REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości

Podatkowa debata

Wzrost produkcji nadal duży

Projekt zmian w ordynacji podatkowej

Nowe rozporządzenie w sprawie ryczałtu

Rachunkowość i doradztwo podatkowe

Jak ustalić dochód

Prowadzę sklep z artykułami dekoracyjnymi, jako osoba fizyczna prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Po raz pierwszy część z oferowanych drobiazgów chcę wykonać osobiście, będą to ozdobne poduszki z okolicznościowymi motywami. Kupiłam tkaniny itp. niezbędne do ich wykonania. Do tej pory kupowane towary zaliczałam bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, a na koniec roku rozliczałam różnice wynikające z remanentu. Czy z wyrobami własnej produkcji mogę postąpić podobnie?

Czy premie pieniężne są opodatkowane VAT

Sklep otrzymuje od dostawcy-hurtowni premie miesięczne w wysokości 5% sumarycznej wartości netto zapłaconych w terminie faktur na podstawie umowy o współpracy handlowej. Warunkiem naliczenia premii jest zapłacenie w terminie wszystkich faktur za dany miesiąc. Czy naliczona premia powinna być ujęta fakturą VAT (lub fakturą korygującą) jako czynność opodatkowana VAT lub zmniejszająca VAT naliczony czy jako niepodlegająca VAT - ujęta jedynie notą księgową uznaniową?

VAT od usług druku książek

Pracuję w małej drukarni. Dla zamawiającego drukujemy książkę wymienioną w poz. 48 załącznika 3 do ustawy o VAT (z naszym ISBN). Faktura, którą wystawiamy, zawiera 7 proc. VAT. Odbierający (inny podatnik) sprzedaje tę książkę we własnym zakresie stosując 0 proc. VAT. Czy to jest poprawne?

Zmiany podatkowe już w Sejmie

Podatki należy zmieniać wcześniej

Kaucja akcyzowa

Jaka opłata od potwierdzenia zarejestrowania

Czy przychody z umowy o dzieło osiągane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą należy opodatkować VAT

1. Osoba fizyczna zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na pełnym etacie. Jednocześnie (nie prowadząc działalności gospodarczej) uzyskuje przychody z tytułu najmu lokali użytkowych. Podatki z tego tytułu rozliczane są co miesiąc na podstawie składanych deklaracji PIT-5 oraz z racji przekroczonych obrotów (10 000 euro) również VAT-7. Równolegle z tymi dochodami osoba fizyczna świadczy usługi na podstawie umów o dzieło. Usługi te wykonywane są z podmiotami innymi niż pracodawca, ale spełnione są kryteria, że odpowiedzialność za ich skutek jest po stronie zlecającego. Mam następujące pytania: czy przychody z tytułu wykonanego dzieła należy opodatkować VAT i czy zamiast rachunków powinny być wystawiane faktury VAT?

Zwolnienia i obniżki VAT

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowego

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowegoJak w świetle nowej ustawy o VAT wygląda limit 10 000 euro? Czy osoba prowadząca działalność gastronomiczną sezonowo (lipiec, sierpień, wrzesień) określa próg obrotów, po których przekroczeniu staje się nieodwołalnie podatnikiem VAT proporcjonalnie - ze względu na to, że działa tylko przez 3 miesiące w roku? Czy progiem dla niej będzie 45 700 zł i dopiero po przekroczeniu tej kwoty w obrotach będzie podatnikiem VAT?

Zaliczki w księgach rachunkowych i podatkowych

Każda firma, i mała, i duża, w toku prowadzenia działalności gospodarczej ma do czynienia z zaliczkami. Realizacja zamówień między kontrahentami odbywa się z udziałem tej wygodnej ze względów zarówno finansowych, jak i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego formy. Skutki podatkowe zaliczek uległy zmianie na gruncie nowych przepisów o podatku od towarów i usług. Mimo że prawie każda zaliczka powoduje obowiązek wystawienia faktury i rodzi skutki podatkowe, nadal wiele przypadków budzi wątpliwości podatników.

Czy dotacja do wykonanych prac podlega VAT

Firma budowlana - spółka z o.o. - podpisała umowę o dotacje. Zgodnie z nią spółka, po zakończeniu realizacji, otrzyma zwrot w wysokości 60%. Czy po 1 maja br. nadal podlega odliczeniu w całości VAT naliczony z faktur dokumentujących poniesione wydatki? Czy obecnie dotacja podlega opodatkowaniu?

Podatki w Sejmie

Dofinansowanie z funduszy strukturalnych - praktyczne wskazówki

Zapoznanie się z treścią dokumentów rządowych, serią wytycznych na temat możliwości dofinansowania projektów ze środków Unii Europejskiej, a także z dużą ilością literatury pozostaje jedynie teorią, jeżeli jednocześnie brak jest bardzo szczegółowych informacji, których niezbędność można zauważyć dopiero w toku samego wypełniania wniosku o dofinansowanie. W tym momencie każdy, kto chce podejść do tego problemu z największą starannością, zauważy, że chwilami niestety nie jest to możliwe, a ilość szczegółów - częstokroć uniemożliwiających w ogóle ubieganie się o dofinansowanie - przerasta nawet najwytrwalszych. Z drugiej strony oczywiste jest, że nie można rezygnować tylko dlatego, że procedury są skomplikowane.

Ewidencja należności niezapłaconych w terminie

Jako spółdzielnia mieszkaniowa otrzymujemy co miesiąc od swoich członków opłaty czynszowe za korzystanie z zajmowanych przez nich mieszkań. W naszej ewidencji widnieje wiele należności, które nie zostały uregulowane w terminie. Prosimy o odpowiedź, jak mamy zorganizować ewidencję księgową takich należności, aby zachować bieżącą kontrolę nad rozrachunkami oraz nie dopuścić do przedawniania naszych roszczeń?

Inwestycja w obcych środkach trwałych - okres amortyzacji

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie usług budowlano-montażowych. Na samochodzie ciężarowym, używanym na podstawie umowy leasingu operacyjnego, został zamontowany dźwig. Czy koszty związane z montażem dźwigu, a jest to kwota około 30 000 zł, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?

Egzaminy dla biegłych rewidentów - zakres pytań i poziom trudności

Chciałabym przystąpić do egzaminów na biegłego rewidenta. Czego dotyczą i jaki jest ich poziom trudności? Szczególnie interesują mnie egzaminy z pierwszej sesji egzaminacyjnej.

Najnowsze dane GUS

Zwiększenie obniżonych stawek amortyzacji

Na początku zeszłego roku wprowadziłem do ewidencji środek trwały, ale ponieważ działalność przynosiła mi straty obniżyłem stawkę amortyzacji. W tym roku zastosowałem już stawkę w ustawowej wysokości. W urzędzie skarbowym poinformowano mnie jednak, że są wątpliwości co do tego, czy po obniżeniu można wrócić do normalnej stawki. Proszę o wyjaśnienie tego problemu.

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych zbywcy

Znajomy zaproponował mi kupno linii technologicznej do przeróbki owoców i warzyw. Chciałbym się jednak dowiedzieć, czy na moim kontrahencie nie ciążą jakieś zaległości podatkowe. Czy jest możliwe uzyskanie takiej informacji?

Nowy urząd do ściągania podatków?

Amortyzacja samochodu przez małżonków

Od roku ja i moja żona prowadzimy działalność gospodarczą - osobno, przy czym również przedmiot działalności każdego z nas jest odrębny. W tym miesiącu zakupiliśmy samochód osobowy, który będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Czy możemy zakupione auto oboje ująć w ewidencji środków trwałych i dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych? Czy nie spowoduje to "zdublowania się" odpisów ujmowanych przez nas w kosztach uzyskania przychodów?

Ulgi dla najbiedniejszych, czy polityczne obietnice?

Stawki podatkowe. Spór wokół harmonizacji

Początek debaty budżetowej

Jak zaewidencjonować dotację z programu SAPARD

Proszę o pomoc w sprawie otrzymanej dotacji w programie SAPARD. W jaki sposób należy zaewidencjonować na kontach księgowych otrzymaną dotację i zakończoną inwestycję (ponieważ od innej kwoty będą dokonywane odpisy amortyzacyjne, a inna kwota stanowiła będzie jej wartość początkową)?

Jak rozliczyć wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego

Proszę o wskazanie, jak rozliczyć wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego i jakie skutki podatkowe wywołuje on po stronie udziałowców?

Zmiany w podatku PIT

Czy opłata kompensacyjna podlega VAT

Publiczny zakład opieki zdrowotnej odstępuje innej firmie kontrakt na prowadzenie określonych świadczeń zdrowotnych. Firma przejmująca kontrakt zobowiązała się wypłacić opłatę kompensacyjną od uzyskanych wartości niematerialnych i prawnych, na którą zażądała faktury VAT. Czy operacja ta podlega opodatkowaniu, a jeśli tak, to jaką stawkę zastosować?

PIT - y tylko dla doradców

Moment powstania przychodu a wypowiedzenie umowy leasingu przed terminem

Jak określić moment powstania przychodu w przypadku wypowiedzenia przed terminem umowy leasingu przez korzystającego - w szczególności pytanie dotyczy: niezapłaconych rat leasingowych, odszkodowania, kosztów zw. z działaniem osób trzecich prowadzących do zwrotu przedmiotu leasingu oraz opłaty windykacyjnej i kosztów wyceny przedmiotu leasingu?

Zmiany w opodatkowaniu najmu

Ułatwienia dla podatników

Czy urząd miejski ma obowiązek informować spółkę o podatku od nieruchomości

Moja spółka zakupiła grunt w listopadzie 2003 r. W roku 2004 nie otrzymaliśmy decyzji z urzędu miejskiego w sprawie naliczenia, wysokości i terminu płatności podatku od wieczystego użytkowania gruntu. Kilka dni temu przyszło wezwanie do jego zapłaty. Wiem, że urząd nie wysyła powiadomień, jeśli nie zmienia się stawka tego podatku, jednak w tym przypadku (nowy właściciel, inne województwo) uważam, że powinniśmy najpierw otrzymać jakiekolwiek pismo na początku roku.

Mocny złoty

Kiedy organa podatkowe mogą kontrolować ośrodki spółki

Proszę o informację, w jakim zakresie mogą być przeprowadzane kontrole podatkowe w ośrodkach naszej spółki (ośrodki nie sporządzają samodzielnie bilansu i nie są oddziałami spółki)?

Korekta VAT w ciągu 5 lat?

Jak opodatkować wydatki na zakupione części komputerowe

W związku z koniecznością wymiany w zestawie komputerowym części składowych w postaci monitora i procesora zakupiono nowy monitor i procesor, które dołączono do tego zestawu. Czy poniesione wydatki mogły być zaliczone do kosztów w miesiącu zakupu - w lipcu 2002 r. i przekazania do używania? Czy też, tak jak je zaliczono do kosztów - w październiku 2002 r.? Czy wydatki te wpływały na powiększenie wartości środka trwałego, skoro nie przekraczały 3500 zł?

Od dziś blokady kart

Umowa zlecenia w księgach rachunkowych

Nasza spółka zamierza zatrudnić osobę na umowę zlecenia z wynagrodzeniem brutto 1500 zł. Zlecenie będzie wykonywane w siedzibie spółki i będzie stanowiło jedyne zatrudnienie zleceniobiorcy. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegała osoba zatrudniona na umowę zlecenia i w jaki sposób obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy? Zaznaczamy, że zleceniobiorca wniósł o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jak ująć w księgach rachunkowych umowę zlecenia? Prowadzimy ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4. Czy kwoty wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, finansowane przez zleceniodawcę, stanowią koszty uzyskania przychodów spółki na podstawie ustawy podatkowej?

Wydatki ponoszone przez leasingobiorcę a koszty podatkowe

Czy kaucja wpłacona w związku z zawarciem umowy leasingu operacyjnego stanowi koszt uzyskania przychodów?

Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

Metoda obliczania podatku: Pracodawca, który skierował swoich pracowników do pracy poza granicami kraju i dochody tych pracowników podlegały opodatkowaniu w tym kraju, ma obowiązek obliczyć podatek dochodowy według metody wyłączenia z progresją bądź metody odliczenia proporcjonalnego. W jaki sposób opodatkować wynagrodzenia pracowników skierowanych przez firmę do pracy za granicą?

Sprzedaż akcji PKO

Projekty zmian ustaw podatkowych

REKLAMA