REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Ustawa o VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana ustawy o KAS - problem z ponowną korektą deklaracji po kontroli celno‑skarbowej

Najnowsza nowelizacja (z 9 listopada 2018 r.) ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw wprowadza zdaniem ekspertów podatkowych ważne i raczej niekorzystne dla podatników zmiany. Ważniejsze zmiany to m.in. ograniczenie możliwości złożenia ponownej korekty deklaracji podatkowej po kontroli celno‑skarbowej, poszerzenie kręgu podmiotów mogących podlegać kontroli krzyżowej, zwiększenie dostępu fiskusa do informacji o kontach bankowych.

Jak wprowadzano zmiany w ustawie o VAT - wywiad z prof. Elżbietą Chojną-Duch

Ustawę o VAT pisali doradcy podatkowi na zamówienie dużych firm - powiedziała w wywiadzie była wiceminister finansów, prof. Elżbieta Chojna-Duch. Wskazała jednocześnie, że wiedziała, że przepisy będą miały negatywne konsekwencje dla budżetu państwa, ponieważ były one analizowane i szacowane w ministerstwie.

Stawka VAT na leki weterynaryjne pozostanie na poziomie 8-proc.

Trwają konsultacje nad niedawno opublikowanym projektem nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada istotne zmiany w stawkach VAT. Wiceminister finansów Filip Świtała zapowiedział, że z projektu zostanie wykreślona propozycja, zakładająca podwyższenie stawki VAT do 23 proc. na leki weterynaryjne, tak, aby leki te pozostały na niższej, 8-proc. stawce VAT.

System VIES, czyli jak sprawdzić podatnika VAT UE

Unijny system internetowy VIES umożliwia sprawdzenie numerów VAT podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Przydatny jest w przypadku transakcji transgranicznych dotyczących towarów i usług (VAT UE). Podpowiadamy, gdzie go znaleźć i jak z niego skorzystać.

REKLAMA

Można wystawić ocenę swojemu urzędowi skarbowemu

W dniach od 26 listopada do 28 grudnia 2018 r. w urzędach skarbowych będzie można wypełnić anonimową ankietę, w której podatnicy mogą ocenić swój urząd skarbowy, zgłosić swoje uwagi i pomysły odnośnie obsługi podatników w urzędzie.

Stawki VAT przy sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym

Obecnie na rynku nieruchomości istnieje wiele podmiotów zajmujących się budową oraz sprzedażą gotowych mieszkań/domów wraz z podstawową infrastrukturą, przyłączami mediów etc. Co jednak, gdy taki podmiot chce sprzedać daną nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej domem, a nieruchomość ta uzbrojona jest w przyłącza mediów, kanalizacji, czy choćby ogrodzenie? Czy sprzedaż powinna być obciążona jedną stawką VAT w wysokości 8%? Czy może istnieją sytuacje, w których taka sprzedaż powinna być opodatkowana niejednolicie?

Wstrzymany zwrot VAT zagrożeniem dla płynności finansowej

Resort finansów informuje, że kwoty wstrzymanych, czyli objętych weryfikacją zwrotów VAT, idą w setki milionów złotych. Przedsiębiorcy, objęci procedurą weryfikacji zasadności zwrotu nadwyżki VAT, narażeni są na długie lata oczekiwania oraz związane z tym ryzyko utraty płynności finansowej. Spory w tym zakresie niejednokrotnie kończą się przed sądami administracyjnymi.

Warunki przejścia z VAT miesięcznego na kwartalny

Ze względów ekonomicznych dla podatników prowadzących obrót gospodarczy zdecydowanie się na kwartalne rozliczenie podatku VAT jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Jakie są jednak warunki przejścia na VAT kwartalny?

REKLAMA

Usługi kompleksowe a stawka VAT

Kiedy świadczona przez podatnika usługa kompleksowa stanowi świadczenie, podlegające w całości opodatkowaniu jedną stawką VAT? A kiedy należy rozdzielać usługi na odrębne czynności, opodatkowane różnymi stawkami VAT? W celu te pytania może być wystąpienie o wiążącą interpretację prawa podatkowego.

Stawki VAT na książki i czasopisma od 2019 r.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt wprowadzający nową matrycę stawek VAT dotyczy m.in. książek i czasopism. Już od kwietnia 2019 roku do każdego rodzaju książki (także e-booków) będzie miała zastosowanie 5% stawka podatku VAT, a wszelkiego rodzaju gazety, dzienniki i czasopisma (drukowane i w formie elektronicznej) objęte zostaną 8% stawką VAT. Podwyższeniu natomiast ulegnie stawka VAT (z 5% do 8%) na czasopisma specjalistyczne.

Żarówka bez paragonu - naczelnik wycofa apelację

Izba skarbowa w Olsztynie poinformowała, że naczelnik US w Bartoszycach wycofa apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Bartoszycach w sprawie mechanika, który wymienił żarówkę w samochodzie nie wydając paragonu fiskalnego.

Zwrot VAT jest regułą, a nie przedłużanie jego terminu

Przewidziana przez ustawodawcę instytucja przedłużania terminu zwrotu VAT stanowi jedynie wyjątek od zasady natychmiastowości zwrotu. To zwrot VAT podatnikowi jest regułą, a nie przedłużanie jego terminu.

Inwestycja rozpoczęta, ale niezakończona - prawo do odliczenia VAT

Prawo do odliczenia VAT przysługuje przedsiębiorcy również w przypadku, gdy dana inwestycja nie została zrealizowana i nie przyniosła przychodów. Jeżeli przedsiębiorca nie wykazał żadnego podatku należnego, od którego mógłby odliczyć naliczony, ma prawo wystąpić o zwrot VAT.

Stawki VAT będą oparte na Nomenklaturze Scalonej (CN)

Przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada zastąpienie obowiązującej matrycy obniżonych stawek VAT (tj. listy towarów i usług objętych obniżonymi stawkami VAT) opartej na Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług (PKWiU), nową matrycą - opartą na Nomenklaturze Scalonej (CN). W efekcie zmianie ulegną stawki VAT na niektóre towary i usługi.

Bony i vouchery opodatkowane VAT od 2019 r.

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje w ustawie o VAT, które będą dotyczyły znacznej części podatników tego podatku. Nowe przepisy zaproponowane przez ustawodawcę zakładają bowiem wprowadzenie regulacji określających zasady opodatkowania VAT w przypadku bonów i voucherów.

Odliczenie VAT w okresie zawieszenia rejestracji

Organ podatkowy nie możne odmówić prawa do odliczenia VAT podatnikowi w okresie unieważnienia jego rejestracji do celów VAT (z powodu braku złożenia deklaracji podatkowych), w przypadku gdy zostały spełnione wymogi materialne. Zasada neutralności VAT wymaga bowiem, aby odliczenie VAT było przyznawane, jeżeli zostały spełnione wymogi materialne, nawet jeśli nie zostały spełnione przez podatnika niektóre wymogi formalne.

Przedłużenie terminu zwrotu VAT bez uzasadnienia

Organy podatkowe w celu wstrzymania zwrotu VAT podejmują niejednokrotnie działania sztuczne. Nie mogąc udowodnić nieprawidłowości i braku prawa do zwrotu VAT, przedłużają jego termin bez wskazywania bezzasadności zwrotu.

Informowanie o schematach podatkowych od 2019 r.

Zmiany w Ordynacji podatkowej, planowane na rok 2019, przewidują obowiązek przekazywania organom podatkowym informacji o schematach podatkowych. Obowiązkiem tym zostaną objęte osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, w szczególności doradcy podatkowi, adwokaci, radcy prawni, pracownicy banku lub innej instytucji finansowej doradzającej klientom. Za brak informacji o schematach podatkowych będą groziły wysokie kary finansowe.

Stawka VAT przy dostawie budynku mieszkalnego

Dla dostawy budynku mieszkalnego przewidziana jest niższa stawka zobowiązania z tytułu podatku VAT. Aby skorzystać z preferencyjnej, ośmioprocentowej stawki podatku VAT, przedmiotem dostawy musi być budynek lub jego część i musi być objęty społecznym programem mieszkaniowym. W tym celu konieczne jest spełnienie określonych ustawowo przesłanek.

Procedura uproszczona VAT w imporcie

Projekt nowelizacji ustawy o VAT z 6 września br. zakłada zmianę tej ustawy w zakresie regulacji dotyczących korzystania przez podatników VAT z tytułu importu z tzw. procedury uproszczonej. Zdaniem eksperta Grant Thornton kierunek zmian jest wprawdzie właściwy, jednak są one niewystarczające.

Kiedy usługi najmu są zwolnione z VAT

Podatnik świadczący usługi najmu musi spełniać określone przez ustawodawcę warunki, żeby jego działalność mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Zgodnie bowiem z przepisami prawo zastosowanie zwolnienia przedmiotowego z VAT występuje w przypadku, gdy podatnik świadczy usługę najmu mieszkań na własny rachunek i wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Należyta staranność w VAT – weryfikacja kontrahenta

Katalog dotyczący dochowania należytej staranności w VAT wskazuje jakimi kryteriami powinien kierować się przedsiębiorca, weryfikując swojego kontrahenta. Brak ich dotrzymania może być powodem uznania przez urzędników, że podatnik nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku i co za tym idzie wszczęcia przeciwko niemu czynności kontrolnych.

Część małych i średnich firm chce stosować split payment

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 37 proc. małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) rozważa wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności. Kolejne firmy rozważają wprowadzenie split payment m.in. z uwagi na to, że wkrótce jego stosowanie może stać się obowiązkowe.

Sprzedaż nakładów na budynek postawiony na cudzym gruncie – skutki w VAT

W ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, którego działalność polega na świadczeniu usług wznoszenia budynków dochodzi do sytuacji, w których podatnicy budują nieruchomość na nienależącym do nich gruncie, a następnie sprzedają owe budynki w ramach sprzedaży poniesionych nakładów. W jaki sposób transakcja ta zostaje opodatkowana na gruncie ustawy o VAT?

Split payment - zapłata części kwoty podatku VAT

Mechanizm podzielonej płatności, który funkcjonuje od niedawna, nie jest na razie obligatoryjny, ale już część firm zaczęła go stosować. Jak stosować go prawidłowo? Jednym z problemów praktycznych przy split payment jest kwestia dotycząca zapłaty części kwoty podatku VAT wynikającej z faktury.

Zwolnienie z VAT dostawy nieruchomości

Ze zwolnienia z VAT może korzystać dostawa nieruchomości, pod warunkiem, że została dokonana po upływie 2 lat od tzw. pierwszego zasiedlenia. W dotychczasowej praktyce organy skarbowe wymagały jednak dodatkowo, aby dostawa nieruchomości następowała w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. W przeciwnym razie fiskus odmawiał podatnikom prawa do zwolnienia.

Skuteczniejsze wykonywanie kontroli celno-skarbowej

Zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych dzięki skuteczniej wykonywanie kontroli celno-skarbowej przez Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) - to podstawowy cele nowelizacji ustawy o KAS. Projekt zawiera nowe przepisy m.in. odnoszące się do możliwości korzystania przez KAS z danych zgromadzonych w bazach, rejestrach, ewidencjach, zbiorach i systemach informatycznych.

Czy nieuzasadniona odmowa zwrotu VAT narusza prawa człowieka

Polscy przedsiębiorcy niejednokrotnie walczą o zablokowany zwrot VAT, czy też o prawo do odliczenia podatku z faktur wystawionych przez kontrahentów, których rozliczenia budzą wątpliwości fiskusa. Czy taka niezasadna odmowa zwrotu VAT może stanowić naruszenie praw człowieka?

Większe uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej

9 października 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, którego celem jest poprawa sprawności działania KAS w zwalczaniu szarej strefy i wyłudzeń podatkowych.

W 2019 r. deklaracje PIT-37 i PIT-38 przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa

Krajowa Administracja Skarbowa w 2019 r. będzie wypełniać za podatnika roczne deklaracje podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie. Na początek KAS sporządzi deklaracje PIT-37 i PIT-38 za rok podatkowy 2018. Zeznania te będą udostępnione podatnikom od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.

Odliczenie VAT w przypadku inwestycji wodno-kanalizacyjnych

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w przypadku projektów wodno-kanalizacyjnych realizowanych przez gminę można odliczyć VAT inaczej niż prewspółczynnikiem. Podkreślając, że specyfika tego rodzaju działalności przejawia się w odwrotnej proporcji czynności opodatkowanych w stosunku do niepodlegających VAT.

Ordynacja podatkowa 2020 – banki będą przekazywać adresy IP podatników

Projekt nowej Ordynacji podatkowej, która ma zacząć obowiązywać od 2020 r., zakłada szereg istotnych dla podatników zmian. Jedna z propozycji zakłada, że banki będą przekazywały organom podatkowym adresy IP swoich klientów. Problem w tym, że od tego roku w Polsce obowiązuje RODO, a adres IP należy do danych osobowych, które podlegają ochronie.

Zasada neutralności podatku VAT w praktyce

Zasada neutralności jest jedną z podstawowych zasad konstrukcyjnych podatku VAT. Przejawia się ona w możliwości obniżenia podatku należnego od sprzedaży towarów i usług o podatek naliczony przy zakupach oraz możliwości uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Jak zasada neutralności wygląda w praktyce?

Pierwsze zasiedlenie w świetle ustawy o VAT

Przepisy ustawy o podatku VAT oferują szereg ulg podatkowych i zwolnień. Dla skorzystania z nich konieczne jest spełnienie określonych przepisami przesłanek. Jedną z nich jest przesłanka pierwszego zasiedlenia. Kiedy można stwierdzić, że budynek został zasiedlony po raz pierwszy?

Czy usługi inspektora ochrony danych osobowych są zwolnione z VAT

Od kilku miesięcy obowiązuje unijne rozporządzenie RODO dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych, z którego wynika m.in. obowiązek powoływania inspektora ochrony danych osobowych. W związku z tym powstaje pytanie, czy pełnienie takiej funkcji w ramach działalności gospodarczej może podlegać zwolnieniu z VAT.

W latach 2007-2015 nie wprowadzano skutecznych narzędzi do ujawniania nadużyć w VAT

Na pewno nie poszukiwaliśmy (w latach 2007-2015) narzędzi dostarczających dowodów na nadużycia w VAT - stwierdził przed komisją do spraw VAT prof. Witold Modzelewski. Zaznaczył, że tendencja spadku udziału dochodów z podatku VAT w relacji do PKB zaczęła się już w 2008 r.

Prof. Modzelewski: Ustawa o VAT ułatwia działania oszustom - pilnie trzeba stworzyć nową

W latach 90. XX wieku nowa ustawa o podatku VAT uzdrowiła finanse państwa. Wpływy do budżetu stopniowo rosły. Ale po wejściu Polski do Unii Europejskiej zmiany regulacji spowodowały znaczny wzrost oszustw podatkowych. Istniejące instrumenty prawne zwalczania tych zjawisk są mało efektywne. Remedium mogłaby być zupełnie nowa ustawa o tym podatku. Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów tłumaczy dlaczego odwrócony VAT, Jednolity Plik Kontrolny oraz inne przepisy, jakie wprowadzono w ostatnich latach, nie zmniejszają skali nadużyć, bądź są wręcz szkodliwymi rozwiązaniami dla Skarbu Państwa.

Termin i forma rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy zbyciu nieruchomości

Jaki jest termin i forma rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy zbyciu nieruchomości? Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dopuszczalnym jest złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego.

Split payment przy regresie ubezpieczeniowym

Instytucja, która w ramach regresu ubezpieczeniowego dostanie zapłatę w split payment, ponosi solidarną odpowiedzialność ze swoim klientem za nierozliczony VAT.

Prof. Witold Modzelewski pierwszym świadkiem komisji ds. VAT

Komisja śledcza ds. VAT przesłucha pierwszego świadka, będzie nim prof. Witold Modzelewski - poinformował szef komisji Marcin Horała. Przesłuchanie odbędzie się w dniu 18 września br.

Transakcje między małżonkami prowadzącymi działalność – skutki w VAT

Małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze, ale pozostający we wspólności majątkowej, będą mogli swobodnie przesuwać określone składniki majątkowe z jednej firmy do drugiej. Takie działanie nie wywoła skutków podatkowych w zakresie podatku VAT.

Kiedy wystawić korektę faktury, a kiedy notę korygującą?

Przy wystawianiu faktur bardzo często zdarzają się pomyłki, które koniecznie należy skorygować. Do skorygowania tych błędów służą dodatkowe faktury korygujące lub noty korygujące. Oba rodzaje dokumentów korygujących należy poprawnie rozróżniać.

Organ podatkowy musi określić termin zwrotu VAT

Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z marca tego roku, data określająca nowy termin zwrotu podatku VAT nie może być późniejsza niż data zakończenia prowadzonych postępowań, w tym także kontroli podatkowej. Jakie znaczenie ma ten wyrok dla polskich przedsiębiorców? Czy dzięki temu skrócą się terminy zwrotu nadwyżki podatku VAT?

Monitoring transportu towarów SENT II - pierwsze 3 miesiące bez kar

Firmy, które po wejściu w życie 1 października 2018 r. nowych obowiązków związanych z monitoringiem transportu towarów (SENT II), przez pierwsze trzy miesiące nie będą karane - zapowiedział PAP wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.

Ściągalność podatku VAT według NIK

W ciągu ostatnich lat Najwyższa Izba Kontroli odnotowała znaczący postęp w dochodach z podatku VAT, co wynikało w dużym stopniu z wdrożenia rozwiązań, już kilka lat temu zalecanych przez Izbę - mówił w Krynicy prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Exit tax, stawka 9% CIT, Innovation Box - zmiany w podatkach od 2019 roku

Zdaniem minister finansów Teresy Czerwińskiej wprowadzenie tzw. exit tax to wyrównanie warunków gry i deklaracja, że zyski, które zostały wypracowane w kraju, powinny być tutaj opodatkowane. W obszernym wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Teresa Czerwińska omawia m.in. najnowsze pomysły resortu finansów w zakresie zmiany przepisów ustawy o CIT i ustawy o PIT. Przekonuje, że proponowane zmiany w podatkach, obok uszczelnienia systemu, mają przede wszystkim służyć ożywieniu inwestycji, a także m. in. uregulowaniu kwestii opodatkowania kryptowalut, rozliczania kosztów podatkowych dotyczących samochodów używanych w firmach. Stawka 9% CIT ma objąć ponad 440 tys. przedsiębiorstw.

Prof. Modzelewski: Powrót do idei nowej ustawy o VAT – brawo dla szefowej resortu finansów

Mamy dostateczną wiedzę o tym podatku, aby napisać nową ustawę, są projekty – wystarczy dobra wola – twierdzi profesor Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

Odwrotne obciążenie VAT - inwestor zastępczy przy usługach budowlanych

Co do zasady podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest sprzedawca, który dostarcza towar bądź świadczy usługę. W mechanizmie odwrotnego obciążenia obowiązek ten przechodzi na nabywcę towaru lub usługi. Jak mechanizm odwrotnego obciążenia wyglądać będzie w sytuacji, gdy jedną ze stron transakcji jest inwestor zastępczy?

Odmowa prawa do odliczenia VAT musi być udowodniona

Jeżeli organ skarbowy odmawia przedsiębiorcy prawa do odliczenia VAT, to musi mu udowodnić, że budżet państwa został uszczuplony przez konkretne działania. To efekt przełomowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 2017 r., które w znaczący sposób zmienia praktykę organów. Czy to oznacza koniec nadużyć fiskusa wobec podatników?

Rewolucyjne zmiany w podatkach już od 1 stycznia 2019 r.

Wprowadzenie nowego podatku, tzw. exit tax od przedsiębiorstw i osób fizycznych, które chcą się wynieść z Polski, opodatkowanie dochodów z obrotu kryptowalutami, 9-proc. stawka CIT dla małych firm czy nadanie nowych uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej - takie m.in. rozwiązania zakłada kompleksowa zmiana w podatkach, którą przygotowało Ministerstwo Finansów. Nowe regulacje miałyby wejść w życie już na początku 2019 r.

REKLAMA