REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja komornicza, VAT - rozliczanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Część zmian w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Jednak zasadnicza część, można powiedzieć – fundamentalna dla funkcjonowania podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. Jak te zmiany w ustawie o VAT wpływają (lub mogą wpłynąć) na zasady funkcjonowania służb finansowo-księgowych i do których warto przygotować się już teraz?

Eksport towarów a VAT - brak dokumentów wywozowych

Towar wyjechał w maju poza Unię. Nie otrzymaliśmy potwierdzenia zgłoszenia do procedury celnej ani odprawy do chwili złożenia deklaracji za maj. Dlatego w ogóle nie wykazaliśmy sprzedaży w deklaracji za maj. W czerwcu również potwierdzenia nie było, więc wykazaliśmy sprzedaż ze stawką krajową. Po złożeniu deklaracji otrzymaliśmy informację, że potwierdzenia nie będzie, ponieważ odbiorca nie dopełnił wymaganych formalności. Czy w takiej sytuacji deklaracje sporządziliśmy prawidłowo?

Zmiany przepisów ustawy o VAT 2013 i 2014

Najważniejsze zmiany przepisów ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wchodzą w życie w trzech terminach, czyli 20 września 2013 r., 1 października 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r.

Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

W wielu różnorodnych gałęziach gospodarki jedną z nieodzownych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest nabywanie licencji. Udzielenie licencji z reguły przewiduje możliwość korzystania z niej przez dłuższy czas (przykładowo przez kilka tygodni czy też kilka miesięcy).

REKLAMA

Wspólne przedsięwzięcie a rozliczenie VAT

Wspólne przedsięwzięcie to ustalenia dokonane między przedsiębiorcami, na mocy których niezależne od siebie podmioty podejmują wspólne działania w celu realizacji określonego jednego przedsięwzięcia gospodarczego. Inaczej, kilka podmiotów razem (równorzędnie jako partnerzy) łącznie wykonują jakieś zadanie.

Terminy wystawiania faktur VAT w 2014 r.

W 2014 r. wchodzi w życie obszerna nowelizacja ustawy o VAT. Jedną z najważniejszych zmian w VAT od 1 stycznia 2014 r. będą nowe terminy wystawiania faktur.

Zwrot opłaty za egzekucję świadczeń pieniężnych

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zakłada, że dłużnicy będą mogli wnosić o zwrot opłaty za egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku okazania orzeczenia, które pozbawia tytuł wykonawczy wykonalności.

Przekazanie voucherów w konkursie - rozliczenie VAT

Firmy coraz częściej organizują różnego typu akcje marketingowe mające zwiększyć przychody z prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Tego typu akcje polegają np. na organizacji różnego typu konkursów, zadań. Ich laureaci otrzymują różnego rodzaju nagrody, w tym m.in. vouchery (kupony) o określonej wartości pieniężnej. Powstaje wątpliwość, czy wręczanie voucherów zwycięzcom konkursów należy traktować jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT czy też nie.

REKLAMA

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

Obdarowując kontrahentów prezentami podatnicy w większości przypadków zobowiązani są taką czynność opodatkować podatkiem VAT. Obowiązek zapłaty podatku dotyczy zarówno przekazania upominków podmiotom krajowym jaki i zagranicznym.

Remanent w firmie po likwidacji działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, który likwiduje działalność gospodarczą, zobligowany jest do zakończenia prowadzonej dokumentacji oraz rozliczenia się z urzędem skarbowym. W przypadku podatku dochodowego - rozliczenia dokonuje się w ramach zeznania rocznego, natomiast rozliczenia podatku VAT - w ostatniej składanej deklaracji VAT-7 (VAT-7K).

Odwrotne obciążenie w VAT – zakres przedmiotowy wg dyrektywy

Katalog towarów i usług w stosunku do których państwa członkowskie UE będą mogły zobowiązać nabywcę towaru lub usługi do rozliczenia VAT znajduje się w Dyrektywie 2006/112/WE.

Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie

Z dniem 1 października 2013 r. wszedł w życie nowy załącznik nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, który wielokrotnie rozszerza zakres tzw. odwrotnego obciążenia w krajowym obrocie towarowym. Obok złomu i części odpadów, pojawia się tam prawie cały obrót wyrobami stalowymi, miedzią, resztą odpadów oraz rynek surowców wtórnych.

Użyczony lub wynajęty samochód w firmie. Jak rozliczyć?

Samochód może być źródłem kosztów w większości firm, dlatego warto wiedzieć, że pod tym względem jest kilka możliwości. Jedną z nich jest użytkowanie do celów firmowych samochodu, którego właścicielem nie jest przedsiębiorca, czyli użyczonego lub wynajętego. Jak w takiej sytuacji rozliczać koszty samochodu?

Jak odliczyć VAT od szkoleń

Firma może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup płatnych szkoleń dla pracowników. Przy odliczeniu VAT nie ma znaczenia, ile różnych usług obejmuje szkolenie, ponieważ dla celów podatkowych usługi te mogą zostać uznane za kompleksowe.

Kwartalne rozliczenie VAT w 2014 r.

Zasadą jest, że VAT rozliczamy za okresy miesięczne. Można jednak zmienić ten podstawowy okres rozliczeniowy, przyjmując kwartalną metodę rozliczania VAT. Mamy też wybór co do sposobu kwartalnego rozliczenia. Dlatego przedstawiamy krok po kroku, jak wybrać kwartalne rozliczenie.

VAT 2014 - moment powstania obowiązku podatkowego

Od 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w ustawie o VAT. Najważniejsza zmiana dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Sprzedaż maszyn rolniczych a VAT

Niewątpliwą korzyścią bycia rolnikiem – czynnym podatnikiem podatku VAT jest prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy transakcji zakupu maszyn i urządzeń rolniczych.

Faktury zaliczkowe przed otrzymaniem zaliczki

Czy jest dopuszczalne wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki? Niektórzy kontrahenci wpłacają zaliczki dopiero po otrzymaniu dokumentu powiadamiającego o wysokości zaliczki. Dotychczas w takich przypadkach wystawialiśmy faktury pro forma, ale zastanawiamy się nad wystawianiem „zwykłych” faktur zaliczkowych.

Obowiązki podatkowe po zakończeniu działalności sezonowej

Firmy, które przestają funkcjonować np. w związku z końcem okresowego popytu na ich usługi, nie muszą dalej płacić zaliczek podatkowych ani składać deklaracji VAT. Muszą jednak pamiętać o kilku formalnościach

Odliczenie VAT naliczonego w imporcie usług po decyzji naczelnika urzędu celnego

Prawo do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego w przypadku importu towarów, nie powstaje momencie w otrzymania samej decyzji naczelnika urzędu celnego, określającej w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów. Oprócz uzyskania decyzji naczelnika urzędu celnego trzeba jeszcze zapłacić podatek z niej wynikający.

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

W sytuacji, gdy nabywcy towarów czy usług nie uiszczają nam należności za sprzedane świadczenia dokonujemy sprzedaży wierzytelności własnych (za cenę ustaloną w umowie z nabywcą tej wierzytelności). Zdarza się również, że nabywamy za odpłatnością wierzytelności, których sprzedawcy nie mogli samodzielnie dojść od swoich kontrahentów. Czy transakcje zbycia za odpłatnością ww. wierzytelności wywołują konsekwencje na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (zarówno po stronie zbywcy wierzytelności jak i jej nabywcy)?

Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Firma świadczy usługi analizy rynku. Usługi są świadczone w sposób ciągły i są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Czy możemy wystawiać faktury za dany miesiąc na początku następnego miesiąca? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?

Ponowne odliczenie VAT po korekcie

W styczniu korygowałam podatek naliczony z powodu niezapłaconej faktury z sierpnia 2012 r. W maju faktura została zapłacona, ale do tej pory nie dokonałam zwiększenia. Jak to zrobić?

Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Wystawiliśmy fakturę sprzedażową na kwotę X. Zamawiający potrącił z tej kwoty 5% w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń z tytułu gwarancji jakości i rękojmi i wpłacił kwotę pomniejszoną o zabezpieczenie. Czy do rozliczenia należy przyjąć całą kwotę należności? Po upływie uzgodnionego terminu zatrzymana kwota zostanie firmie zwrócona. Czy zatrzymana przez nabywcę część należności z faktury z tytułu roszczeń gwarancyjnych zmniejsza wartość obrotu i VAT?

Odliczanie VAT z faktur w formacie pdf

Faktura w wersji elektronicznej może być podstawą do prawidłowego odliczenia VAT naliczonego nawet gdy nie jest opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym. Do odliczenia wystarczy, że strony transakcji porozumieją się co do tej formy wystawiania faktur a podatnik odliczający VAT zapewni autentyczność jej pochodzenia, integralność treści i czytelność.

Zmiany w VAT w obrocie towarami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT. Nowe przepisy wprowadzają m.in. zasady odpowiedzialności solidarnej VAT w obrocie towarami wrażliwymi, czyli stalą, paliwem i złotem.

Odpowiedzialność solidarna w VAT od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadza odpowiedzialność solidarną przedsiębiorcy za podatek swoich kontrahentów, a dokładnie - za niezapłacony VAT. Zmiany dotyczą transakcji w obrocie towarami wrażliwymi (paliwem, złotem, stalą).

Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Zwolnienie podmiotowe z VAT traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł. Może to nastąpić nawet po jednej transakcji. Najczęstszym przypadkiem jest tu sprzedaż używanego samochodu firmowego osobie fizycznej.

Sprzedaż w ramach dropshippingu - jak rozliczać podatkowo?

Sprzedaż w ramach dropshippingu jest coraz popularniejszym sposobem sprzedaż produktów za pośrednictwem internetu. Jak wyglądają zasady rozliczeń zobowiązań podatkowych przy dropshippingu?

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT – skutki uchwały NSA

Przedstawiamy komentarz ekspertów PwC do uchwały NSA w kwestii statusu na gruncie VAT gminnych jednostek budżetowych. Jak po tej uchwale powinny zachować się gminy?

Które jednostki gmin nie będą mogły same rozliczać się z VAT

Gminne jednostki budżetowe nie będą mogły rozliczać się samodzielnie w zakresie VAT. To skutek uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. Zmiany nie będą jednak dotyczyć wszystkich jednostek organizacyjnych gminy.

Obowiązek podatkowy - usługi transportowe i spedycyjne

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, zgodnie z którą podatnicy świadczący takie usługi do końca 2013 r. mogą sami wybrać, według jakich zasad będą ustalać obowiązek podatkowy. Interpretacja ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-169/12 TNT.

Darowizna gospodarstwa rolnego - skutki w VAT

Darowizna całego gospodarstwa rolnego lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nie rodzi również obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupionych składników majątkowych i obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego.

Podstawa prawna zwolnienia z VAT na fakturze

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT czasem musi wystawić fakturę. W takiej sytuacji ma obowiązek wpisać na fakturze przepis stanowiący podstawę prawną jego tego zwolnienia.

Nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej

1 października 2013 r. wchodzi w życie większość przepisów zawartych w ustawie z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza m.in. zasadę solidarnej odpowiedzialności w VAT nabywców niektórych towarów za zaległości podatkowe dostawców oraz rozszerzenie katalogu towarów, wobec których stosuje się tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia.

Odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy - orzecznictwo

Od 1 października 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzająca solidarną odpowiedzialność nabywcy niektórych towarów (wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy) za zaległości podatkowe dostawcy. Warto zastanowić jak do wskazanego tematu podchodziły dotąd sądy krajowe i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czy nabywca może odpowiadać za zobowiązania podatkowe sprzedawcy?

Korekta VAT naliczonego po zakończeniu działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, będący podatnikami VAT mają wątpliwości dotyczące rozliczenia VAT w momencie zakończenia (likwidacji) działalności gospodarczej. W szczególności chodzi o możliwość korekty wcześniej złożonych deklaracji VAT-7 i odzyskania VAT naliczonego.

VAT przy sprzedaży w drodze licytacji komorniczej

Komornik sądowy zajął czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług maszynę, wykorzystywaną w działalności gospodarczej przez tego podatnika będącą środkiem trwałym. W drodze licytacji komornik sprzedał tę maszynę osobie trzeciej. Sprzedaż maszyny podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%. Kto powinien odprowadzić kwotę podatku należnego z tytułu tej sprzedaży, podatnik czy komornik i kto powinien wystawić fakturę dokumentującą tę transakcję?

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać szereg zmian w ustawie o VAT. Firmy muszą się do nich przygotować - sprawdzić procedury i interpretacje indywidualne, zaktualizować programy i zmienić zwyczaje.

Kradzież samochodu firmowego - czy trzeba korygować odliczony VAT?

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupił samochód osobowy, od którego odliczył VAT w kwocie 6000 zł. Samochód został nabyty i oddany do użytku w marcu 2013 r. W dniu 15 sierpnia 2013 r. auto zostało skradzione. Fakt kradzieży został zgłoszony na policję. Czy podatnik ze względu na utratę towaru (kradzież samochodu) musi dokonać korekty podatku naliczonego, który został odliczony w związku z jego nabyciem?

Kiedy sprzedaż dokonywana przez internet podlega VAT

Jeżeli sprzedaż przez internet prowadzona przez osobę fizyczną zostanie uznana za sprzedaż o charakterze zorganizowanym i ciągłym, podatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia VAT.

Udostępnienie leasingowanych samochodów pracownikom nie podlega VAT

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Do prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochody osobowe na podstawie zawartych w 2012 r. umów leasingu. Samochody są również wykorzystywane przez pracowników spółki do celów prywatnych, ale użytkujący je pracownicy na podstawie zawartych umów nie są obciążani kosztami ich używania. Czy nieodpłatne używanie samochodów przez pracowników dla celów osobistych podlega opodatkowaniu VAT?

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - jak zapisywać nazwy towarów i usług na paragonach

W piśmie z 9 sierpnia 2013 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej, Minister Finansów określił swoje aktualne wytyczne co do wskazywania na paragonach fiskalnych nazw towarów i usług - tak by pozwalało to na ich jednoznaczną identyfikację.

Służebność przesyłu a VAT

Służebność przesyłu to temat aktualnie niezwykle gorący wśród rolników. Inwestycje w odnawialne źródła energii wymagają nowych instalacji elektrycznych. W efekcie z właścicielem gruntów rolnych zostaje zawarta umowa m.in. o ustanowienie służebności przesyłu.

Czy rolnikowi opłaca się być czynnym podatnikiem VAT?

Rolnik prowadzący wyłącznie gospodarstwo rolne, który nie uzyskuje przychodów z innego rodzaju działalności, nie musi w ogóle rejestrować się dla potrzeb podatku VAT. System zryczałtowanego opodatkowania zwalnia rolnika ryczałtowego od obowiązku prowadzenia ewidencji, składania deklaracji i wystawiania faktur, przy jednoczesnym prawie do zwrotu podatku naliczonego w postaci podatku VAT zawartego na fakturze VAT RR.

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Przedsiębiorca zwolniony z VAT nie ma prawa do rozliczania VAT-u od zakupów, w tym do wnioskowania o zwrot podatku. Jeśli jednak obok sprzedaży zwolnionej prowadzi też sprzedaż opodatkowaną, mówimy o sprzedaży mieszanej, która daje prawo do częściowego odliczania VAT-u. Stosuje się wówczas mechanizm proporcji.

Utrata zwolnienia rolnika z VAT z mocy ustawy

Status rolnika ryczałtowego nie jest niezmienny w czasie. W przepisach ustawy o VAT przewidziany jest jeden przypadek, którego zajście powoduje utratę przez rolnika ryczałtowego zwolnienia z mocy prawa, niezależnie od jego woli.

Zbiorcza faktura korygująca - zwrot towarów

Czy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą na zwrot towarów z różnych faktur pierwotnych? Jakie są zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących?

Treść paragonu fiskalnego - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów zmieniło nieco swoje zalecenia odnośnie określania na paragonach fiskalnych nazwy towaru lub usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację. Najnowsze wyjaśnienia MF zawarte są w piśmie z 9 sierpnia 2013 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej.

Usługi udzielania pożyczek są zwolnione z VAT

Czynności udzielania pożyczek za wynagrodzeniem stanowią usługi w rozumieniu ustawy o VAT, podlegające (co do zasady) opodatkowaniu tym podatkiem. Jednak usługi udzielania pożyczek korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT.

REKLAMA