymaniu faktury oraz zaistnieniu obowiązku podatkowego u wystawcy faktury w związku z dokonaną dostawą towaru.

Kredyt podatkowy dla początkujących przedsiębiorców

Rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli skorzystać z kredytu podatkowego od razu na starcie działalności. Takie rozwiązanie zawiera poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw, nad którym trwają prace w Sejmie.

Archiwizowanie faktur papierowych w formie elektronicznej

Organy podatkowe potwierdzają, że podatnicy VAT mogą archiwizować dokumenty otrzymane w formie papierowej w archiwum elektronicznym – poprzez umieszczanie w nim skanów dokumentów – o ile system ten będzie spełniał wymogi ustawowe.

Opóźnienie w płatności za fakturę

Czy jest możliwe, żeby firma zbankrutowała przez jedną niezapłaconą na czas fakturę? Czasami wystarczą dwa tygodnie opóźnienia w płatności za fakturę ze strony ważnego klienta, aby firma utraciła płynność finansową i była zmuszona zaprzestać regulowania własnych płatności.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna. Z uprawnień rodzicielskich mogą skorzystać tylko tacy przedsiębiorcy, którzy opłacają składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w obowiązującym ich terminie.

Duplikat faktury - odliczenie VAT

Duplikat jest wystawiany, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Wówczas podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia ponownie wystawia fakturę, na wniosek nabywcy, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika.

Przychody z praw autorskich w ramach firmy - jak rozliczać?

Rozliczanie autorskich praw majątkowych w ramach prowadzonej firmy od kilku lat sprawiało przedsiębiorcom problemy. Organy podatkowe zajmowały w tej kwestii rozbieżne stanowiska nie mogąc zdecydować się, jak zakwalifikować to źródło przychodów. Na szczęście niedawno Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w tej kwestii, kończąc ostatecznie wieloletnie spory. Warto wiedzieć, jak prawidłowo rozliczać tzw. twórcze przychody.

Przychody sportowców mogą być objęte liniową stawką PIT

Przychody z tytułu uprawiania sportu, a także przychody sędziów sportowych, artystów i naukowców można rozliczać w ramach działalności gospodarczej i opodatkować 19-proc. stawką PIT.

Zaświadczenie do KRUS o podatku z działalności gospodarczej

31 maja mija termin złożenia do KRUS zaświadczenia o podatku z prowadzonej działalności gospodarczej. Rolnik kontynuujący własną działalność w 2014 r., aby zachować prawo do opłacania składek rolniczych, musi do końca maja podać w KRUS kwotę „firmowego” podatku za 2013 r., a sam podatek nie może przekroczyć określonego limitu.

Oświadczenia w sprawie podatku z pozarolniczej działalności gospodarczej do 31 maja

31 maja mija termin na złożenie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Opodatkowanie sprzedaży firmowej nieruchomości

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, sprzedaż firmowego lokalu czy garażu opodatkowana jest 10-proc. podatkiem dochodowym. Natomiast przy sprzedaży nieruchomości wycofanych z działalności gospodarczej obowiązuje zwolnienie – o ile sprzedaż ma miejsce po 6 latach od wycofania. Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych z kolei opodatkowana jest 19-proc. stawką PIT.

UE wprowadza standardy e-faktur w zamówieniach publicznych

Parlament Europejski i Rada UE przyjęły nową Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy, we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie. Polska już rozpoczęła przygotowania do implementacji nowej Dyrektywy.

Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej - jak rozliczyć się z VAT?

Jeżeli jednoosobowy przedsiębiorca – z powodów osobistych lub ekonomicznych – nie chce lub nie może w danym momencie prowadzić działalności gospodarczej, ma do wyboru likwidację firmy lub czasowe zawieszenie działalności. Obie sytuacje rodzą określone obowiązki w podatku VAT, o dopełnieniu których nie wolno zapomnieć.

Faktura w walucie obcej – czy trzeba wskazywać kurs do przeliczenia VAT?

Podatnik zwrócił się z z zapytaniem czy w świetle zmienionych od 1 stycznia 2014 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązany jest umieszczać w wystawionej fakturze kurs waluty, który przyjął do przeliczenia podatku VAT? Cześć bowiem kontrahentów wymaga od niego powołania takiej informacji, czy słusznie?

Zakres prawa dostępu do informacji publicznych

Dostęp do informacji publicznej, możliwość zapoznawania się z dokumentami urzędowymi, czy prawo dostępu do posiedzeń organów władzy publicznej, to ważne uprawnienia obywatelskie, przydatne także w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Sprzedaż majątku firmy po likwidacji działalności gospodarczej – rozliczenie VAT

Czynny płatnik podatku VAT, który chce zlikwidować działalność gospodarczą, powinien dopełnić obowiązku związanego z rozliczeniem tego podatku. Według przepisów ustawy o VAT, podatnik ma obowiązek sporządzenia spisu z natury, w którym wykaże wszelkie posiadane na dzień likwidacji działalności towary, od których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Odstąpienie od umowy z kontrahentem - co warto wiedzieć?

Obowiązek wywiązywania się z umów to jedna z najważniejszych zasad w obrocie gospodarczym. Czasami jednak zachodzą wyjątkowe okoliczności, w konsekwencji których możliwe jest odstąpienie od umowy, czyli powrót do stanu, w którym kontrakt uważa się za niezawarty.

Zatrudnienie członka rodziny a składki ZUS

Zatrudnienie członka rodziny, który nie pozostaje z zatrudniającym przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym, traktuje się w zakresie ubezpieczeń społecznych jak zatrudnienie zwykłego pracownika. Nie ma na to wpływu wspólny adres zamieszkania, ani tym bardziej adres zameldowania prowadzącego działalność i członka jego rodziny.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach prawnych. Wybór właściwej formy działalności dla naszego biznesu przynosi wiele skutków – determinuje sposób rozliczania podatków, prowadzenia księgowości, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem.

Od 2015 r. zacznie obowiązywać ustawa o podatku węglowodorowym

W dniu 7 maja 2014 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW). Dokument ten przewiduje nałożenie specjalnego podatku od gazu ziemnego i ropy naftowej na podmioty prowadzące działalność w ramach wydobywania węglowodorów. Nowe uregulowania w tym zakresie mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Ułatwienia w oznakowaniu produktów w 2015 r.

W 2015 r. nastąpi likwidacja obowiązku oznaczania na towarze adresu polskiego dystrybutora – takie rozwiązanie zawiera przyjęty przez rząd projekt zmian ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności - skutki w VAT

Z opcji zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać każdy jednoosobowy przedsiębiorca posiadający wpis do CEIDG, o ile nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Przywilejem dla podatników, którzy postanowili zawiesić czasowo wykonywaną działalność gospodarczą, jest odstąpienie od obowiązku składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia.

Fakturę korygującą przychód należy ująć wstecz

Wystawienie faktury korygującej powoduje konieczność korekty przychodów wstecz, a nie w dacie jej wystawienia. A więc na podstawie wystawionych faktur korygujących podatnik powinien skorygować przychody właściwego okresu rozliczeniowego.

Faktura zaliczkowa 100% - czy trzeba wystawić fakturę końcową

Nasza firma zapłaciła za towar na podstawie faktury pro forma (100% zapłaty). W związku z tym kontrahent wystawił fakturę zaliczkową. Czy teraz powinien wystawić fakturę końcową do faktury zaliczkowej?

Archiwizacja i elektroniczna wysyłka faktur

Opublikowanie Dyrektywy Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r., miało na celu m.in. ujednolicenie obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby dokumenty papierowe i elektroniczne traktowane były w ten sam sposób.

Portal Podatkowy 2014 / 2015

Ministerstwo Finansów informuje, że rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z Portalu Podatkowego wejdzie w życie 18 sierpnia 2014 r. w zakresie dotyczącym podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych i karty podatkowej. W szerszym zakresie – dotyczącym obsługi podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej - wejdzie w życie w styczniu 2015 roku.

Zamiast likwidacji firmy, układ z wierzycielami

Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym stał się niewypłacalny. Sąd może ogłosić upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu, jeśli zostanie uprawdopodobnione, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż zostaliby zaspokojeni po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika.

REKLAMA