REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będą zmiany w opodatkowaniu aut

Komisja Europejska czeka obecnie na wyjaśnienia Polski w sprawie nakładania akcyzy na samochody sprowadzane ze Wspólnoty. Przypomnijmy, że Komisja wysłała w tej sprawie do Polski pismo ostrzegawcze i zażądała wyjaśnień. Czy Polska musi odpowiedzieć Komisji?

Jak rozliczyć dofinansowanie ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

Czy otrzymana pomoc polegająca na dofinansowaniu projektu na szkolenia ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej jest przychodem i tym samym czy wydatki ponoszone w związku z realizacją są kosztem uzyskania przychodu? Pomoc tę uzyskuje się po wydatkowaniu własnych środków, rozliczenie etapowe.

KE przeciwna przepisom VAT

Komisja Europejska wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko obowiązującym w Finlandii przepisom VAT.

Nabycie w Niemczech samochodu używanego

Gdzie powinienem szukać informacji o tym, czy istnieje możliwość odzyskania zapłaconego w Niemczech VAT-u (MWST) (od instytucji niemieckiej) przy zakupie używanego środka transportu na potrzeby własnej firmy, gdy jeden z kontrahentów nie jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych?

REKLAMA

W jaki sposób amortyzować i rozliczać koszty samochodu będącego współwłasnością małżonków

Prowadzimy z żoną dwie oddzielne działalności gospodarcze. Istnieje między nami wspólność ustawowa. Zakupiłem samochód do mojej firmy (jest zaliczony do jej środków trwałych). Obecnie jest on wykorzystywany wyłącznie przez zakład żony. Czy zamiast u mnie samochód może być amortyzowany w firmie żony nie w części ułamkowej, lecz w całości? Jak to rozliczyć?

Czy wydatki związane z przekształceniem są kosztem?

Zgromadzenie wspólników podjęło decyzję o przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Czy wydatki związane z takim przekształceniem formy prawnej spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w spółce z udziałem cudzoziemca

Czy spółka cywilna lub jawna, której wspólnikiem jest cudzoziemiec, może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Nie będzie obniżki akcyzy

Ministerstwo Finansów poinformowało, że obniżki akcyzy na paliwa silnikowe nie będzie. Zdaniem resortu, akcyza na paliwo w Polsce jest i tak niższa w porównaniu z krajami starej UE.

REKLAMA

Wycieczki bez zwolnienia

Zdarza się, że z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) dofinansowuje się wypoczynek dzieci w formie wycieczki szkolnej.

Mniej rajów podatkowych

Obowiązują już ustawy o ratyfikacji umów w formie wymiany listów o opodatkowaniu dochodów z oszczędności między Polską a Holandią w odniesieniu do Antyli Niderlandzkich oraz między Polską a Wyspą Man.

Dostawa okularów korekcyjnych wykonywanych na indywidualne zamówienie klienta

Pismo Ministerstwa Finansów z 19 maja 2005 r. nr PP3-812-226/2005/BL/BM6 2918 skierowane do dyrektorów wszystkich izb skarbowych

Jak ująć w sprawozdaniu finansowym zdarzenia warunkowe

Działalność gospodarcza przedsiębiorstwa związana jest z niepewnością co do zaistnienia przyszłych zdarzeń, od których zależą uzyskane przez nie efekty ekonomiczne. Skala tej niepewności ma znaczenie w momencie ujawniania w sprawozdaniu finansowym potencjalnych skutków przyszłych zdarzeń. Jeżeli niepewność ta pozwala na oszacowanie skutków przewidywanych zdarzeń, to ich wyrazem są tworzone rezerwy lub zarachowane bierne rozliczenia międzyokresowe.

Od przychodu do zaliczki

Osoby prowadzące działalność gospodarczą wiedzą, że podatki to codzienność. Ci, którzy dopiero chcą otworzyć własny biznes, stają przed dylematem, czy nie zginą w gąszczu przepisów i regulacji, zwłaszcza że te ciągle się zmieniają. Warto usystematyzować wiedzę, chociażby w zakresie podstawowym, związanym z przychodem, kosztem, dochodem i zaliczką podatkową.

Czy można odliczyć VAT od części samochodowych

Czy można odliczyć VAT od części do samochodu osobowego? Chodzi o część podstawową, bez której samochód nie pojedzie, a nie o dodatkowe wyposażenie.

Kiedy zasądzone koszty sądowe stanowią przychód

Nasza spółka dochodziła wierzytelności od swego kontrahenta. W wyroku zasądzono na naszą rzecz należność główną oraz poniesione przez nas koszty sądowe. W którym momencie zwrot tych kosztów powinien zostać uznany za przychód?

Darmowe oprogramowanie jako nieodpłatne świadczenie

Czy pobierając nieodpłatnie program z witryny internetowej na użytek prowadzonej działalności gospodarczej należy wykazać z tego tytułu przychód?

Podatek można odliczać przed badaniami

W stosunku do podatników, którzy kupili samochód po 31 maja br., nie określono terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego umożliwiającego odliczenie VAT-u - twierdzą eksperci.

Zwroty ciągle tylko w sklepach

Global Refund Poland, jedyny pośrednik zajmujący się refundacją VAT zagranicznym podróżnym, czeka na przywrócenie zezwolenia na działalność.

Ministerstwo Finansów uspokaja podatników

Ministerstwo Finansów potwierdziło zarzuty dotyczące skandalicznej zmiany pozbawiającej prawa do korekty podatników VAT. Resort uspokaja jednak, że skierował już odpowiednią interpretację do organów podatkowych w celu usunięcia potencjalnych rozbieżności.

Ewidencja dodatków do wynagrodzeń przyznawanych w okresie wakacji

Jak zaewidencjonować wynagrodzenia pracowników, jeżeli w okresie wakacyjnym otrzymają z zakładu pracy bonusy w postaci sfinansowania kursów językowych i karnetów na korty tenisowe?

Czy można odliczyć VAT z tytułu zakupu maszyny w innym kraju UE

Czy można odliczyć VAT za zakupioną w Austrii maszynę, która będzie stanowiła środek trwały? Czy zapłata musi nastąpić przez rachunek bankowy?

Jakie korzystne dla podatników zmiany wprowadzono do Ordynacji podatkowej

Parlament zmienił pod koniec czerwca Ordynację podatkową. Od 1 stycznia 2006 r. podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom będzie się zaokrąglać do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy będzie się pomijać, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy - podwyższać do pełnych złotych. Tych zasad zaokrąglania nie będzie się stosować do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.

Czy likwidując spółkę należy wykazać w bilansie zerowe należności i zobowiązania

Jesteśmy spółką jawną prowadzącą pełną rachunkowość. Czy likwidując spółkę należy wykazać w bilansie zerowe należności i zobowiązania? Jakie pozycje bilansu mogą być niezerowe? Kiedy należy wystąpić do sądu z wnioskiem o wykreślenie z KRS? Czy konta bankowe należy zlikwidować na moment bilansowy zamknięcia ksiąg?

Składki członkowskie nie są wliczane do ustalenia proporcji w VAT

Pismo Urzędu Skarbowego w Szczytnie z 12 lipca 2004 r. (nr USVIII/443-30/04/DK)

Czy pracownik musi pokazać PIT

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uznał za dopuszczalne żądanie od pracownika, który stara się o świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, rocznego zeznania podatkowego.

Podatnicy nie znają przepisów

Podatnicy nie wiedzą, jak wykazać w zeznaniu zagraniczne dochody, ani jak obliczyć podatek. Powód: nieznajomość odpowiednich przepisów.

Większe wpływy z podatków

W tym roku wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych płaconego według skali podatkowej były mniejsze od wpływów z ub.r. o ponad 1 mld.

Biura rachunkowe mogą utracić zwolnienie

Podatnicy prowadzący biura rachunkowe muszą zweryfikować swoje przychody pod kątem utraty zwolnienia podmiotowego w VAT.

Ewidencja księgowa prawa użytkowania wieczystego

Jesteśmy fundacją nieprowadzącą działalności gospodarczej. Gmina przekazała nam prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym będziemy budować siedzibę fundacji. Jak należy ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych?

Czy reklamę na plakatach można uznać za reklamę publiczną

Rozliczam się prowadząc księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Otrzymaliśmy fakturę "Opłata za reklamę na plakatach". Czy można zaksięgować taką fakturę w kolumnie 14 i odliczyć VAT w całości, czy też jest to wydatek reprezentacji i reklamy limitowanej?

Rozrachunki z tytułu VAT - ewidencja księgowa

Na jakich kontach powinny być ewidencjonowane rozrachunki z tytułu VAT? Jak księgować podatek należny i naliczony? W jaki sposób ująć w księgach wyniki kontroli podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług?

Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej, gdy nie otrzymano towaru

Problem dotyczy terminu odliczenia podatku od zaliczki zapłaconej na poczet zakupu samochodu. Firma nasza w kwietniu br. wpłaciła zaliczkę na samochód w kwocie stanowiącej 25% wartości brutto całej wartości. Samochód jest fabrycznie nowy, zakupiony w Polsce od autoryzowanego przedstawiciela za gotówkę (ponieważ samochód spełnia wymogi, mówię o 100% odliczeniu). Fakturę zaliczkową otrzymaliśmy w kwietniu, natomiast samochód odebraliśmy lipcu.

Wynagrodzenia wypłacone ze środków pomocowych zwolnione z podatku dochodowego

Pismo Urzędu Skarbowego w Sanoku z 18 marca 2005 r. (nr US. PDa-406/2/05)

Wyższy wzrost, wyższa płaca

Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie rosnąć szybciej, niż przewidują to obecne przepisy. Jego podwyżka, oprócz inflacji, uwzględni część wskaźnika wzrostu gospodarczego. Jeśli sprawdzą się prognozy rządu, w 2006 r. wyniesie ono 884 zł, czyli wzrośnie o 35 zł.

Jest nadzieja na szybszy zwrot VAT

Uruchomienie 1 stycznia specjalnego urzędu skarbowego zajmującego się zwrotem VAT firmom nie prowadzącym w Polsce stałej działalności to dobra wiadomość zarówno dla przedsiębiorców nie mogących doczekać się pieniędzy, jak i zasypanych lawiną wniosków urzędników II US Warszawa Śródmieście.

Dziurawy wentyl bezpieczeństwa

Podpisując tzw. ustawę antylichwiarską, czyli przepisy wprowadzające maksymalne odsetki, prezydent uzasadniał swoją decyzję m.in. brakiem ustawy o upadłości konsumenckiej.

Kiedy skorygować podatek z faktury korygującej przy sprzedaży i nabyciu wewnątrzwspólnotowym

Kiedy powinniśmy rozliczyć VAT z faktury korygującej sprzedaż krajową i WDT? Jak te czynności rozliczyć, gdy korekta jest in plus, a jak, jeśli korekta jest in minus? Jak powinnam postąpić w przypadku faktur korygujących WNT (in plus i in minus)?

Opodatkowanie zwrotu kosztów dojazdów do pracy wolontariuszy

Pismo Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu z 18 czerwca 2004 r. (nr PD II/415-34/2004)

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej doradztwo przy wypełnianiu wniosków

Fundacja korzystała z pomocy firmy przy wypełnianiu wniosku o dotację unijną. Otrzymaliśmy z tego tytułu fakturę. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury? Od czego to jest uzależnione?

Jaki kurs zastosować w przypadku otrzymania faktury korygującej związanej z WNT

Pytanie dotyczy sposobu korygowania podstawy opodatkowania w przypadku otrzymania od dostawcy noty (faktury) korygującej z tytułu złej jakości dostarczonego towaru bądź uznanej reklamacji. Uważam, że należy dokonywać korekty podatku w miesiącu otrzymania dokumentu korygującego należną kwotę z faktury dostawcy, mam jednak wątpliwości, jaki zastosować kurs do przeliczenia kwoty wykazanej w walucie.

Jak postąpić z fakturą wystawioną przez podmiot nieistniejący bądź nieuprawniony do wystawiania faktur

W obrocie gospodarczym zdarzają się niejednokrotnie podmioty nieuczciwe. Wystawiają faktury VAT, pomimo że nie są czynnymi podatnikami VAT. Zdarzają się również sytuacje, w których podmioty wystawiają faktury nie mając nawet zarejestrowanej działalności gospodarczej. Kontrahenci nie wiedząc, że mają do czynienia z takim nieuczciwym podmiotem, zaliczają wystawione przez nich faktury do kosztów i odliczają VAT. Przedstawiamy, co zrobić, jeśli się okaże, że fakturę VAT wystawił właśnie podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do ich wystawiania.

Ulga tylko dla wybranych

Podczas maratonu głosowań w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzyli senackie poprawki do ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej.

Jest porozumienie w sprawie reformy

Stanisław Stec, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy ministrem finansów a Krajową Izbą Biegłych Rewidentów i Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

Jak mają działać organy orzekające

Znane są już nowe zasady działania i zakres zadań organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nowe warunki dotyczą także rejestru prowadzonego przez Główną Komisję Orzekającą w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych.

Nowe wzory formularzy celnych

Minister finansów zmienił wzory formularzy stosowanych w sprawach celnych. Przeważnie są to zmiany redakcyjne, doprecyzowujące istniejące już regulacje.

Jak rozliczyć fakturę korygującą dokumentującą bonus udzielony przez unijnego dostawcę

W jaki sposób rozliczyć otrzymaną fakturę korygującą od dostawcy unijnego, wystawioną na bonus? Faktura korygująca została wystawiona w maju br., a dotyczy zakupów dokonywanych przez nas w roku poprzednim. W którym roku podatkowym należy skorygować koszty? Czy w maju należy skorygować VAT należny i naliczony z tytułu nabycia wewnątrzunijnego?

Stowarzyszenie zwolnione z VAT a kwestie wystawiania faktur

Pismo Urzędu Skarbowego w Łodzi z 23 czerwca 2005 r. (nr USIII/443/VAT/53/42/05EL)

Proces wprowadzenia akcji do publicznego obrotu w świetle nowych wymogów UE

Jakie regulacje obowiązują jednostki przygotowujące publiczną emisję akcji? Jak przygotować funkcjonujący w jednostce system rachunkowości do nowych wymogów?

Jak rozliczyć zwrot towarów w obrocie wewnątrzwspólnotowym

8 grudnia 2004 r. kupiliśmy towar w Niemczech (nabycie wewnątrzwspólnotowe). W lutym zwróciliśmy część towaru - dostawca wystawił nam notę kredytową z datą 24 lutego 2005 r. Jak należało rozliczyć zwrot w świetle przepisów o VAT, tzn. jakich kursów użyć i jakie dokumenty wystawić?

Wydatki na porady prawne a koszty uzyskania przychodu

W związku z prowadzoną przez fundację działalnością gospodarczą poniesiono wydatki na poradę prawną. Kiedy wydatki na poradę prawną są kosztem uzyskania przychodu?

REKLAMA