REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inauguracyjne posiedzenie Rady Podatkowej

Odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Podatkowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Nowelizacja VAT w Dzienniku Ustaw

Sejm. Drukowane materiały reklamowe wyłączone z VAT

Zgodnie z oczekiwaniami przedsiębiorców, posłowie z połączonych sejmowych Komisji Finansów Publicznych i Infrastruktury rozszerzyli kategorię towarów wyłączonych z VAT o drukowane materiały reklamowe.

Konieczność rejestracji dla celów VAT

Prowadzę działalność w zakresie auto-handlu. Nie jestem podatnikiem VAT. Chciałbym dokonać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Czy muszę zarejestrować się jako podatnik VAT?

REKLAMA

Leasing samochodu a rozliczenie VAT

Jestem podatnikiem VAT, rozliczam się kwartalnie metodą kasową. Zamierzam wziąć w leasing samochód dostawczy. W jakich terminach będę mógł odliczyć VAT wykazany w fakturach wystawianych przez leasingodawcę, jeżeli termin wystawienia tej faktury i termin płatności danej raty leasingowej będą przypadały w dwóch różnych okresach rozliczeniowych?

Odliczenie VAT od samochodów bez świadectwa homologacji

Czy w przypadku nieprzekazania przez właściciela sprzedawanego pojazdu samochodowego odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nabywca ma prawo odliczyć kwotę podatku naliczonego, jeżeli wie, że ładowność jest większa niż określona formułą zawartą w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT (czyli tzw. wzorem Lisaka)?

Zasady rozliczania niedoborów towarów

Podczas inwentaryzacji w naszej spółce z o.o. ujawnione zostały znaczne niedobory towarów. W jaki sposób należy rozliczyć w księgach rachunkowych ujawnione niedobory towarów?

Jak wypełnić zeznanie PIT-28

REKLAMA

Podano rachunki bankowe urzędów skarbowych

Szacowanie podstawy opodatkowania

Proszę o wskazanie, w jakich sytuacjach organy podatkowe mogą określać podstawę opodatkowania w drodze oszacowania?

Przychód z tytułu uzyskanego upustu

Spółka na początku roku kupiła kilka samochodów w ramach promocji, jaką dealer zorganizował na samochody wyprodukowane w 2004 r. Oprócz upustu związanego z tą akcją, wynegocjowaliśmy również dodatkowy upust z uwagi na liczbę zakupionych samochodów. Czy w takim przypadku należy wykazać przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy?

Termin zeznań PIT

W tym roku podatnicy na rozliczenie z fiskusem mają więcej czasu, bo ostatni dzień na złożenie zeznania za 2004 r. upływa 2 maja. Wynika to z faktu, że 30 kwietnia wypada w sobotę. Jednak na wszystkich formularzach podatkowych i w broszurach informacyjnych, jak wypełnić zeznanie, widnieje 30 kwietnia, a nie 2 maja.

Klasyfikacja aktywów finansowych w świetle znowelizowanego standardu MSR 39

Międzynarodowy Standard Rachunkowości 39 przeszedł gruntowną nowelizację w grudniu 2003 r. Obok wielu istotnych zmian pojawiły się również zmiany w czterech podstawowych kategoriach aktywów finansowych, do których jednostki gospodarcze klasyfikują swoje aktywa finansowe.

Poprawianie VAT - ulga na złe długi

Jak wypełnić PIT-36 i 36L

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o konieczności przygotowania rocznego rozliczenia podatku. Obowiązek ten dotyczy nie tylko podatników uzyskujących dochody ze stosunku pracy, ale także tych podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych, a także tych podatników, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się na opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym. Ci ostatni zeznanie roczne będą wypełniali po raz pierwszy. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36L.

Zwolnienia akcyzowe

Minister finansów wydał rozporządzenie z dnia 14 stycznia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. nr 11, poz. 78). W rozporządzeniu zmieniającym wprowadzono mniej korzystne zasady zwolnień dla niektórych wyrobów akcyzowych.

Dokumenty potwierdzające WDT

Jaki dokument może spełnić warunki do zastosowania stawki 0 proc. VAT w dostawie wewnątrz-wspólnotowej? Chodzi o dokumenty, które wskazują na to, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone na terytorium innego państwa UE.

Cesja i kompensata wierzytelności a VAT

Zakład Energetyki Cieplnej w P. dokonał cesji wierzytelności z tytułu dostaw ciepła dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, na rzecz spółki z o.o. - dostawcy opału dla ZEC P., wobec którego miał dług. Dokonano kompensaty obu wierzytelności. Obie strony transakcji są podatnikami VAT. Czy te czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Używanie prywatnego samochodu do celów służbowych na podstawie umowy z pracodawcą

Używanie prywatnego samochodu do celów służbowych na podstawie umowy z pracodawcąCzy w przypadku zawarcia przez pracownika z pracodawcą cywilnoprawnej umowy w sprawie używania prywatnego samochodu osobowego przez pracownika do celów służbowych, dokonany z tego tytułu zwrot kosztów może zostać zwolniony od podatku? O ile wiem, istnieją rozmaite interpretacje tej kwestii.

Obniżki stóp coraz bliżej

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Podwójne opodatkowanie

Rozliczenie ryczałtowca [treść ustawy]

Osobom rozliczającym się ryczałtem pozostało już niewiele czasu na rozliczenie się za 2004 r. Na złożenie formularzy PIT-16A oraz PIT-28 podatnicy ci mają czas tylko do końca stycznia br.

Stary formularz PIT - 40

W tym roku płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązani do sporządzenia rocznego obliczenia podatku PIT-40 będą mieli problem ze zrealizowaniem tego obowiązku. Zmieniono bowiem przepisy ustawy, nie dokonując jednocześnie odpowiednich zmian w formularzu.

Czy umowa użyczenia wyklucza możliwość skorzystania z ulgi remontowej

Ulgi w podatku dochodowym: Podatnik, który korzysta z mieszkania na podstawie umowy użyczenia i posiada wystawione na swoje nazwisko faktury VAT związane z wydatkami, jakie poniósł na remont tego mieszkania - ma prawo do ulgi remontowej.

Czy wznowienie działalności po jej zawieszeniu wymaga aktualizacji NIP-1

Aktualizacja danych: Podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych, wznawiający działalność gospodarczą po jej zawieszeniu, nie ma obowiązku składania do urzędu skarbowego aktualizacji na druku NIP-1.

Czy potwierdzenie przyjęcia towaru przez nabywcę przesłane faksem daje prawo do stawki 0%

Dokument potwierdzający przyjęcie towaru przez nabywcę: Potwierdzenie przyjęcia towaru przez nabywcę przesłane faksem, przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w ustawie o VAT, daje podstawę do stosowania stawki 0% przez sprzedawcę.

Projekt nowelizacji VAT

Maksymalnie 7 tys. zł będzie można odliczyć w przypadku nabycia samochodów osobowych. Taką m.in. zmianę w ustawie o VAT zaakceptowała wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Małżeńska umowa majątkowa

W dniu 20 stycznia br. wchodzi w życie zmiana w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Stanowi ona, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Ordynacja podatkowa

Ministerstwo Finansów może zaproponować zmianę przepisów dotyczących wiążących interpretacji podatkowych, ale po wcześniejszych konsultacjach z przedsiębiorcami.

Kiedy wydatki na szkolenie wspólnika są kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na udziałowców: Do kosztów podatkowych można zaliczyć wydatki na szkolenie udziałowców, jeśli pełnią oni również funkcje członków zarządu, np. na podstawie powołania.

Interpretacje Ministerstwa Finansów

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy usługach pośrednictwa

Prowizja: Podstawą opodatkowania w przypadku usług pośrednictwa jest kwota prowizji pomniejszona o należny podatek. W przypadku gdy pośrednik świadczy swoje usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów, a tym samym kwoty wykazane na fakturach są w walucie obcej, musi dokonać ich przeliczenia na złote i dopiero wówczas określić podstawę opodatkowania.

Opodatkowanie należności przekazywanych za granicę z tytułu transakcji zabezpieczających

Transakcje swapowe: Należności wypłacane między kontrahentami z różnych krajów z tytułu zawartej przez nich transakcji swap nie są odsetkami w rozumieniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie są też odsetkami, od których płatnik byłby obowiązany potrącać podatek dochodowy w wysokości 20%.

Dziś mija termin składania oświadczeń

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają w br. korzystać z jednolitej 19-procentowej stawki PIT, a do tej pory rozliczali się na innych zasadach, muszą najpóźniej dziś złożyć oświadczenie w tej sprawie w swoim urzędzie skarbowym.

Dłuższy termin dla płatników

Wkrótce będzie znany brakujący standard

Komitet Regulacyjny ds. Rachunkowości wydał pozytywną opinię w sprawie przyjęcia przez Komisję Europejską Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 2

Za dwa lata rozliczenia podatkowe przez internet

Zeznania za 2006 r. będą mogły być prawdopodobnie przesyłane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. To będą duże koszty dla administracji skarbowej, jednak jest to rozwiązanie społecznie uzasadnione i wszyscy na tym zyskają - powiedział "GP" podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman.

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą od zagranicznego kontrahenta, przy dokonywaniu przeliczeń z waluty obcej na złote powinien przyjąć kurs NBP z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego sprzedawcę.

Kiedy trzeba złożyć zeznanie

Minister finansów zmienił rozporządzenie w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn.

Czy czynności windykacyjne można uznać za odpłatne świadczenie usług

Nieodpłatne świadczenie usług: Wykonywane przez spółkę czynności mające na celu ściągnięcie zaległych opłat abonamentowych od nieuczciwych użytkowników Internetu są czynnościami nieodpłatnymi i związanymi z prowadzonym przedsiębiorstwem, w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy należy opodatkować opłatę patentową oraz za korzystanie z praw do technologii

Opodatkowanie podatkiem VAT licencji i sublicencji: Udzielanie licencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie - opodatkowana jest również opłata licencyjna wynikająca z zawartej umowy. Natomiast opłata patentowa, która jest opłatą urzędową, w ogóle nie podlega ustawie o VAT.

Noweizacja VAT opóźniona

Wybór stawki liniowej

Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie korzystali z opodatkowania liniową stawką PIT, a chcieliby w tym roku taki podatek płacić, jeszcze tylko jutro mogą zawiadomić urząd skarbowy o wyborze tego sposobu opodatkowania swoich dochodów w 2005 r. Oświadczenie takie najlepiej wysłać listem poleconym.

Akcyza od używanych samochodów zaskarżona

Wczoraj Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego rozpatrywała petycję w sprawie pobierania przez Polskę podatku akcyzowego od importowanych samochodów używanych. Zdaniem Komisji Europejskiej, dopuszczalne jest pobieranie opłat od rejestrowanych samochodów.

Kasy fiskalne u prawników?

Stawki najmu

Czy dopłata do kredytu bankowego jest obrotem dla spółki

Kredyt inwestycyjny: Spółka nie ma obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłaty otrzymanej do oprocentowania kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w banku, ponieważ dofinansowanie to nie jest bezpośrednio związane z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Czy kupno towarów od obywatela kraju Unii jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem

Nabycie nowych środków transportu: Podmiotem zobowiązanym do odprowadzenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu w innym niż Polska kraju Wspólnoty jest zawsze nabywca, niezależnie od jego statusu podatkowego, a więc nawet jeśli jest to osoba fizyczna nieprowadząca żadnej działalności gospodarczej.

Czy brak kodu kraju dostawcy na fakturze wyklucza możliwość odliczenia podatku

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Brak kodu kraju dostawcy na fakturze dokumentującej transakcję wewnątrzunijną nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrz-wspólnotowego nabycia towarów.

REKLAMA