REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niższe stawki pod ścisłą kontrolą

Podatnicy kupujący oleje opałowe objęte niższymi stawkami akcyzy będą musieli składać oświadczenia o przeznaczeniu tych olejów.

Trzeba złożyć plany audytu

Do 31 października powinny być złożone w Ministerstwie Finansów plany audytu. Resort zaleca, żeby je przekazywać również w wersji elektronicznej.

Dostawa budynku a zwolnienie od VAT

Czy dostawa budynku wpisanego do rejestru zabytków, będącego obecnie pustostanem, ale wcześniej wykorzystywanego na cele usługowe i mieszkalne, podlega zwolnieniu przedmiotowemu z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT - jako towar używany? - Pismo z 28 sierpnia 2006 r., sygn. PPB-2/4407-57/06/I

Czy sprzedając części zamienne do samochodów wyłącznie firmom, należało zainstalować kasę fiskalną od 1 września br.

Jesteśmy firmą handlową prowadzącą sprzedaż hurtową części zamiennych do samochodów (PKWIU 34.3). Czy od września 2006 r. do tego rodzaju sprzedaży należało, bez względu na wysokość obrotu, zainstalować kasę fiskalną, jeżeli nie sprzedajemy tych części osobom fizycznym?

REKLAMA

Zasady prowadzenia rachunkowości partii politycznych

Konieczność wydatkowania pieniędzy na kampanię wyborczą wiąże się z obowiązkiem utworzenia funduszy wyborczych. Ale to tylko jeden ze specyficznych elementów rachunkowości partii politycznych.

Pomoc na unowocześnienie wojska zwolniona z podatku dochodowego

Beneficjenci umów offsetowych, dotyczących unowocześnienia armii, zawartych z podmiotami zagranicznymi będą zwolnieni z podatku dochodowego.

Będzie nowa definicja kosztów

Uznanie za koszt podatkowy wydatków i odpisów dokonanych dla osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów przewiduje projekt zmian w CIT.

Rachunkowość. Sprawozdania finansowe

Zmienione dyrektywy dotyczące rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych firm wymagają wprowadzenia obowiązku publikacji oświadczeń o ładzie korporacyjnym.

REKLAMA

Czy przy zwrocie nienależnie pobranych świadczeń płatnik musi korygować deklaracje

Kontrola ZUS stwierdziła niesłusznie wypłacone pracownikowi w 2005 r. zasiłki chorobowe. Pracownik musi zwrócić te kwoty płatnikowi. Czy powinniśmy jako płatnik wykazywać zwrócone kwoty w składanych deklaracjach PIT-4 i PIT-11, czy może skorygować deklaracje za 2005 r.?

Roczne sprawozdania finansowe spółek

Od przeszło dwóch lat trwają prace związane ze zmianą dyrektyw Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Obecnie po uzgodnieniach i poprawkach wniosek skierowany został do Parlamentu Europejskiego.

VAT. Opodatkowane darowizny na rzecz najbiedniejszych

Za przekazanie chleba najbiedniejszym fiskus nadal domaga się zapłaty podatku. Przedstawiciele przedsiębiorców i banki żywności apelują o zmianę przepisów.

Uprawnienia audytorów

Do 23 października, mają czas na złożenie odpowiednich dokumentów osoby, które zdecydują się wziąć udział w najbliższym egzaminie na audytora wewnętrznego organizowanym przez Ministerstwo Finansów.

Podatek tylko od marży

Przy dostawach dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków opodatkowana jest tylko marża. Podstawa opodatkowania jest zatem o wiele niższa niż obliczana na zasadach ogólnych.

Przygotowano wzory druków elektronicznych

Znane są już wzory informacji o kontach bankowych związanych z prowadzeniem firmy, jakie od przyszłego roku banki będą musiały przesyłać ministrowi finansów.

VAT nie zawsze neutralny. Analiza GP

Podatek od towarów i usług powinien być neutralny dla przedsiębiorców. Polskie przepisy niekiedy nadmiernie ograniczają prawo do odliczenia podatku naliczonego. Naruszanie zasady neutralności VAT jest niezgodne z wymogami Unii Europejskiej.

Zasady sporządzania planu amortyzacji

Mimo że prawo bilansowe nie mówi wprost o obowiązku prowadzenia planu amortyzacji, należy przyjąć, że użycie słowa "planowy" oznacza konieczność zaplanowania odpisów amortyzacyjnych na cały rok obrachunkowy w formie planu amortyzacyjnego.

Opóźnienie egzekucji zobowiązań podatkowych

W wielu przypadkach urząd skarbowy może wydać niekorzystną dla podatnika decyzję, w której określa lub ustala zobowiązanie podatkowe w VAT. Czy możliwe jest skuteczne opóźnienie egzekucji zobowiązań podatkowych?

Czy podlega zwolnieniu przychód pracownika z tytułu zapłaty przez pracodawcę za studia podyplomowe

Czy opłata za studium podyplomowe ponoszona za pracownika w całości przez spółkę jest przychodem pracownika zwolnionym z podatku dochodowego, w sytuacji gdy pracownik został skierowany na studium przez pracodawcę? - Pismo z 2 sierpnia 2006 r. nr DN/415-33/06

Komitet Standardów Rachunkowości

Resort finansów przedstawił projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zakresu działania i sposobu organizacji Komitetu Standardów Rachunkowości.

Potrzebne są zmiany w podatkach

W opinii Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), polski system podatkowy wymaga zmian.

Kto wybiera audytora

Wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego powinien dokonać organ zatwierdzający to sprawozdanie, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej.

Kiedy powstaje przychód z wykonania usługi reklamowej

Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność w zakresie usług reklamowych. Polegają one głównie na udostępnianiu, przygotowywaniu, instalowaniu i serwisowaniu powierzchni reklamowych zamieszczanych na nośnikach reklamowych stanowiących naszą własność. Jak ustalić moment powstania przychodu?

Potrzebny jeden wzór

Niektóre firmy audytorskie już opracowały własne wzory sprawozdań finansowych. Przygotowanie przez Komitet Standardów jednolitego wzoru ułatwi porównywalność sprawozdań. Spółki giełdowe czekają na podjęcie działań eliminujących nieprawidłowości w rachunkowości.

Głosowanie odroczone po raz trzeci

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie zajęła się wczoraj, tak jak było planowane, zmianami w PIT.

Termin zapłaty podatku

16 października (termin ustawowy przypada 15, tj. w niedzielę) mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Rozliczanie należności za media

W przypadku otrzymania korekty faktury za media należy rozliczyć VAT w miesiącu otrzymania korekty.

Komitet wyda opinię

Komitet Standardów Rachunkowości będzie wydawał stanowiska w trudnych zagadnieniach z zakresu rachunkowości.

PIT 2006. Nowe wzory formularzy

Resort finansów przygotował nowe wzory PIT-28, PIT/O i PIT/D. Będą one dotyczyły rozliczeń dokonywanych za 2006 rok.

Czy korzystając ze zwolnienia przy sprzedaży samochodu, należy korygować wcześniej odliczony VAT

Czy sprzedając samochód osobowy używany w naszej firmie powyżej 6 miesięcy, od którego przysługiwało odliczenie VAT w wysokości 6000 zł, należy korygować wcześniej odliczony VAT?

Jak prawidłowo rozliczać reklamacje w kasie fiskalnej

Brak szczególnych regulacji VAT nie pozbawia podatnika prawa do korekty obrotu zaewidencjonowanego w kasie rejestrującej. W praktyce prowadzona jest tzw. ewidencja korekt poza kasą.

Spółka uwzgędni zaległy podatek

Spółka może zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości w momencie poniesienia wydatku. Jest to możliwe, bo taki wydatek ma związek z przychodem spółki. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 29 września 2006 r. (nr PDI-42190/I/4/MC/06)

Liczą się korzyści majątkowe firmy

Bezpłatne udostępnienie pomieszczenia dostawcy energii nie zawsze musi być traktowane jak podlegające podatkowi dochodowemu od osób prawnych nieodpłatne świadczenie.

Zobowiązanie może wygasnąć tylko raz

Po zapłaceniu należności wynikającej z decyzji zobowiązanie podatkowe wygasa. Nie może ono wygasnąć po raz drugi w wyniku upływu terminu przedawnienia.

Wydatki na sąd kosztem

Urzędnicy: wydatki sądowe dłużników to nie koszty. Eksperci: takie opinie są pozbawione podstaw. Resort finansów: sprawy trzeba traktować indywidualnie.

Kiedy odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostarczeniem towaru

W jakim terminie można odliczyć VAT z faktury z 15 sierpnia br. za zakupiony środek trwały, jeżeli jego dostawa nastąpi 30 listopada br.?

CIT. Transakcje z rajami do oszacowania

Szacowanie dochodów podatników krajowych, którzy zawierając umowy z podmiotami z rajów podatkowych zaniżają dochody, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o CIT.

Projekty znów do komisji

Projekty zmian w ustawach: o podatku od spadków i darowizn, o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz o opłacie skarbowej ponownie skierowano do prac komisyjnych.

PIT. Komisja przegłosuje sto poprawek

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Finansów Publicznych po długiej przerwie wraca do prac nad nowelizacją ustawy o PIT.

Środki pieniężne na rachunkach bankowych - zapisy w księgach

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych ewidencjonowane są na kontach zespołu 1. Analityka uzależniona jest od potrzeb jednostki, czyli od występujących zdarzeń.

Wydatki na mieszkanie nie są limitowane

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć m.in. wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wydatki te nie są limitowane. - Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 22 września 2006 r. (nr PB I-3/4117/IN-64/US/2006/AR).

Ewidencja zakupu kasy fiskalnej

Na jakich kontach zaksięgować zakupy inwestycyjne realizowane z rachunku dochodów własnych? Jak ująć w księgach 50% ulgę z tytułu zakupu kasy fiskalnej jako środka trwałego?

Nowy przepis pozbawi podatników praw

Skazani za przestępstwa skarbowe będą bez szans na warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary i na wykreślenie wpisów w Krajowym Rejestrze Karnym, chyba że posłowie szybko naprawią błąd.

Nie tylko faktury korygujące

Rabaty powinny być dokumentowane nie tylko fakturami korygującymi, jak wymaga rozporządzenie ministra finansów - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Jest opłata od każdego dokumentu

Od dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika pobiera się tyle opłat skarbowych, ile stosunków pełnomocnictwa wynika z dokumentu.

Spóźnione należności są opodatkowane

Osoby, które po zaprzestaniu działalności gospodarczej, np. w formie spółki cywilnej, otrzymały przychody, muszą wpłacić zaliczki na podatek dochodowy i złożyć PIT.

Kiedy spółka zagraniczna wynajmująca spółce polskiej samochód płaci podatek

Spółka czeska wynajmuje spółce polskiej samochód osobowy. Spółki te nie są powiązane kapitałowo, lecz są powiązane personalnie. Czy spółka czeska powinna zapłacić podatek od przychodów osiągniętych na terenie Polski?

Kary trzeba rozliczyć

Odszkodowania, kary i grzywny ujmowane są w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty operacyjne.

Rząd przyjął nowelizację

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o finansach publicznych, czyli pierwszy etap zapowiadanej przez premiera Jarosława Kaczyńskiego reformy.

Podatnik musi udowodnić swoje racje

To na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, z jakich źródeł pochodzą jego przychody. Organ podatkowy ma prawo i obowiązek je ocenić.

Będzie można szybciej odzyskać podatek

Posłowie chcą usprawnić zwrot części VAT za materiały budowlane poprzez rezygnację z przygotowywania szczegółowej dokumentacji.

REKLAMA