REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatkowa grupa kapitałowa, CIT - podatek dochodowy od osób prawnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wycenić rozrachunki z zagranicznym kontrahentem na dzień bilansowy

Spółka sprzedała w grudniu wyroby gotowe dostawcy z Francji. Do końca roku nie otrzyma jednak zapłaty, bo termin przypada dopiero w styczniu 2016 r. Również w grudniu zakupiła towary od kontrahenta z Niemiec. Zapłata za towary nastąpi w styczniu. W jaki sposób spółka ma wycenić rozrachunki z zagranicznym kontrahentem na dzień bilansowy?

Podatek obrotowy od wszystkich firm, nie tylko sklepów

Podatek nałożony na sieci handlowe będzie miał negatywne następstwa dla całej gospodarki; rozwiązaniem najsprawiedliwszym, a jednocześnie efektywnym ekonomicznie z punktu widzenia interesów budżetu państwa, jest podatek obrotowy liniowy od wszystkich podmiotów, a nie tylko nakładany na sektor handlu - przekonuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która zrzesza m.in. zagraniczne sieci hipermarketów.

Kto i jakie płaci podatki w Polsce?

W życiu są dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki. Jeżeli jednak przyjrzymy się dokładnie polskiemu systemowi podatkowemu, to drugi element sentencji nie jest wcale taki oczywisty. Niektóre podmioty nie płacą podatków wcale, inne stosunkowo niewielkie. Zróżnicowanie poziomu zobowiązań podatkowych powoduje zaburzenie uczciwej konkurencji na rynku, wypieranie podmiotów, które lepiej radzą sobie z zaspokajaniem potrzeb konsumentów, ale przegrywają ostateczną rywalizację na rynku ze względu na wyższe koszty pozaekonomiczne, czyli podatki. Małe i średnie polskie firmy są obciążane ze względu na ulgi podatkowe udzielane w różnych formach wielkim międzynarodowym korporacjom.

Stanowisko pracodawców w sprawie podatku od handlu

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, w związku z pracami nad wprowadzeniem podatku od handlu, rekomenduje wprowadzenie powszechnego podatku od sprzedaży detalicznej o jednolitej, niskiej stawce. Zdaniem pracodawców podatek powinien być pomniejszony o CIT/PIT zapłacony w danym okresie rozliczeniowym. Podmioty płacące podatki CIT/PIT nie powinny być dyskryminowane przez państwo polskie.

REKLAMA

Korekta przychodów i kosztów na nowych zasadach

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy będą dokonywali korekty przychodów i kosztów na bieżąco, a nie jak teraz, czyli zawsze wstecz. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy będą mogli korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulga podatkowa B+R). Umożliwi ona odliczanie od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na badania i rozwój (tzw. koszty kwalifikowane) – zob. art. 18d ust. 1 ustawy o CIT i art. 26e ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o PIT.

Składki z tytułu umów ubezpieczenia wierzytelności nie są objęte podatkiem u źródła

Polski podatnik nie jest płatnikiem podatku od składek, jakie opłaca na rzecz zagranicznego ubezpieczyciela z tytułu umów ubezpieczenia wierzytelności. Umowy ubezpieczenia wierzytelności nie są bowiem objęte tzw. podatkiem u źródła.

Nowe wzory formularzy CIT od 1 stycznia 2016 r.

Na początku 2016 r. zaczną obowiązywać nowe wzory formularzy w podatku dochodowym od osób prawnych, m.in. CIT-6R, CIT-6AR, CIT-9R, CIT-10Z, CIT-11R, CIT-8. Nowe deklaracje będą miały zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2015 r.

REKLAMA

W 2016 r. będzie można odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową

Na początku 2016 r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT, które umożliwią odliczanie od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, ponoszonych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.

Nowy wzór zeznania CIT-CFC od 1 stycznia 2016 r.

Od początku stycznia 2016 r. obowiązywał będzie nowy wzór zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej obowiązującego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-CFC).

Sprzedaż leków podlegających refundacji w księgach rachunkowych

Jak ująć w księgach wartość sprzedawanych w aptece leków podlegających refundacji z NFZ - w momencie sprzedaży czy wpływu na rachunek bankowy? A jeśli dopiero w momencie refundacji, to kiedy podlega ona VAT?

Czy można odliczyć zapłacony za granicą podatek od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej od podatku płaconego w Polsce

Spółka posiada udziały w zagranicznej spółce, która spełnia warunki uznania jej za zagraniczną spółkę kontrolowaną, w związku z czym dochód tej zagranicznej spółki będzie podlegać opodatkowaniu u polskiej spółki 19% podatkiem. Zagraniczna spółka płaci podatek od swoich dochodów w kraju siedziby. Czy polska spółka może chociaż częściowo odliczyć podatek zapłacony za granicą przez zagraniczną spółkę od podatku płaconego w Polsce?

Czy udział podatnika w zagranicznej spółce kontrolowanej może zostać pomniejszony o udział jednostki zależnej

Nasza spółka z o.o. posiada udziały w spółce zagranicznej będącej jednostką zależną. Jednocześnie spółka i jej jednostka zależna posiadają udziały w zagranicznej spółce spełniającej kryteria uznania jej za zagraniczną spółkę kontrolowaną. Czy udział naszej spółki w zagranicznej spółce kontrolowanej może zostać pomniejszony o udział naszej jednostki zależnej w tej spółce, skoro jednostka zależna posiada - podobnie jak nasza spółka - prawo do udziału w zysku zagranicznej spółki kontrolowanej?

Walka z unikaniem CIT to priorytet

Recepty na walkę z unikaniem opodatkowania w CIT to m.in.: przegląd umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, wykorzystywanych do optymalizacji podatkowej; koncentracja fiskusa na spółkach, które mogą transferować zyski zagranicę; klauzula obejścia prawa - mówi PAP prof. Dominik Gajewski.

Udziały w zagranicznej spółce prowadzącej rzeczywistą działalność w UE - brak opodatkowania CIT i PIT

Nasza spółka z o.o. posiada udziały w niewielkiej spółce zagranicznej z siedzibą w jednym z państw członkowskich UE, która niedawno rozpoczęła działalność. Spółka ta podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w kraju siedziby. Nasza księgowa stwierdziła, że nie będziemy musieli prowadzić rejestru i ewidencji dla tej spółki, gdyż spółka zagraniczna prowadzi rzeczywistą działalność, a tym samym nie mają do niej zastosowania przepisy o opodatkowaniu w Polsce dochodu zagranicznych spółkach kontrolowanych. Czy księgowa ma rację?

Fundusze capital venture zwolnione z podwójnego opodatkowania od 2016 r.

W związku ze zmianami przepisów w zakresie wspierania innowacyjności, które mają obowiązywać od stycznia 2016 r., zniesione zostanie opodatkowanie funduszy venture capital podatkiem CIT od zbycia udziałów w spółkach, a z opodatkowania zwolniony będzie aport własności intelektualnej i przemysłowej. Czy wobec tego emigracja biznesowa polskich innowatorów dobiegnie końca?

Zapowiedź 15 proc. CIT-u dla małych firm dobrze przyjęta przez przedsiębiorców

Business Centre Club, komentując exposé premier Beaty Szydło, pozytywnie ocenił zapowiedź wprowadzenia 15 proc. CIT-u dla małych firm oraz propozycje działań na rzecz rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości.

Korekta przychodów i kosztów podatkowych w 2016 r.

Ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów wprowadza w podatkach dochodowych rozwiązanie polegające na tym, że fakty mające wpływ na korektę przychodów lub kosztów uzyskania przychodów, które nastąpiły w późniejszym okresie rozliczeniowym, nie będą rozpoznawane ze skutkiem „wstecz" (ex tunc), lecz rozliczane będą w bieżącym okresie rozliczeniowym.

Co trzeba zmienić w polskim systemie podatkowym - rozmowa z profesorem Witoldem Modzelewskim

O koniecznych zmianach w polskich podatkach, o „bermudzkim” trójkącie urzędowo-lobbystyczno-eksperckim, a także o potrzebie przywrócenia rangi przepisu prawa i jego bezpośredniego stosowania rozmawiamy z Witoldem Modzelewskim - profesorem dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Narodowej Rady Rozwoju, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych, doradcą podatkowym nr 00001. Zdaniem profesora Modzelewskiego pogląd interpretacyjny władzy musi być wyjątkiem od zasady, że władza mówi do nas przepisem prawa. Władza musi nauczyć się szanować poglądy prawne obywateli, bo to oni przede wszystkim „stosują prawo podatkowe”.

Unikanie opodatkowania dochodów z należności licencyjnych

O ile międzynarodowe unikanie opodatkowania dochodów z należności licencyjnych stanowi atrakcyjny mechanizm pozwalający na redukcję opodatkowania spółki płacącej te należności do powiązanej jednostki zagranicznej, to samo wykorzystanie mechanizmów należności licencyjnych stanowi jedną z najbardziej skutecznych odmian transferu zysków o pasywnym charakterze. Jest to metoda wysoce bezpieczna z perspektywy podatkowej, oczywiście o ile wartość należności licencyjnych płaconych pomiędzy dwoma jednostkami nie odbiega od ich wartości rynkowej, w czym należy upatrywać potencjalnych ryzyk podatkowych.

Mali podatnicy z 15-proc. stawką CIT - projekt ustawy PiS

Proponowany przez PiS obniżony, 15-proc. CIT dla najmniejszych firm powinien też dotyczyć jednoosobowych przedsiębiorstw, które płacą PIT - uważają eksperci podatkowi. Krytykują pomysły dotyczące raportowania spodziewanych korzyści podatkowych.

Podatek od marketów ma obowiązywać już w pierwszym kwartale 2016 r.

Podatek od marketów powinien zacząć obowiązywać w pierwszym kwartale 2016 roku - mówi poseł PiS Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem do Sejmu trafi projekt przewidujący 2-proc. podatek od przychodów sklepów o powierzchni powyżej 250 m kw. Nowy podatek ma dać budżetowi około 3,5 mld zł.

Ułatwienia podatkowe dla pracodawców tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola od 1 stycznia 2016 r.

Z dniem 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustaw o podatkach dochodowych, wprowadzające preferencje podatkowe dla pracujących rodziców, jak i pracodawców, którzy ponoszą wydatki związane z tworzeniem zakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli.

Opodatkowania firm powiązanych - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Utrudnienie firmom powiązanym ze sobą wyprowadzania zysku za granicę - to jeden z celów nowelizacji ustawy o PIT i CIT, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Ustawa dostosowuje polskie przepisy do wymogów unijnych dotyczących m.in. opodatkowania firm powiązanych ze sobą. Nowe regulacje wejdą w życie 31 grudnia 2015 r., z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r. i 1 stycznia 2017 r.

Amortyzacja części ukończonej inwestycji

Czy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie części budynku uprawnia do przyjęcia tej części budynku do środków trwałych spółki i do rozpoczęcia amortyzacji? Czy po zakończeniu budowy koszty te, zwiększające wartość środka trwałego, można odpisać jednorazowo w ciężar amortyzacji?

Wydatki na place zabaw we wspólnotach mieszkaniowych zwolnione z CIT

Ministerstwo Finansów, w związku z zapytaniami kierowanymi w sprawie wydatków ponoszonych przez wspólnoty mieszkaniowe na wyposażenie i utrzymanie placów zabaw, wyjaśniło, że tego rodzaju wydatki objęte są zwolnieniem z CIT.

Odszkodowanie wypłacone spółce za błąd fiskusa - skutki podatkowe

Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych w zakresie określenia konsekwencji podatkowych otrzymanych odszkodowań przez spółki kapitałowe, organy skarbowe stoją na stanowisku, iż środki pieniężne otrzymane przez spółki kapitałowe z tytułu wypłaconego odszkodowania za niezgodne z prawem działania organów państwa (np. aparatu skarbowego) podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, wprost, że przychód to otrzymane pieniądze.

Czy warto inwestować w fundusze zagraniczne?

Na funduszach zagranicznych można zarobić więcej niż na polskich – średnia stopa zwrotu tego rodzaju produktów finansowych sięgnęła 8,7 proc., a więc znacząco więcej niż w przypadku polskich funduszy (6,2 proc.). Mimo lepszych wyników, fundusze zagraniczne ciągle nie cieszą się popularnością wśród Polaków. Ostatnie statystyki (początek 2015 r.) wskazują, że Polacy zainwestowali w nie tylko ok. 6 mld zł, podczas gdy w produktach oferowanych przez krajowe TFI ulokowali około 200 mld zł. Fundusze zagraniczne są słabo promowane i często odstraszają przeciętnego obywatela swoimi nazwami czy jurysdykcją w jakiej się znajdują. A szkoda. Mogą bowiem stanowić atrakcyjną alternatywę dla polskich funduszy zamkniętych.

Podatki będą niższe i prostsze - zapowiadają politycy

Większość partii politycznych zamierza obniżać i upraszczać podatki. Prawo i Sprawiedliwość mówi m.in. o opodatkowaniu hipermarketów, Platforma Obywatelska o 10-proc. PIT, Zjednoczona Lewica o wyższych podatkach dla bogatych, Nowoczesna o 16-proc. PIT, CIT i VAT, a partia KORWIN i ugrupowanie Kukiza o likwidacji PIT. Polskie Stronnictwo Ludowe rozważa wyższy VAT na dobra luksusowe.

Jak ująć koszty kapitalnego remontu w księgach rachunkowych

Firma dokonała kapitalnego remontu biurowca. Czy koszty związane z tym remontem powinna rozłożyć w czasie, czy powiększyć wartość środka trwałego i dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Jak ująć te koszty w księgach rachunkowych?

Agio przy aporcie do spółki - skutki podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny orzekł, że podatku CIT nie należy naliczać. Jednocześnie zastrzegł, że ubiegłoroczna zmiana przepisów może mieć wpływ na określanie przychodu obecnie.

Jak zmniejszyć obciążenia podatkowe przedsiębiorców?

Zmiany w systemach podatkowych na całym świecie ukierunkowane są obecnie na rozwiązania elektronicznego generowania, wymiany i przesyłania dokumentów podatkowych. Polski system podatkowy również ewoluuje w kierunku zmniejszania obciążeń podatkowych. Pojawiło się w ostatnim czasie wiele nowych propozycji zmian w ustawodawstwie. Jak zatem ulżyć przedsiębiorcom w podatkach?

Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent podpisał nowelę ustawy dającą ulgi dla wspierających innowacje. Ulga podatkowa dla przedsiębiorstw inwestujących w innowacje będzie obowiązywać dwa lata. Nowe regulacje wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r.

Zasady ustalania wysokości zysku operacyjnego i podatkowej wartości aktywów na potrzeby obliczania zaliczek

Chcemy wybrać alternatywny sposób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w od­niesieniu do umów pożyczek zawartych przez spółkę z podmiotami powiązanymi. Nasza księgowa zarekomendowała nam to rozwiązanie, bo jej zdaniem pozwoli nam to zaliczyć do kosztów większą kwotę odsetek niż przy zastosowaniu przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Jak w takim przypad­ku obliczać zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku?

Czy można ponownie wybrać alternatywny sposób wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów

Zastanawiamy się nad wyborem alternatywnego sposobu wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek otrzymanych przez naszą spółkę od podmiotów powiązanych. Wiemy, że możliwa jest rezygnacja z tego sposobu po upływie trzech lat jego stosowania. A czy po takiej rezygnacji będzie można w przyszłości ponownie wybrać ten sposób, czy też bezpowrotnie utracimy tę możliwość?

Czy można zaliczyć do kosztów uprzednio niezaliczone do nich kwoty odsetek w kolejnych latach podatkowych

Większościowy udziałowiec udzielił naszej spółce kilku pożyczek. Chcemy wybrać alternatywny spo­sób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych, bo w naszej ocenie pozwoli nam to zali­czyć do kosztów większą kwotę odsetek niż przy zastosowaniu przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Czy to prawda, że odsetki niezaliczone do kosztów w danym roku podatkowym możemy zaliczyć do kosztów w latach następnych?

Jak obliczyć kwoty odsetek wyłączonych z kosztów według alternatywnych zasad ich ustalania przy przedłużonym roku podatkowym

Planujemy zaciągnięcie pożyczki od większościowych udziałowców naszej spółki. Wyliczając od­setki podlegające wyłączeniu z kosztów podatkowych będziemy stosować nowe zasady określone w art. 15c updop. Jak poprawnie wyliczyć tę kwotę w sytuacji, gdy pierwszy rok podatkowy naszej spółki jest rokiem przedłużonym?

Limit odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych przy alternatywnym sposobie ich wyliczania

Nasza spółka zaciągnęła kilka pożyczek: od udziałowców i od powiązanych z nią spółek. W związku ze zmianą przepisów zastanawiamy się, czy wyliczając odsetki wyłączone z kosztów podatkowych po­winniśmy nadal stosować przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji, czy też skorzystać z prawa do wyboru alternatywnego sposobu ich wyliczania. Jaki jest limit odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów podatkowych według zasad alternatywnych?

Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Większościowy udziałowiec naszej spółki udzielił jej kilku pożyczek na bieżącą działalność. Dotychczas kwoty odsetek podlegające wyłączeniu z kosztów podatkowych były wyliczane przy zastosowaniu zasad wynikających z przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Księgowa przekazała nam informację, że po zmianie przepisów możemy wybrać alternatywny sposób kalkulacji odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych również w odniesieniu do pożyczek, które zostały zaciągnięte do końca 2014 r. Czy to prawda?

Jak ustalić wysokość odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów według alternatywnych zasad

Spółka zamierza zaciągnąć pożyczkę u swoich udziałowców. Rozwa­żamy skorzystanie z alternatywnych zasad ustalania wysokości odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych na podstawie nowych przepisów w ustawie o CIT. Jak ustala się limit odsetek według tych nowych zasad?

Ulgi podatkowe dla tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola od 1 stycznia 2016 r.

Od początku 2016 r. pracodawcy będą mieli możliwość skorzystać z dodatkowych preferencji podatkowych. Pracodawcy tworzący zakładowy żłobek, klub dziecięcy albo przedszkole zaliczą do kosztów uzyskania przychodów koszty poniesione na utworzenie takiej placówki, a koszty związane z jej prowadzeniem podlegać będą zaliczeniu do kosztów do określonej wysokości.

IFK poleca: Od 1 stycznia 2016 r. nie trzeba korygować kosztów

Od 1 stycznia 2016 r. zostanie zniesiony obowiązek korygowania kosztów podatkowych w przypadku niedochowania terminu płatności. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Odsetki na rzecz byłego pracownika wypłacone ze środków pochodzących z dotacji nie podlegają CIT

W wydanej w sierpniu 2015 r. interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że w sytuacji uzyskiwania przez podatnika dochodu zwolnionego z CIT i wypłaty przez niego z tych środków zasądzonej przez sąd powszechny nagrody jubileuszowej na rzecz pracownika wraz z odsetkami, podatkowa kwalifikacja tych odsetek wskazuje, że również one nie podlegają CIT.

Czy przy kalkulacji odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów podatkowych należy uwzględniać powiązania pośrednie

Nasza spółka jest powiązana kapitałowo ze spółką, w której posiada 35% udziałów. Spółka ta udzie­liła pożyczki innej spółce, w której nasza spółka również posiada 30% udziałów. Księgowa poinfor­mowała nas, że zostały zmienione zasady kalkulacji odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w przepisach o tzw. cienkiej kapitalizacji. Jak w przypadku takich powiązań powinniśmy wyliczyć odsetki wyłączone z kosztów podatkowych?

Jaka jest definicja „pożyczki" na potrzeby przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Rozpoczynam pracę w spółce z o.o. jako księgowa. Przeglądając dokumenty znalazłam kilka umów dotyczących pożyczek od innych spółek. Okazało się, że spółka ta jest podmiotem powiązanym ze spółkami, które udzieliły tych pożyczek, będę więc musiała obliczać kwotę odsetek podlegają­cą wyłączeniu z kosztów podatkowych. Czy oprócz tych umów dotyczących pożyczek powinnam uwzględnić również umowy dotyczące depozytów nieprawidłowych od tych spółek (bo takie rów­nież znajdują się w dokumentacji firmy)? Czy w przepisach zostało gdzieś zdefiniowane pojęcie „pożyczki" na potrzeby stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji?

Jaki jest zakres pojęcia „odsetki" na potrzeby stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Nasza spółka zaciągnęła pożyczkę u większościowego udziałowca na potrzeby związane z bieżącą działalnością. Będziemy musieli stosować zmienione zasady obliczania odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów podatkowych. Czy kalkulując tę kwotę powinniśmy brać pod uwagę tylko same odsetki od pożyczki (których wysokość i termin spłaty określa umowa), czy też powinniśmy do niej wliczyć również pozostałe wydatki związane z tą pożyczką?

Jakie zasady obowiązują przy obliczaniu odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych

Z powodu zatorów płatniczych zdarza się, że naszej spółce przejściowo brakuje środków na regulowanie zobowiązań związanych z bieżącą działalnością. Rozważamy różne formy wsparcia finansowego, w tym również zaciągnięcie przez spółkę pożyczki u udziałowców. Księgowa ostrzegła nas, że od 2015 r. zmieniły się zasady naliczania dopuszczalnego poziomu zadłużenia na potrzeby tzw. cienkiej kapitalizacji. Na czym te zmiany polegają?

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania chce wprowadzić już nie tylko Ministerstwo Finansów, ale również eksperci podatkowi. Także Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega, że korporacje ukrywające miliardy złotych przed polskim fiskusem to nieuczciwa konkurencja.

Zawiadomienie o wyborze alternatywnych zasad zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek

Jesteśmy spółką z o.o. Mamy otrzymać pożyczkę w wysokości 1 mln zł od naszego większościowe¬go udziałowca. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 tys. zł, ale suma kapitałów własnych jest dużo wyższa. Księgowa przekazała nam informację, że po zmianie przepisów od 2015 r. możemy wybrać alternatywne zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od tej pożyczki, określone w art. 15c ustawy o CIT, ale musimy zawiadomić o tym wyborze naczelnika urzędu skarbowego. Do kiedy musimy złożyć to zawiadomienie?

Likwidacja PIT i składek ZUS - w zamian 25% podatek od wynagrodzeń

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił 5 października 2015 r. swoją propozycję zupełnie nowego systemu podatkowego, który skutkowałby automatycznym wzrostem wynagrodzeń "na rękę" średnio o 25%. Zamiast CIT ZPP postuluje wprowadzenie zryczałtowanego podatku od przychodów w wysokości 0,49% dla banków i instytucji finansowych oraz 1,49% dla pozostałych przedsiębiorstw. ZPP rekomenduje też wprowadzenie jednolitej stawki VAT na poziomie 16,25%.

REKLAMA