REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy możliwy jest liniowy pit po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową

Od kiedy osoby fizyczne będące wspólnikami spółki z o.o. przekształconej w spółkę komandytową mogą stosować stawkę liniową w wysokości 19 proc. do przychodów uzyskiwanych w ramach spółki komandytowej?

Jak amortyzować budynek wybudowany na gruncie wniesionym aportem do spółki

Spółka cywilna rozpoczęła budowę pawilonu handlowego na gruncie prywatnym jednego ze wspólników. Wydatki były udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na spółkę. W tym momencie była to inwestycja w obcym środku trwałym. Po oddaniu pawilonu do użytkowania grunt, na którym był wybudowany pawilon, został wniesiony aportem do spółki. Jak traktować budynek i jak go amortyzować przed wniesieniem i po wniesieniu gruntu do spółki?

W jakiej formie wspólnik w spółce cywilnej może wypowiedzieć członkostwo i jakie są tego konsekwencje

W trzyosobowej spółce cywilnej jeden ze wspólników chce podjąć pracę w innej firmie. Czy należy zlikwidować spółkę? Jak to załatwić formalnie i gdzie zgłosić?

Amortyzacja budynku wybudowanego na gruncie wspólnika spółki

Spółka cywilna rozpoczęła budowę pawilonu handlowego na gruncie prywatnym jednego ze wspólników. Wydatki były udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na spółkę. W tym momencie była to inwestycja w obcym środku trwałym. Po oddaniu pawilonu do użytkowania grunt, na którym był wybudowany pawilon, został wniesiony aportem do spółki. Jak traktować budynek i jak go amortyzować przed wniesieniem i po wniesieniu gruntu do spółki?

REKLAMA

Jakie są konsekwencje prawne śmierci wspólnika w spółce cywilnej

Byliśmy rodziną 4-osobową. Razem z żoną prowadziłem spółkę cywilną, poza tym żona miała jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie zostałem z dwójką pełnoletnich dzieci. Nie mieliśmy z żoną sporządzonego żadnego testamentu. Majątek spółki to nieruchomości i majątek ruchomy. W ramach działalności jednoosobowej żona posiadała tylko majątek ruchomy. Chciałbym wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić postępowanie spadkowe? Jakie zapłacę podatki i od jakich składników majątku.

Wprowadzenie prywatnego składnika do firmy

W styczniu 2008 roku rozpocząłem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W działalności tej wykorzystuję mój prywatny samochód. Z tego tytułu ponoszę określone koszty, np. na zakup paliwa, ubezpieczenie itp. Wydatki te dotychczas nie były przeze mnie ujmowane w kosztach uzyskania przychodów. Ustaliłem, że najlepiej będzie dla mnie wprowadzić ten samochód do środków trwałych. W jaki sposób mogę wprowadzić do firmy ten samochód, który nabyłem przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?

Skutki podatkowe łączenia spółek

Przekształcenie prowadzonej działalności gospodarczej poprzez połączenie spółek powoduje przejście na nową spółkę praw i obowiązków jej poprzedników.

Czy stratę można pokryć z dopłat wnoszonych przez wspólników

Stratę bilansową w spółce z o.o. można pokryć z kapitału rezerwowego tworzonego z dopłat wnoszonych przez wspólników.

REKLAMA

Liczy się data przeniesienia własności

Środek trwały wniesiony aportem do spółki ujawnia się w jej księgach w momencie przeniesienia własności na tę jednostkę.

Zwolnienie dla dywidendy zależy od certyfikatu

Polska spółka mająca siedzibę na terytorium RP posiada 35 proc. udziałów w kapitale naszej spółki nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 2 lata. Czy możemy zastosować zwolnienie od podatku dochodowego dochodów z dywidendy, jeżeli nie posiadamy certyfikatu rezydencji od tej spółki?

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. cudzoziemcowi

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. jest prawnie dopuszczalna i nie została poddana przez ustawodawcę specjalnym obostrzeniom. Nie oznacza to jednak, że panuje w tym względzie pełna swoboda. Ograniczenia w zbywaniu udziałów mogą mieć swoje podstawy zarówno w treści samej umowy spółki, jak i w obowiązujących przepisach prawa.

Obejmowanie udziałów i akcji w zamian za wkłady niepieniężne

Udziały i akcje w spółkach prawa handlowego (tj. w spółkach osobowych i kapitałowych) mogą być obejmowane nie tylko za gotówkę, ale także w zamian za tzw. wkłady niepieniężne (aporty), czyli prawa majątkowe inne niż środki pieniężne.

Czy sukcesja podatkowa ma zastosowanie przy wniesieniu firmy do spółki

Chciałbym wnieść do spółki z o.o. moją firmę, którą prowadzę w formie działalności gospodarczej. Czy ustawa o podatku od towarów i usług zawiera przepisy ograniczające tzw. sukcesję praw i obowiązków w VAT?

Czy wydatki związane z zawarciem aktu notarialnego zawiązującego spółkę z o.o. można zaliczyć do kosztów spółki

Czy mogę zaliczyć do kosztów wydatek na notariusza i podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczące aktu notarialnego zawiązującego nową spółkę (spółka opłaciła te koszty za udziałowca)? Nie mam w akcie notarialnym zapisu, że koszty te powinna ponieść spółka zawiązywana. W momencie zawiązywania nowej spółki byliśmy spółką w organizacji, teraz jesteśmy „normalną” spółką z o.o. Faktura została wystawiona na spółkę w organizacji, czyli na fakturze nie ma NIP. Czy taka faktura kwalifikuje się do ujęcia w koszty?

W jaki sposób powinna dokonać rejestracji VAT spółka jawna

W ramach spółki jawnej wyodrębnionych zostało kilka Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, poprzez które spółka jawna prowadzi swą działalność. Jak wygląda rejestracja jako podatnika podatku od towarów i usług spółki jawnej świadczącej głównie usługi zwolnione z VAT, lecz dokonującej również sprzedaży opodatkowanej?

Jak podwyższyć kapitał zakładowy spółki

Spółka posiada kapitał podstawowy w wysokości 50 000 zł, który chce podwyższyć do 100 000 zł. Czy można to zrobić poprzez przeniesienie części kapitału zapasowego oraz konwersję otrzymanej pożyczki? Jakie obowiązki ciążą na spółce w związku z tym oraz jak prawidłowo to zaksięgować? Na co można przeznaczyć pozostałą część kapitału zapasowego?

Jak rozliczyć wynik finansowy w spółkach osobowych

Jak podzielić i księgować wynik finansowy osoby fizycznej prowadzącej księgi handlowe? Niepodzielony zniekształca kapitał podstawowy i zwiększa sumę aktywów, chociaż jest w nim zawarta kwota zapłaconego podatku dochodowego oraz kwota, którą właściciel wydał w ciągu roku na swoje potrzeby.

Obniżenie wkładu spółki może być korzystne podatkowo

Kwoty otrzymane przez spółkę z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w spółce komandytowej, stanowiące równowartość obniżenia wkładu spółki w spółce komandytowej, nie podlegają opodatkowaniu CIT.

Świadczenia spółki na rzecz udziałowca

Nawiązywanie stosunków zobowiązaniowych pomiędzy spółką kapitałową a jej udziałowcem należy do normalnej praktyki gospodarczej. Dotyczy to przede wszystkim spółek kapitałowych o małym składzie osobowym. W takich przypadkach należy mieć na uwadze przepisy podatkowe, które przewidują ograniczenia w zaliczeniu ponoszonych wydatków na rzecz udziałowców do kosztów podatkowych. Jakie to są ograniczenia?

Jakie są skutki wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej i sprzedaży udziału

Jak długo wspólnik występujący ze spółki jawnej musi kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej (którą po wystąpieniu ze spółki prowadzi samodzielnie), aby nie wystąpił obowiązek zapłaty podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego? Jakie będą skutki podatkowe, gdy wspólnik otrzyma zwrot wkładów od spółki, a jakie w przypadku sprzedaży udziałów na rzecz osób trzecich?

Postępowanie komornicze przeciwko udziałowcom

Udziałowcy w firmie otrzymali zawiadomienie od komornika US o zajęciu udziałów oraz postanowienie z sądu o przyjęciu do akt rejestrowych spółki zawiadomienia komornika o zajęciu udziałów. Gdzie i w jakiej pozycji należy wykazać ten fakt, jeżeli firma prowadzi księgi handlowe i sporządza sprawozdanie finansowe?

Czy wydatki na rejestrację w KRS są kosztem

Czy opłaty poniesione przy rejestracji w KRS spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przy łączeniu spółek trzeba wycenić wszystkie aktywa i pasywa

Spółki przy połączeniu jednostek powinny wycenić aktywa i pasywa przejmowanej spółki w wartości godziwej.

Pokrycie kapitału zakładowego przy przekształcaniu spółki z o.o. w spółkę akcyjną

Specyfika postępowania polegającego na przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialności w spółkę akcyjną zmusza w pierwszym rzędzie do analizy rozwiązań normatywnych związanych z kwestią dotyczącą substratu spółki jako osoby prawnej, a mianowicie jej kapitału zakładowego. W tej mierze w praktyce może pojawić się szereg wątpliwości związanych z ustanowieniem kapitału zakładowego w odpowiedniej wysokości, jego pokryciem i wkomponowaniem tych kwestii w sformalizowaną i skomplikowaną procedurę przekształcenia, wprowadzającą określone cezury czasowe, których przekroczenie może zniweczyć skuteczne przekształcenie.

Wypłata dywidendy w późniejszym terminie

Spółka z o.o. chce przeznaczyć zysk za 2007 r. na wypłatę dywidend. Pojawił się jednak problem finansowy. W związku z tym wspólnicy chcą przeznaczyć część zysku do wypłaty w bieżącym roku, natomiast resztę w przyszłych latach. Czy jest możliwe podjęcie takiej uchwały? Na jakim koncie powinno się księgować niepodzielony zysk z lat ubiegłych?

Dywidenda jest przychodem finansowym

W księgach akcjonariusza dywidenda staje się przychodem finansowym w momencie wydania uchwały przez emitenta o podziale zysku.

Umowy między spółką kapitałową a członkiem zarządu

Kto reprezentuje spółkę w przypadku zawierania przez nią umowy z członkiem jej zarządu? Czy dotyczy to wszystkich umów? Jaką formę powinno mieć pełnomocnictwo?

Co może być przedmiotem aportu

Jak można nabyć udziały w spółce z o.o., nie posiadając wolnych środków pieniężnych? Czy są jakieś ograniczenia, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego - aportu?

Wynagrodzenia pracownicze zapłacone przez spółkę przejmującą

Nasza spółka dokonała przejęcia innej spółki z o.o. Przejęcie spółki nastąpiło 5 lutego 2008 r. Wynagrodzenie za pracę zostanie wypłacone pracownikom do końca lutego 2008 r. Czy wynagrodzenie pracownicze i składki na ubezpieczenia społeczne wypłacone na rzecz pracowników spółki przejętej przez spółkę przejmującą po dacie połączenia stanowią koszt podatkowy spółki przejmującej?

Rejestracja spółki cywilnej w ZUS

Jak wygląda rejestracja spółki cywilnej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Czy są jakieś specjalne terminy na zgłoszenie, jeśli spółka dopiero planuje zatrudnić pracowników? Czy należy informować ZUS o późniejszych zmianach w zgłoszeniu?

Czy w związku z wprowadzeniem nowych kodów PKD należy zmienić umowę spółki

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje nowa polska klasyfikacja działalności. Do 31 grudnia 2009 r. zarejestrowani, w oparciu o wcześniejsze PKD, mają obowiązek zaktualizować wszelkie wpisy w rejestrach urzędowych.

Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec GUS ciążą na spółkach

W trakcie roku jednostki składają różnego rodzaju sprawozdania statystyczne. Złożenie niektórych sprawozdań wynika z obowiązku nałożonego przez ustawę o statystyce publicznej. Inne zaś są składane, ponieważ jednostka została do tego zobowiązana w wyniku losowania przez GUS. To, jakie sprawozdania spółka ma obowiązek złożyć, zależy od branży, w jakiej działa, i od liczby zatrudnionych pracowników.

Czy od przekazania części majątku spółki należy naliczyć VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, mam wspólnotę małżeńską z żoną. W ewidencji środków trwałych jesteśmy wpisani jako właściciele niezabudowanej działki w Białej Podlaskiej. Mamy też działkę w Siedlcach częściowo zabudowaną (budynek pod działalność gospodarczą połączony z budynkiem spółki, budynek nie jest jeszcze przyjęty do amortyzacji, nie jest wykończony). Chcemy przekazać część majątku synowi. Uważamy, że jest to przekazanie części majątku firmy. Wcześniej firma zaciągnęła kredyty na budowę budynku w Siedlcach, który jest już spłacony. Czy w takiej sytuacji należy naliczyć VAT? - pyta czytelnik w liście do redakcji GP.

Jakie są skutki w podatku dochodowym oraz w pkpir wystąpienia wspólnika ze spółki

W spółce jawnej jestem jednym z trzech wspólników. Zdecydowałem o odejściu ze spółki. Postanowiłem indywidualnie prowadzić działalność gospodarczą i w związku z tym chcę zabrać wyposażenie, jakie wniosłem, tzn. komputer. Jakie są skutki odejścia w podatku dochodowym i w pkpir? Czy muszę sporządzić remanent likwidacyjny?

Czy sprzedaż części przedsiębiorstwa podlega VAT

Zamierzamy sprzedać część naszego przedsiębiorstwa. Przedmiotem sprzedaży byłaby hala produkcyjna z wyposażeniem wraz z przynależnymi do niej trzema magazynami. Czy sprzedaż ta, zgodnie z art. 6 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

W jaki sposób zmienią się rozliczenia spółki po ślubie wspólników

Czy zmieni się coś w rozliczeniach podatkowych, w sytuacji gdy dwoje wspólników spółki jawnej weźmie ślub?

Jakich formalności należy dopełnić w związku ze zmianą siedziby spółki

Zmieniam siedzibę spółki, gdyż przeprowadzam się do nowego lokalu. Nowy lokal jest poza właściwością dotychczasowego urzędu skarbowego. Kiedy i jakie dokumenty muszę złożyć w związku z przeprowadzką?

Po umorzeniu udziałów spółka odprowadza podatek

W sytuacji, w której spółka nabywa udziały własne od wspólników w celu ich umorzenia, ciąży na niej obowiązek odprowadzenia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych.

Wykup akcji przez spółkę należy rozliczyć

Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, że sprzedaż akcji nastąpiła przez ich przymusowy wykup. Od dochodu z tego tytułu należy zapłacić 19-proc. podatek i złożyć zeznanie PIT-38.

Zmiany w KRS warunkiem zmiany roku podatkowego

Spółka z o.o. 26 lipca 2007 r. w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, złożyła do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie o zmianie roku obrotowego. Z zawiadomienia wynikało, że w wyniku podjętej uchwały przez zgromadzenie wspólników 30 czerwca 2007 r. spółka rezygnuje z dotychczas przyjętego roku podatkowego trwającego od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku i wybiera rok kalendarzowy. Po dokonanej zmianie pierwszy rok rozpoczyna się od 1 lipca 2007 r. i trwa do 31 grudnia 2008 r. Następny rok podatkowy będzie zgodny z rokiem kalendarzowym.

Koszt zbycia udziałów zależy od przedmiotu wkładu

Przy sprzedaży akcji spółki powstałej po połączeniu należy brać pod uwagę rodzaj wkładów wniesionych do spółek łączonych.

Od remanentu 10 proc. podatku

Występujący ze spółki cywilnej wspólnik, który nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej, powinien zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek od dochodu z remanentu.

Nieruchomość nieodpłatnie użyczona spółce osobowej

Jeden ze wspólników spółki jawnej chce, na podstawie umowy użyczenia, przekazać spółce do używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomość. Czy nieruchomość może być przedmiotem umowy użyczenia? Czy z tytułu użyczenia nieruchomości powstanie u wspólników przychód podlegający opodatkowaniu?

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS przez spółkę jawną

Nasza spółka jawna sporządza roczne sprawozdania finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Nie mamy jednak obowiązku poddawania tych sprawozdań badaniu przez biegłego rewidenta ani ich ogłaszania. Czy w tej sytuacji ciąży na nas wymóg składania naszych sprawozdań finansowych do KRS?

O dopłatach decydują wszyscy wspólnicy

Spółka z o.o. większością 3/4 głosów podjęła uchwałę o zmianie umowy spółki, zgodnie z którą wspólnicy będą mogli być zobowiązani do wniesienia dopłat w wysokości dwukrotnej wartości udziałów. Obowiązek ich wniesienia i termin miała określać szczegółowa uchwała. Jeden ze wspólników podniósł zarzut, że taka uchwała wymaga zgody wszystkich wspólników. Zarząd spółki twierdzi jednak, że faktycznie nie zwiększa ona ich świadczeń, zatem do jej ważności nie jest potrzebna jednomyślność. Czy do nałożenia dopłat wystarczy większość głosów, czy potrzebna jest jednomyślna zmiana umowy spółki?

Czy w spółce partnerskiej koszty mogą być rozliczane w innej proporcji niż przychody

Spółka partnerska radców prawnych składa się z trzech osób, z których dwie wniosły wkład pieniężny w tej samej wysokości, a trzecia - budynek. Wspólnicy postanowili, że przychód będzie przypisywany każdemu z partnerów w zależności od uzyskanych przez niego w danym miesiącu wpływów, zaś koszty dzielone będą zawsze po równo. Czy tego rodzaju rozliczenia są poprawne pod względem podatkowym? Czy wspólnik, który wniósł budynek, może zaliczyć do własnych kosztów podatkowych całość odpisów amortyzacyjnych?

Zakaz łączenia stanowisk w spółce z o.o.

W spółce z o.o. członkiem rady nadzorczej miała zostać ustanowiona główna księgowa, jako osoba szczególnie dobrze orientująca się w sprawach spółki. Okazało się jednak, że jest to niedopuszczalne. Czy w tej sytuacji członkiem rady nadzorczej może zostać inny pracownik działu finansów albo radca prawny zajmujący się obsługą prawną spółki?

Jak rozliczyć użyczenie nieruchomości spółce przez wspólnika

W spółce cywilnej ojciec i syn mają udziały po 50% i rozliczają dochody z tego tytułu na zasadach ogólnych. Jeden ze wspólników (ojciec) jest właścicielem nieruchomości i daje prawo do bezpłatnego użytkowania lokalu na działalność gospodarczą spółki. W związku z tym powstaje przychód w kwocie określonej w umowie, który co miesiąc zaliczamy do przychodów spółki z działalności, a co za tym idzie 50% przychodu jest zaliczane do przychodu każdego wspólnika. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?

Kosztem jest wartość nabytych wcześniej akcji

Kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji, które w wyniku połączenia się dwóch spółek zostały zamienione na akcje nowej spółki, jest wartość historyczna nabytych wcześniej akcji łączonych spółek.

Czy dopłaty bezzwrotne wnoszone przez wspólników stanowią przychód spółki

Spółka z o.o., nie mogąc pozyskać kredytu na działalność bieżącą, zamierza zwrócić się do wspólników o zasilenie finansowe w postaci dopłat. Czy dopłaty o charakterze bezzwrotnym będą przychodem spółki? Czy wartość dopłaty będzie stanowiła koszt podatkowy dla wspólnika zbywającego swój udział w spółce?

REKLAMA