REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zamiast wpłat dla klubu stypendia dla zawodników

Samorządy mają problem ze wsparciem sportu kwalifikowanego. Uchwały gmin o dofinansowaniu klubów kwestionują regionalne izby obrachunkowe. Ministerstwo deklaruje, że problem zostanie rozwiązany w nowej ustawie.

65 proc. firm audytorskich może zniknąć z rynku

Jednoosobowe firmy audytorskie mogą nie sprostać zmianom wynikającym z 43 Dyrektywy UE. Na rynku mogą przetrwać tylko podmioty, które połączą się w większe grupy. Projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach resort finansów przedstawi pod koniec kwietnia.

Jak zaewidencjonować zwolnienie dłużnika z długu

Dłużnik nie uregulował należności za usługę wykonaną przez naszą spółkę. Wielokrotne wezwania pozostawały bez skutku. Kwota była bardzo mała, dlatego zrezygnowaliśmy ze skierowania sprawy do sądu. Nasz prawnik sporządził protokół likwidujący należność.

Urzędników jest coraz mniej, ale pracują skuteczniej

W 2006 roku urzędy kontroli skarbowej ujawniły o 13 proc. więcej zaległości podatkowych niż w 2005 roku, mimo że zatrudnienie w nich spadło – wynika ze sprawozdania z kontroli skarbowej.

REKLAMA

Banki mogą liczyć na większą pomoc

Banki spółdzielcze mogą uzyskać pomoc de minimis w ramach ulgi podatkowej. Jej wartość nie może przekroczyć 200 tys. euro. Dotychczas limit ten wynosił 100 tys. euro.

Termin zapłaty podatku od nieruchomości

Dziś mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (termin ustawowy przypada 15 kwietnia, tj. w niedzielę).

Stosowanie rachunkowości zabezpieczeń w firmie

Skutki stosowanej polityki zarządzania ryzykiem znalazły odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych, gdzie można stosować tzw. rachunkowość zabezpieczeń.

Kiedy przekazywanie ulotek i gazetek reklamowych podlega VAT

Czy przekazanie lub zużycie ulotek, gazetek reklamowych, plakatów na rzecz nieokreślonego adresata, poprzez wyłożenie w aptece bądź czy wrzucenie do losowo wybranej skrzynki pocztowej, podlega opodatkowaniu VAT? Czy mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych materiałów?

REKLAMA

Sprzedaż używanej maszyny rolniczej

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 14 grudnia 2006 r., sygn. PP-I/44071-21/06/TŁ

Jakie zmiany dotyczące usług wprowadziło unijne rozporządzenie

Niektóre regulacje VI Dyrektywy budziły wątpliwości, jeżeli chodzi o ich stosowanie w praktyce. Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 przyjęte zostało w celu jednolitego stosowania przez państwa członkowskie podatku od wartości dodanej, opartego na postanowieniach tej Dyrektywy. Jakie konkretne zmiany z zakresie świadczenia usług wprowadziło to rozporządzenie?

Straty można pokryć z funduszu remontowego

Spółdzielnia może pokryć stratę z funduszu remontowego, gdyż jest to jej fundusz własny.

Czarter statku zwolniony z podatku

Czarter statku jest zwolniony z VAT. Podatku nie trzeba płacić nie tylko od czarteru całości statku, ale również jego części.

Dzień otwarty w urzędach

Jutro wszystkie urzędy skarbowe w Polsce będą otwarte dla podatników.

Wydatki niepełnosprawnych

Wiceminister finansów Jacek Dominik wyjaśnił w Sejmie, że osoby niepełnosprawne nie muszą dokumentować wysokości poniesionych kosztów, aby skorzystać z ulgi w związku z opłacaniem przewodnika dla niewidomych, posiadaniem psa przewodnika lub używaniem samochodu na dojazd na zajęcia rehabilitacyjne.

Wydatki na adaptację lokalu są amortyzowane

Wydatki poniesione w związku z adaptacją lokalu powiększają wartość początkową środka trwałego i podlegają odpisom amortyzacyjnym.

Czy trzeba sporządzić umowę, by zwrócić prezesowi koszty związane z używaniem samochodu

Prezes spółki nie jest zatrudniony i nie pobiera wynagrodzenia w spółce z o.o. Korzysta z własnego samochodu osobowego, wyjeżdżając poza miasto, w którym spółka ma siedzibę, w celu załatwiania spraw służbowych. Jaką umowę trzeba sporządzić z prezesem, aby zwrócić poniesione koszty związane z używaniem samochodu? Umowę użyczenia czy umowę najmu?

Urząd skarbowy ma trzy lata na wydanie decyzji

Nie warto zwlekać ze zgłoszeniem nabycia spadku w urzędzie skarbowym. Może się bowiem okazać, że podatek i tak trzeba zapłacić, ale od dużo wyższej wartości niż rzeczywiście otrzymana.

Korekta chroni przed sankcją, nie przed odsetkami

Przepisy pozwalają uniknąć sankcji karnych za niezapłacenie podatku. Wystarczy, jeśli podatnik po zakończeniu kontroli dokona skutecznej korekty. Brak wpłaty w terminie spowoduje konieczność zapłaty odsetek od zaległości.

Są szanse na zwrot akcyzy

Producenci rolni zyskają możliwość ubiegania się o zaliczkową wypłatę zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego.

Podział zysku w księgach rachunkowych

Na co można przeznaczyć wypracowany przez jednostkę zysk? Jak ująć w księgach rachunkowych podział zysku? Jak zaewidencjonować pokrycie poniesionej straty za rok obrotowy?

Czy zorganizowanie targów dla podmiotów z krajów UE podlega opodatkowaniu VAT w Polsce

Interpretacja Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 22 grudnia 2006 r., nr II US-II/443/105/2006

Czy można wypełnić zeznanie roczne bez informacji PIT-11

Do końca grudnia minionego roku byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Do tej pory nie otrzymałam od swojego pracodawcy stosownej informacji o wysokości osiągniętych dochodów i kwocie wpłaconych zaliczek na podatek.

Prowizje to nie dochód

Uznanie przez radę gminy za źródło jej dochodów własnych m.in. różnych prowizji jest nieistotnym naruszeniem prawa. Niemniej uchwała taka powinna zostać zmieniona.

Należy wskazać powód zmiany postanowienia

Dyrektor izby skarbowej zmieniając lub uchylając postanowienie naczelnika urzędu skarbowego dotyczące interpretacji podatkowej musi wskazać, jakie naruszenie miało miejsce i na czym ono polegało.

Zwrot wydatków jest opodatkowany

Członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie przysługuje zwolnienie podatkowe takie jak dla diet lub zwrotu kosztów.

Podatnicy i fiskus rzadko korzystają z mediacji

Przepisy o postępowaniu mediacyjnym przed sądami administracyjnymi są w praktyce martwe. Przyczyną jest niechęć fiskusa do dialogu i brak zainteresowania ze strony podatników. Urzędnicy wolą przegrać przed sądem, niż odpowiadać za decyzje niekorzystne dla budżetu.

Gdzie zakwalifikować refakturę usług

Spółka musi wystawić refakturę na usługę transportową. Jak ją zaksięgować? Firma nie zajmuje się świadczeniem usług transportowych.

Amnestia podatkowa

Rada Ministrów zajęła wczoraj negatywne stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zaniechaniu poboru PIT od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Skarbowy zasób kadrowy

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzy dziś nowelizację ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Konieczne jest zezwolenie na prowadzenie składu

Przedsiębiorca, który zamierza produkować i przetwarzać tzw. wyroby akcyzowe zharmonizowane, musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.

Po wniesieniu aportu trzeba skorygować VAT

Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego rodzi obowiązek korekty odliczonego podatku.

Czy nabywając wyroby akcyzowe, należy być zarejestrowanym handlowcem

Jeśli spółka podejmie współpracę z kontrahentem z Włoch w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia cygar w celu ich magazynowania i dalszej sprzedaży, to czy może prowadzić taką działalność na podstawie posiadanego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, czy też musi mieć zezwolenie na prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec?

Kto nadal może korzystać z ulgi odsetkowej

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku z 22 grudnia 2006 r., nr PDF-III-415/28/06

Jakie są zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

Księgowość jest częścią rejestracyjną całego systemu rachunkowości. Warunkiem bezwzględnym sporządzenia prawidłowej i wiarygodnej sprawozdawczości jest wysoka jakość ksiąg rachunkowych tworzących fundament rocznego sprawozdania finansowego.

Gmina musi ogłosić swoją uchwałę

Uchwała rady gminy jest aktem prawa miejscowego. Wchodzi zatem w życie po 14 dniach od ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym, a nie z dniem jej podjęcia.

Nie będzie obiecanych oszczędności

Zapowiadana przez minister Gilowską reforma finansów podzieliła samorządy. Wiele wskazuje na to, że zmiany nie przyniosą zapowiadanych oszczędności. Gminy zyskają jednak możliwość indywidualnego ustalania wskaźnika zadłużenia.

Rewidentów czekają zmiany

Biegli rewidenci uzyskają możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w dowolnej formie. To efekt zmian przygotowywanych w 8 Dyrektywie.

Czy przekształcając się ze spółki cywilnej w spółkę jawną, należy zamykać księgi rachunkowe

Spółka cywilna prowadząca księgi handlowe przekształca się w spółkę jawną. Czy jest obowiązek zamknięcia i otwarcia ksiąg handlowych (art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości), czy też nie ma takiego obowiązku (art. 12 ust. 3)?

Spółkom akcyjnym przybędzie obowiązków

Spółki giełdowe będą publikowały zasady ładu korporacyjnego wraz z rocznym sprawozdaniem z działalności.

Od wygranej w internecie 10-proc. podatek

Wygrana w konkursie internetowym powinna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Opodatkowany zwrot akcyzy

Zaliczana do kosztów akcyza od używanego auta sprowadzonego do Polski będzie po jej zwrocie opodatkowana PIT.

Umorzenie należności związanych z wywózką nieczystości

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach z 8 lutego 2007 r. (nr PDOP/423-2/2007)

Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół siedziby firmy można zaliczyć do kosztów

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż ceramiki sanitarnej postanowił uporządkować otoczenie wokół nieruchomości stanowiącej środek trwały prowadzonej przez niego firmy.

Jak ujmować koszty w rachunkowości

Podmioty prowadzące księgi rachunkowe muszą określić, w jaki sposób będą ewidencjonować koszty działalności operacyjnej. Stosowanie przyjętych zasad (polityki) rachunkowości pozwoli rzetelnie i jasno przedstawić sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.

Decyzja mogła być doręczona w miejscu pracy

Decyzja dotycząca podatnika może być doręczona do jego miejsca pracy i przekazana osobie uprawionej do odbioru korespondencji.

Pomoc dla ryczałtowców

Jutro senacka komisja zajmie się poprawką zmieniającą zasady ustalania dochodów dla ryczałtowców w przypadku ubiegania się o pomoc społeczną.

Banki nie mogą odliczyć VAT naliczonego

Podmioty świadczące usługi finansowe nie mogą odliczyć podatku związanego z nabywanymi usługami outsourcingowymi, ponieważ nie wykorzystują ich do wykonywania czynności opodatkowanych.

Kiedy w pkpir ujmować towary handlowe i inne koszty

W jakiej dacie ujmować w pkpir koszty? Uważam, że zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 2007 r., koszty ujmuje się w dacie wystawienia dokumentu, tzn. faktury VAT, rachunku lub innego dowodu.

Nie można ograniczać rozliczeń odsetek od pożyczek

Nie można ograniczać odliczenia przez spółkę będącą rezydentem w celach podatkowych odsetek od pożyczki otrzymanej od spółki dominującej, mającej siedzibę w innym państwie członkowskim.

Termin składania zgłoszeń Intrastat

Dziś mija termin składania zgłoszeń Intrastat. Intrastat to system statystyki obrotów handlowych między państwami członkowskimi UE.

REKLAMA