REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa spółki, Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawarcie i zmiana umowy spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Zawarcie umowy spółki oraz co do zasady zmiana takiej umowy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). W przypadku zawarcia umowy spółki po spełnieniu ustawowych wymogów oraz bez względu na formę jej zawarcia podlega ona opodatkowaniu PCC. Nie co inaczej przedstawia się natomiast sytuacja zmiany umowy spółki, gdyż nie w każdym przypadku zmiana umowy spółki będzie rodziła obowiązek podatkowy.

Dopłaty formą zasilenia majątku spółki

Jednym ze sposobów pozyskiwania środków finansowania przez spółkę są dopłaty, traktowane jako wewnętrzne źródło dofinansowania. Jakie zasady obwiązują przy wnoszeniu dopłat?

Spółka jawna – rejestracja, podmiotowość, prawa i obowiązki wspólników, likwidacja

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał.

Składki na ubezpieczenia społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodny z konstytucją kwestionowany przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Składki ZUS wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. - wyrok TK

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego zróżnicowanie statusu ubezpieczeniowego wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnika „typowej” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zgodne z zasadami konstytucyjnymi.

Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez firmy

Zmienią się przepisy dotyczące klauzul umownych. Rząd przygotował w tej sprawie założenia zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. Nowe regulacje mają zmodyfikować procedurę uznawania za niedozwolone postanowień umów stosowanych przez firmy z konsumentami. Zmienią się w dużym stopniu np. przepisy dotyczące mocy wiążącej orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tych sprawach.

Kto może zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.

Wspólnicy spółki z o.o. uprawnieni są do podejmowania uchwał dotyczących jej działalności. Stanowią one wyraz woli wspólników i mają najbardziej doniosły charakter w stosunku do czynności pozostałych organów spółki. Uchwała sprzeczna z prawami nadrzędnymi bądź podjęta z naruszeniem procedury może być zaskarżona do sądu w celu jej uchylenia bądź stwierdzenia nieważności. Kto zatem może zaskarżyć uchwałę wspólników?

Kiedy kara umowna może być kosztem uzyskania przychodu

W przypadku gdy przedsiębiorca nie dotrzyma warunków umowy, kara umowna, jaką z tego tytułu zapłaci, nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu – tak wynika z jednej z interpretacji podatkowych. Generalnie jednak fiskus pozwala na zmniejszenie podatku poprzez zaliczenie niektórych kar umownych w koszty i obniżenie tym samym podstawy opodatkowania.

Optymalizacja podatkowa dzięki spółkom na Guernsey

Na wyspie Guernsey obowiązuje nowa ustawa o spółkach LPP (limited liability partnership), która daje unikalne możliwości optymalizacji podatkowej. Jakie korzyści podatkowe może odnieść polska firma stając się wspólnikiem spółki na Guernsey?

Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zgodnie z art. 255 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako „k.s.h.”) zmiana umowy spółki z o.o. wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Zmiany w umowie przeprowadzane są wskutek uchwały wspólników, które powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza. Uchwały zapadają zazwyczaj większością 2/3 głosów, jednak umowa spółki może przewidywać surowszą większość.

Zatrudnienie jedynego wspólnika spółki z o.o. na podstawie umowy o pracę

Jedną z najczęściej podważanych przez Inspektorów Kontroli ZUS kwestii jest zatrudnianie przez spółkę z o.o. jej jedynego wspólnika na podstawie umowy o pracę. W znacznej części przypadków uwagi Inspektorów są uzasadnione merytorycznie, z uwagi na fakt, iż stosunek pomiędzy spółką, a pracującym w niej wspólnikiem nie spełnia cech charakterystycznych dla stosunku pracy. Nie jest to jednak regułą. Istnieją bowiem sytuacje, w których jedyny udziałowiec może wykonywać pracę na rzecz swojej spółki w ramach stosunku pracy.

Odstąpienie od umowy z kontrahentem - co warto wiedzieć?

Obowiązek wywiązywania się z umów to jedna z najważniejszych zasad w obrocie gospodarczym. Czasami jednak zachodzą wyjątkowe okoliczności, w konsekwencji których możliwe jest odstąpienie od umowy, czyli powrót do stanu, w którym kontrakt uważa się za niezawarty.

Zawieszenie działalności - skutki w VAT

Z opcji zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać każdy jednoosobowy przedsiębiorca posiadający wpis do CEIDG, o ile nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Przywilejem dla podatników, którzy postanowili zawiesić czasowo wykonywaną działalność gospodarczą, jest odstąpienie od obowiązku składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia.

Przekazanie majątku spółki do indywidualnej firmy wspólnika – skutki w VAT

Przekazanie w formie darowizny majątku dwuosobowej spółki jawnej jednemu z jej wspólników, poprzedzające jej rozwiązanie, będzie czynnością wyłączoną spod działania ustawy o VAT.

Zgromadzenie wspólników spółki

Przepisy kodeksu spółek handlowych określają w jakich miejscach mogą się odbywać zgromadzenia wspólników spółek. Gdzie zatem można przeprowadzić zgromadzenie wspólników spółki?

Składniki majątku otrzymane w związku z likwidacją spółki a PIT

Czy majątek likwidowanej spółki (spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) otrzymany przez wspólnika podlega opodatkowaniu PIT?

Reprezentacja spółki z o.o. przez prokurenta

Jakie zasady obowiązują w zakresie reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy przepisy pozwalają na ograniczenie możliwości reprezentacji spółki z o.o. przez prokurenta?

Nieodpłatne świadczenia wspólników spółek osobowych

Zdaniem Ministerstwa Finansów jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie "dla siebie samego" w takim zakresie, w jakim "przychody i koszty spółki osobowej" stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom, jeżeli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt.

Minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. w 2014 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje duże zmiany w zakresie funkcjonowania spółek z o.o. Najważniejsza zakłada zmniejszenie obowiązkowego minimalnego kapitału zakładowego do symbolicznej złotówki (obecnie minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. wynosi 5 tys. zł). Zmiany miałyby wejść w życie w 2014 r.

Kodeks spółek handlowych - nowelizacja

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Zasadniczym celem zmian jest wprowadzenie ułatwień w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Zmiany będą miały również swoje konsekwencje w zakresie podatków i rachunkowości. Proponowane regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Nieodpłatne świadczenie dla spółki - praca członka zarządu bez wynagrodzenia

Wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie świadczeń co do zasady stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Cechą szczególną świadczenia nieodpłatnego jest brak wzajemności świadczeń, a więc brak jakiegokolwiek przysporzenia po stronie wykonującej usługę, udzielającej praw, etc. Ponadto, w orzecznictwie przyjmuje się, że pojęcie to powinno rozumieć się szeroko. Jakie zatem konsekwencje niesie za sobą taka definicja świadczenia nieodpłatnego w przypadku usług świadczonych przez członków zarządu na rzecz spółki bez wynagrodzenia?

Nieodpłatne zarządzanie nieruchomościami przez wspólnika, to nieodpłatne świadczenie dla spółki z o.o.

Nieodpłatne świadczenie usługi zarządzania nieruchomościami przez członka zarządu będącego jedynym wspólnikiem na rzecz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w celu wykonania usług dla klientów tej spółki, stanowi nieodpłatne świadczenie w świetle ustawy o CIT. Spółka powinna wykazać i opodatkować przychód z tego tytułu.

Niedostateczna kapitalizacja - zadłużenie po zmianie udziałowca

Podatnicy podatku CIT mają wątpliwości, czy wspólnik, który zbył wszystkie udziały w spółce, której udzielił pożyczki, nadal powinien być uważany za podmiot powiązany.

Kiedy przekształcenie spółki nie jest opodatkowane PCC?

Jeżeli wynikiem przekształcenia spółki nie będzie zwiększenie majątku spółki osobowej (komandytowo-akcyjnej, komandytowej), to czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zwrot aportu, a podatek od czynności cywilnoprawnych

Czy zwrot wspólnikowi spółki jawnej wniesionego wkładu niepieniężnego w naturze (aportu) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej – skutki w CIT

W związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem w formie wydania składnika majątkowego, którego wartość księgowa jest niższa niż księgowa wartość umarzanych udziałów, po stronie spółki wypłacającej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu CIT.

Sprzedaż udziałów zagranicznej spółki – opodatkowanie PCC

Sprzedaż udziałów w spółkach, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zwanym dalej PCC). Wątpliwości pojawiają się jednak, w przypadku gdy krajowy podmiot (posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski) zbywa prawa majątkowe w postaci udziałów w zagranicznej spółce.

Wypłata dywidendy w formie przekazania udziałów - skutki w PCC

Przeniesienie własności udziałów w spółce kapitałowej jest czasem dokonywane w ramach wypłaty dywidendy (dywidenda niepieniężna). Takie przeniesienie nie zostało wymienione w katalogu transakcji opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych i dlatego nie wywołuje żadnych skutków na gruncie tego podatku.

Umowa spółki cywilnej decyduje, czy po śmierci wspólnika kończy się jej byt

Dwuosobowa spółka cywilna ulega rozwiązaniu, gdy umiera jeden ze wspólników. Wówczas żyjący wspólnik sporządza spis z natury i składa zgłoszenia o zakończeniu jej istnienia. Można jednak tego uniknąć, gdy w umowie spółki są postanowienia przewidujące, że na miejsce zmarłego wspólnika wejdzie do spółki jego spadkobierca. W takim przypadku spółka zachowuje podmiotowość podatkową w VAT.

Lokal spółki jawnej przekazany wspólnikom – skutki w PIT

Likwidując działalność prowadzoną w postaci spółki jawnej, wspólnicy mogą, jeszcze przed jej zakończeniem, wycofać poszczególne składniki jej majątku. Działanie to może mieć na celu nieodpłatne przekazanie tych składników (np. lokalu) na potrzeby własne wspólników. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Czy umowa cash poolingu podlega opodatkowaniu PCC?

Zdaniem organów podatkowych zawarcie umowy cash poolingu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak są opodatkowane dochody wspólników z tytułu umów menedżerskich?

Bez względu na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane według jednakowych zasad. Zasady te wyłączają możliwość kwalifikowania przychodów z umów menedżerskich, nawet tych, które są zawierane w ramach działalności gospodarczej, jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym opodatkowania ich 19% podatkiem liniowym.

Jak rozliczyć przychód otrzymany z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej?

Od kilku lat jestem wspólnikiem trzyosobowej spółki cywilnej. Teraz w 2011 roku zamierzam z niej wystąpić. Spółka będzie istniała nadal ale ja po wystąpieniu ze spółki nie będę prowadził działalności. Tytułem zwrotu mojego wkładu do spółki i wypłaty przypadającej mi części majątku wspólnego spółki otrzymam ok. 50 tys. złotych (w momencie wstępowania do spółki wniosłem 10 tys. zł). Jak mam rozliczyć podatkowo te pieniądze?

Czy spółka cywilna zmieni NIP po wejściu do niej spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Czy wejście do spółki w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy - co przewidziano w umowie spółki - gwarantuje, że nie zaistnieje rozwiązanie spółki cywilnej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? Czy spółka cywilna zachowa ten sam numer NIP i będzie traktowana z punktu widzenia przepisów podatku VAT jako ten sam podmiot?

Likwidacja spółki cywilnej a odpowiedzialność jej wspólników za zobowiązania podatkowe

Powstanie spółki cywilnej, rodzi daleko idące konsekwencje dotyczące zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług, jak i dla ewentualnego postępowania podatkowego. Związane jest to z faktem, że zdolność procesowa spółki cywilnej w postępowaniu podatkowym prowadzonym na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej uzależniona jest przede wszystkim od uregulowania jej podatkowej pozycji materialno-prawnej. Spółka cywilna nie posiada bowiem osobowości prawnej.

Jednostronne świadczenia na rzecz udziałowców

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników (np. spółki z o.o.) w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Za koszty podatkowe można uznać jednak tylko te wydatki, których ustawodawca nie zaliczył do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu. Pośród kosztów niestanowiących kosztów podatkowych znajdują się niektóre świadczenia na rzecz udziałowców.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy - kaucja dla zamawiającego

Z jakich form zabezpieczenia może skorzystać zamawiający? Kiedy i w jakiej wysokości wykonawca wnosi zabezpieczenie? Czy możliwa jest zmiana formy zabezpieczenia i w jakich przypadkach? Odpowiedzi na te pytania poparte są praktycznymi przykładami.

Likwidacja spółki z o.o. na podstawie decyzji wspólników

Czy proces likwidacji spółki z o.o. musi być zgłoszony w KRS? Czy może wystarczy sporządzić protokół likwidacji już po sprzedaży materiału i wykazać dwa konta "Rachunek bankowy" i "Kapitał własny". Spółka nie ma środków trwałych, spłaciła wszystkie swoje zobowiązania, nie ma też należności. Bez zgłoszenia do KRS procedura byłaby krótsza.

Jak zaksięgować pożyczkę od udziałowca

W sytuacji kiedy spółka z o.o. potrzebuje dodatkowych środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej, udziałowcy zamiast wnoszenia dopłat czy podwyższania wkładów mogą podjąć decyzję o udzieleniu spółce pożyczki.

REKLAMA