REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2019, VAT - podatek od towarów i usług

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych 2019 - przepisy i struktura dokumentów

18 kwietnia 2019 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które obligują zamawiających (w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych) do odbioru i przetwarzania faktur elektronicznych o określonej przepisami strukturze. Podmioty, które występują jako zamawiający w procesie udzielania zamówień publicznych (także w toku udzielania koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym) muszą być przygotowane na te zmiany. Narzędziem, które ma służyć do przekazywania ustrukturyzowanych faktur oraz innych dokumentów, pomiędzy wykonawcami zamówień publicznych a instytucjami zamawiającymi jest Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF).

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM

Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia określającego nowy wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (VAT-IM). Będzie to 5. wersja tej deklaracji. Zmianie ulegną jednak tylko objaśnienia, a nie poszczególne pola deklaracji.

„Odwrotne obciążenie” zwiększyło wyłudzenia zwrotów VAT

Przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT-u i akcyzy zgodnym chórem lobbyści (nieukrywający swojej roli), jak i kryptolobbyści, którzy swego czasu byli wysokimi i trochę niższymi funkcjonariuszami publicznymi, bronią tzw. odwrotnego obciążenia w podatku od towarów i usług. Wciskają posłom kit, że ten przywilej „uszczelnia VAT”, mimo że bezspornie przyczynił się do spadku dochodów budżetowych, co potwierdzają wszystkie dane (krajowe i międzynarodowe).

Dokumentacja wywozu towaru a stawka 0% przy WDT

Niejednokrotnie zdarza się, że podatnik nie posiada listu przewozowego, który potwierdzałby dokonanie wywozu towaru poza terytorium kraju. Przechowuje jednak faktury czy też korespondencję mailową z zagranicznym kontrahentem. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo zastosować stawkę 0% do dokonanej na terytorium Unii Europejskiej dostawy towarów?

REKLAMA

Transakcja łańcuchowa w branży e-commerce a VAT

Szybki rozwój branży handlu internetowego stwarza dla przedsiębiorców szanse ekspansji na nowe rynki oraz możliwość dotarcia do szerokiego grona klientów. Jednak dla wielu spośród podatników problematyczna może okazać się kwalifikacja podatkowa zdarzeń gospodarczych wynikających z przyjętego przez nich łańcucha dostaw realizowanych na rzecz klientów.

Opodatkowanie VAT zaliczek wpłacanych na poczet usług turystyki – po wyroku TSUE wątpliwości pozostają

W dniu 19 grudnia 2018 r. wydany został wyrok TSUE w sprawie C‑422/17, dotyczącej problemu ujęcia zaliczek turystycznych na gruncie podatku od towarów i usług. Trybunał nie tylko przesądził o konieczności ich opodatkowania w okresie rozliczeniowym, w którym zostały otrzymane, ale także zaaprobował forsowaną przez organy podatkowe koncepcję tzw. „marży prognozowanej”, pozwalającej na określenie podstawy opodatkowania zaliczki w oparciu o zasady szczególnego systemu opodatkowania usług turystyki w sytuacji, gdy wszystkie koszty wycieczki nie zostały jeszcze fizycznie poniesione. Niemniej jednak, orzeczenie TSUE nie rozwiewa wszystkich wątpliwości związanych z omawianym zagadnieniem.

Pojedyncza usługa zakwaterowania opodatkowana VAT w systemie VAT-marża – precedensowy wyrok TSUE

W dniu 19 grudnia 2018 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie prejudycjalnej C‑552/17 Alpenchalets Resorts GmbH przeciwko Finanzamt München Abteilung Körperschaften. Stanowisko TSUE może być powodem poważnych problemów podatkowych pośredników turystycznych.

Zmiana przeznaczenia towarów - korekta VAT

Podatnik może prowadzić jednocześnie działalność w różnych sferach z punktu widzenia prawa do odliczenia podatku VAT – działalność uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego (w uproszczeniu: opodatkowaną VAT), jak i wykonywać czynności niedające tego prawa (np. usługi zwolnione). Zdarza się, że towar nabyty z przeznaczeniem do jednego rodzaju działalności nie jest wykorzystywany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. W takiej sytuacji konieczna może być korekta podatku naliczonego. Niniejszy artykuł dotyczy towarów innych niż środki trwałe.

REKLAMA

Kara umowna a podatek VAT

Zawarty w ustawie o podatku od towarów i usług (dale jako ustawa o VAT) katalog czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (dalej jako podatek VAT), pomimo iż wydaje się dość krótki i syntetyczny, powoduje problemy z kwalifikacją niektórych czynności jako podlegających lub niepodlegających opodatkowaniu.

Opodatkowanie VAT nagrody pieniężnej otrzymanej jako wygrana w konkursie

Konkursy organizowane dla przedsiębiorców, w których nagrodą jest świadczenie pieniężne mogą dla ich laureatów, oprócz oczywistej satysfakcji, stanowić źródło sporów z fiskusem. Kwestia opodatkowania VAT nagród otrzymanych od organizatora konkursu wymaga szczegółowego zbadania zasad ich przyznawania, a także ustalenia czy w związku z otrzymaniem nagrody dochodzi do świadczenia przez przedsiębiorcę usługi.

Akcyza 2019 - dokumentacja sprzedaży węgla odbiorcom indywidualnym

Zmiany przepisów podatku akcyzowego, które obowiązują od 2019 roku skutkują zwiększeniem obowiązków dokumentacyjnych (formalności) związanych z zakupem nawet niewielkich ilości węgla przez indywidualnych odbiorców. Tak twierdzą sprzedawcy węgla, apelując jednocześnie o uproszczenie dokuczliwych dla klientów przepisów.

Błędne oznaczenie towarów na fakturze nie pozbawia prawa do odliczenia VAT

Podatnikowi VAT nie można odmówić prawa do odliczenia VAT tylko dlatego, że faktura zawierała błąd w oznaczeniu towaru – jeżeli jest w stanie przedstawić organom podatkowym wyjaśnienia i dokumenty niezbędne do ustalenia prawdziwego przedmiotu transakcji i potwierdzające, że transakcja została rzeczywiście dokonana. Podatnik w takiej sytuacji ma prawo do odliczenia VAT nawet gdy nie wystawił noty korygującej do błędnych faktur, ani nie zażądał faktur korygujących od swojego kontrahenta.

VAT przy usługach świadczonych na podstawie umowy zlecenia

Pomimo, że zatrudnianie pracowników na umowy cywilne, a przede wszystkim umowę zlecenia, jest powszechnie krytykowane, wciąż jest to powszechne zjawisko dotyczące wielu zawodów. Co więcej, niektórzy pracownicy świadomie wybierają ten model zatrudnienia. Bez względu jednak na motywy stojące za wyborem umowy zlecenia, należy rozważyć, czy świadczenie w ten sposób pracy jest odpłatnym wykonywaniem usług, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Konsekwencje podatkowe będą bowiem spoczywały na zleceniobiorcy.

Centralny Rejestr Faktur (CRF) od 1 lipca 2019 r.

Z dniem 1 lipca 2019 r. mają wejść w życie przepisy powołujące Centralny Rejestr Faktur (CRF). Będzie on funkcjonował na bazie przesyłanych przez podatników nowych rozbudowanych plików JPK_VAT. Zmodyfikowane pliki JPK_VAT będą zawierały dane z deklaracji i ewidencji VAT.

Zmiany w VAT od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 roku nadal stosujemy stawki VAT na poziomie 8 i 23 proc., obowiązują jednak nowe zasady opodatkowania bonów. Zmianie uległy również zasady dotyczące rozliczania VAT od usług elektronicznych i stosowania ulgi na złe długi.

Czy naprawa samochodu służbowego poza granicami kraju stanowi import usług

Firma, która korzysta ze zwolnienia przedmiotowego oraz posiada NIP unijny z prefiksem PL, delegowała swoich pracowników samochodem służbowym do niemieckiego kontrahenta. Celem podróży było uzgodnienie warunków umowy zakupu towarów. Pracownicy mieli zweryfikować partię towaru przed jego ostatecznym zakupem. Na terenie Niemiec samochód miał awarię i został oddany do warsztatu samochodowego. Za naprawę warsztat niemiecki wystawił fakturę. Wykazał w niej wartość usługi na 300 euro oraz VAT w wysokości 19%. Usługa została wykonana w grudniu 2018 r. W jaki sposób należy rozliczyć transakcję?

Czy w związku z nabywaniem biletów lotniczych trzeba rozliczać import usług?

Czy polscy podatnicy, nabywając od podmiotu zagranicznego bilety lotnicze na trasach Polska-zagranica lub zagranica-Polska, powinni rozliczać import usług?

Podzielona płatność w podatku od towarów i usług: koncepcja, doświadczenia, wnioski

Istotę podzielonej płatności, ocenę półrocznego okresu stosowania obowiązujących przepisów oraz wnioski de lege ferenda przedstawia profesor Witold Modzelewski.

Wybór podatku liniowego – zmiany od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe terminy składania zawiadomień o wyborze formy opodatkowania przychodów podatkiem liniowym. Co ulegnie zmianie i jak prawidłowo stosować nowe regulacje?

Mały ZUS przez 36 miesięcy

Z początkiem roku 2019 wszedł w życie "mały ZUS" dla firm o przychodzie nie przekraczającym 63 tys. Z „małego ZUS” będzie można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wyższa stawka VAT na napoje i nektary owocowe

Podwyższenie stawki VAT na napoje i nektary owocowe zakłada projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT. Zdaniem pracodawców rozwiązanie to jest niekorzystne dla producentów nektarów i napojów owocowych oraz naszego sadownictwa, które stanowi zaplecze przemysłu spożywczego.

Kiedy wywłaszczenie gruntów jest opodatkowane VAT

Zdaniem Ministra Finansów wywłaszczenie gruntów, podlega opodatkowaniu VAT, gdy wywłaszczana osoba działa w charakterze podatnika VAT. Odszkodowanie (w kwocie brutto) z tytułu stanowi wynagrodzenie z tytułu podlegającej opodatkowaniu VAT dostawy gruntu. Jednak zwolnieniem z VAT jest objęta dostawa (tj. w tym przypadku wywłaszczenie), której przedmiotem jest grunt niezabudowany o przeznaczeniu innym niż budowlane (np. grunt rolny, czy leśny).

Czy nowa matryca stawek VAT korzystniej potraktuje zdrową żywność?

Zdaniem firmy doradczej Crido państwo może promować konsumpcję zdrowej żywności także poprzez właściwe ukształtowanie stawek podatkowych (zwłaszcza stawek VAT). Jednak narzędzia te nie są w Polsce efektywnie wykorzystywane.

Zmiany w PIT od 2019 r.

Rok 2019, to rok bardzo dużych zmian w podatkach dochodowych. W tym opracowaniu zebrałam kilka zmian, które w mojej opinii są najciekawsze z punktu widzenia przedsiębiorców. Zmiany te podzieliłam na dwie grupy “przyjazne” oraz niekorzystne dla przedsiębiorców.

Zmiany w ryczałcie od 2019 r.

Rok 2019, to rok obfitujący w zmiany w podatkach dochodowych. Zmiany nie ominęły również ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniżej przedstawiamy krótką analizę wprowadzanych zmian.

Sukcesja w zakresie VAT, kontynuacja działalności po śmierci podatnika

Wiele przedsiębiorstw w Polsce prowadzonych jest w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Do tej pory, po śmierci właściciela takiej działalności podmiot kończył swoją działalność, a przedsiębiorstwo powiązane z zmarłym przedsiębiorcą formalnie znikało. Ustawodawca zauważył, że takie uregulowania często stoją w sprzeczności z praktyką prowadzenia firm rodzinnych oraz nie mają uzasadnienia w zakresie dobra podatników, ich kontrahentów, a także często konsumentów. Wprowadzono nowe przepisy dotyczące sukcesji przedsiębiorstwa. Czym się charakteryzują? Jakie skutki podatkowe odnoszą, w szczególności w zakresie VAT?

Niższy podatek dla innowatorów (IP box)

Jednym z korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań prawnych, które przynosi nowy 2019 rok jest ulga podatkowa na innowacje (IP box, Innovation Box). Które podmioty i na jakich zasadach będą mogły korzystać z tej nowej preferencji podatkowej?

Sprzedaż żywności przez rolników - do 40 tys. zł bez PIT

Od początku 2019 roku obowiązują nowe przepisy ułatwiające rolnikom produkcję i sprzedaż żywności. Została podważona kwota przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 20 tys. do 40 tys. zł. Po przekroczeniu limitu 40 tys. złotych podatek dochodowy wynosi 2 proc.

Podatek u źródła - warunki zwolnienia

Pomimo tego, że podatnikami podatku u źródła są firmy zagraniczne, a polskie firmy występują tylko w charakterze płatnika tego podatku, to często ekonomiczny ciężar zapłaty daniny spoczywa właśnie na polskich przedsiębiorstwach. Dotychczas możliwe było uniknięcie zapłaty podatku zarówno na gruncie ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT, jak i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak od początku 2019 r. przepisy uległy zaostrzeniu, a dotychczasowe warunki zwolnienia od zapłaty podatku u źródła zostają znacznie obostrzone.

Czynności komorników sądowych bez VAT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w najbliższym czasie Minister Finansów wyda interpretację ogólną, w której potwierdzi, że wykonywane przez komorników sądowych czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają od 2019 roku opodatkowaniu podatkiem VAT.

Kiedy prezenty świąteczne są zwolnione z PIT i VAT

W jakich sytuacjach prezenty świąteczne dla pracowników lub kontrahentów mogą być zwolnione z podatku dochodowego i VAT - wyjaśnia mec. Marcin Milczarek z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

Niższa akcyza na energię elektryczną

Prezydent podpisał ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną, opłatę przejściową oraz ustalającą ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Nowelizacja wprowadza rozwiązania nadzwyczajne, które mają na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej przed skokowym wzrostem kosztów zaopatrzenia w energię elektryczną.

Zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego - nowe przepisy od 2019 r.

Z początkiem 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od tzw. paliwa zużytego do produkcji rolnej. Zwrot jest obecnie wyższy, a dodatkowo przysługuje hodowcom bydła.

Zmiany w ustawie o rachunkowości od 2019 r. – wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień redakcji Infor.pl dotyczących zmian (uproszczeń) w ustawie o rachunkowości, które zawiera ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Nowe regulacje przewidziane niniejszą nowelizacją wchodzą w życie od 1 stycznia 2019 r.

Opodatkowanie VAT handlu elektronicznego w UE - zmiany od 2021 roku

11 grudnia 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła szczegółowe przepisy mające ułatwić płynne przejście do nowego systemu VAT dla handlu elektronicznego, który zacznie obowiązywać w styczniu 2021 r. Proponowane przepisy definiują rolę internetowych platform handlowych w walce z oszustwami podatkowymi oraz zmniejszają obciążenia administracyjne dla firm sprzedających towary przez internet.

Obowiązek wystawiania i wydawania paragonów fiskalnych – zmiany od 2019 roku

Opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących wzbudza zainteresowanie podatników głównie ze względu na kształt proponowanych przepisów odnoszących się do kas on-line. Warto jednak zwrócić uwagę na projektowaną zmianę w zakresie obowiązku podatnika związanego z wystawieniem i wydaniem paragonu dokumentującego sprzedaż. Paragon ma być wystawiony jeszcze przed przyjęciem należności. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Utrzymanie stawek VAT na poziomie 23 proc. i 8 proc. w 2019 r.

Stawki VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, w którym spełnione zostaną określone warunki budżetowe. Innymi słowy, możliwość obniżenia stawek VAT będzie skorelowana ze stanem finansów publicznych, a więc i z ogólną kondycją gospodarki.

Import „towarów o niewielkiej wartości” w formie przesyłek pocztowych i kurierskch – VAT i cło

Nabywając „towary o niewielkiej wartości” (do 150 euro) spoza UE (import) otrzymujemy je z reguły za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej. Warto przy tym pamiętać, że obowiązki zapłaty należności publicznoprawnych przy takim imporcie na gruncie przepisów prawa celnego oraz podatkowego ciążą na odbiorcy towarów, a nie kurierze. Wiele osób utożsamia przy tym zwolnienie z cła z całkowitym zwolnieniem należności publicznoprawnych, co nie jest prawdą w świetle ustawy o VAT.

Doradcy podatkowi o tajemnicy zawodowej w kontekście obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych

Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca szczególną uwagę na kwestie tajemnicy zawodowej przy stosowaniu przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR). Rada zaleca ostrożne stosowanie tych przepisów i niewykorzystywanie instytucji zwolnienia z tajemnicy zawodowej, co jest w interesie nie tylko doradców podatkowych ale i ich klientów, a także organów podatkowych.

Koszty samochodu osobowego w firmie – zmiany od 2019 r.

Od 2019 r. zmienią się zasady rozpoznawania kosztów z tytułu wydatków poniesionych na nabycie i użytkowanie samochodów osobowych w firmie. Wprowadzone zmiany obejmą przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy wykorzystują firmowe auta do celów prywatnych i służbowych, jak również korzystają z formy finansowania w postaci leasingu.

Pracownicze Plany Kapitałowe od lipca 2019 r. – zasady, obowiązki, terminy, kary

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych obliguje przedsiębiorców do utworzenia w firmach procedur do obsługi wewnętrznego programu oszczędnościowego (pracowniczego planu kapitałowego – PPK) dla osób zatrudnionych. Firmy, które zatrudniają ponad 250 pracowników muszą wdrożyć PPK od 1 lipca 2019. Comarch podpowiada jak prawidłowo i terminowo uruchomić PPK.

Zastosowanie podzielonej płatności wskazuje na istnienie „ryzykownych transakcji” a tym samym „podejrzanych podatników”

Podatnicy już wiedzą, że wdrożona od 1 lipca 2018 r. podzielona płatność może być groźnym fortelem, który trzeba omijać z daleka. Jeżeli podatnik da sobie narzucić lub nieświadomie zgodzi się na duże wpłaty kontrahentów na jego rachunki VAT, zostanie przez nich wskazany jako „podejrzany kontrahent”, który oferuje „ryzykowne transakcje”.

Więcej uprawnień dla organów KAS od 2019 roku

2 stycznia 2019 roku wchodzi w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej z 9 listopada 2018 r. Zmiany polegają w szczególności na zwiększeniu uprawnień do pozyskiwania danych i informacji przez organy KAS, zwiększeniu katalogu zadań KAS, wzmocnieniu pozycji organów i funkcjonariuszy celno-skarbowych wobec podmiotu kontrolowanego w trakcie kontroli celno-skarbowej.

Zmiany w podatku od nieruchomości komercyjnych od 1 stycznia 2019 r.

Od 2019 r. podatek od nieruchomości komercyjnych będzie wyglądał zupełnie inaczej. W tym przypadku, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, nie chodzi o „uproszczenie” czy „doprecyzowanie” przepisów, ale o podwyżkę podatku i objęcie nim znacznie szerszej grupy podmiotów.

Deklaracje i zapłata PCC - zmiany od 2019 r.

W wyniku zmian przepisów, począwszy od 1 stycznia 2019 roku, możliwe będzie złożenie zbiorczej deklaracji i jednorazowe wpłacenie PCC. Jest to na pewno dobra wiadomość m.in. dla pożyczkobiorcy, nabywców dzieł sztuki, dealerów i komisów samochodowych.

Nowa matryca stawek VAT - uproszczenie systemu ale optymalna jest jednolita stawka VAT

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zajął stanowisko w sprawie projektu (z 8 listopada 2018 r.) nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej wprowadzającej tzw. nową matrycę stawek VAT. ZPP ocenia pozytywnie proponowane zmiany, jako dalece upraszczające system stawek VAT. Docelowo jednak ZPP rekomenduje przyjęcie jednolitej stawki VAT (na poziomie 15-16%) jako rozwiązania optymalnego.

Opodatkowanie ryczałtem najmu prywatnego – zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Od 2019 r. zmianie ulegną przepisy dotyczące zasad informowania o wyborze opodatkowania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik będzie zobowiązany poinformować urząd skarbowy o wyborze tej formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód.

Bony i talony w VAT od 2019 roku – bez rewolucji, z lekką ewolucją

W 2019 roku (najprawdopodobniej już od 1 stycznia) wejdą w życie nowe zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług bonów i talonów, które można zamienić na towary i usługi. Zmiana przepisów w tym zakresie czeka już w zasadzie tylko na podpis prezydenta. Zmiany te omawia radca prawny i doradca podatkowy Mirosław Siwiński. Autor wyjaśnia zasady opodatkowania bonów podatkiem VAT także w zakresie nie wynikającym z tej nowelizacji.

Zmiany w rozliczeniach kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych od 1 stycznia 2019 r. w zakresie PIT i CIT

W związku z uchwaleniem przez Sejm zmian w Ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2019 r. nastąpią duże zmiany w zakresie rozliczenia kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych.

Dokumentacja ZUS od 2019 r. - e-akta i obowiązki pracodawcy

Nowe zasady prowadzenia akt pracowniczych na potrzeby ZUS zaczną obowiązywać już na początku 2019 r. Skróceniu ulegnie obowiązkowy czas ich przechowywania. Pracodawcy chcący prowadzić dokumentację za pomocą e-akt będą zobowiązani co miesiąc dostarczać do ZUS nowy zakres danych, uwzględniając przy tym zasady ochrony danych osobowych.

REKLAMA