REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odliczenia, VAT 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., wyniku zmian w ustawie o VAT, nastąpi zmiana niektórych warunków związanych z przemieszczeniem towarów w wewnątrzwspólnotowym nabyciu i dostawie towarów.

Kiedy poleasingowy samochód można sprzedać bez VAT

Po zakończeniu leasingu podatnicy często sprzedają samochód wykupiony od firmy leasingowej. Jeżeli sprzedaż takiego samochodu nastąpi po 6 miesiącach od jego wykupu, to taka transakcja jest zwolniona z VAT, jako sprzedaż towaru używanego.

Czy będzie obniżka stawek podatku VAT

Czy będzie miała miejsce zapowiada przez rząd obniżka stawek podatku VAT od 2014 r.? Rząd podniósł VAT w 2011 roku zapewniając, że po trzech latach podatek wróci do wcześniejszych poziomów. Jednak wielu ekonomistów wątpi w obniżkę podatku VAT wobec trudnej sytuacji budżetowej.

Jak posługiwać się PKWiU przy określaniu stawki VAT

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) jest klasyfikacją produktów tzn. obejmującą zarówno usługi, jak i wyroby. Została wprowadzona do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji, podatkach oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Kasy fiskalne 2013 - nie masz kasy nie możesz sprzedawać

Od 1 marca 2013 r. powinni stosować kasy fiskalne podatnicy VAT, których obrót przekroczył w 2012 roku 20 tys. zł, a nie są zwolnieni z tego obowiązku. Okazuje się, że brakuje w sprzedaży najtańszych urządzeń, a i droższe modele kas nie są w ciągłej sprzedaży. A przecież kto nie ma kasy fiskalnej, a mieć powinien - nie może prowadzić sprzedaży towarów i usług.

Zwrot podatku VAT po zbyciu uszkodzonego pojazdu

Czy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu kwoty podatku VAT w przypadku zbycia pozostałości pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej?

Przekazywanie klientom prezentów od ubezpieczyciela a odliczanie VAT

Czy ubezpieczyciel, przekazujący nieodpłatnie klientom prezenty reklamowe, ma prawo do odliczenia z podatku należnego kwoty podatku naliczonego przy nabyciu tych przedmiotów?

Jak zmienią się zasady odliczania VAT od samochodu firmowego w 2014 r.

Resort finansów palnuje zmiany w przepisach dotyczących odliczania VAT od aut firmowych. Prawdopodobnie od 2014 r. obowiązywać będą nowe zasady odliczania VAT w związku z zakupem aut firmowych, paliwa do nich oraz wydatkami eksploatacyjnymi.

Kasy fiskalne 2013 – zakres zwolnień w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie nowego zakresu zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych (kas rejestrujących). Nowe zasady obowiązują od 1 stycznia 2013 roku do końca roku 2014.

VAT 2013 - zmiany przepisów w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Zakończył się proces legislacyjny dotyczący zmian przepisów dotyczących podatku od towarów i usług na 2013 rok. Niektóre zmiany wejdą w życie od 1 stycznia, inne od 1 kwietnia 2013 r., a jeszcze inne dopiero od początku 2014 roku. Ministerstwo Finansów przygotowało obszerne, kompleksowe wyjaśnienia odnośnie najważniejszych zmian w VAT wchodzących w życie od początku 2013 roku. Prezentujemy obszerne fragmenty tych wyjaśnień. Zmiany dotyczą m.in. fakturowania, przeliczania kwot w walutach obcych na złote, transakcji transgranicznych, ulgi na złe długi, metody kasowej, kredytu "pod zwrot VAT".

Ostatni rok zwrotu VAT za materiały budowlane [nieruchomości]

Tylko do końca 2013 roku osoby budujące lub remontujące swoje domy lub mieszkania będą mogły uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Od 2014 roku system zwrotu VAT za materiały budowlane ma być zlikwidowany ale z zachowaniem praw nabytych osób, które do końca 2013 roku złożą wniosek o zwrot VAT. Te osoby będą miały 5 lat na wyczerpanie limitu zwrotu.

Nie płacisz dostawcom – nie masz kosztów i nie odliczasz VAT

Od 2013 roku podatników, którzy nie regulują w terminie swoich zobowiązań dotkną poważne sankcje podatkowe. Jeżeli zaliczą do kosztów podatkowych zobowiązanie i nie zapłacą faktury w ciągu 30 dni od terminu płatności – będą musieli korygować koszty. Tak samo muszą postąpić z VAT naliczonym wynikającym z niezapłaconej faktury. Mali podatnicy nie będą płacili VAT dopóki nie otrzymają zapłaty od kontrahenta - znika 90. dniowy okres, po którym trzeba płacić VAT mimo braku otrzymania należności.

Nowelizacja ustawy o VAT 2013 / 2014

Od początku 2013 roku wzrosną stawki VAT na niektóre produkty, ujednolicone będą zasady naliczania podatku przy nieodpłatnej dostawie towarów i szersze możliwości promowania towarów dzięki nowej definicji próbki. Od 2014 r. zmienią się zasady powstania obowiązku podatkowego. 23 listopada 2012 r. Sejm uchwalił dużą nowelizację ustawy o VAT.

Odliczenie VAT od samochodów zastępczych

Dealerowi samochodowemu (podatnikowi VAT) nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego w pełnej wysokości przy nabyciu samochodów osobowych dla celów służbowych (samochody zastępcze lub do jazd próbnych). Tym samym podatnikowi nie przysługuje także prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu tych pojazdów.

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane 2013/2014

Zwrot VAT za materiały budowlane na dotychczasowych zasadach można było sobie zapewnić tylko do końca 2013 roku. Od 2014 roku nastąpiła częściowa likwidacja systemu zwrotu VAT za materiały budowlane z zachowaniem praw nabytych. Osoby, które przed 1 stycznia 2014 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych (i uzyskały przed tą datą fakturę) - będą miały miały 5 lat na uzyskanie zwrotu VAT. Z nowych zasad zwrotu VAT za materiały budowlane skorzystają po 2013 roku nieliczni.

Budowa oczyszczalni przez gminę a prawo do odliczenia VAT

W zakresie, w jakim kwoty VAT naliczonego wynikające z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją całości inwestycji, można przyporządkować do budowy oczyszczalni, gminie przysługuje prawo do pomniejszenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego związanego z budową oczyszczalni.

Podatek VAT - zmiany 2013 / 2014

Zmiany w ustawie o VAT wchodzące w życie w 2013 (a niektóre w 2014) roku są wyjątkowo obszerne. To jedna z większych nowelizacji ustawy o VAT w ostatnich latach.

Obowiązek podatkowy i faktury VAT 2013/2014

Zmiany w zakresie ustalania obowiązku podatkowego wejdą w życie dopiero od 2014 r. (a nie od 1 lipca 2013 r., jak to pierwotnie planował rząd). Tak zdecydowała podkomisja ds. monitorowania systemu podatkowego. Ustawowe zmiany zasad wystawiania faktur VAT zaczną obowiązywać od lipca 2013 r. ale na mocy rozporządzenia Ministra Finansów będą de facto obowiązywać od stycznia 2013 r.

Nie trzeba korygować VAT po kradzieży towarów

Podatnicy miewają wątpliwości, czy w przypadku kradzieży towarów, przeznaczonych do sprzedaży, powinni dokonać korekty dokonanego już odliczenia VAT naliczonego? Jak wiadomo prawo do odliczenia VAT naliczonego od VAT należnego zależy od przeznaczenia zakupionego towaru lub usługi do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zanim odliczysz VAT sprawdź kontrahenta w urzędzie skarbowym

Gdy przedsiębiorca ma wątpliwości, np. co do rzetelności swojego kontrahenta może sprawdzić w urzędzie skarbowym, czy jest podatnikiem VAT. Pozwoli to na bezpieczniejsze odliczenie VAT naliczonego w otrzymanej fakturze. Opłata za sprawdzenie wynosi 21 zł.

Odliczanie VAT od paliwa i samochodów osobowych w 2013 r.

W 2013 r. obowiązują te same co w latach 2011-2012 ograniczenia prawa do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie samochodu osobowego (również tych „z kratką”) i brak możliwości odliczenia VAT od paliwa do takich samochodów. 9 listopada 2012 r. Sejm uchwalił już w tym zakresie nowelizację ustawy o VAT.

Większe odliczenie VAT to czasem wyższy podatek dochodowy

Podatek VAT co do zasady nie stanowi w świetle przepisów ustawy o PIT ani przychodu, ani kosztu podatkowego. Podatnicy VAT muszą jednak wiedzieć, że istnieją przypadki, w których od kwoty VAT naliczonego będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy. Przykładem takiej sytuacji jest korekta deklaracji podatku VAT związana ze zmianą wartości obrotu w danym roku podatkowym, w stosunku do poprzedniego okresu rozliczeniowego.

Używane rzeczy bez VAT

Jeżeli przedsiębiorca (podatnik VAT) sprzeda rzeczy, które używał przez co najmniej 6 miesięcy – transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem VAT. Zwolnienie to będzie możliwe, jeżeli w momencie nabycia tej rzeczy przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Wydatki na skuter w firmie – masz koszty podatkowe i pełne odliczenie VAT

Skuter nie zastąpi samochodu w firmie ale w niektórych sytuacjach bywa przydatny. Co ważne koszty związane z nabyciem skutera i jego eksploatacją (w tym paliwo) nie podlegają limitom zaliczenia do kosztów podatkowych i odliczenia VAT, tak jak to ma miejsce w przypadku aut. Można zatem wrzucić wszystko w koszty i jeszcze bez przeszkód odliczyć VAT.

VAT 2013 / 2014 – podstawa opodatkowania

Nowelizacja ustawy o VAT, która częściowo weszła w życie od początku 2013 roku wprowadza m.in. zasadnicze zmiany w zakresie ustalania podstawy opodatkowania VAT - ale te zmiany obowiązywać będą dopiero od 1 stycznia 2014 roku.

23% VAT od 2014 roku, akcyza na papierosy co roku wyższa

Rząd planował w 2012 roku ułatwienia administracyjne w prowadzeniu działalności gospodarczej i obniżkę VAT (powrót do stawki podstawowej 22%) od 2014 roku z jednej strony, a z drugiej uszczelnienie sytemu podatkowego i podwyżki akcyzy. Takie założenia i wiele innych znalazło się w opublikowanym 14 maja 2012 r. Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2012-2015. Teraz już wiadomo (czerwiec 2013 r.), że nie ma szans na powrót do stawki 22% VAT w 2014 roku - zostaje z nami stawka 23% VAT.

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej – czy jest niezbędne do odliczenia VAT?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał niedawno, że jeśli uzyskanie od kontrahenta kopii faktury korygującej w rozsądnym terminie jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to podatnikowi nie można odmówić prawa do odliczenia VAT, jeśli wykaże on, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w korekcie. Pojawiają się już pierwsze wyroki sądów polskich, uwzględniające wyrok Trybunału. Jednym z nich jest wyrok WSA we Wrocławiu.

Szczepienia ochronne a prawo do odliczenia VAT przez przychodnię

Choć sezon grypowy już w pełni, to jeszcze można szczepić się przeciwko grypie. Zwolenników jak i przeciwników tych szczepień jest mniej więcej tyle samo. Przy czym, niniejsza publikacja nie rozstrzyga związanego z nimi sporu. Ma wskazać na nieco inne zagrożenia, a mianowicie wynikające z rozliczenia podatkowego przychodni (podmiotu, u którego tego typu szczepienia są oferowane). Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

Korekta naliczonego VAT w przypadku zmiany przeznaczenia budynku

Czy w związku ze zmianą przeznaczenia budynków i rozpoczęciem ich wykorzystywania wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT spółka będzie uprawniona do korekty podatku od towarów i usług naliczonego od usług i towarów związanych z budową budynków?

Odliczenie podatku naliczonego od faktur korygujących "in plus"

Od początku obowiązywania obecnej ustawy o VAT wiele kontrowersji wśród podatników budziło rozliczenie faktur korygujących "in plus". O ile po stronie wystawcy takiej faktury korygującej wypracowano w orzecznictwie pewne stanowisko, to nadal rozliczenie otrzymanej faktury korygującej "in plus" może budzić wątpliwości.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - bankowozów typu C

Do końca 2013 roku obowiązuje ograniczenie w odliczaniu VAT od samochodów osobowych do 60% nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ponadto nie można odliczać VAT od paliw do tych samochodów. Jednak jest grupa pojazdów specjalnych, której nie dotyczą te ograniczenia i można odliczać cały VAT naliczony przy ich zakupie oraz przy zakupie paliwa do ich napędu, a także VAT z rat leasingowych. Okazuje się, że nie jest trudno przerobić samochód osobowy na jeden z tych pojazdów specjalnych - bankowóz typu C.

VAT od wydatków na realizację projektu finansowanego ze środków UE – czy można odzyskać?

Jestem beneficjentem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach tego programu realizuję projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wykonywanie zadań zgodnie z projektem (np. organizacja spotkań, szkoleń, konferencji) wymaga ponoszenia kosztów w tym nabywania towarów i usług. Nie jestem podatnikiem VAT, a ponoszone wydatki w ramach projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Czy mogę odzyskać VAT od ponoszonych kosztów na wykonywanie zadań przewidzianych przez projekt?

Prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdy dostawca uczestniczył w procederze firmanctwa

Podatnicy nie mają prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur wystawionych w procederze firmanctwa. Z firmanctwem mamy do czynienia wówczas, gdy przedsiębiorca celem zatajenia działalności gospodarczej lub jej rozmiarów posługuje się fakturami, rachunkami, umowami oraz innymi dokumentami wystawionymi przez inny podmiot, który w rzeczywistości działalności nie prowadzi i nie jest podatnikiem VAT.

Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?

Jeżeli w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik zakupi pojazd samochodowy będący pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, to będzie mu przysługiwało prawo odliczenia całego podatku naliczonego z faktury dokumentującej jego nabycie.

Leasing samochodów z kratką 2011 a VAT – wymiana auta w ramach gwarancji

Podatnik, który w 2011 r. zdecydował się na leasing samochodu „z kratką” ma prawo do odliczenia 60 % kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej płatność raty leasingowej. Inaczej jest, gdy leasing takiego pojazdu rozpoczął się w 2010 r. W takiej bowiem sytuacji przedsiębiorca, który wyleasingował samochód „z kratką” może od nowego roku odliczyć całą kwotę podatku naliczonego.

Odliczanie VAT od kupionych i leasingowanych samochodów osobowych

Zakup bądź leasing samochodu osobowego w 2011 roku nie musi wcale oznaczać ograniczonego prawa do odliczenia podatku VAT. Jest bowiem tak, że przeznaczenie pojazdu oraz przedmiot prowadzonej działalności determinuje kwestie zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego. Konsekwencją jest również prawo bądź brak prawa do odliczenia VAT od paliwa zakupionego do napędu samochodów.

Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Rodzaj prowadzonej działalności determinuje wybór samochodu, który najlepiej sprawdzi się przy realizowanych dostawach czy świadczonych usługach. Względy ekonomiczne zdecydować mogą nie tylko o tym na jaką markę samochodu zdecyduje się podatnik. Z punktu widzenia rachunku ekonomicznego korzystne się może bowiem wydać skorzystanie z możliwości leasingu pojazdu.

Jak trzeba rozliczyć VAT z faktury VAT-MP?

Podatnik VAT, niebędący małym podatnikiem, nabył towar na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej od małego podatnika rozliczającego się tzw. metodą kasową. Sprzedawca dokonaną czynność udokumentował fakturą oznaczoną „Faktura VAT-MP”. Podatnik za zakupiony towar nie zapłacił kontrahentowi.

Co to jest złom w świetle ustawy o VAT?

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 2 maja 2011 r. wyjaśnił, jaki towar należy traktować jak złom w kontekście przepisów podatku od towarów i usług.

Czy można odliczyć podatek naliczony przed dokonaniem rejestracji dla celów VAT?

Czy ubytki i niedobory towarów powodują utratę prawa do odliczenia VAT?

Jeżeli podatnik dołożył należytej staranności w celu uniknięcia ubytków i niedoborów, a mimo tego niedobory powstały, trzeba uznać, że utrata towaru nastąpiła z przyczyn niezależnych od podatnika. W takiej sytuacji prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego zostaje zachowane i nie ma podstaw do dokonywania korekty odliczonego podatku.

Jak rozliczyć w VAT usługi nieodpłatne?

W trakcie prowadzonej działalności podatnik może podjąć decyzję, iż korzystne dla niego będzie bezpłatne świadczenie niektórych usług. Powodem takiego postępowania mogą być kwestie wizerunkowe, czy reklamowe. W konsekwencji działanie takie zmierzać ma do poszerzenia kręgu odbiorców usług świadczonych odpłatnie, a więc do zwiększenia obrotu i zysku osiąganego z prowadzonej działalności.

Czy faktura bez polskich znaków diakrytycznych daje prawo do odliczenia VAT?

Różnorodne uwarunkowania zewnętrzne mogą wymusić na przedsiębiorcy konieczność wdrożenia „obcego” systemu finansowo-księgowego, tj. systemu nie posiadającego (nie obsługującego) polskich znaków diakrytycznych, tj. literek takich jak: ą, ć, ę, ł, ś ….

Odliczenie VAT od aut - NSA każe stosować uchyloną ustawę o VAT?

Czy w latach 2004-2010 można było odliczać cały VAT tylko od samochodów z kratką? Tak zawsze uważał Minister Finansów. Teraz podobnie zdaje się uważać Naczelny Sąd Administracyjny.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2013 / 2014 - limity zwrotu

Od 2011 roku można odliczyć tylko 65,22 % naliczonego VAT z faktur ze stawką 23 %. Jeżeli w następnych latach będzie rosła stawka podstawowa VAT, to procentowe limity zwrotu VAT za materiały budowlane będą spadać. Generalnie limity zmieniają się co kwartał wraz ze zmianami wskaźnika ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania ustalanego przez GUS. Aktualnie (dot. wniosków składanych w II kwartale 2014) limity nieco wzrosły w porównaniu do poprzedniego kwartału. Od I kwartału 2014 limity dotyczą przede wszystkim osób, które dysponują fakturami wystawionymi przed 1 stycznia 2014 r. - odliczają na "starych zasadach", a także tych nielicznych osób, które mogą skorzystać ze zwrotu VAT na nowych zasadach, obowiązujących od 2014 r.

Jakich aut dotyczy zakaz odliczenia VAT od paliwa?

Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. nie można odliczyć VAT od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.

Jak rodzice po rozwodzie dzielą prawo do ulgi na dziecko?

Rozwiedzenie rodzice dziecka mają wątpliwości jak mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej w sytuacji, gdy dziecko przebywa część roku u jednego z rodziców, a część u drugiego. Nie ma tu jasnych zasad i rodzice dziecka powinni się porozumieć jak podzielić ulgę by nie odliczyć w sumie więcej niż 1112,04 zł od podatku.

Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku


Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. wprowadziły dwa okresy, w których będą obowiązywały odmienne zasady dotyczące odliczeń VAT naliczonego:
a) okres przejściowy trwający od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,
b) okres rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Czy brak rejestracji dla potrzeb VAT pozbawia prawa do odliczenia

Zgodnie ogólną zasadą określoną w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podmioty będące podatnikami VAT (art. 15 ustawy) są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności będącej przedmiotem opodatkowania VAT, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

Czy można odliczyć pełną kwotę VAT naliczonego od zakupu części zużytych do remontu i naprawy samochodu osobowego

Można w pełni odliczyć VAT od zakupu takich części o ile samochody są wykorzystywane w działalności do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, nie podlegających zwolnieniu.

REKLAMA