REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trwają prace nad definicją

Ministerstwo Budownictwa uważa, że definicja budownictwa społecznego powinna objąć mieszkania do 140-150 mkw. oraz domy do 240 mkw.

Środki z UE zostaną włączone do budżetu

Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj zmiany w ustawie o finansach publicznych, zgodnie z którymi środki unijne zostaną włączone do budżetu. Zaakceptowała też autopoprawkę dotyczącą audytu wewnętrznego.

3,5-tonowe ciężarówki bez podatku

Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od 3,5-tonowych środków transportu dopiero od 2008 roku.

Zwrot dopiero po 6 miesiącach

Urząd skarbowy nie zwróci szybciej VAT podatnikom, których wnioski nie będą budziły wątpliwości. Tak zadecydowały wczoraj komisje sejmowe.

Trzeba zmienić przepisy dla małych firm

Biegli rewidenci nie kontrolują sprawozdań u małych i średnich przedsiębiorców. Rozbieżności między prawem podatkowym i bilansowym są źródłem wielu błędów. Zasady sprawozdawczości finansowej w niewielkich firmach muszą być prostsze.

Bezpłatne próbki nie powiększą przychodu firmy

Podatnik otrzymujący od swoich kontrahentów bezpłatne próbki, które przekazuje dalej, nie może ich wartości zakwalifikować do przychodów firmy. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 14 listopada 2006 r., nr PB I-2/4117/IN? 19/PUS Ł-G/06/MM.

Jak przygotować się do zamknięcia roku obrotowego

Prowadzę pełną księgowość w firmie osoby fizycznej. Rok 2006 będzie pierwszym, który samodzielnie muszę zamknąć. Wcześniej firma prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Proszę o wskazówki, co jest najważniejsze przy zamykaniu roku i jak powinnam uzgadniać konta, aby prawidłowo wyliczyć wynik finansowy.

Zadania i obowiązki biegłego rewidenta

Podstawowym przedmiotem prac wykonywanych przez biegłego rewidenta są badania sprawozdań finansowych, tzw. audyt finansowy.

Jak ujmować w księgach bony świąteczne

Przekazywane pracownikom bony towarowe i paczki mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takim przypadku nie odprowadza się od nich składek ZUS. Będzie to odzwierciedlone w ewidencji księgowej.

Szkolenia w audycie wewnętrznym

Od stycznia 2007 r. planowany jest cykl szkoleń dla około 550 audytorów wewnętrznych pracujących w jednostkach sektora finansów publicznych.

W styczniu poznamy Księgowego Roku 2006

W styczniu przyszłego roku ogłoszony zostanie zwycięzca VIII edycji Konkursu Księgowy Roku 2006. O tytuł ten ubiegało się w czasie przeprowadzonych już półfinałów i finałów 50 specjalistów.

Ustalenie okresu zameldowania może sprawiać kłopoty podatnikom

Sprzedając mieszkanie kupione po 1 stycznia 2007 r., nie zapłacimy podatku, gdy będziemy w nim zameldowani przez co najmniej 12 miesięcy. Istnieje ryzyko, że fiskus będzie kwestionował moment, od jakiego będzie liczony meldunek.

Czy podlega opodatkowaniu przekazanie towarów pracownikom

Czy należy opodatkować VAT i wystawić fakturę wewnętrzną w przypadku przekazania przez spółkę z o.o. aparatów fotograficznych pracownikom? Odliczyliśmy VAT.

Definicja korzystna nie dla wszystkich

Wprowadzone będą limity powierzchni mieszkań i domów objętych niższym VAT. Jednak budujący domy metodą gospodarczą będą musieli zapłacić wyższy podatek.

Lokatorom grożą podwyżki czynszów

Spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i wspólnoty mieszkańców stracą ulgę. W efekcie niemal wszystkie uzyskiwane dochody będą opodatkowane. Dodatkowe zamieszanie wywołają nieprecyzyjne przepisy.

Audyt użyteczny w biznesie i instytucjach państwowych

Doświadczenia zdobyte przez audytorów wewnętrznych w instytucjach państwowych, mogą okazać się przydatne również w prywatnych firmach.

Wydatki będą rozliczane

Od nowego roku pracodawcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na świadczenia zdrowotne na rzecz pracowników.

Jak ustalić wartość księgową udziału

W tym roku zainwestowaliśmy w finansowe aktywa, tj. zakupiliśmy udziały różnych spółek. Jak należy je wycenić na dzień bilansowy?

Można odliczyć kwoty zwróconych odszkodowań

Zwrot odszkodowania od pracodawcy podlega odliczeniu od dochodu w roku podatkowym, w którym zwrot był dokonany. - Decyzja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek w Elblągu z 13 listopada 2006 r. (nr PDF/E/4117-1-148/06)

Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - realizacja zasady "Leasing"

Wydatki poniesione w związku z leasingiem są kosztami kwalifikowanymi. Przepisy rozporządzenia nr 448/2004 dopuszczają zarówno pomoc dla leasingodawcy (finansującego), jak i pomoc dla leasingobiorcy (korzystającego). Pomoc ta może dotyczyć leasingu finansowego, leasingu operacyjnego oraz leasingu zwrotnego.

Nowe obowiązki płatników od 2007 r.

Od 2007 r. płatnicy będą musieli składać tylko jedną deklarację - roczną. Ustawodawca zrezygnował bowiem z obowiązku składania miesięcznych deklaracji.

Można odzyskać podatek

Wyrok Trybunału otworzył drogę do zwrotu niesłusznie pobranego podatku. Przegrane dotychczas spory z fiskusem mogą być na nowo rozpatrywane. Podatnicy, którzy zapłacili podatek, teraz mogą żądać zwrotu nadpłaty z odsetkami.

Zwolnienie to nie pomoc

Nowe zasady udzielania pomocy o charakterze de minimis nie obejmą zwolnień z podatku pożyczek na działalność gospodarczą.

Zwrot VAT osobom fizycznym

We wtorek połączone sejmowe komisje: Finansów Publicznych oraz Infrastruktury zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Czy faktura wystawiona po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej 9 listopada 2006 r., dokumentującej zakup lokalu użytkowego w związku z odbiorem tego lokalu 7 kwietnia 2006 r.?

Skargę kasacyjną trzeba właściwie sformułować

Jeżeli sąd pierwszej instancji nie zajmował się jakimś przepisem, to nie można zarzucać w skardze kasacyjnej, że przepis ten naruszył.

Inwestorzy giełdowi mogą zapłacić niższy podatek

Tylko miesiąc mają inwestorzy na zmniejszenie podatku od zysków giełdowych. Przemyślane transakcje pozwolą uwzględnić w rozliczeniu poniesione straty. Podatnicy muszą ostrożnie rozliczać koszty, zbywając akcje kupione na kredyt.

Rozszerzanie dostępu do zawodu audytora

Jeżeli autopoprawka do ustawy o finansach publicznych zostanie przyjęta w zaakceptowanej przez rząd wersji, to audytorami wewnętrznymi będą mogli być m.in. inspektorzy kontroli skarbowej, biegli rewidenci lub kontrolerzy NIK.

Przy dużej opłacie darowizny nie ma

W rozliczeniu za 2007 rok fiskus będzie przekazywał 1 proc. podatku na pożytek publiczny. Jeśli jednak opłata za przelew bankowy będzie równa darowiźnie lub ją przekroczy, urząd nie przekaże pieniędzy.

Sposób szacowania wielkości tworzonej rezerwy - MSR 37

Kwota, na którą jednostka tworzy rezerwę, powinna być najbardziej właściwym szacunkiem nakładów, jakie musi ponieść, by wypełnić ten obowiązek na dany dzień bilansowy.

Jak rozliczać w księgach rachunkowych paragon za przejazd taksówką

Pracownicy naszej spółki, poza rachunkami i fakturami, często przynoszą paragony za przejazdy taksówką. Czy dokument ten prawidłowo dokumentuje poniesiony wydatek i może być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodu?

Zaliczenie do kosztów wierzytelności zmarłego dłużnika

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć przysługujące od zmarłego dłużnika wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana aktami notarialnymi o odrzuceniu spadku? - Decyzja z 8 listopada 2006 r. (nr PD/423-1/06).

ETS o akcyzie

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzył kwestię nabycia przez osobę prywatną dla jej własnego użytku i użytku innych osób prywatnych towarów objętych akcyzą.

Płatności w formie akcji własnych

Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej na nowo interpretuje poniesienie kosztu ekonomicznego odzwierciedlanego w wynikach finansowych spółki.

Datę zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów można ustalić precyzyjnie

Od 1 stycznia 2007 r. zmienią się regulacje dotyczące momentu powstania przychodu w CIT oraz zasady i momentu rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów.

Poszerzy się krąg polskich rezydentów

Określone zostały nowe kryteria rezydencji podatkowej w Polsce. Zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2007 r.

Mniej zwolnień dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2007 r. zlikwidowane zostaną zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych wobec określonego rodzaju pożyczek.

Fiskus może szacować przychody

Zagraniczne podmioty działające w Polsce poprzez swoje zakłady zostaną objęte przepisami o cenach transferowych.

Stawki te same, wyższa kwota wolna

Od 1 stycznia 2007 r. zacznie obowiązywać większość znowelizowanych przepisów. Niektóre z nich wejdą w życie później. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zmiany w opłacie skarbowej

Prezydent Lech Kaczyński podpisał zmianę ustawy o opłacie skarbowej. Ma ona wejść w życie 1 stycznia.

Zezwolenia będą droższe

Od przyszłego roku wzrastają opłaty za udzielenie zezwolenia oraz za wydanie świadectwa zawodowego w zakresie gier i zakładów wzajemnych.

Kiedy odliczyć VAT z duplikatów faktur

Kiedy powinien być rozliczony podatek naliczony wynikający z duplikatu faktury VAT z 9 października 2006 r.? Termin płatności określono, jak w pierwotnej fakturze, tj. 23 czerwca 2006 r. Duplikat otrzymano w październiku. Faktura wystawiona została za rozmowy telefoniczne. Nie odliczyliśmy z tej faktury VAT.

Zmiana akcyzy

Od dziś obowiązuje niższa akcyza na samochody sprowadzane z zagranicy. Obecnie będą obowiązywały tylko dwie stawki podatku uzależnione od pojemności silnika.

W nowym roku inne zasady rozliczania

Od 1 stycznia obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, nie później niż z dniem wystawienia faktury albo uregulowania całości lub części należności.

Do urzędów trafią kolejne e-deklaracje

Od dziś można przesyłać elektronicznie osiem kolejnych deklaracji podatkowych. Zaledwie 7,5 tys. spośród największych firm może korzystać z tej możliwości. Mali i średni przedsiębiorcy prześlą e-deklaracje dopiero od 2008 roku.

Błąd urzędu skarbowego przyczyną uchylenia decyzji

Jeśli organ podatkowy nie wszczął postępowania egzekucyjnego, nie można mówić o odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania podatkowe spółki.

Nie będzie zwolnień dla oszczędzających

Nie będzie zachęt podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Resort finansów nie zgodził się, by kwoty wpłacane na IKE odpisywać od podstawy opodatkowania.

Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia

Czy sprzedaż udziałów bez wynagrodzenia spółce córce w celu pokrycia przez nią straty bilansowej, poprzez umorzenie ww. udziałów, spowoduje przychód podatkowy po stronie udziałowca zbywającego te udziały? - Postanowienie z 29 września 2006 r. (nr RO-XV/423/PDOP-367/456/JB/06)

Jak współpracować z audytorem

Mimo dużych różnic występujących podczas poszczególnych audytów można pokusić się o próbę omówienia podstawowych błędów, jakie występują w relacjach audytor-badana firma.

Na Cyprze ważna rezydencja podatkowa

Spółki będące rezydentami Republiki Cypru podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Za rezydenta Cypru uważana jest spółka, która jest zarządzana i kontrolowana na Cyprze.

REKLAMA