REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT 2013, Faktura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektroniczne faktury w zamówieniach publicznych

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za stosowaniem e-faktur w zamówieniach publicznych. Propozycję dyrektywy w sprawie faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych przedstawiła Komisja Europejska.

Modzelewski o skutkach odwrotnego obciążenia w VAT

W poniedziałek 25 listopada 2013 r. minął termin wpłaty podatku od towarów i usług za październik, czyli za pierwszy miesiąc, w którym obowiązuje tzw. odwrotne obciążenia w obrocie wyrobami stalowymi, miedzianymi i surowcami wtórnymi. Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego jest to największa w historii tego podatku mistyfikacja, gdyż nie ma tu jakiegokolwiek „obciążenia”. Zarówno bowiem dostawcy jak i nabywcy tych towarów nie płacą nic, a rozwiązanie to faktycznie likwiduje ten podatek na rynku o wartości grubo ponad 100 mld zł.

Eksport towarów a VAT - brak dokumentów wywozowych

Towar wyjechał w maju poza Unię. Nie otrzymaliśmy potwierdzenia zgłoszenia do procedury celnej ani odprawy do chwili złożenia deklaracji za maj. Dlatego w ogóle nie wykazaliśmy sprzedaży w deklaracji za maj. W czerwcu również potwierdzenia nie było, więc wykazaliśmy sprzedaż ze stawką krajową. Po złożeniu deklaracji otrzymaliśmy informację, że potwierdzenia nie będzie, ponieważ odbiorca nie dopełnił wymaganych formalności. Czy w takiej sytuacji deklaracje sporządziliśmy prawidłowo?

Zmiany przepisów ustawy o VAT 2013 i 2014

Najważniejsze zmiany przepisów ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wchodzą w życie w trzech terminach, czyli 20 września 2013 r., 1 października 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014

Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku dostawy towarów powstanie obowiązku podatkowego w VAT związane będzie przede wszystkim z momentem jej dokonania. Nie będzie zaś miała znaczenia chwila wystawienia faktury. Dlatego od 2014 r. zniknie dotychczasowy problem, kiedy należy rozliczyć faktury wyprzedzające dostawę, tj. w dacie ich wystawienia, czy w dacie wydania towaru.

Jak naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach faktury

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych określa zasady pobierania i wysokość odsetek od zaległości w płatnościach. Dowiedz się, w jaki sposób należy prawidłowo naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach za wystawione faktury.

Korekta faktury wewnętrznej

Do końca 2013 r. faktury wewnętrzne koryguje się tak jak standardowo wystawiane faktury. Od 1 stycznia 2014 r. zasady wystawiania faktur wewnętrznych nie będą regulowane przez przepisy VAT. Podatnicy będą je mogli nadal wystawiać jako dokumenty wewnętrzne, ale sposób ich wystawiania i korekty będzie dowolny.

Faktura pro forma nie jest podstawą do odliczenia VAT

Przepisy dotyczące podatku VAT nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania faktur pro forma. Dokument o nazwie pro forma lub faktura pro forma nie zobowiązuje więc do zapłaty VAT należnego wykazanego w tym dokumencie, natomiast nabywcy nie daje prawa do odliczenia VAT naliczonego.

REKLAMA

Stawka VAT na e-booki

Stawka podatku VAT na pobierane z internetu e-booki wynosi 23 proc., natomiast książki papierowe oraz książki elektroniczne utrwalone na fizycznym nośniku (np. płyta CD) obciążone są stawką podatku VAT w wysokości 5 proc. A zatem stawka VAT na książki jest zróżnicowana w zależności od nośnika. Czy e-booki mogłyby być również opodatkowany obniżoną stawką VAT?

Odwrotne obciążenie w VAT – zakres przedmiotowy wg dyrektywy

Katalog towarów i usług w stosunku do których państwa członkowskie UE będą mogły zobowiązać nabywcę towaru lub usługi do rozliczenia VAT znajduje się w Dyrektywie 2006/112/WE.

Automatyzacja rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych

Transakcje zagraniczne w ujęciu księgowym są operacją specyficzną. Pomimo tego, że dokument wewnątrzwspólnotowego nabycia wymaga zaksięgowania z naliczeniem podatku VAT 0%, po stronie nabywcy tak czy inaczej leży obowiązek naliczenia właściwej stawki VAT oraz możliowść odliczenia naliczonej kwoty.

Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie

Z dniem 1 października 2013 r. wszedł w życie nowy załącznik nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, który wielokrotnie rozszerza zakres tzw. odwrotnego obciążenia w krajowym obrocie towarowym. Obok złomu i części odpadów, pojawia się tam prawie cały obrót wyrobami stalowymi, miedzią, resztą odpadów oraz rynek surowców wtórnych.

Podatki VAT i CIT w 2014 roku - po nowelizacji ustaw podatkowych

Nowelizacje przepisów dotyczących podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) są przedmiotem cyklu dwudniowych szkoleń, które odbędą się w grudniu 2013 r. oraz styczniu i lutym 2014 r. w największych miastach Polski. Organizatorem tych szkoleń jest MDDP Akademia Biznesu.

Faktura uproszczona - jakie dane powinna zawierać

Czy sprzedawca może wystawić fakturę uproszczoną bez podania swojego numeru NIP oraz czy może wpisać na fakturze swój adres domowy, mimo że adresy siedziby firmy i miejsca wykonywania działalności są inne?

Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF

Przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zmian w VAT obowiązujących od 1 października 2013 r., które zostały wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Kiedy należy rozliczyć duplikat faktury

Jak potraktować duplikat faktury wystawiony w listopadzie, jeśli faktura pierwotna została wystawiona w czerwcu 2013 r. Nasz pracownik odebrał w czerwcu oryginał faktury, ale go zgubił. Faktura nie dotarła więc do działu księgowości, jednak wpłynęła do spółki, co zostało zaewidencjonowane. Czy duplikat należy zaewidencjonować w listopadzie, czy trzeba skorygować czerwiec?

Wystawienie faktury na żądanie nabywcy 2013/2014

Prowadzę sklep. Zdarza się, że klient, któremu sprzedałem towar na paragon, po jakimś czasie przychodzi do mnie z paragonem i żąda wystawienia faktury. Czy mam taki obowiązek? Jeżeli tak, czy obowiązek ten jest ograniczony czasowo?

Deklaracja VAT - jeden wzór w całej UE

Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem legislacyjnym przewidującym jeden wzór deklaracji VAT w całej UE i jednolity zestaw wymogów dla przedsiębiorstw w zakresie wypełniania deklaracji VAT w każdym państwie członkowskim. Ma być jedynie 5 obowiązkowych rubryk ale państwa członkowskie mogą starać się o wprowadzenie dodatkowych - maksymalnie 26 rubryk.

Jak odliczyć VAT od szkoleń

Firma może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup płatnych szkoleń dla pracowników. Przy odliczeniu VAT nie ma znaczenia, ile różnych usług obejmuje szkolenie, ponieważ dla celów podatkowych usługi te mogą zostać uznane za kompleksowe.

Przeliczanie faktur wystawianych w euro i złotych

Z którego dnia należy zastosować kurs euro przy wystawianiu faktury za wykonanie usługi rozładunku – z dnia poprzedzającego wystawienie faktury czy wykonanie usługi?

Stawka VAT na dostawę urządzeń mobilnych

Jedynie dostawa jednostek stacjonarnych komputerów do szkół objęta jest 0% VAT, natomiast w przypadku komputerowych urządzeń mobilnych nadal obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 23%.

Faktury zaliczkowe przed otrzymaniem zaliczki

Czy jest dopuszczalne wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki? Niektórzy kontrahenci wpłacają zaliczki dopiero po otrzymaniu dokumentu powiadamiającego o wysokości zaliczki. Dotychczas w takich przypadkach wystawialiśmy faktury pro forma, ale zastanawiamy się nad wystawianiem „zwykłych” faktur zaliczkowych.

Odzyskanie VAT z niezapłaconych faktur - ulga na złe długi

Dość często zdarza się, że przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT nie otrzymuje zapłaty od swojego kontrahenta pomimo wykonanej usługi czy dostarczonego towaru. A podatek VAT musi zapłacić. W takiej sytuacji można skorzystać z tzw. ulgi za złe długi.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Nadchodzą duże zmiany w VAT, na które warto się wcześniej przygotować. Od 1 stycznia 2014 r. zmieni się szereg istotnych zasad rozliczania VAT, które dotyczą m.in. momentu powstania obowiązku podatkowego, definicji podstawy opodatkowania. Od początku 2014 roku podatnicy uzyskają także możliwość wystawiania faktur zbiorczych, obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.

Nazwy towarów i usług na paragonach - interpretacja ogólna MF

Po kilku komunikatach Minister Finansów zdecydował się na zawarcie wyjaśnień odnośnie kwestii oznaczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi w formie interpretacji ogólnej. Prezentujemy tę interpretację z 12 września 2013 r. w całości.

Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zaczynają obowiązywać zmiany w ustawie o VAT. Inaczej niż w poprzednich latach znamy je wcześniej. Nie poprawia to jednak sytuacji podatników. Niestety, pod szyldem harmonizacji prawa krajowego ze wspólnotowym faktycznie pogarszają sytuację podatników lub wprowadzają nowe obszary ryzyka.

Żywność na cele charytatywne bez VAT

Od 1 października 2013 r. sklep (i każdy inny podmiot) przekazujący nieodpłatnie organizacji pożytku publicznego żywność na cele charytatywne może to zrobić bez naliczania VAT. Dotychczas zwolniony z VAT był w takiej sytuacji tylko producent przekazywanych artykułów spożywczych.

Odliczanie VAT z faktur w formacie pdf

Faktura w wersji elektronicznej może być podstawą do prawidłowego odliczenia VAT naliczonego nawet gdy nie jest opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym. Do odliczenia wystarczy, że strony transakcji porozumieją się co do tej formy wystawiania faktur a podatnik odliczający VAT zapewni autentyczność jej pochodzenia, integralność treści i czytelność.

Instytucja kaucji gwarancyjnej w VAT

Z uwagi na wchodzace w życie z dniem 1 października 2013 r. nowe przepisy w zakresie podatku VAT, Ministerstwo Finansów podało w komuniakcie informacje dotyczące kaucji gwarancyjnej. Resort finansów z dniem 1 października 2013 r. uruchomił serwis z wykazem podmiotów dokonujących dostawy towarów wrażliwych, które złożyły kaucję gwarancyjną.

Zmiany w VAT w obrocie towarami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT. Nowe przepisy wprowadzają m.in. zasady odpowiedzialności solidarnej VAT w obrocie towarami wrażliwymi, czyli stalą, paliwem i złotem.

Darowizny na cele charytatywne w księgach rachunkowych

Pozytywną zmianą jest nowelizacja art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, która przewiduje zwolnienie dla darowizny produktów spożywczych na cele charytatywne. Do tej pory ze zwolnienia mógł korzystać tylko producent tych produktów. Zmiany wprowadziła ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Odpowiedzialność solidarna w VAT od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadza odpowiedzialność solidarną przedsiębiorcy za podatek swoich kontrahentów, a dokładnie - za niezapłacony VAT. Zmiany dotyczą transakcji w obrocie towarami wrażliwymi (paliwem, złotem, stalą).

Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Zwolnienie podmiotowe z VAT traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł. Może to nastąpić nawet po jednej transakcji. Najczęstszym przypadkiem jest tu sprzedaż używanego samochodu firmowego osobie fizycznej.

Od 1 października 2013 r. nieodpłatne przekazywanie żywności bez VAT

Od 1 października 2013 r., w związku ze zmianami w ustawie o VAT, nie tylko producenci, ale również sklepy przekazujące nieodpłatnie żywność, zrobią to bez konieczności naliczania podatku VAT. Zwolnienie dotyczy żywności przekazywanej dla organizacji pożytku publicznego.

VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe można odzyskać

Firm mają możliwość odzyskania podatku VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe. Tak amożliwość pojawiła się w związku z wyrokiem WSA, kóry orzekł, że podatnicy, którzy wydawali wyprodukowane przez siebie towary bezpłatnie w celach marketingowych, nie musieli odprowadzać VAT.

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT – skutki uchwały NSA

Przedstawiamy komentarz ekspertów PwC do uchwały NSA w kwestii statusu na gruncie VAT gminnych jednostek budżetowych. Jak po tej uchwale powinny zachować się gminy?

Faktura musi zawierać podstawę zwolnienia z podatku VAT

Przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT zobowiązany jest podać na fakturze podstawę prawną tego zwolnienia. A zatem, wystawiając fakturę musi pamiętać, aby uzupełnić ją o przypis potwierdzający podstawę zwolnienia z podatku VAT.

Jak ująć w pkpir fakturę korygującą

W czerwcu 2013 r. wystawiłam fakturę sprzedaży z błędnym numerem. Błąd ten skorygowałam fakturą korygującą z sierpnia 2013 r. Jak taką fakturę korygującą ująć w pkpir?

Które jednostki gmin nie będą mogły same rozliczać się z VAT

Gminne jednostki budżetowe nie będą mogły rozliczać się samodzielnie w zakresie VAT. To skutek uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. Zmiany nie będą jednak dotyczyć wszystkich jednostek organizacyjnych gminy.

Nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów wydało korzystną dla podatników ogólną interpretację podatkową w sprawie jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług na paragonach fiskalnych. Zgodnie z jej treścią możliwe jest stosowanie ogólnych nazw towarów i usług w kasach rejestrujących.

Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Mimo zabiegów przedsiębiorców i parlamentarzystów limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Resort finansów nie godzi się na rozszerzenie statusu małego podatnika. Przedsiębiorcy proponują podniesienie limitu przychodów dla małego podatnika do 2 mln euro (obecnie 1,2 mln euro).

Obowiązek podatkowy - usługi transportowe i spedycyjne

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, zgodnie z którą podatnicy świadczący takie usługi do końca 2013 r. mogą sami wybrać, według jakich zasad będą ustalać obowiązek podatkowy. Interpretacja ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-169/12 TNT.

Podstawa prawna zwolnienia z VAT na fakturze

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT czasem musi wystawić fakturę. W takiej sytuacji ma obowiązek wpisać na fakturze przepis stanowiący podstawę prawną jego tego zwolnienia.

Nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej

1 października 2013 r. wchodzi w życie większość przepisów zawartych w ustawie z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza m.in. zasadę solidarnej odpowiedzialności w VAT nabywców niektórych towarów za zaległości podatkowe dostawców oraz rozszerzenie katalogu towarów, wobec których stosuje się tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia.

Odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy - orzecznictwo

Od 1 października 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzająca solidarną odpowiedzialność nabywcy niektórych towarów (wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy) za zaległości podatkowe dostawcy. Warto zastanowić jak do wskazanego tematu podchodziły dotąd sądy krajowe i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czy nabywca może odpowiadać za zobowiązania podatkowe sprzedawcy?

Wystawianie faktur wewnętrznych

Począwszy od 1 stycznia 2013 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, nie ma obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych. Podatnik sam może zdecydować, jak dokumentować zawierane transakcje.

VAT 2013: Zwolnienie z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych

Od 1 października 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowe regulacje dotyczą m.in. zwolnienia z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

VAT przy sprzedaży działek 2013 / 2014

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje grunty niezabudowane. Grunty te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jednak z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są to grunty budowlane. Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż przedmiotowych gruntów?

Zalecenie lekarskie warunkiem zastosowania zwolnienia z VAT

Nocleg i wyżywienie w szpitalu osóby towarzyszącej pacjentowi może oznaczać obowiązek zapłacenia podatku VAT. Warunkiem uznania zwolnienia z VAT jest istnienie zalecenia lekarskiego o konieczności obecności takiej osoby ze względów terapeutycznych. Wpis takiego zalecenia powinien się znaleźć w karcie pacjenta.

Stawki VAT w latach 2014-2016

Aktualnie obowiązujące stawki VAT bądą obowiązywały również w latach 2014-2016 - wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zniknie również przepis zakładający automatyczne podwyższenie stawek VAT, jeśli dług publiczny przekroczy poziom 55 proc. PKB.

REKLAMA