REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Ustawa o VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto musi składać PIT-28/A

PIT-28/A jest załącznikiem do zeznania rocznego PIT-28. Zeznanie to składają podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Częstym błędem popełnianym przez podatników opodatkowującym w PIT-28 przychody z najmu prywatnego jest nie dołączenie załącznika PIT-28/A.

Ustawa o VAT 2023 - Załączniki

Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) - Załączniki - stan prawny na 13 października 2023 r.

Co nowego w podatkach w 2013 r.

Początek 2013 r. przyniósł wiele zmian podatkowych, które mają istotne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przybliżamy najważniejsze nowe regulacje.

Prezenty dla klientów – uwaga na ich wartość, bo mogą stanowić opodatkowany przychód

W okresie świąteczno-noworocznym rozdajemy prezenty klientom. Prezenty mają formę paczek w skład , których wchodzą wyroby firmy. Ich wartość mieści się w przedziale od 100 zł do 300 zł. Czy otrzymany prezent trzeba uznać za nieodpłatne świadczenie od którego klient zapłaci podatek?

REKLAMA

Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może utworzyć rachunek bankowy dla tej działalności, który obejmuje darmowe ubezpieczenie. Jest to ubezpieczenie o charakterze osobistym. Za prowadzenie rachunku przewidziana jest tylko jedna opłata, natomiast ubezpieczenie jest dodatkiem do konta.

Kiedy podatnik może wrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT

150 tys. złotych - tyle wynosił w 2011 limit uprawniający do zwolnienia podmiotowego w VAT. Kiedy przedsiębiorca może ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?

Leasing czy kredyt na samochód

Leasing czy kredyt na samochód? Z tym pytaniem spotykają się co rok przedsiębiorcy, którzy zamierzają dokonać zakupu nowego auta. Ekspert wylicza co jest bardziej opłacalne - leasing czy kredyt.

Zamknięcie roku podatkowego w firmie – jak się przygotować?

Podatnik prowadzący Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów (PKPiR) ma obowiązek sporządzić spis z natury zwany także remanentem. Dokument ten wpływa na wartość kosztów danego roku podatkowego i jest wykazywany w rozliczeniu rocznym. Wbrew powszechnej opinii podatnicy prowadzący działalność usługową także muszą taki spis sporządzić. Sporządzenie spisu z natury dla większości podatników przypada na dwa dni w roku - 1 stycznia (lub data rozpoczęcia działalności w trakcie roku) i 31 grudnia.

REKLAMA

Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

W celu założenia spółki jawnej wspólnicy mogą wnieść do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci akcji. Jednak nie spowoduje to po ich stronie powstania przychodu, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT.

Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Na jej potrzeby wykorzystuje własny samochód osobowy, który nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W związku z wykorzystywaniem auta we własnej działalności, wprowadzono je do ewidencji środków trwałych, ustalając wartość początkową na podstawie ceny nabycia z faktury. Czy w przypadku sprzedaży samochodu powstanie przychód ewidencjonowany w KPiR?

Czy zwrot nakładów poniesionych na inwestycje w obcy środek trwały trzeba opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, na dzierżawionym gruncie, wybudowałam z własnych środków pawilon handlowy. Właściciel nieruchomości wypowiedział umowę dzierżawy i na podstawie zawartej ugody zwrócił mi nakłady poniesione na wybudowany pawilon. Czy otrzymaną tytułem nakładów kwotę powinnam opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli wydatków na budowę nie wliczyłam do kosztów uzyskania przychodów, ani bezpośrednio ani poprzez amortyzację?

Jak rozliczyć zakup materiałów, które uległy zniszczeniu (PKPiR)?

W sytuacji gdy materiały uległy zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych w pierwszej kolejności należy sporządzić protokół z uwagi na sytuację, iż materiały uległy zniszczeniu. Następnie należy wystornować kwotę zniszczonych materiałów z kolumny 10 pkpir "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" i wpisać ją do kolumny 13 pkpir "Pozostałe wydatki". Nie ma obowiązku korygowania odliczonego VAT.

Karta podatkowa 2012 - stawki

Znamy już stawki karty podatkowej na 2012 rok. Jak co roku stawki wzrastają o wskaźnik inflacji, czyli o ok. 4%.

Lokal spółki jawnej przekazany wspólnikom – skutki w PIT

Likwidując działalność prowadzoną w postaci spółki jawnej, wspólnicy mogą, jeszcze przed jej zakończeniem, wycofać poszczególne składniki jej majątku. Działanie to może mieć na celu nieodpłatne przekazanie tych składników (np. lokalu) na potrzeby własne wspólników. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży antyków?

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują szczególną procedurę opodatkowania dostawy antyków, pod warunkiem, że ich nabycie nastąpiło bez VAT naliczonego. Zgodnie z przepisami powołanymi w tym zakresie opodatkowaniu podlega jedynie marża.

Korekta WDT - termin

Kwestia korekty wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) rodzi szereg praktycznych problemów. Jednym z nich jest ustalenie terminu dokonania tej korekty.

Czy świadczenia na rzecz pracowników (obcokrajowców) oddelegowanych do spółki są kosztami uzyskania przychodu?

Spółka z o.o. w celu osiągnięcia większych sukcesów na rynku, zatrudniła wysoko kwalifikowanych fachowców, będących jednocześnie obcokrajowcami. Ich zgoda na zawarcie umowy oddelegowania była uzależniona od zapewnienia odpowiednich warunków, których realizacja wiąże się w wysokimi kosztami. Czy można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Czy apteka musi odprowadzić PIT od środków, które producent leków przekazał w celu zwrotu udzielonych rabatów?

Apteka dzięki uczestnictwie w „Programie 2”, może sprzedawać leki po obniżonej cenie. Udzielony klientom rabat jest następnie zwracany przez producenta. Umowa w tym zakresie nie została zawarta. Czy otrzymana z tego powodu kwota podlega opodatkowaniu podatkiem PIT?

Czy trzeba płacić podatek rolny od rowu znajdującego się na działce rolnej?

Kupiłam działkę o powierzchni 1,5 ha. Jest ona sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako działka rolna. Przez działkę przebiega rów o szerokości 3 m. Czy płacąc podatek rolny, przy jego wyliczeniu powinnam również uwzględnić rów?

Szkolenie osoby współpracującej w kosztach podatkowych firmy - porada

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych krajowych i międzynarodowych. Mój mąż pomaga mi w prowadzeniu firmy. Mąż planuje ukończyć kurs na prawo jazdy uprawniający do prowadzenia samochodów ciężarowych i specjalistyczne szkolenie wymagane od zawodowych kierowców. Dzięki temu będzie mógł wykonywać pracę kierowcy w zakresie krajowego i międzynarodowego przewozu towarów. Czy wydatki poniesione na szkolenia mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przychodów wspólnych nie można podzielić kluczem przychodowym

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej nie podzieli tak zwanych przychodów wspólnych kluczem przychodowym. Teza ta znalazła potwierdzenie w nowym orzeczeniu WSA we Wrocławiu (nieprawomocny wyrok z dnia 7 czerwca 2011, sygn. akt I SA/Wr 453/11).

Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Ukończyłam kurs ceramiki. Zastanawiam się nad zarejestrowaniem działalności gospodarczej, w ramach której chcę sprzedawać własne wyroby ceramiczne: naczynia, talerze, wazony. Czy mogę płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej?

Jak opodatkować równowartość udziału wypłaconą występującemu ze spółki cywilnej wspólnikowi?

W związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej wypłacono mi równowartości udziału w spółce, na który składał się zwrot wniesionego do spółki wkładu pieniężnego oraz wypłata udziału w majątku. Czy opodatkowaniu podatkiem PIT podlega cała nadwyżka przychodu ponad wkład wniesiony do spółki, czy wyłączeniu z opodatkowania podlega spłata udziału w majątku spółki pochodząca z wcześniej opodatkowanego dochodu na etapie ustalania zaliczek na podatek dochodowy z działalności gospodarczej.

Kiedy usługi budowlane mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej poprzez świadczenie usług budowlanych w zakresie budowy oraz modernizacji dróg kołowych (dróg o nawierzchniach utwardzonych z różnego rodzaju kruszywa budowlanego) na rzecz Inwestora - jako wykonawca lub też na rzecz innej firmy będącej wykonawcą - jako podwykonawca. Czy mogę wybrać jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Kiedy podatnik nie poniesie odpowiedzialności karnej?

Wobec sprawcy wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, w danych okolicznościach, można zrezygnować z wymierzenia kary. Poniżej zostanie opisana jedna z trzech podstawowych sytuacji przewidzianych w art. 16-19 przez kodeks karny skarbowy (dalej k.k.s.) – czynny żal.

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Czy zapłacona zaliczka jest kosztem uzyskania przychodu?

Kwotę zapłaconą tytułem zaliczki można zaliczyć do kosztów podatkowych dopiero po wykonaniu należnego świadczenia. Zaliczka stanowi więc koszt podatkowy jako składnik należnego świadczenia już po jego wykonaniu.

Czy wadliwy dowód księgowy wyklucza wydatek z kosztów podatkowych?

Na potrzeby prowadzonej działalności handlowej najmuję lokal i w ramach umowy zobowiązałem się opłacać oprócz czynszu świadczenia dodatkowe: energię elektryczną, wodę oraz rozmowy telefoniczne, według faktur otrzymywanych od dostawców. Faktury mają być jednak wystawiane na firmę, która kiedyś w tym lokalu prowadziła działalność i podpisała umowy z dostawcami, a właściciel lokalu nie wyraził zgody na wystawianie na podstawie faktur własnych dowodów obciążeniowych. Czy mogę zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów, jeśli faktycznie płacę kwoty określone fakturami i jest to udokumentowane w raportach kasowych firmy?

Gospodarstwo agroturystyczne może wystawiać rachunki firmom

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, zwolnione z tego podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Działalność taką nazywa się popularnie prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego.

Czy trzeba opodatkować VAT zużycie produktów spożywczych w ramach prowadzonej działalności?

Pracodawcy dość często umożliwiają pracownikom korzystanie w godzinach pracy z podstawowych produktów spożywczych. Poza tym produkty takie są wykorzystywane podczas spotkań z kontrahentami, odbywających się w firmach lub też w ramach poczęstunków dla klientów. Ostatnie zmiany ustawy o podatku od towarów i usług wzbudziły wątpliwości podatników, czy zobowiązani są opodatkować VAT nieodpłatne udostępniane produktów spożywczych, takich jak kawa, herbata, czy ciastka, pracownikom lub kontrahentom.

Kiedy przychody z najmu można opodatkować ryczałtowo?

Osoby fizyczne nie prowadzące żadnej działalności gospodarczej lub prowadzące jakąś działalność, ale pragnące uzyskiwać dodatkowe dochody z najmu wykonywanego poza jakąkolwiek działalnością mają możliwość wyboru formy opodatkowania tych przychodów. Chodzi w szczególności o najem różnych ruchomości i nieruchomości nie należących do majątku związanego z działalnością gospodarczą.

Jak są opodatkowane dochody wspólników z tytułu umów menedżerskich?

Bez względu na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane według jednakowych zasad. Zasady te wyłączają możliwość kwalifikowania przychodów z umów menedżerskich, nawet tych, które są zawierane w ramach działalności gospodarczej, jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym opodatkowania ich 19% podatkiem liniowym.

Czy w czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca może zaliczać wydatki do kosztów?

Jeżeli zobowiązanie do ponoszenia wydatków wynika z umów zawartych przed zawieszeniem działalności gospodarczej, to takie wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy można kontynuować odliczanie straty po podjęciu zawieszonej działalności gospodarczej ?

Od 10 lat prowadzimy w formie spółki cywilnej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług poligraficznych. W 2007 r. ponieśliśmy stratę na prowadzonej działalności. Stratę odliczamy od 2008 r. Od 1 stycznia 2012 r. planujemy zawiesić na rok prowadzenie działalności gospodarczej. Czy po jej podjęciu, będziemy mogli kontynuować odliczanie straty.

Kiedy przedsiębiorca może prowadzić więcej niż jedną pkpir?

Więcej niż jedną podatkową księgę przychodów i rozchodów może prowadzić ten przedsiębiorca, który prowadzi przedsiębiorstwo wielozakładowe. Czyli przykładowo ma kilka oddzielnych sklepów, zakładów produkcyjnych, czy punktów usługowych. Wtedy musi prowadzić odrębne księgi w każdym zakładzie albo prowadzić jedną księgę w miejscu wskazanym jako jego siedziba, pod warunkiem, że w poszczególnych zakładach jest prowadzona co najmniej ewidencja sprzedaży.

Czy usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z VAT?

Chciałbym otworzyć firmę świadczącą usługi fizjoterapeutyczne. Zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane będą bezpośrednio przez osoby posiadające stosowne kwalifikacje zawodowe, (pracownicy lub zleceniobiorcy). Firma nie będzie miała statusu zakładu opieki zdrowotnej. Czy te usługi będą opodatkowane VAT, czy zwolnione?

Stawki abonamentu RTV na 2012 rok. Sprawdź ile zapłacisz

Abonament za używanie odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego w 2012 r. wyniesie 222 zł. Oznacza to wzrost abonamentu RTV o 16,2 zł w stosunku do 2011 r. Można zmniejszyć abonament RTV korzystając z przewidzianych w przepisach zniżek.

Jak kwalifikować catering dla celów VAT w świetle orzeczeń ETS?

Gdy dominującym elementem cateringu jest świadczenie usług, to działalność w tym zakresie będzie opodatkowana według stawki właściwej dla usług związanych z wyżywieniem (w Polsce możliwość stosowania stawki 8 %). Jeśli zaś zasadniczą częścią świadczenia jest dostarczanie dań bez usług towarzyszących - opodatkować je należy według stawki właściwej dla towaru dostarczanego (5 lub 23 %).

Kto może podpisać roczne zeznanie CIT-8?

Jednym z elementów prawidłowo sporządzonego zeznania rocznego CIT-8 jest jego podpisanie. W ten sposób oświadcza się prawdziwość zawartych w nich danych pod rygorem odpowiedzialności karnej. Nie każdy jednak może to poświadczyć swoim podpisem.

Na paragonie musi być imię i nazwisko przedsiębiorcy

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a więc przedsiębiorcy, posługują się w ramach prowadzonej działalności jakąś nazwą, która czasami zawiera w sobie imię i nazwisko tej osoby a czasami nie.

Jak rozliczyć w VAT nabycie towarów od podatnika nie mającego siedziby na terytorium Polski?

Spółka posiadająca siedzibę we Włoszech (zwana dalej Spółką lub Podatnikiem) dokonuje na terytorium Polski dostaw towarów. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby polskiego podatku od towarów i usług, jednakże nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności.
Spółka ma wątpliwości w jaki sposób w obecnie obowiązującym stanie prawnym (od 1 kwietnia 2011 r.) powinna dokumentować dokonywane dostawy krajowe.

Czy zawsze świadczenie usług przewozu osób musi być dokumentowane kasą fiskalną?

Analiza przepisów regulujących kwestie związane z obowiązkiem ewidencji świadczonych usług za pomocą kas rejestrujących prowadzi do wniosków, że praktycznie każde usługi polegające na odpłatnym przewozie osób polegają rejestracji na ww. urządzeniu.

Jakie są skutki rozszerzenia zakresu działalności o czynności opodatkowane VAT?

Rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności u podatnika zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług w zasadzie nie wywołuje żadnych konsekwencji na gruncie regulacji podatkowych. Inaczej rzecz się będzie przedstawiać, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która wykonywała czynności korzystające ze zwolnienia, podejmie decyzję o uruchomieniu drugiego profilu działalności – już opodatkowanego VAT.

Czy diety z tytułu podróży służbowej przedsiębiorcy można zaliczyć do kosztów?

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo uwzględniania w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych w ramach określonego limitu, tj. do wysokości diet przysługujących pracownikom.

Czy wydatki związane z przekształceniem firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Koszty związane z przekształceniem, poniesione przez przedsiębiorcę, stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.Chodzi tu np. o wydatki poniesione na usługi konsultingowe, doradcze, notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych.

Czy wydatki pokryte z pieniędzy uzyskanych z dotacji unijnej można zaliczyć do kosztów?

Otrzymana przez przedsiębiorcę jednorazowa dotacja przeznaczona na zakup środków trwałych nie stanowi przychodu, ale też nie jest kosztem uzyskania przychodów.

Jak zaliczać do kosztów niskocenne środki trwałe?

Składniki majątkowe, takie jak np. drobne wyposażenie kuchenne i gastronomiczne, należą do tzw. niskocennych środków trwałych, czyli środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 3.500 zł. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT), koszty nabycia tego typu środków mogą być rozliczane wyłącznie w oparciu o przepisy dotyczące amortyzacji podatkowej (art. 16a-16m).

Rozliczenie zakupu złomu od 1 kwietnia 2011 r.

1 kwietnia 2011 r. wchodzi w życie większość regulacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Według nowych zasad będzie rozliczany m.in. zakup złomu.

Jakie kwoty trzeba wpisywać w deklaracjach PIT-4R oraz PIT-8AR?


Jakie wartości powinien ująć w sporządzanych płatnik? Czy są to kwoty należne, czyli prawidłowo obliczone, czy też kwoty faktycznie pobrane (czyli również nieprawidłowo pobrane w wysokości wyższej bądź niższej od należnej)?

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć umorzone wierzytelności?

Umorzenie wierzytelności stanowi koszt podatkowy, jeśli dotyczy przychodów opodatkowanych zaliczonych do przychodów należnych, zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA