Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samochód. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samochód.
Podatek od używanych samochodów sprowadzonych z innego państwa UE – wyrok TSUE
Aktualizacja: 14.06.2016
W dniu 9 czerwca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok (sprawa C‑586/14) w którym zakreślił granice neutralności podatkowej w stosunku do używanych pojazdów samochodowych pochodzących z innych państw członkowskich UE oraz podobnych pojazdów samochodowych dostępnych na rynku krajowym. »
Zakup za granicą samochodów przeznaczonych do sprzedaży w Polsce - rozliczenie VAT i akcyzy
Aktualizacja: 25.05.2016
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na handlu samochodami osobowymi. Jestem podatnikiem VAT UE. Mam zamiar kupować samochody osobowe w Niemczech. Jak mam rozliczać taką transakcję? Czy sprzedaż tych samochodów w Polsce może być opodatkowana od marży? A co z PCC i akcyzą? »
Jakie są skutki w VAT przekazania samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne
Aktualizacja: 16.03.2016
Po zakończeniu umowy leasingu samochodu przedsiębiorca ma możliwość jego wykup, z czego często korzysta. Zdarza się jednak, że wykupiony samochód przeznacza nie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, ale na cele prywatne. Czy takie działanie wiąże się z podatkiem VAT? »
Akcyza z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu
Aktualizacja: 02.02.2016
Zasady składania deklaracji AKC-U, zapłata akcyzy oraz uzyskanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy w przypadku samochodów osobowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo (z krajów Unii Europejskiej). »
PCC przy kupnie samochodu płaci nabywca zawsze od ceny rynkowej
Aktualizacja: 02.12.2015
Podatek od czynności cywilnoprawnych płacony przy nabyciu samochodu wylicza się nie na podstawie ceny zapłaconej przez nabywcę na podstawie umowy, ale od wartości rynkowej, którą określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie. Określając podstawę opodatkowania, trzeba więc wziąć pod uwagę markę, model, rocznik, stan techniczny oraz miejsce, w którym pojazd został kupiony. »
Samochód osobowy w firmie – amortyzacja, kilometrówka, leasing
Aktualizacja: 26.02.2016
W obecnych czasach samochód w firmie to sprawa wręcz oczywista. Wielu z nas nie wyobraża sobie, aby działalność gospodarcza mogła być prowadzona bez samochodu, nie tylko ze względu na wygodę jako narzędzie pracy ale również korzyści podatkowe które za tym idą. Konkretne oszczędności które niesie samochód w działalności gospodarczej zależą przede wszystkim od rodzaju samochodu oraz sposobu jego nabycia przez właściciela. »
Aktualizacja: 07.10.2015
Pracodawca udostępnia mi za niewielką odpłatnością samochód służbowy, z którego mogę korzystać również do celów prywatnych. Czy ta częściowa odpłatność ponoszona przeze mnie za prywatne użytkowanie służbowego samochodu wpłynie jakoś na zmniejszenie zryczałtowanego podatku, który jest pobierany od 2015 r.? »
Aktualizacja: 26.02.2016
Za zgodą pracodawcy używam służbowego samochodu również do celów prywatnych. Zdarza się, że samochód jest prywatnie wykorzystywany przeze mnie tylko przez część miesiąca. Czy w takim przypadku podatek do zapłaty za ten miesiąc będzie mniejszy? »
Aktualizacja: 26.02.2016
Pracodawca udostępnia mi służbowy samochód. Mogę z niego korzystać również w weekendy i podczas urlopu. Słyszałem, że od nowego roku zmieniły się zasady obliczania podatku z tego tytułu. Ile podatku zapłacę miesięcznie według nowych zasad? »
Aktualizacja: 24.09.2015
Zajmujemy się leasingiem samochodów. Oferujemy klientom usługę kompleksową, w ramach której oprócz usługi leasingu wykonujemy na rzecz klientów szereg świadczeń dodatkowych takich jak: rejestracja samochodu w wydziale komunikacji, świadczenie usług serwisu, wydanie duplikatu umowy leasingu, wydanie upoważnienia na wyjazd za granicę, wydanie zgody na korzystanie z przedmiotu leasingu przez osoby trzecie, obsługa szkód częściowych, przygotowanie wniosku do towarzystwa ubezpieczeń o zwrot niewykorzystanej składki. W ramach umowy leasingobiorca może być obciążony różnymi opłatami manipulacyjnymi zgodnie z tabelą opłat i prowizji. Należą do nich m.in. opłaty za wystawianie wezwań do zapłaty, zmianę okresu obowiązywania umowy, symulacje zmiany harmonogramu opłat leasingowych, opłata za przelew środków do banku zewnętrznego, opłata za brak polecenia zapłaty, opłata za wycofanie dyspozycji pobrania, opłata za zmianę przeznaczenia lub parametrów technicznych przedmiotu leasingu, opłata za wznowienie umowy leasingu po jej uprzednim wypowiedzeniu itp. Czy opłaty te powinniśmy wliczyć do podstawy opodatkowania usługi leasingu? »
Obowiązki związane z nabyciem środka transportu z terytorium innego (niż RP) kraju UE
Aktualizacja: 15.09.2015
Procedury VAT związane z nabyciem środka transportu z terytorium Unii Europejskiej (ze szczególnym uwzględnieniem zmian przepisów obowiązujących od dnia 1 stycznia 2015 r.) »
IFK poleca: Pamiętaj o podatku od firmowej ciężarówki
Aktualizacja: 03.09.2015
Przedsiębiorca będący właścicielem firmowych samochodów dostawczych jest zobowiązany odprowadzić do 15 września podatek od tych pojazdów. »
Aktualizacja: 05.08.2016
Ponad 50 tys. zł podatku akcyzowego za sprowadzony samochód zapłaci mieszkanka Olsztyna. Wcześniej jednak próbowała tego uniknąć. »
Odliczenie 50 proc. VAT od paliwa do aut wykorzystywanych w cyklu mieszanym od 1 lipca 2015 r.
Aktualizacja: 26.02.2016
Od początku lipca 2015 r. paliwo do aut służbowo-prywatnych z możliwością odliczenia połowy VAT. Na wejście w życie tej zmiany przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochody osobowe zarówno na potrzeby firmy, jak i w celu prywatnym, czekali ponad rok. »
Wspólne przejazdy – skutki podatkowe
Aktualizacja: 22.06.2015
Bla Bla Car jest formą carpoolingu, czyli wspólnych przejazdów, które zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Jak idea wspólnych przejazdów wygląda w świetle podatków? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?