REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowi i rewidenci

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zmienią się zasady ewidencji połączenia spółek

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości nałożą na spółki obowiązek ewidencjonowania w księgach rachunkowych w wartości godziwej aktywów i zobowiązań warunkowych związanych z transakcją zakupu udziałów.

Jak zdobyć uprawnienia audytora

Jeżeli kandydat na biegłego był zatrudniony co najmniej dwa lata jako asystent biegłego, komisja egzaminacyjna może zaliczyć pierwszy rok aplikacji.

Czy umowę leasingu można przekwalifikować

Od 2007 r. spółka podlega obowiązkowi badania sprawozdania finansowego. Jak w związku z tym postąpić z umową leasingu zawartą w poprzednich latach? Wynika z niej, że finansujący zalicza przedmiot leasingu do składników aktywów oraz korzystającemu przysługuje prawo zakupu samochodu po zakończeniu umowy. Dotychczas spółka wykazywała tę umowę jako leasing operacyjny.

Po przekształceniu powstaje przychód

W wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową u wspólników może powstać przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

REKLAMA

Księgowi mają moralny obowiązek stosowania Kodeksu etyki

Kodeks etyki wydany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce nie jest dokumentem obowiązującym księgowych na podstawie ustawowych przepisów.

Jak ustalić wartość początkową inwentarza żywego otrzymanego nieodpłatnie

Spółka prowadząca działalność rolniczą otrzymała nieodpłatnie bydło (krowy, kozy), które będzie wykorzystywała w swojej działalności. Zwierzęta nie zostały przekazane na podstawie faktury, dlatego nie można określić ich ceny zakupu (ceny nabycia). Jak określić ich wartość w celu ujęcia w księgach rachunkowych?

Wartość początkowa środków trwałych

Właściwe zasoby środków trwałych są niezbędne do prawidłowego rozwoju przedsiębiorstw. Środki trwałe stopniowo zużywają się pod względem zarówno fizycznym, jak i ekonomicznym. Zakres procesu odtwarzania środków trwałych zależy od wielkości nakładów inwestycyjnych oraz od postępu technicznego i technologicznego. Środki trwałe niezbędne do funkcjonowania i rozwoju firm mogą być nabyte w drodze kupna, wytworzenia we własnym zakresie, darowizny czy leasingu. Mogą być też nabyte w formie wymiany między firmami.

Trzeba zlecić prowadzenie ksiąg specjalistom

Na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który zamierza zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu lub doradcy podatkowemu?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego w przypadku wyboru zwolnienia

14 lutego br. Minister Finansów wydał interpretację (PT5/033/1/EKQ/08/210), w której określił, jak należy dokonać korekty podatku naliczonego, gdy podatnik będzie wykonywał tylko czynności zwolnione z VAT lub wybierze zwolnienie ze względu na wysokość obrotów.

Nadzór nie oznacza braku niezależności biegłych

Konieczne jest respektowanie niezależności samorządu biegłych rewidentów. Trzeba jednak tak to zorganizować, aby w porę wykrywać ewentualne nieprawidłowości w księgowości i nierzetelną pracę audytorów.

Interpretacja Ministra Finansów w sprawie pracowniczych programów emerytalnych

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa, na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), przekazuję wyjaśnienia dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych składki podstawowej płaconej przez pracodawców w związku z realizacją pracowniczych programów emerytalnych.

Księgowi bedą mieli nowy kodeks etyczny

Co to znaczy być dobrym lekarzem, dobrym ślusarzem? Czy ten pozytywny wydźwięk przymiotnika dobry występuje rzeczywiście także w przypadku dobrego księgowego?

Czy wypłata "bilansówki" pozbawia księgowego prawa do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przy sporządzaniu bilansu

Jestem księgową. W naszej spółce co roku w marcu pracownicy działu controllingu i działu księgowości otrzymują tzw. bilansówkę w wysokości swoich miesięcznych poborów. Czy mimo rekompensaty tą premią dodatkowych godzin spędzonych w pracy przy sporządzaniu bilansu, mamy także prawo do wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny?

Księgowy na etacie nie musi się ubezpieczać

Działalność polegająca na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Jak wyceniać wyroby gotowe według MSR nr 2

Główną pozycją zapasów w jednostkach prowadzących działalność produkcyjną są produkty: wyroby gotowe, półprodukty oraz produkcja w toku. Ewidencja księgowa tych składników zapasów następuje na podstawie kosztu wytworzenia. Czym się różnią i w jakim zakresie przepisy MSR nr 2 „Zapasy” uzupełniają wymogi ustawy o rachunkowości, opiszemy w poniższym artykule.

Jak wykorzystać sprawozdanie finansowe regulowane w MSR nr 1 - rachunek zysków i strat

Rachunek zysków i strat jest elementem składowym sprawozdania finansowego, który również został uregulowanym w MSR nr 1.

Potrzebne dwa podpisy

Upoważnienia do kontroli wydane wizytatorom jednoosobowo mogą spowodować nieważność kontroli przeprowadzonych w podmiocie audytorskim. Wynika to z decyzji ministra finansów.

Amortyzacja w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)

Zagadnienie amortyzacji jest interpretowane w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” w § 43-62 (dalej: MSR 16).

Ujawnione podczas inwentaryzacji środki trwałe należy wprowadzić do ksiąg

Jeżeli w toku inwentaryzacji ujawnione zostaną środki trwałe, które nie były ujęte w ewidencji księgowej, należy je niezwłocznie do niej wprowadzić.

Interpretacja Ministra Finansów w sprawie ulgi meldunkowej

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami oraz rozbieżnymi interpretacjami organów podatkowych w zakresie stosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) dotyczących zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c ustawy, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam.

Certyfikat dla głównego księgowego

Wprowadzenie certyfikatów dla głównych księgowych przyczyniłoby się do podwyższenia ich kwalifikacji zawodowych i zwiększenia prestiżu zawodu księgowego.

Doświadczenie księgowego na podstawie odpłatnej umowy

Od 2009 roku doświadczenie konieczne do ubiegana się o certyfikat księgowy będzie trzeba zdobyć na podstawie m.in. umowy o pracę na minimum 1/2 etatu lub odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi księgowe.

Książka przychodów nie daje doświadczenia

Doświadczenie konieczne do ubiegania się o certyfikat księgowy trzeba zdobyć, pracując na pełnych księgach rachunkowych.

Czy po zmianie ustawy o rachunkowości będzie można prowadzić własne księgi rachunkowe, nie posiadając certyfikatu księgowego

Czy po zmianie ustawy o rachunkowości osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła sama prowadzić księgowość w swojej firmie, mimo iż nie będzie miała certyfikatu, czy też będzie musiała zlecić tę czynność wykwalifikowanej osobie?

Wycena musi uwzględnić inflację

Jeżeli jednostka przechodząca na standardy międzynarodowe posiada rzeczowe aktywa trwałe nabyte przed 1997 rokiem, przy wycenie trzeba uwzględnić skutki inflacji.

Jak wykorzystać sprawozdanie finansowe regulowane w MSR nr 1

Celem sprawozdań finansowych jest - według MSR nr 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - dostarczenie informacji na temat sytuacji finansowej, finansowych wyników działalności i przepływów środków pieniężnych jednostki. Informacje te powinny być użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników przy podejmowaniu przez nich decyzji gospodarczych. Jednym ze sprawozdań jest bilans przedstawiający stan aktywów, zobowiązań i kapitałów własnych.

Zasady wyboru ograniczają niezależność audytorów

Biegli rewidenci uważają, że obecne zasady wyboru przez firmy podmiotu, który będzie badał ich sprawozdanie, ogranicza niezależność badających.

Egzamin zapewni jednolitą wiedzę

Czy wprowadzenie egzaminu dla osób zamierzających prowadzić usługowo księgi rachunkowe to dobre rozwiązanie?

Jak jest skonstruowany rachunek przepływów pieniężnych

Sporządziłam po raz pierwszy rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią i zmiana gotówki nie zgadza mi się o ponad 30 000 zł. Co zrobiłam źle? Jaki jest „mechanizm” tego sprawozdania? Czy są jakieś księgowe programy komputerowe, które automatycznie wyliczają przepływy tak jak bilans czy też rachunek wyników?

Jakie zdarzenia można uznać za zdarzenia po dniu bilansowym

W okresie między dniem bilansowym a dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego mogą wystąpić zdarzenia, które spowodują, że sprawozdanie to okaże się niewiarygodne. Tego typu sytuacje wymagają dokonania odpowiednich korekt w księgach rachunkowych. W poniższym artykule wskażemy, na jakiego rodzaju zdarzenia spółki powinny zwrócić uwagę, rozważając konieczność oraz sposób ich zaprezentowania odbiorcom sprawozdania finansowego.

Od przekształcenia starych praw spółdzielczych nie ma VAT

Jeśli ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło przed 1 maja 2004 r., przy przekształceniu w prawo własnościowe nie występuje obowiązek naliczenia VAT.

Zbyt wysokie składki ubezpieczeniowe dla biegłych rewidentów

Czy obecny system ubezpieczeń biegłych rewidentów jest korzystny dla biegłych, czy należałoby coś zmienić w tym zakresie?

Założenia programowe i organizacyjne szkoleń na 2008 rok dla biegłych rewidentów

Po zakończeniu szkoleń organizatorzy muszą przekazać informacje o uczestnikach do Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

Biegli rewidenci niewykonujący zawodu też muszą się szkolić

Biegli wpisani wyłącznie do rejestru muszą odbyć 30 godzin obowiązkowych szkoleń w dwuletnim cyklu rozliczeniowym.

Zadania egzaminacyjne na certyfikat księgowego nie są publikowane

Podczas egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych kandydaci muszą rozwiązać m.in. trzy zadania. Za jedno można otrzymać od zera do dziesięciu punktów.

Wycena początkowa i bilansowa towarów

Towary stanowią element zapasów i są ujmowane w bilansie w grupie aktywów obrotowych. Zgodnie z ustawą o rachunkowości są to towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym. Na dzień nabycia nabyte zapasy rzeczowych składników obrotowych ujmuje się w księgach rachunkowych według cen nabycia. Jeżeli koszty związane z zakupem nie są istotne, jednostki mogą też wyceniać materiały i towary w cenie zakupu.

Jak można ustalić wartość godziwą

Ustawa o rachunkowości przewiduje dla niektórych składników aktywów i pasywów wycenę w wartości godziwej. Metoda ta w przepisach rachunkowych figuruje jako jedno z wielu rozwiązań do wyboru. Niestety, ani definicja wartości godziwej przyjętej w ustawie, ani sformułowanie wskazujące na możliwość stosowania tej metody wyceny nie wyjaśniają, jak właściwie ustala się wartość.

Miejsce zamieszkania zmienia obowiązki podatkowe

Podatnik, który zmieni swoje miejsce zamieszkania na zagraniczne, będzie w Polsce podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Ministerstwo Finansów w sprawie opodatkowania pakietów medycznych dla pracowników

Pracownicy, którzy od pracodawców otrzymują nieodpłatne świadczenia, muszą wiedzieć, że ich wartość jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Będzie tak np. przy otrzymywaniu pakietów medycznych.

Czy księgowi powinni się szkolić

Czy księgowym potrzebne jest wprowadzenie obowiązkowego doskonalenia zawodowego?

Klasyfikacja wydatków na szkolenia i koszty sądowe

Wydatki z tytułu opłat za uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego o zatrudnionym pracowniku powinny być ujawnione w paragrafie 451 - Opłaty na rzecz budżetu państwa, z odpowiednia czwartą cyfrą Wydatki poniesione na szkolenie BHP pracowników własnych, będących członkami służby cywilnej należy klasyfikować w paragrafie 4550 - Szkolenia członków korpusu służby cywilnej.

Jak dostosować księgi do nowych wymogów

Nowe interpretacje i standardy wymagają ujawnienia dodatkowych informacji. Do ich pozyskania konieczne jest wprowadzenie nowych mechanizmów.

Czy odwoływać się do kodeksu etyki w ustawie o biegłych rewidentach

Czy w ustawie o biegłych rewidentach powinno znaleźć się odwołanie do kodeksu etyki? Jeżeli tak, to do jakiego - wydawany przez Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów czy wydanego przez IFAC?

Odstępstwo od Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

W MSR nr 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” zawarte są zapisy o możliwości niestosowania przepisów standardów. Czy to oznacza, że jednostki gospodarcze stosujące MSR mają absolutną wolność przy sporządzaniu swojego sprawozdania finansowego?

Zasady (polityka) rachunkowości w rozumieniu MSSF

W przypadku zagadnień, których rozwiązanie zależy od różnych czynników, jednostka często powołuje się w wyjaśnieniach na przyjęte zasady rachunkowości. Ustawa o rachunkowości nie określa, co należy rozumieć przez zasady (politykę) rachunkowości. Stwierdza jedynie, że są one częścią rachunkowości jednostki i powinny być stosowane tak, żeby sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawiało sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.

Czy rezerwy i zobowiązania warunkowe służą manipulacji

Rezerwy są tą pozycją sprawozdania finansowego, która jest najczęściej wykorzystywana do manipulacji wynikiem finansowym. Także niewłaściwe zastosowanie konserwatywnej zasady odpisów aktualizacyjnych lub nadmiernych rezerw. Dlaczego tak jest?

Egzaminy dla biegłych rewidentów będą trudniejsze

Wybrane zagadnienia z matematyki i statystyki ma obejmować egzamin dla biegłych rewidentów. Kandydaci będą musieli też wykazać się znajomością technologii informacyjnych i systemów komputerowych. Nowa ustawa o biegłych po raz pierwszy określi maksymalną stawkę opłat egzaminacyjnych.

Jakie zasady rachunkowości obowiązują w firmach deweloperskich

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych obszarów rachunkowości są metody rozpoznawania i wyceny przychodów w firmach deweloperskich. Jakie zasady rachunkowości obowiązują w tego typu firmach?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, a nieposiadająca certyfikatu księgowego, będzie mogła usługowo prowadzić księgi rachunkowe

Mam duże wątpliwości dotyczące braku możliwości świadczenia usług prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w sytuacji gdy same nie posiadają certyfikatu księgowego, ale zatrudniają pracownika z odpowiednimi uprawnieniami. W art. 19 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest zapis, że: jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby czynności w ramach działalności gospodarczej były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych. Czy ustawa ta nie ma pierwszeństwa nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i czy w takim razie nie mógłbym jednak jako osoba fizyczna prowadząca działalność świadczyć te usługi, pod warunkiem zatrudnienia odpowiedniego pracownika?

Od zastosowania MSR można odstąpić tylko w bardzo rzadkich przypadkach

W MSR nr 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” zawarte są zapisy o możliwości niestosowania przepisów standardów. Czy to oznacza, że jednostki gospodarcze stosujące MSR mają absolutną wolność przy sporządzaniu swojego sprawozdania finansowego?

REKLAMA