REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Faktura, Księgi rachunkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad nowym rozporządzeniem w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Faktura korygująca a data powstania przychodu

Rozliczanie faktur korygujących bywa wyjątkowo kłopotliwe. Czy korekta kształtuje jednocześnie nową datę powstania przychodu? Czy jest to nadal chwila dokonania pierwotnej czynności gospodarczej, czy może moment wystawienia faktury korygującej? A może data zdarzenia powodującego konieczność korekty?

Refakturowanie importowanych usług - przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające zasady powstawania obowiązku podatkowego. W przedmiocie niniejszego artykułu należy wskazać, iż nowe przepisy nie określają momentu powstania obowiązku podatkowego przy tzw. refakturowaniu.

Tłumaczenie dokumentów księgowych

Międzynarodowe firmy to również obcojęzyczni pracownicy, którzy nierzadko, w zależności od zajmowanego stanowiska, chcą mieć wgląd do rożnych ewidencji, najchętniej we własnym języku, a przynajmniej w języku angielskim. Warto zatem zadbać o możliwość łatwego i szybkiego tłumaczenia dokumentacji księgowej/kadrowej na dowolny język używany w firmie.

REKLAMA

Faktura korygująca nie kreuje nowego przychodu

W wyroku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1127/12) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że korektę faktury, zwiększającą albo zmniejszającą wartość sprzedaży, bez względu na powody jej wystawienia, należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym ujęto fakturę pierwotną.

Data sprzedaży na fakturach

Zawarcie na fakturze dokumentującej dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług wyrażenia „data sprzedaży”, dla właściwego określenia daty dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, jest prawidłowe pod warunkiem, że data ta odzwierciedla rzeczywisty moment zaistnienia zdarzenia gospodarczego.

Fakturowanie kosztów transportu

Odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT . Na podatniku spoczywa nie tylko obowiązek odprowadzenia należnego podatku we właściwym czasie, ale i wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż i dostawę. Od stycznia 2014 roku obowiązują w tej kwestii istotne zmiany - tak w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego, jak i wysokości podstawy opodatkowania.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - zmiany w OC

Resort finansów przygotował projekt zmian dotyczący obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zmiany w ubezpieczeniu OC związane są z deregulacją zawodu księgowego, która wchodzi w życie w sierpniu tego roku.

REKLAMA

Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego - skutki prawne

Za niezgłoszenie sprawozdania finansowego do rejestru sądowego w ustawowym terminie grozi sankcja w postaci odpowiedzialności karnej, którą jest grzywna lub kara ograniczenia wolności. Oprócz kar przewidzianych w ustawie o rachunkowości sąd rejestrowy może zastosować swoiste środki przymusu.

Faktura VAT - kwestie przeliczania waluty

W przypadku gdy kwoty stosowane na fakturze do określenia podstawy opodatkowania są w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Jak zaksięgować koszty noclegów

Jak powinnam zaksięgować fakturę za nocleg za pobyt dyrektora regionalnego, który przyleciał do naszego oddziału z firmy matki z Niemiec oraz innych dyrektorów z kilku oddziałów z zagranicy w celu omówienia planów na przyszły rok oraz przeanalizowania roku ubiegłego (nie było to spotkanie towarzyskie, lecz typowo służbowe).

Odliczenie VAT z faktur wysyłanych w formie elektronicznej

Czy faktury otrzymane drogą elektroniczną, mailem w formacie PDF lub JPG bądź pobrane z serwera kontrahenta, a następnie drukowane i przechowywane w wersji papierowej, uprawniają do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony wynikający z tych faktur?

Certyfikat księgowy po deregulacji nadal zachowuje swoją ważność

Po deregulacji zawodu księgowego, która weszła w życie 10 sierpnia 2014 r., osoby posiadające certyfikaty księgowe czy też świadectwa kwalifikacyjne, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą się nimi nadal posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych - kiedy przepisy wejdą w życie

Parlament Europejski i Rada przyjęły nową Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie.

Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w księgach rachunkowych

30 czerwca minął termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Oznacza to ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych. Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego należy ująć w księgach rachunkowych 2014 r. Sposób ujęcia zdarzeń po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego zależy od tego, czy wartość transakcji jest istotna, czy też nie.

Zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących

Znowelizowane przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. nadal są przedmiotem wielu wątpliwości oraz powodują licznie trudności po stronie podatników. Dotyczy to przykładowo wprowadzonego do ustawy o VAT przepisu art. 106j ust. 3, który reguluje zasady wystawiania tzw. zbiorczych faktur korygujących, dokumentujących udzielenie opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów (lub usług) dokonanych (lub świadczonych) na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie.

Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych

Parlament Europejski i Rada przyjęły nową Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie.

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014 r.

Od 10 sierpnia 2014 r. zaczyna obowiązywać ustawa deregulacyjna (tzw. druga transza). Dereguluje lub całkowicie dereglamentuje dziewięć zawodów rynku finansowego. Deregulacja objęła m.in. osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe, biegłych rewidentów, doradców podatkowych, agentów celnych, aktuariuszy.

Skrócone sprawozdania finansowe jednostek mikro

Na posiedzeniu w dniach 2 i 3 lipca 2014 r. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o rachunkowości. Nowe przepisy upraszczają prowadzenie rachunkowości przez mikropodmioty m.in. przez umożliwienie im sporządzania znacznie skróconego sprawozdania finansowego zawierającego jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat.

Odliczanie od dochodu wydatków poniesionych na leki

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (tzw. ulga rehabilitacyjna), w katalogu tych wydatków mieszczą się również wydatki na leki. W jaki sposób prawidłowo dokumentować wydatki poniesione na leki przez osoby niepełnosprawne?

Faktury elektroniczne - wymagania, zalety, korzyści

Stosowanie e-faktury umożliwia obniżanie kosztów operacyjnych. Dlatego też w krajach wysoko rozwiniętych stała się ona dominującą formą fakturowania. Także w Polsce, e-faktura szybko się upowszechnia, szczególnie po zliberalizowaniu przepisów w zakresie jej stosowania w obiegu gospodarczym. Od 1 stycznia 2013 roku faktury elektroniczne nie muszą już być podpisane ani bezpiecznym podpisem kwalifikowanym, ani żadnym innym. Jednak taka forma pozwala dodatkowo zabezpieczyć e-fakturę.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez certyfikatu

Wchodząca w życie 10 sierpnia 2014 r. ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych dereguluje lub całkowicie dereglamentuje 9 zawodów rynku finansowego. Istotą zmian jest całkowita likwidacja procesu wydawania certyfikatu księgowego. W związku z tym czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie mogła wykonywać każda osoba, która spełni wymogi dotyczące posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych i niekaralności oraz wykupi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Refakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. zmiany w zakresie VAT dotyczące refakturowania sprawiły, że podatnicy zaczęli stawiać pytania o zasady regulujące prawidłowy sposób postępowania w takich przypadkach. W rachunkowości możliwe są dwa schematy refakturowania. Z przedstawionych księgowań wynika różnica między tymi schematami. W pierwszym przypadku mamy zakup i sprzedaż, w drugim operacja „przechodzi” przez księgowość bez zahaczania o koszty i przychody.

Co hamuje rozwój rynku e-faktur w Polsce?

W Polsce bardzo powoli rozwija się rynek e-faktur. Nie jest to jednak spowodowane barierami technologicznymi ani prawnymi. Jakie przyczyny hamują rozwój polskiego rynku e-faktur?

Jak długo należy przechowywać dokumenty księgowe

Określając terminy przechowywania dokumentów księgowych spółka powinna kierować się zasadami regulowanymi przez szereg ustaw. Terminy te mogą bowiem się różnić w zależności od rodzaju dokumentów oraz od stosowanych przepisów.

Jak ustalić termin zapłaty na fakturze i czy jest on wiążący?

Według przepisów fakturowych zamieszczenie terminu zapłaty na fakturze jest opcjonalne. Dokument bez tej daty może być jak najbardziej poprawny pod warunkiem, że spełnia inne kryteria. Oczywiście przedsiębiorcy chcąc uzyskać pieniądze za towary lub usługi zamieszczają zwykle na fakturach terminy zapłaty. O czym powinni pamiętać?

Ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego w księgach rachunkowych

Zarówno ustawa o rachunkowości, jak i przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują możliwość zwiększenia wartości początkowej środka trwałego o koszty ulepszenia w wyniku jego przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Jak prawidłowo ujmować w księgach rachunkowych ulepszenie całkowicie zamortyzowanego środka trwałego?

Odliczenie VAT z duplikatu faktury w 2014 roku

Jeżeli faktura uległa zniszczeniu lub zaginęła, zanim dotarła do nabywcy, prawo do odliczenia VAT powstaje w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania duplikatu.

Praca w biurze rachunkowym bez uprawnień

Od 10 sierpnia 2014 roku wejdą w życie ułatwienia w dostępie do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W biurach rachunkowych będą mogły pracować osoby bez żadnych uprawnień, wystarczy, że będą miały pełną zdolność do czynności prawnych i przedstawią zaświadczenie o niekaralności.

Dokumenty w księgowości

Istotą dokumentów księgowych jest pisemne utrwalenie zdarzeń zachodzących w procesach gospodarczych firmy, które są przedmiotem ewidencji księgowej. Od poprawności ich sporządzenia zależy wiarygodność informacji przekazanych do działu księgowego.

Obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami firma jest zobowiązana do księgowania wyciągów bankowych. W tym celu z systemu bankowego generowany jest okresowo raport transakcji. Obecnie jest wiele standardów formatów wyciągów bankowych między innymi MT940. Coraz powszechniej banki udostępniają formaty „ogólne” typu CSV lub XML. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie więcej informacji o każdej transakcji.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego do 30 czerwca

30 czerwca 2014 r. mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2013 dla jednostek, których rok obrotowy skończył się 31 grudnia 2013 r.

Łatwy dostęp do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

Już 10 sierpnia 2014 r. wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji. Ma ona ułatwić dostęp m.in. do zawodu księgowego i doradcy podatkowego. – Niektóre z wprowadzonych zmian idą za daleko – ostrzega ekspert podatkowy Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

Symbol PKWiU na fakturze – czy jest konieczny?

Aktualnie nie trzeba umieszczać symboli PKWiU na fakturach. Jedynie w przypadku towarów i usług zwolnionych z VAT trzeba podać podstawę prawną tego zwolnienia. Taką podstawą prawną będzie przede wszystkim przepis ustawy o VAT, rozporządzenia wykonawczego, czy dyrektywy 2006/112/WE ale można także wskazać symbol PKWiU danego towaru lub usługi.

Współczesny polski księgowy

Finansiści z całej Polski przez trzy miesiące walczyli o dominację w konkursie "Księgowi Przyszłości". Dzięki niemu mogli udowodnić, że są znakomitymi fachowcami doceniającymi także zabawę, jaką konkurs umożliwiał.

Faktura otrzymana przed dostawą towarów - odliczenie VAT

Odliczenie podatku naliczonego jest możliwe po łącznym spełnieniu dwóch warunków: otrzymaniu faktury oraz zaistnieniu obowiązku podatkowego u wystawcy faktury w związku z dokonaną dostawą towaru.

Archiwizowanie faktur papierowych w formie elektronicznej

Organy podatkowe potwierdzają, że podatnicy VAT mogą archiwizować dokumenty otrzymane w formie papierowej w archiwum elektronicznym – poprzez umieszczanie w nim skanów dokumentów – o ile system ten będzie spełniał wymogi ustawowe.

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że pierwsze sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy niż pełny rok kalendarzowy również powinno być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Termin przekazania skonsolidowanego bilansu do RIO

Do 30 czerwca 2014 r. jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są przekazać do właściwych regionalnych izb obrachunkowych (RIO) skonsolidowane bilanse za rok 2013 r. w formie pisemnej i w formie dokumentu elektronicznego.

MSSF 15 - Umowy z klientami

Nowy standard MSSF 15, dotyczący rozliczania umów z klientami wejdzie w życie w 2017 roku. Ewentualne wcześniejsze przyjęcie jest dozwolone jedynie w ramach MSSF. Jednak możliwe, że spółki, które są zobowiązane do przedstawienia informacji porównawczej z okresu dwóch lat, będą musiały zastosować nowy standard równolegle z obecnie obowiązującymi wymogami w odniesieniu do danych za 2015 rok. Nie wiadomo, jaki będzie harmonogram przyjęcia tego standardu do stosowania w krajach UE, co jest ważne szczególnie dla polskich spółek publicznych.

Opóźnienie w płatności za fakturę

Czy jest możliwe, żeby firma zbankrutowała przez jedną niezapłaconą na czas fakturę? Czasami wystarczą dwa tygodnie opóźnienia w płatności za fakturę ze strony ważnego klienta, aby firma utraciła płynność finansową i była zmuszona zaprzestać regulowania własnych płatności.

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2014

Każdy (posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, niekaralność w zakresie określonych przestępstw i ubezpieczenie OC) może od 10 sierpnia 2014 r. usługowo prowadzić księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe dla klientów i udzielać im porad podatkowych. Nie ma już obowiązku posiadania certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów uprawniającego przed tą datą do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Duplikat faktury - odliczenie VAT

Duplikat jest wystawiany, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Wówczas podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia ponownie wystawia fakturę, na wniosek nabywcy, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika.

Dyrektorzy finansowi przestali być księgowymi

Zadania dyrektora finansowego obecnie dalece wykraczają poza kwestie związane z księgowością. Dyrektor finansowy coraz częściej obejmuje stanowisko członka zarządu, współodpowiedzialnego za kształtowanie strategii przedsiębiorstwa. Oprócz kompetencji finansowych powinien on mieć także typowe umiejętności menadżerskie.

Biuro rachunkowe czy własna księgowość?

Pytanie zawarte w tytule zadaje sobie zapewne wielu przedsiębiorców - szczególnie na początku działalności lub gdy firma jest niewielka. Jeżeli jednak myśli się o rozwoju, to czy nie warto przekazać obsługę księgową podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak biuro rachunkowe czy kancelaria podatkowa. Zawsze dobrze jest rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Zastosowanie technologii mobilnych w obszarze księgowości

Otacza nas elektronika, nowe technologie mobilne a księgowość w dalszym ciągu kojarzy się przede wszystkim z tonami dokumentów. W obiegu wciąż są papierowe faktury i mają się bardzo dobrze. Jak zastosować nowe technologie w odniesieniu do księgowości?

Raportowanie informacji niefinansowych - zmiany w rachunkowości 2015

Zmiany dyrektywy 2013/34/UE, przyjęte przez Parlament Europejski, wprowadzają obowiązek raportowania informacji niefinansowych przez duże jednostki zainteresowania publicznego, zatrudniające powyżej 500 pracowników. Polska ma czas na implementację nowych przepisów w ustawie o rachunkowości do 20 lipca 2015 r.

UE wprowadza standardy e-faktur w zamówieniach publicznych

Parlament Europejski i Rada UE przyjęły nową Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy, we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie. Polska już rozpoczęła przygotowania do implementacji nowej Dyrektywy.

Faktura w walucie obcej – czy trzeba wskazywać kurs do przeliczenia VAT?

Podatnik zwrócił się z z zapytaniem czy w świetle zmienionych od 1 stycznia 2014 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązany jest umieszczać w wystawionej fakturze kurs waluty, który przyjął do przeliczenia podatku VAT? Cześć bowiem kontrahentów wymaga od niego powołania takiej informacji, czy słusznie?

Zakup produktów rolnych na faktury VAT RR

Dokonujemy od rolników zakupu produktów rolnych na faktury VAT RR. Najczęściej zapłata odbywa się gotówką, ponieważ rolnicy nie posiadają kont bankowych. Jak należy ująć w księgach rachunkowych taki zakup? Czy w związku z tym zryczałtowana kwota VAT niepodlegająca odliczeniu zwiększa wartość nabytych produktów, czy VAT ten należy księgować jako niepodlegający odliczeniu, ale stanowiący koszt uzyskania przychodu?

REKLAMA