REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie można zwiększać wartości aktywów

Ustawa o rachunkowości nie dopuszcza zwiększenia wartości środków trwałych w bilansie. Konsekwencją może być znaczne zaniżenie w sprawozdaniach finansowych wartości środków trwałych, a szczególnie gruntów.

Czy sprzedaż samochodu ma wpływ na obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych

Czy sprzedaż auta osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ma wpływ na ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej? Na razie korzystam ze zwolnienia podmiotowego.

Interpretacje można będzie uchylić

Po zmianie przepisów podatnicy nie będą mieli pewności, że dany przepis należy rozumieć tak, jak wynika to z otrzymanej przez nich interpretacji.

Jutro mija termin składania PIT-28

Jeszcze tylko jutro do północy zeznanie roczne mogą złożyć podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Tomasz Michalik najlepszym doradcą podatkowym

Tomasz Michalik jest najlepszym doradcą podatkowym, a Deloitte najlepszą firmą doradztwa podatkowego - to wyniki pierwszego w Polsce rankingu doradców podatkowych.

Drugi etap reformy finansów publicznych

Minister finansów Zyta Gilowska poinformowała wczoraj w wywiadzie radiowym, że projekt ustawy o reformie finansów publicznych do końca marca zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Tylko rzetelne dokumenty dają prawo do ulgi

Gdy dowody dotyczące dostawy wewnątrzwspólnotowej okażą się fałszywe, władze podatkowe będą mogły zakwestionować prawo podatnika do zwolnienia lub 0-proc. stawki VAT.

Decydować będzie wystawienie faktury

Obowiązek podatkowy nie będzie mógł powstać później niż z dniem wystawienia faktury.

REKLAMA

Darując firmę, nie trzeba korygować VAT

Darowanie przedsiębiorstwa nie powoduje konieczności korekty VAT w stosunku do nabytych towarów. Nie zmienia bowiem przeznaczenia tych towarów. - Interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego w Przasnyszu

Jak postępować z rezerwą z tytułu odroczenia podatku

Czy można nie wykazywać rezerwy tworzonej z tytułu odroczonego podatku dochodowego w bilansie gospodarstwa pomocniczego? Czy można kwotę tej rezerwy pominąć w sytuacji, kiedy jej pominięcie nie spowoduje zniekształcenia wyniku finansowego jednostki?

Jakie błędy są najczęściej popełniane przy sporządzaniu jednostkowych sprawozdań finansowych

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości jednostki mają obowiązek sporządzić jednostkowe sprawozdanie finansowe za 2006 r. w okresie 3 miesięcy po dniu bilansowym, czyli do 31 marca 2007 r. Oznacza to, że trwa już okres ich przygotowywania.

Doradcy konkurują jakością usług

Doradcy podatkowi działają na bardzo konkurencyjnym rynku. Mimo że walczą zarówno z księgowymi, biegłymi rewidentami, jak i urzędami skarbowami, które wydają tysiące decyzji, radzą sobie całkiem dobrze.

Od 1 lutego kolejne e-deklaracje

Najwięksi przedsiębiorcy będą od 1 lutego wysyłać drogą elektroniczną kolejne rodzaje deklaracji podatkowych. MSWiA zapowiada, że od 2009 roku za pomocą internetu rozliczą się wszyscy podatnicy.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie czy jest szansa na szybsze odzyskanie VAT

O zgodności z prawem unijnym polskich przepisów o VAT, które wydłużają termin zwrot podatku z 60 do 180 dni dla podatników rozpoczynających handel wewnątrzwspólnotowy, rozstrzygnie ETS.

Jak można dokonać zmiany roku podatkowego

Spółka rozpoczęła działalność 20 czerwca 2006 r. Jej rok podatkowy trwa od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Zarząd podjął decyzję o zmianie roku podatkowego na pokrywający się z rokiem kalendarzowym.

Mniej przestępstw dewizowych

Sejm uchwalił nowelizację prawa dewizowego i kodeksu karnego skarbowego. Podstawowym jej celem jest dostosowanie przepisów do prawa UE. Nowelizacja prawa dewizowego eliminuje m.in. wiele ograniczeń związanych z zezwoleniami dewizowymi.

Dzień śmierci spadkodawcy decyduje o opodatkowaniu

Jeśli śmierć spadkodawcy nastąpiła przed 1 stycznia 2007 r., spadkobierca nie może skorzystać z nowych zwolnień od podatku od spadków – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Termin składania deklaracji VAT-11

Do 31 stycznia można składać deklaracje dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11). Czynność ta jest opodatkowana niezależnie od tego, czy podmiot dokonujący dostawy jest podatnikiem VAT.

Doradcy podatkowi walczą z księgowymi

Rynek doradców podatkowych jest jednym z najbardziej konkurencyjnych. Najwięcej szkód doradcom przynoszą tysiące urzędowych interpretacji. Walka o ceny usług doradców z księgowymi jest nierówna.

Jak zabezpieczać wartość godziwą i przepływy pieniężne

W przypadku zabezpieczenia wartości godziwej, zyski lub straty z wyceny instrumentu zabezpieczającego w wartości godziwej ujmuje się w księgach rachunkowych bieżąco , jako przychody lub koszty finansowe okresu sprawozdawczego.

Jaką stawką są opodatkowane usługi turystyki świadczone poza terytorium Wspólnoty

Mamy biuro turystyczne sprzedające różnego rodzaju usługi w imieniu innych firm, z którymi współpracujemy na podstawie umów agencyjnych. Przy świadczeniu usługi nabywamy towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty i prowadzimy ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie ww. towarów i usług, oraz posiadamy dokumenty, z których wynikają te kwoty.

Limit obrotów podlegał corocznej ocenie

Nie można przyjąć, że podatnik, który raz osiągnął wymagane przez ustawodawcę obroty, już bezterminowo może dokonywać zwrotu podatku podróżnym. Podatnik, którego obroty za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły 400 tys. zł, nie jest uprawniony do dokonywania zwrotu podatku podróżnym. - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku o zwrocie VAT, SYGN. AKT I SA/Bk 319/06

Nowe państwa w Unii - zmiany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT

Zmiany w rozporządzeniu są spowodowane przystąpieniem z dniem 1 stycznia 2007 r. nowych państw członkowskich do Wspólnoty Europejskiej. Są to Rumunia i Bułgaria. W rozporządzeniu wprowadzono przepisy przejściowe w odniesieniu do transakcji realizowanych z tymi państwami.

Na zmianach skorzystali mali podatnicy i przedsiębiorcy rozpoczynający działalność

Od początku 2007 roku mali podatnicy oraz przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

Rachunkowość zarządcza ułatwia rozliczenia

Aby wypełnić wymogi Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, firmy muszą wykorzystywać instrumenty rachunkowości zarządczej.

Zwolnienie z podatku od sprzedaży nowego mieszkania dopiero za rok

Ministerstwo Finansów znacznie ograniczyło możliwość korzystania przez podatników z ulgi mieszkaniowej związanej z 12-miesięcznym zameldowaniem w sprzedawanym mieszkaniu lub domu. Zdaniem MF meldunek przed 1 stycznia 2007 r. nie może być wliczany do tego okresu.

Forma zatrudnienia współpracownika decyduje o rozliczeniu

Firmy muszą ustalić dla celów podatkowych, czy osoby współpracujące prowadzą działalność gospodarczą czy zatrudnione są na podstawie umowy o pracę.

W lutym konferencja doradców podatkowych

W dniu 7 lutego z okazji X rocznicy wejścia w życie ustawy o doradztwie podatkowym Krajowa Rada Doradców Podatkowych organizuje specjalną konferencję.

Błędy w fakturach korygujących to przestępstwo

Za nierzetelne wystawienie faktury korygującej kara grzywny może sięgać nawet 2 995 200 zł. Jedynie błędy o charakterze formalnym nie mają negatywnych konsekwencji.

Egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

19, 20 i 21 lutego odbędzie się egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego Kadr Celnych i Skarbowych w Otwocku, ul. Kolorowa 13; tel.: (0 22) 779-20-40 wew. 4021 w godz. 8.00-15.30.

Mniej kar za brak zezwoleń dewizowych

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa dewizowego oraz kodeksu karnego skarbowego, który zakłada uchylenie części kar za brak zezwoleń dewizowych.

Jak klasyfikować nieruchomości

W celu redukcji kosztów zadecydowaliśmy o wynajęciu posiadanego budynku (wynajem jest dla nas działalnością uboczną). Jednocześnie przy rosnących cenach nieruchomości nie chcemy go w chwili obecnej sprzedawać. Jak powinniśmy taki budynek prezentować w sprawozdaniu finansowym?

Fiskus przekaże 1 procent PIT

Rozliczając się z dochodów za 2007 rok, nadal będzie można przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Darowiznę jednak przekaże urząd skarbowy, a nie podatnik.

Jak przekwalifikować instrumenty finansowe według MSR nr 39 i rozporządzenia MF

Przekwalifikowanie instrumentów finansowych zależy od tego, czy jednostka do aktywów finansowych stosuje zasady ustawy o rachunkowości czy rozporządzenia Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

Nowa wersja programu Ist@t

Jest już dostępna nowa wersja programu Ist@t, służącego do sporządzania elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT. Program zamieszczony został na stronach internetowych Służby Celnej w dziale INTRASTAT/Elektroniczne zgłoszenia.

Służby celne i podatkowe będą połączone

Po konsolidacji Służby Celnej i administracji podatkowej zostanie utworzona krajowa administracja skarbowa - taką decyzję podjęło już Ministerstwo Finansów.

Posłowie zajmą się VAT

Sejmowa nadzwyczajna podkomisja do spraw zmian w ustawie o VAT zajmie się rozpatrzeniem nowelizacji podczas następnego posiedzenia Sejmu – poinformował GP poseł Ryszard Wawryniewicz, przewodniczący podkomisji.

Zamykanie i otwieranie ksiąg rachunkowych

W styczniu każdego roku zamykamy i otwieramy księgi rachunkowe. Otwieramy je w nowym roku gospodarczym, pomimo że trwają prace związane z zamknięciem ksiąg za rok ubiegły. Wyjątkowo można zamknąć księgi nawet 15 lipca.

Udokumentowanie zakupu środka trwałego

Czy autoklaw, którego zakup udokumentowany został dowodem uiszczenia ceny, dowodem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zgromadzoną korespondencją prowadzoną ze sprzedawcą może zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki podlegających amortyzacji? - Decyzja Izby Skarbowej w Rzeszowie z 30 października 2006 r. (nr IS.I/2-4231/20/06)

Jak wykazać w księgach zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia

W grudniu wypłacono pracownikowi należne wynagrodzenie oraz zaliczkę na poczet pensji styczniowej. Jak ująć to w księgach? Czy od wypłaconej zaliczki powinniśmy pobrać i odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych i ZUS?

Nie każda firma może korzystać ze zwolnienia

Osoba prowadząca działalność, która otrzyma z zagranicy maszyny lub urządzenia od innego przedsiębiorcy, nie skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Statut doradców zawieszony

Minister finansów zakwestionował nowy statut doradców podatkowych, bo - jak twierdzi - jest on niezgodny z ustawą o doradztwie podatkowym.

Nie będzie podatku ekologicznego

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o zaniechaniu prac nad projektem ustawy dotyczącym opodatkowania samochodów.

Czy zakup używanego samochodu ciężarowego w innym kraju UE stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru

Kupiłam w Niemczech używany samochód ciężarowy. Na dokumentach zakupu jest NIP sprzedawcy. Tłumacz przysięgły przetłumaczył ten dokument jako umowę sprzedaży. W umowie tej określona jest kwota netto, 16% VAT i kwota brutto.

Będzie nowy wzór księgi podatkowej

Resort finansów przygotował dwa projekty rozporządzeń określające zasady ustalania przychodu z działalności. Zaproponował też nowy wzór księgi podatkowej.

Podatnik może odliczyć cały zapłacony VAT

Spółka mogła odliczyć cały VAT od auta kupionego do prowadzenia działalności gospodarczej, skoro posiadała zaświadczenie potwierdzające takie prawo.

Na przygotowanie bilansu jest 15 dni

Firma przechodząc z ksiąg podatkowych na rachunkowe musi sporządzić bilans otwarcia. Ma na to 15 dni od początku roku obrotowego.

Samorządom grozi lawina odszkodowań

Wygaśnięcie mandatów samorządowców, którzy nie złożyli w terminie oświadczeń majątkowych, oznacza, że uchwały i decyzje podjęte przy udziale tych osób zostaną uznane za nieważne.

Dotacje z SAPARD zwolnione z podatku dochodowego

Dotacje generalnie są przychodem u podatników je otrzymujących. Jednak dochód w równowartości otrzymanej dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych z funduszu SAPARD jest wolny od CIT. - Postanowienie naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego z 20 grudnia 2006 r., nr P-I/423/66 /BŚ/06

Jak na dzień bilansowy wykazać weksel obcy

Spółka w ramach zapłaty za dostarczony towar otrzymała od kontrahenta weksel. Nie został on jednak wykupiony w terminie, dlatego spółka przekazała go do protestu. W jaki sposób ująć wymienione operacje w księgach rachunkowych?

REKLAMA