REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Faktura VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Faktura wystawiona przed dostawą towarów

Obowiązujące od początku 2014 roku przepisy ustawy o VAT wydłużają terminy wystawiania faktur. Można je wystawić 30 dni przed dostawą towarów i nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Oznacza to, że obecnie wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy nie jest błędem.

Zasady rozliczania VAT kontraktu menedżerskiego

W przypadku gdy menedżer jest samodzielnym przedsiębiorcą, czynności realizowane na podstawie kontraktu menedżerskiego będą podlegały opodatkowaniu VAT. Wtedy też zatrudniający się w spółce menedżer wystawi za swoje usługi faktury.

Uchwała SN kończy pseudooptymalizację w VAT

Większość funkcjonujących od kilku lat „patentów”, jak nie płacić VAT-u lub zarobić na jego zwrotach, jest zbudowana na fikcji fakturowej. Jest to w zasadzie tylko pięć pomysłów połączonych w różnych kombinacjach:

Przesyłanie faktur w formie elektronicznej

Wystawianie i przesyłanie faktur może się odbywać w formie elektronicznej pod warunkiem akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez ich odbiorcę. W ubiegłym roku zrezygnowano z obowiązku wyrażania formalnej zgody na ten rodzaj przesyłu (w formie pisemnej lub elektronicznej).

REKLAMA

Faktury i fakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Od dnia 1 stycznia 2014 r. uchylono przepisy regulujące przed tą datą fakturowanie, tj. art. 106 oraz akty wykonawcze wydane na jego podstawie. W ich miejsce ustawodawca wprowadził art. 106a, który kompleksowo reguluje nowe zasady fakturowania.

Nowe reguły powstawania obowiązku podatkowego w VAT

Z początkiem 2014 roku weszły w życie istotne zmiany w podatku VAT. Najważniejszą ze zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o VAT jest ustalenie nowych reguł określania momentu powstania obowiązku podatkowego.

Zmiany w przepisach VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zmianie uległo wiele przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych. Zmianie uległy zasady dotyczące m.in. terminów powstawania obowiązku podatkowego, odliczania podatku naliczonego, terminów wystawiania faktur.

Kiedy faktura dla konsumenta w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 roku zmieniły się zasady wystawiania faktur. Czy to prawda, że teraz trzeba wystawiać faktury dla wszystkich klientów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej? Prowadzę działalność opodatkowaną VAT.

REKLAMA

Plusy i minusy zmian w VAT

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT, które obejmują wiele podstawowych mechanizmów i konstrukcji, z którymi w praktyce spotyka się każdy przedsiębiorca. Chodzi przede wszystkim o zmiany w VAT dotyczące momentu powstawania obowiązku podatkowego, sposobu ustalania podstawy opodatkowania oraz terminów wystawiania faktur.

Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Podatnik wystawia zbiorcze faktury korygujące po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Faktury te dotyczą udzielonych kontrahentom rabatów rocznych. Podatnik powziął wątpliwość, czy w przypadku, gdy faktury takie będzie wystawiał w roku 2014 r. wystarczającym będzie podanie w ich treści do jakiego okresu się odnoszą (bez konieczności powoływania się na numery faktur korygowanych).

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

W obrocie gospodarczym przekazanie zaliczki jest często spotykaną praktyką, która ma służyć zabezpieczeniu interesu stron w dążeniu do sfinalizowania transakcji. Jeśli umowa została wykonana prawidłowo, to zaliczka zostaje zaliczona na poczet ceny dostawy towaru lub wykonania usługi. W przeciwnym razie strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo żądać jej zwrotu.

Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne

Od 1 stycznia 2014 r. uchylono art. 106 ust. 7 ustawy o VAT umożliwiający podatnikom dokumentowanie określonych w nim czynności za pomocą faktur wewnętrznych. Wprowadzone zmiany były konieczne ze względu na fakt, że regulacje prawa unijnego nie przewidują, by państwa członkowskie mogły wymagać wystawiania tego rodzaju faktur. W związku z tym pojawiła się wątpliwość, czy uchylenie przepisów w tym zakresie oznacza całkowity zakaz wystawiania po 1 stycznia 2014 r. faktur wewnętrznych.

Wprowadź e-fakturę i oszczędzaj

Większość przedsiębiorstw w rozliczeniach z kontrahentami w dalszym ciągu wystawia papierowe faktury, mimo iż od stycznia 2013 roku, ustawodawca znacznie ułatwił wdrożenie jej elektronicznej wersji – czyli e-faktury. Czy wprowadzenie e-faktury jest takie trudne oraz czy dzięki temu możliwe jest poczynienie realnych oszczędności?

Odliczenie VAT z faktur za energię elektryczną w 2014 r.

Faktura za energię elektryczną zostanie wystawiona 2 lutego 2014 r. z terminem płatności upływającym 20 marca 2014 r. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstanie w tej sytuacji w lutym 2014 r. Kiedy powstanie prawo do odliczenia z takiej faktury? Czy gdyby kontrahent otrzymał fakturę w lutym, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstałoby u niego już w lutym?

Błędna stawka VAT na fakturze. Co teraz?

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciążą ważne obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie prawidłowej stawki VAT. Przepisy dotyczące stawek VAT mogą nie być jasne dla przedsiębiorców, dlatego błędy pod tym względem jak najbardziej zdarzają się. Pomyłka w stawce VAT pociąga za sobą skutki podatkowe odczuwalne dla obu stron transakcji.

VAT 2014 - najważniejsze zmiany

Spośród około 50 zmian w podatku VAT, jakie wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r. na skutek uchwalenia ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka z nich, które są z pewnością najważniejsze dla podatników.

W 2014 r. nowe zasady rozliczania VAT

Zmiany w podatku VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r., mogą utrudnić działalność przedsiębiorcom.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.

Zmiany w zakresie fakturowania, które weszły w życie z początkiem 2014 r. mają znaczenie dla większości podatników. W związku ze zmianami konieczne stało się przekonfigurowanie systemów informatyczno-księgowych.

VAT od prezentów dla kontrahentów z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Prowadzimy działalność opodatkowaną VAT. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcemy przekazać nowym kontrahentom kosze świąteczne i kalendarze z logo firmy oraz ofertą naszych produktów. Do tej pory nie otrzymali od nas żadnych prezentów. W ten sposób chcielibyśmy zachęcić ich do dalszej współpracy w przyszłym roku. Jak rozliczyć VAT od przekazania tego rodzaju prezentów? W poprzednich latach w takich sytuacjach nie naliczaliśmy VAT.

Faktury zbiorcze w 2014 r.

Faktury zbiorcze od 1 stycznia 2014 r. będzie można wystawiać do 15. dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi, natomiast ewidencji w księgach faktur zbiorczych będzie można dokonywać raz w miesiącu, np. z datą ostatniego dnia miesiąca.

Przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r.

Z Nowym Rokiem wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji przepisów ustawy o VAT. Towarzyszy jej wydanie wielu przepisów przejściowych. Z ich treścią warto się zapoznać, ponieważ mają duży wpływ na rozliczanie VAT w pierwszych okresach nowego roku. Niejednokrotnie może się okazać, że rozliczając VAT od dostawy towaru bądź świadczenia usług wykonanych w grudniu 2013 r., będziemy stosować przepisy obowiązujące od stycznia i na odwrót.

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u.

Puste faktury - postępowanie dowodowe organów podatkowych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w niedawnym wyroku poddał ocenie postępowanie dowodowe organów podatkowych, które zmierzało do wykazania, że faktura nie dokumentowała żadnej rzeczywistej transakcji. Sprawa ta dotyczyła także zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z wszczęciem postępowania karnego.

Rozporządzenie w sprawie faktur 2014 – faktury uproszczone

Minister Finansów wydał 3 grudnia 2013 r. rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Dotyczy ono wydawania faktur uproszczonych, szczególnych sposobów przeliczania kwot w walutach obcych i późniejszych niż standardowe terminów wystawiania faktur.

Ulga budowlana w 2014 r.

Od 2014 r. istotnie zmienią się zasady korzystania z ulgi budowalnej. Dlatego, planując remont lub budowę domu warto zakupić materiały budowlane jeszcze w grudniu. Dzięki temu w okresie kolejnych 5 lat (do końca 2018 r.) będzie można ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach.

Odliczenie VAT od samochodów osobowych w 2014 r.

W 2014 r. prawo do pełnego odliczenia VAT (od zakup samochodu, zakup paliwa, wydatków eksploatacyjne) może objąć samochody osobowe używane wyłącznie do celów firmowych. Szczegóły w tym zakresie poznamy zapewne wraz z projektem ustawy zmieniającej ustawę o VAT.

VAT 2014 - koniec zwolnienia z VAT sprzedaży towarów używanych

Od 2014 r. przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać ze zwolnienia z VAT sprzedając używane składniki firmowego majątku. Nowelizacja znosi bowiem pojęcie „towarów używanych” w dotychczasowym brzmieniu. W konsekwencji obowiązkowe będzie opodatkowanie VAT-em sprzedaży również tych towarów, przy zakupie których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u, w tym także środków trwałych i wyposażenia.

Elektroniczne faktury w zamówieniach publicznych

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za stosowaniem e-faktur w zamówieniach publicznych. Propozycję dyrektywy w sprawie faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych przedstawiła Komisja Europejska.

Jak przygotować się do zmian w VAT 2014

Z dniem 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w VAT. Jak bez większych problemów wejść w nowe realia podatkowe, zminimalizować ryzyko - podajemy kilka praktycznych wskazówek.

Kiedy warto wybrać zwolnienie z VAT w 2014 r.

Czynni podatnicy VAT, którzy chcą wybrać zwolnienie ze względu na wysokość obrotów i spełniają warunki, aby dokonać takiego wyboru, w nowym roku muszą wrócić do zwolnienia od 1 stycznia 2014 r. Organy podatkowe nie pozwalają, aby wrócić do zwolnienia w trakcie roku. Biorąc pod uwagę zmiany od 1 stycznia 2014 r., które dotyczą również zwolnień podmiotowych, należy już dziś zastanowić się, czy warto wybrać zwolnienie z VAT w 2014 r.

VAT należny po zmianach w 2014 r.

Nowe przepisy ustawy o VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r., utrudnią w firmach zarządzanie cash flow. Firmy będą płacić VAT należny o 30 dni szybciej, niż ma to miejsce obecnie.

Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Część zmian w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Jednak zasadnicza część, można powiedzieć – fundamentalna dla funkcjonowania podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. Jak te zmiany w ustawie o VAT wpływają (lub mogą wpłynąć) na zasady funkcjonowania służb finansowo-księgowych i do których warto przygotować się już teraz?

Zmiany przepisów ustawy o VAT 2013 i 2014

Najważniejsze zmiany przepisów ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wchodzą w życie w trzech terminach, czyli 20 września 2013 r., 1 października 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r.

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Początek 2014 roku przyniesie przedsiębiorcom szereg zmian w VAT, które są o tyle istotne, że dotyczą podstaw – czyli terminów. Od przyszłego roku data wystawienia faktury dla rozliczenia VAT zwykle nie będzie miała znaczenia. Warto wiedzieć jak ten aspekt przedstawia się dziś, a jak będzie wyglądał za kilka tygodni. Szczególnie, że wprowadzony zostanie szereg wyjątków od nowych zasad.

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.

Jedna z największych zmian, spośród tych które zaczną obowiązywać od stycznia 2014 r. w zakresie VAT dotyczy nowych zasad ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Uchwalone zmiany miałyby być odpowiedzią na zarzut o niezgodności części przepisów ustawy o VAT dotyczących obowiązku podatkowego z przepisami unijnymi.

Terminy wystawiania faktur VAT w 2014 r.

W 2014 r. wchodzi w życie obszerna nowelizacja ustawy o VAT. Jedną z najważniejszych zmian w VAT od 1 stycznia 2014 r. będą nowe terminy wystawiania faktur.

Jak naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach faktury

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych określa zasady pobierania i wysokość odsetek od zaległości w płatnościach. Dowiedz się, w jaki sposób należy prawidłowo naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach za wystawione faktury.

Korekta faktury wewnętrznej

Do końca 2013 r. faktury wewnętrzne koryguje się tak jak standardowo wystawiane faktury. Od 1 stycznia 2014 r. zasady wystawiania faktur wewnętrznych nie będą regulowane przez przepisy VAT. Podatnicy będą je mogli nadal wystawiać jako dokumenty wewnętrzne, ale sposób ich wystawiania i korekty będzie dowolny.

Faktura pro forma nie jest podstawą do odliczenia VAT

Przepisy dotyczące podatku VAT nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania faktur pro forma. Dokument o nazwie pro forma lub faktura pro forma nie zobowiązuje więc do zapłaty VAT należnego wykazanego w tym dokumencie, natomiast nabywcy nie daje prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. sposób wystawiania faktur ulegnie gruntownym zmianom. W życie wchodzą bowiem nowości w ustawie o VAT, które w dużej mierze dotyczą właśnie fakturowania. Trzeba będzie zapomnieć o wieloletnich nawykach związanych przede wszystkim z terminami dokumentowania transakcji i rozliczania VAT.

Automatyzacja rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych

Transakcje zagraniczne w ujęciu księgowym są operacją specyficzną. Pomimo tego, że dokument wewnątrzwspólnotowego nabycia wymaga zaksięgowania z naliczeniem podatku VAT 0%, po stronie nabywcy tak czy inaczej leży obowiązek naliczenia właściwej stawki VAT oraz możliowść odliczenia naliczonej kwoty.

Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie

Z dniem 1 października 2013 r. wszedł w życie nowy załącznik nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, który wielokrotnie rozszerza zakres tzw. odwrotnego obciążenia w krajowym obrocie towarowym. Obok złomu i części odpadów, pojawia się tam prawie cały obrót wyrobami stalowymi, miedzią, resztą odpadów oraz rynek surowców wtórnych.

Faktura uproszczona - jakie dane powinna zawierać

Czy sprzedawca może wystawić fakturę uproszczoną bez podania swojego numeru NIP oraz czy może wpisać na fakturze swój adres domowy, mimo że adresy siedziby firmy i miejsca wykonywania działalności są inne?

Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF

Przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zmian w VAT obowiązujących od 1 października 2013 r., które zostały wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Kiedy należy rozliczyć duplikat faktury

Jak potraktować duplikat faktury wystawiony w listopadzie, jeśli faktura pierwotna została wystawiona w czerwcu 2013 r. Nasz pracownik odebrał w czerwcu oryginał faktury, ale go zgubił. Faktura nie dotarła więc do działu księgowości, jednak wpłynęła do spółki, co zostało zaewidencjonowane. Czy duplikat należy zaewidencjonować w listopadzie, czy trzeba skorygować czerwiec?

Wystawienie faktury na żądanie nabywcy 2013/2014

Prowadzę sklep. Zdarza się, że klient, któremu sprzedałem towar na paragon, po jakimś czasie przychodzi do mnie z paragonem i żąda wystawienia faktury. Czy mam taki obowiązek? Jeżeli tak, czy obowiązek ten jest ograniczony czasowo?

Deklaracja VAT - jeden wzór w całej UE

Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem legislacyjnym przewidującym jeden wzór deklaracji VAT w całej UE i jednolity zestaw wymogów dla przedsiębiorstw w zakresie wypełniania deklaracji VAT w każdym państwie członkowskim. Ma być jedynie 5 obowiązkowych rubryk ale państwa członkowskie mogą starać się o wprowadzenie dodatkowych - maksymalnie 26 rubryk.

Jak odliczyć VAT od szkoleń

Firma może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup płatnych szkoleń dla pracowników. Przy odliczeniu VAT nie ma znaczenia, ile różnych usług obejmuje szkolenie, ponieważ dla celów podatkowych usługi te mogą zostać uznane za kompleksowe.

Przeliczanie faktur wystawianych w euro i złotych

Z którego dnia należy zastosować kurs euro przy wystawianiu faktury za wykonanie usługi rozładunku – z dnia poprzedzającego wystawienie faktury czy wykonanie usługi?

VAT 2014 - moment powstania obowiązku podatkowego

Od 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w ustawie o VAT. Najważniejsza zmiana dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

REKLAMA