REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT - koszty, CIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy koszty podwyższenia kapitału zakładowego mogą pomniejszyć przychód

W najbliższym czasie spodziewamy się uchwały 7 sędziów NSA w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. O jej konsekwencje dla podatników zapytaliśmy Piotra Woźniakiewicza, menedżera w dziale prawno - podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Czy reprezentacja musi się wiązać z okazałością i wystawnością

Wydatki na posiłki w restauracji dla kontrahentów spółki podczas spotkań biznesowych mieszczą się w pojęciu reprezentacji. W orzecznictwie sądowym dominuje pogląd, wedle którego nabyte usługi gastronomiczne nie muszą cechować się okazałością czy wytwornością, by być uznane za reprezentację.

Spółdzielnia mieszkaniowa jako podatnik CIT

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi osoby prawne. Z ustawy Prawo spółdzielcze wynika, że spółdzielnie podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Z chwilą wpisu do rejestru spółdzielnia nabywa osobowość prawną. Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe są więc podatnikami CIT.

Opodatkowanie dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

Dywidenda to dochód wspólnika albo akcjonariusza z posiadanych przez niego udziałów albo akcji w spółce. Dochód ten stanowi część zysku uzyskanego przez spółkę, który został przeznaczony do podziału dla wspólników (akcjonariuszy).

REKLAMA

Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu CIT

Spółka podpisała umowę użyczenia środków trwałych. Na jej podstawie korzysta nieodpłatnie z maszyn i środków transportu. Spółka ponosi jednak koszty ich użytkowania, ubezpieczenia, napraw, a od używanych samochodów płaci również podatek od środków transportu. Czy podpisanie umowy użyczenia, której cechą jest nieodpłatność, rodzi zobowiązanie podatkowe z tytułu nieodpłatnego świadczenia?

Kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje szereg przypadków, w których podatku CIT w ogóle nie należy płacić albo wpływających na obniżenie podatku do zapłaty. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Czy skapitalizowane odsetki można uznać za koszty podatkowe

Jeżeli kredyt i pożyczka zaciągnięte pierwotnie na działalność gospodarczą (finansowanie budowy obiektu stanowiącego składnik majątkowy spółki) spełniały kryterium celowości określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), to należy uznać, że zaciągnięcie kredytu na refinansowanie uprzedniego kredytu i pożyczki, uprawnia spółkę do zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od tego kredytu w dacie ich kapitalizacji.

Czy darowizna sprzętu medycznego korzysta ze zwolnienia w CIT gdy sprzęt zostanie darowany następnie innemu podmiotowi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął się kwestią dotyczącą skutków podatkowych darowizny w postaci sprzętu medycznego, otrzymanej przez zakład opieki zdrowotnej. Powstała bowiem wątpliwość, czy obdarowany zakład może korzystać ze zwolnienia podatkowego także wtedy, gdy daruje ten sprzęt innej placówce medycznej.

REKLAMA

Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT

Odszkodowania otrzymane przez przedsiębiorcę powinny być, co do zasady zaliczane do przychodów podwyższających podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ale wyjątkowo odszkodowania związane z działalnością, która jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, również są objęte tym zwolnieniem.

Kiedy podmioty zagraniczne płacą CIT w Polsce

Zagraniczni przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce w formie oddziałów oraz przedstawicielstw, co wynika z zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wspólnoty mieszkaniowe jako podatnicy CIT

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Przepisy prawa nie wskazują konkretnie co to jest jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Przyjmijmy, że jednostka taka musi być co najmniej zorganizowana (posiadać strukturę organizacyjną) oraz posiadać władzę, która będzie nią zarządzać. Takie cechy posiada wspólnota mieszkaniowa.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – zasady ogólne

Podatek dochodowy od osób prawnych jest płacony za rok podatkowy. Ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Metoda uproszczonego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych polega na wpłacaniu zaliczek miesięcznych w oparciu o wysokość podatku CIT wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w poprzednim roku podatkowym albo podatku wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym dwa lata wstecz.

Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie

Ustawodawca przewidział możliwość rozliczania się z zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych kwartalnie, a więc po upływie każdego kwartału roku podatkowego.Taki sposób obliczania zaliczek na CIT mogą wybrać podatnicy rozpoczynający działalność (w pierwszym roku podatkowym) i tzw. mali podatnicy.

Rozliczenie roczne podatku CIT

Podatnicy rozliczają się z podatku dochodowego od osób prawnych CIT po zakończeniu roku podatkowego. W trakcie trwania roku podatkowego są natomiast zobowiązani do obliczania i zapłaty zaliczek na podatek. Zaliczki są płacone miesięcznie albo kwartalnie.

Utrata prawa do kredytu podatkowego i jej konsekwencje

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem podatkowym, które umożliwia nowym firmom rozłożenie płatności podatku dochodowego z pierwszego roku na pięć kolejnych lat.

Jak rozliczyć odsetki od umowy murabaha

Umowa murabaha jest podobna w swym charakterze do kredytu kupieckiego. Jest to rodzaj finansowego instrumentu dłużnego, od którego wynagrodzenie powinno być traktowane na gruncie polskiego prawa podatkowego tak jak odsetki.

Czego nie możemy amortyzować

Niektóre składniki majątkowe nie podlegają amortyzacji. Zostały one wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wśród składników majątkowych od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych znajdują się zarówno środki trwałe jak i wartości niematerialne i prawne.

Amortyzacja z zastosowaniem indywidualnych stawek amortyzacyjnych

Podatnicy mogą określoną grupę środków trwałych amortyzować przy zastosowaniu indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Często jest możliwe stosowanie stawek wyższych niż stawki podstawowe, dzięki czemu środki trwałe mogą zostać zamortyzowane szybciej niż przy stosowaniu stawek podstawowych.

Na czym polega kredyt podatkowy dla małych przedsiębiorców

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem, które przysługuje tzw. „małym przedsiębiorcom”. Zwolnienie to dotyczy zaliczek na podatek, których mali podatnicy nie muszą płacić przez pewien okres oraz odroczenia płatności podatku należnego za rok podatkowy objęty zwolnieniem.

Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych

Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy obejmujący 12 miesięcy od stycznia do grudnia. Od tej zasady odstąpić może podatnik przyjmując pod określonymi warunkami, że rok podatkowy będzie obejmował okres kolejnych dwunastych miesięcy kalendarzowych.

Ewidencja rachunkowa według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Prawidłowe obliczenie podatku CIT oraz jego elementów konstrukcyjnych, a więc przychodów, kosztów uzyskania przychodów, zwolnień podatkowych, ulg podatkowych, podstawy opodatkowania ma zapewnić prawidłowo prowadzona ewidencja rachunkowa.

Czy wydatki na kwiaty do biura są kosztem

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza kupić do sekretariatu oraz pomieszczeń biurowych kwiaty doniczkowe. Czy poniesione z tego tytułu wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów

Czy przedawnione należności zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

W prowadzeniu działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, w których kontrahent nie płaci przedsiębiorcy za sprzedane towary lub wykonane usługi. Niekiedy wierzycielowi uda się wyegzekwować należność, czasami do zapłaty w ogóle nie dochodzi, a upływ czasu powoduje przedawnienie przysługujących wierzycielowi świadczeń. W takich sytuacjach wierzyciel ponosi dwukrotnie stratę: nie uzyskuje zapłaty, a przedawnionej wierzytelności nie zaliczy do kosztów podatkowych.

Czy opłata środowiskowa stanowi koszt uzyskania przychodów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się transportem, wykorzystuje w działalności gospodarczej kilka samochodów i jest zobowiązana do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska. Czy opłaty te spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Czy wydatki na kształcenie pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością finansuje swoim pracownikom szkolenia i kursy o tematyce związanej z jej przedmiotem działalności. Czy poniesione na ten cel wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Czy podatkowa grupa kapitałowa musi składać sprawozdanie finansowe

Otóż nie ma takiego obowiązku. Brak obowiązku składania sprawozdania finansowego przez podatkową grupę kapitałową dotyczy również przypadków, gdy jej skład pokrywa się ze składem grupy utworzonej dla celów rachunkowych i dominująca spółka tej ostatniej grupy sporządza sprawozdanie skonsolidowane.

Co to jest rok podatkowy

W ustawie o podatku dochodowym nie znajdziemy definicji pojęcia „rok podatkowy”. Możemy jednak przyjąć, że jest to okres, za który należy zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych. Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, czyli dwanaście miesięcy kalendarzowych od stycznia do grudnia.

Co to jest strata podatkowa i jak ją obliczyć

Celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiągnięcie dochodu. Aby go uzyskać ponosimy więc koszty. Zdarza się i tak, że ponoszone wydatki nie prowadzą do osiągnięcia przychodu, albo uzyskany przychód jest mniejszy od poniesionych kosztów. Wtedy powstaje strata podatkowa.

Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?

Co do zasady podatek dochodowy od osób prawnych należy płacić od wszystkich uzyskiwanych dochodów przez podatników tego podatku. Podatku nie zapłacimy jednak od przychodów uzyskiwanych z działalności rolniczej, przychodów z gospodarki leśnej oraz przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Czy strata podatkowa ma wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób prawnych?

Podatek dochodowy od osób prawnych płacimy od uzyskanego dochodu (przedmiot opodatkowania podatku CIT). Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Strata podatkowa powstanie w przypadku gdy poniesione w roku podatkowym koszty uzyskania przychodu będą wyższe niż osiągnięte przez podatnika przychody.

Jak opodatkować dochody uzyskane za granicą

Podatnicy mający na terytorium Polski siedzibę lub zarząd podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Oznacza to, że tacy podatnicy powinni zadeklarować całość uzyskanych dochodów i zapłacić stosowny podatek w Polsce, niezależnie od miejsca położenia źródła dochodu, a więc niezależnie gdzie dochód uzyskają (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Czy wydatki na usługi gastronomiczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Koszty poczęstunku podanego podczas spotkania z kontrahentem (tzw. wydatki gastronomiczne), mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bez względu na to, czy spotkanie miało miejsce w siedzibie podatnika, czy w restauracji lub innym lokalu gastronomicznym. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
w precedensowym wyroku z dnia 1 czerwca 2010 r.

Zaliczki na podatek dochodowy od firm uważnie sprawdzane przez fiskusa

Podatnicy nie muszą od 2007 roku składać comiesięcznych deklaracji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Jednak nadal trzeba płacić zaliczki na te podatki. Organy podatkowe sprawdzają uważnie, czy podatnicy dobrze obliczają te zaliczki. Jest to jeden z priorytetowych obszarów kontroli podatkowej.

Czy prawo bilansowe ma wpływ na ustalenie momentu potrącenia kosztu

Na szczególną uwagę podatników podatku dochodowego od osób prawnych zasługuje wyrok NSA z dnia 18 maja 2010 r., sygn. II FSK 942/09, w którym Sąd uznał, że dniem poniesienia kosztu jest dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych, bez potrzeby weryfikowania czy koszt ten został ujęty prawidłowo.

Ceny transferowe - jak określać limity transakcji między podmiotami powiązanymi

Podatnicy, dokonując transakcji jako podmioty powiązane, muszą ocenić, czy nie przekroczą limitów ustawowych. Jeżeli tak się stanie, muszą prowadzić tzw. dokumentację cen transferowych. Ma ona ułatwić organom podatkowym ocenę racjonalności np. zakupu usług między podmiotami powiązanymi oraz sprawdzenie, czy zapłacona cena odbiegała od ceny rynkowej.

Czy odsetki od lokat bankowych są przychodem spółdzielni

Gdy spółdzielnia mieszkaniowa wypracuje nadwyżki finansowe, to odsetki od rachunków i lokat bankowych, pochodzące z takich właśnie nadwyżek, są wolne od podatku dochodowego. Warunkiem zwolnienia jest jednak to, by te odsetki były przeznaczone na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Czy straty spółki przejętej mają wpływ na rozliczenia podatkowe spółki przejmującej

Na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przejmowanych. Przepis ten dotyczy również sytuacji, w której spółka kapitałowa przejmuje inną spółkę kapitałową w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych.

Ile wynoszą stawki CIT w Europie

Najwyższe stawki podatku dochodowego od firm (CIT) są obecnie na Malcie (35%), we Francji (33.33%) i Belgii (34%).

Modernizacja środka trwałego a jednorazowa amortyzacja

Na początku 2010 r. skorzystałem z jednorazowej amortyzacji. W czerwcu 2010 r. zmodernizowałem tak rozliczony środek trwały. Czy wydatki modernizacyjne także mogę rozliczyć metodą jednorazowej amortyzacji?

Kiedy powstaje przychód przy realizacji "nierzeczywistego" kontraktu terminowego

W przypadku tzw. nierzeczywistych instrumentów pochodnych (tj. kontraktów forward oraz opcji walutowych bez faktycznej dostawy waluty), przychód z tytułu tych instrumentów powstaje zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT, tj. z chwilą otrzymania zapłaty.

Bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowanie posiłków przez pracodawcę, który utworzył zfśs

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia dwunastu pracowników. Spółka kupuje bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowuje posiłki pracownikom. Przydział biletów oraz kwota dofinansowania zależnie od sytuacji materialnej pracowników. W spółce utworzono zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup biletów oraz koszt dofinansowania posiłków do kosztów uzyskania przychodów.

Wstępna opłata leasingową - interpretacje sądów i fiskusa

Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową. A więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie.

Czy wydatki ponoszone przez spółkę z o.o. w organizacji są kosztami uzyskania przychodów

Spółka kapitałowa w organizacji (w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji) powstaje z chwilą podpisania przez wspólników umowy spółki. Spółka w takiej formie istnieje od chwili zawarcia umowy do czasu rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Do powstania spółki w organizacji wspólnicy nie muszą podejmować żadnych innych czynności (np. wnosić wkładu).

Koszty sądowe mogą być kosztami uzyskania przychodów

Z kontrahentami jak z sąsiadami – czasami się pokłócimy. Niektóre kłótnie prowadzą nas również do sądów, co związane jest z ponoszeniem różnych kosztów. Koszty te mogą mieć nie tylko wymiar bezpośredni, ale czasami mogą wpływać na wysokość podstawy opodatkowania w podatku dochodowym, a więc mogą nas „boleć” dwukrotnie.

Podatkowe rozliczanie wstępnych opłat leasingowych

Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów podatkowych wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową, a więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie.

Ewidencja podatkowa dla potrzeb podatników płacących CIT

Dochodem w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach  wydał 25 marca 2010 r. wyrok dotyczących CIT-owskich implikacji wypłaty dywidendy w formie rzeczowej. W tym precedensowym wyroku – wbrew stanowisku organów podatkowych – uznano, że wypłata takiej dywidendy nie prowadzi do powstania przychodu po stronie wypłacającej spółki.

Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8

Zeznania CIT-8 składają również podatnicy uzyskujący dochody zwolnione przedmiotowo od podatku. Podatnicy tacy dość często mają problem z właściwym wypełnieniem tych zeznań. Jak ujmować w zeznaniu CIT-8 dochody zwolnione od podatku?

Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Czy faktycznie lunch, czy obiad w restauracji zafundowane kontrahentowi, czy klientowi to reprezentacja, czy europejski standard prowadzenia firmy? Trudno oprzeć się wrażeniu, że w tytułowej kwestii fiskus bawi się z podatnikami w kotka i myszkę. Upoważnieni do wydawania interpretacji podatkowych dyrektorzy izb skarbowych udzielają bowiem różnych odpowiedzi na de facto to samo pytanie podatników.

REKLAMA