REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kłopoty z ustaleniem prawa do zwolnienia

Podatnik, kupujący po 1 stycznia nieruchomość wybudowaną przed 2007 rokiem, nie będzie miał pewności, według jakich zasad po sprzedaży powinien zapłacić podatek. To efekt błędu popełnionego przez ustawodawcę.

PIT trzeba będzie złożyć w nowym urzędzie

Od 1 stycznia 2007 r. zmieni się zakres terytorialny działania naczelników Pierwszego i Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

Korzystający ze zwolnienia nie odliczy VAT

Podatnik korzystający ze zwolnienia VAT, niemający prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie będzie miał tego prawa również wtedy, gdy dokona czynności o charakterze wewnątrzwspólnotowym.

Prostsze sprawozdania dla małych firm

Prawo bilansowe pozwala, by małe firmy tworzyły uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową. Korzystają z tego jednak tylko niektóre spółki.

REKLAMA

Inwentaryzacyjne potwierdzanie stanu aktywów i pasywów - obowiązek uzgodnienia sald

Inwentaryzowanie w drodze uzgodnienia stanów składników majątkowych oraz weryfikowanie ich źródeł jest obowiązkiem wynikającym z art. 26 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Ponieważ inwentaryzacja kojarzy się głównie z przeprowadzeniem spisu z natury, często nie przykładamy właściwej wagi do uzgodnienia sald (weryfikacja).

Potrzebne jest potwierdzenie odbioru faktury

Dla skorygowania należnego VAT wynikającego z faktur korygujących podatnik musi posiadać potwierdzenia ich odbioru przez nabywcę. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 4 grudnia 2006 r. (nr PP1/443-155/06)

Jak rozliczyć bonifikatę otrzymaną po zakupie samochodu z UE

We wrześniu br. zakupiliśmy do dalszej odsprzedaży samochód ciężarowy w Niemczech. W październiku otrzymaliśmy na nasze konto bankowe bonifikatę w wysokości 2000 euro, a w listopadzie fakturę na tę bonifikatę, datowaną - 6 listopada 2006 r. Jak rozliczyć podatkowo tę transakcję?

Dłużnik będzie informował urząd

Dłużnik spadkodawcy poinformuje naczelnika urzędu skarbowego o wypłatach długu w terminie 14 dni od ich dokonania.

REKLAMA

Więcej informacji od firm

Spółki giełdowe niechętnie ujawniają informacje o własnych zasobach intelektualnych. Takie dane o majątku, który nie jest odzwierciedlony w bilansie, może jednak pozytywnie wpłynąć na postrzeganie firmy.

Będzie VAT od częściowo wykonanej usługi

Obowiązek podatkowy będzie powstawał również wtedy, gdy nie zostaną jeszcze wykonane wszystkie czynności składające się na daną usługę.

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna prowadzić raport kasowy

Czy osoba fizyczna prowadząca kantor wymiany walut, będąca na pełnej rachunkowości, musi prowadzić raport kasowy? Czy można z tego zrezygnować, a wszystkie rozrachunki z dostawcami i odbiorcami ewidencjonować na koncie "Rozrachunki z właścicielem"?

Różnicowanie podatku sprzeczne z prawem UE

Państwo członkowskie musi w porównywalnych sytuacjach w ten sam sposób traktować wypłaty dywidend przez spółki krajowe, jak i niebędące rezydentami. Różnicowanie takich wypłat będzie sprzeczne z prawem wspólnotowym.

Eksperci spoza firmy lepiej wycenią jej majątek

Przy dokonywaniu wyceny tzw. wartości godziwej składników majątku przedsiębiorstwa powinny korzystać z usług firm zewnętrznych.

Podatek zapłacisz tam, gdzie mieszkasz

Od 2007 roku do ustawy o PIT wprowadzona zostanie definicja miejsca zamieszkania. Polacy pracujący za granicą ponad pół roku będą mogli uniknąć podatku w kraju. Korzyści odczują głównie osoby, które muszą stosować metodę proporcjonalnego odliczenia.

Nowy wykaz towarów i usług objętych VAT

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w wykazie towarów dla celów poboru VAT w imporcie. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r.

Zwrot na poczet zaległych zobowiązań podatkowych

Senacka komisja przyjęła poprawkę do nowelizacji ustawy o zwrocie VAT osobom fizycznym. Zakłada ona, że jeśli wnioskodawca ma zaległości podatkowe, kwota zwrotu z urzędu zaliczana jest na poczet tych zaległości.

Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe [PROBLEMY]

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość 800 000 euro.

Czy podlega opodatkowaniu wydanie pracownikom bonów towarowych z okazji świąt

Czy wydanie pracownikom bonów towarowych z okazji świąt, sfinansowanych z ZFŚS, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? - Pismo z 17 lutego 2006 r. nr PP/443-137-9-GK/04/05

Jak rozliczyć usługę transportu

Jesteśmy firmą transportową. W jaki sposób należy zafakturować poszczególne usługi transportu towarów, z jaką stawką VAT dla poszczególnych odcinków krajowych, unijnych i pozaunijnych, jaką podstawę prawną podać na fakturach?

Podatki trzeba obniżać rozsądnie

Wiele osób twierdzi, że najlepszą metodą na rozwój gospodarki jest obniżka wszystkich podatków. To nieprawda. Efekt gospodarczy zależy od sposobu obniżania podatków.

Czy wypłacając zasądzone za godziny nadliczbowe wynagrodzenie, trzeba uwzględnić koszty uzyskania przychodów

Sąd zasądził od byłego pracodawcy na rzecz pracownika należne wynagrodzenie z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych w okresie od stycznia do grudnia 2005 r. Były pracodawca wypłacił wynagrodzenie jednorazowo w czerwcu 2006 r. Czy od wypłaconej kwoty przysługują koszty uzyskania przychodów i w jakiej wysokości?

Transakcje dotyczące ubezpieczeń bez VAT

Usługi pomocy drogowej można zaliczyć do transakcji ubezpieczeniowych, o których mowa w VI Dyrektywie. Takie transakcje są zwolnione z VAT.

Deklaracje w formie elektronicznej

Analizując zmiany w Ordynacji podatkowej, Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych podkreśliło w komunikacie, że na 1 stycznia 2008 r. przesunięto datę, od której doradcy podatkowi będą mogli przesyłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracje podatkowe.

Fiskus będzie ujawniał nasze tajemnice

Od 2007 roku będzie uchylana tajemnica skarbowa. Ujawniane dane mogą narazić podatników na straty. Organy skarbowe ochronią swój wizerunek medialny.

Nowa komisja w 2007 roku

Kolejne egzaminy na doradcę podatkowego powinna już przeprowadzić komisja w nowym składzie.

Środki unijne będą włączone do budżetu

Senat przyjął bez poprawek zmianę ustawy o finansach publicznych zakładającą włączenie środków unijnych do budżetu. Zaakceptował też ustawę zwalniającą z podatku 3,5-tonowe samochody.

Jak od 2007 r. będą ustalane różnice kursowe

Od 2007 r. podatnicy będą mieli do wyboru dwie metody rozliczania różnic kursowych. Pierwsza, oparta na przepisach ustawy o rachunkowości, będzie dostępna tylko dla podatników prowadzących księgi rachunkowe.

Jak rozliczać dochody uzyskane przez firmę zarejestrowaną w Szwecji

Całość światowych dochodów uzyskiwanych przez spółki zarejestrowane w Szwecji, niezależnie od miejsca ich uzyskania, podlega opodatkowaniu w Szwecji. Podmioty zagraniczne mogą podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwecji i będą płacić w Szwecji podatek jedynie od dochodów uzyskanych w tym kraju.

Jak przeliczać kurs waluty obcej z faktury za usługi transportowe

Firma wykonuje usługę transportową. Fakturę wystawiono w dniu wykonania usługi z 30-dniowym terminem płatności. Kwotę należności podano w euro. Jaki kurs przyjąć do rejestru sprzedaży VAT - z dnia wystawienia faktury czy z dnia zapłaty za fakturę?

Czy powstanie przychód w przypadku potrącenia wzajemnych wierzytelności

Czy wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych w przypadku umownego potrącenia należnej opłaty z tytułu nabycia udziałów w spółce z o.o. z naszymi wierzytelnościami dotyczącymi udzielonej pożyczki i sprzedanych towarów? - Pismo z 20 września 2006 r. nr RO/423-50/06

Magazyny konsygnacyjne pomogą rozliczyć VAT

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenia do ustawy o VAT instytucji magazynu konsygnacyjnego.

Firmy będą ujawniać ryzyko podatkowe

Firmy podlegające amerykańskim standardom rachunkowości będą musiały identyfikować wszystkie znaczące ryzyka podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Bez dowodów wypłat z kasy nie ma pożyczki dla prezesa spółki

Jeśli nie powstał związek gospodarczy między spółką a jej prezesem, to nie można mówić o zaniżeniu opodatkowania spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Kiedy nieściągalne wierzytelności są kosztem podatkowym

Spółka prowadzi działalność handlową na terenie całego kraju. Wielu z jej kontrahentów zalega z zapłatą umówionych kwot. Wszystkie wierzytelności są kierowane na drogę sądową, a następnie do egzekucji. Czy nieściągnięte w egzekucji kwoty są dla spółki kosztem podatkowym?

Trzeba stosować skalę PIT

Odszkodowania wypłacane byłym właścicielom prywatnych przedsiębiorstw za niezgodne z prawem upaństwowienie firmy mogą podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej.

Więcej danych o spółkach dla inwestorów

Od 2007 roku wejdą w życie nowe Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i interpretacje. Spółki giełdowe i banki będą musiały ujawniać więcej niż obecnie informacji. Inwestorzy uzyskają więcej danych i dzięki temu łatwiej będą podejmować decyzje.

PITy czekają na podatników

Są już formularze PIT do rozliczeń z fiskusem z podatku za 2006 r.

Liczy się moment otwarcia

Zdaniem przedstawicieli fiskusa, najbliższa rodzina osób zmarłych w 2006 roku nie ma szans, by skorzystać ze zwolnienia od podatku spadkowego, które zacznie obowiązywać 1 stycznia 2007 r.

Małżonkowie obliczą wspólnie limit zwrotu

Ustalając kwotę przysługującego limitu zwrotu VAT, małżonkowie powinni uwzględnić kwoty otrzymane przez każde z nich przed zawarciem małżeństwa.

Przychód powstaje w momencie wypłaty

Jeśli kwota odszkodowania została wypłacona podatnikowi 30 grudnia danego roku, to stanowi ona przychód tego roku. Nie ma znaczenia, że pieniądze wpłynęły na konto podatnika w styczniu. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 listopada 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-572/06/MK).

W 2007 r. będzie można przeprowadzić rozprawę w postępowaniu odwoławczym od decyzji US

W 2007 r. zarzuty wobec decyzji urzędu skarbowego będzie można przedstawić na rozprawie. Podatnik będzie mógł na niej złożyć wyjaśnienia, zgłosić żądania, propozycje i zarzuty oraz przedstawić dowody na ich poparcie.

Czy niezarejestrowany podatnik VAT UE powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie

Dokonałem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Niestety nie zarejestrowałem się jako podatnik VAT UE. Czy mam obowiązek do rozliczenia tej transakcji w zakresie VAT?

Senatorowie zajmą się zwrotem VAT

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzy w czwartek uchwaloną przez Sejm ustawę o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Pełnomocnicy podpiszą deklaracje

Zgodnie ze zmienionymi przepisami Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta - podkreślono w komunikacie Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP).

Łatwiej będzie rozliczyć płatności

Od 2007 roku zacznie obowiązywać nowa interpretacja sprawozdawczości finansowej. Dzięki niej będzie mniej problemów przy rozliczaniu płatności.

Za złe rozliczenia - kara

Brak przepisów przejściowych nie uzasadnia odstąpienia od ukarania podatnika, który źle obliczył podatek.

Jak potraktować podatkowo sprzedaż premiowaną

W ramach promocji za zakupioną ilość towaru zaprzyjaźniona hurtownia otrzymuje od dostawcy nagrody rzeczowe w cenie 1 grosza za sztukę. Czy prawidłowe jest zakupienie tych nagród na paragon przez naszą spółkę za cenę 2 groszy za sztukę i rozdanie klientom? Czy urząd skarbowy może zgłosić jakieś zastrzeżenia?

Urząd uwzględni wycenę

W 2007 roku organ podatkowy, określając wartość przedmiotu czynności cywilnoprawnej, będzie uwzględniał przedkładaną przez podatnika wycenę rzeczoznawcy.

Unia nie chce podatku kapitałowego

Komisja Europejska proponuje likwidację do 2010 roku podatku kapitałowego. Zdaniem Komisji, jest on przeszkodą dla rozwoju spółek europejskich. W Polsce nie jest bardzo dotkliwy.

Nowelizacja finansów publicznych

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej senatorowie pozytywnie zaopiniowali przyjęcie zmian w ustawie o finansach publicznych.

REKLAMA