REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ordynacja podatkowa, Ulgi podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 9 listopada 2010 r. wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Z dniem 9 listopada 2010 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. nr 197, poz. 1306), której jeden z zapisów skutkuje istotnym podwyższeniem (do 12%) wysokości odsetek od zaległości podatkowych.

Nie można skrócić terminu 180 dni w uldze na złe długi

Spółka z o.o. jest dłużnikiem naszej firmy z tytułu niezapłaconych faktur za wykonane usługi. Zamierzamy skierować sprawę przeciwko niej na drogę postępowania sądowego. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na „złe długi” w odniesieniu do tych faktur. Czy wniesienie pozwu do sądu umożliwi nam skorzystanie z ulgi na „złe długi” bez czekania na upływ 180 dni od terminu płatności wynikającego z tych faktur?

Co ma zrobić podatnik w razie bezczynności organu podatkowego


Sprawy podatkowe ciągną się często miesiącami, a nawet latami. Przepisy przewidują możliwość wpływania przez podatników na przyspieszenie rozpoznania ich sprawy w razie bezczynności organu podatkowego. Na czym ono polega?

Kiedy urząd skarbowy może odmówić umorzenia zaległości podatkowej

Organ podatkowy, na wniosek podatnika może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Jednak w przypadku przedsiębiorców te ulgi w spłacie podatków nie mogą stanowić pomocy publicznej.

REKLAMA

Czy wydatki na basen można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Tylko specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne na basenie uprawniają osobę niepełnosprawną do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na nie poniesionych. Zwykłe pływanie na basenie nie jest zdaniem fiskusa takim zabiegiem, choć przecież może sprzyjać rehabilitacji niektórych schorzeń.

Czy fiskus musi respektować tezy orzeczeń sądów administracyjnych

Podatnicy często powołują się przed organami podatkowymi na orzecznictwo sądów administracyjnych. Tak się bowiem dziwnie składa, że NSA i WSA na ogół bardziej przyjaźnie dla podatników interpretują przepisy podatkowe niż Minister Finansów i podległe mu organy podatkowe.

Czy ulga meldunkowa dotyczy gruntu lub udziału w gruncie

Organy podatkowe i sądy administracyjne niejednolicie interpretują przepisy regulujące tzw. ulgę meldunkową. Osoby, które zamierzają sprzedać nieruchomości nabyte lub wybudowane w latach 2007-2008 nie mają w związku z tym pewności, czy od wartości sprzedawanego gruntu (ew. udziału w tym gruncie), na którym posadowiony jest budynek będą musiały płacić PIT. Na szczęście 2 kwietnia 2012 r. NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że ulga meldunkowa dotyczy także przychodów ze sprzedaży gruntu pod budynkiem mieszkalnym.

Czy ulgę internetową można dokumentować fakturami przesłanymi mailem

Jak wiadomo podatnik odliczający sobie ulgę internetową powinien dysponować fakturami VAT wystawionymi na swoje nazwisko. Nie jest natomiast jasne, czy tylko tradycyjne (papierowe) faktury mogą zadowolić urząd skarbowy podczas ewentualnej kontroli.

REKLAMA

Czy podatnik ma prawo znać akta swojej sprawy

Prawo wglądu w akta własnej sprawy to jedno z podstawowych praw strony postępowania podatkowego. Warto z niego korzystać. Zdarza się, że podstawą prowadzonego postępowania podatkowego albo istotnymi dowodami w sprawie są dowody pochodzące od innych podmiotów. Przeglądając akta sprawy, można się z nimi zapoznać. Są jednak istotne ograniczenia w korzystaniu z tego prawa.

Czy strona postępowania podatkowego musi przyjść na przesłuchanie

Wobec podatnika toczy się postępowanie podatkowe. Podatnik otrzymał wezwanie z urzędu skarbowego do stawienia się na przesłuchanie. Pomimo to, nie musi stawić się w miejscu i terminie wyznaczonym przez organ podatkowy.

Czy koszty zakupu baterii do aparatu słuchowego można odliczyć

Jestem inwalidą II grupy z uwagi na wadę słuchu i muszę nosić aparaty słuchowe. Do zasilania aparatów słuchowych konieczny jest zakup kilku baterii miesięcznie. Aparaty słuchowe wymagają też czasem napraw. Czy wydatki na zakup baterii i naprawę aparatu słuchowego mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT?

Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków

Zdaniem sądów administracyjnych każdy z małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej może odliczyć cały limit ulgi internetowej. Warunkiem jest by wydatki na korzystanie z Internetu pokrywali z majątku wspólnego. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktura jest wystawiona na oboje małżonków, czy tylko na jednego z nich.
Niestety fiskus wymaga personaliów obojga małżonków na fakturze dokumentującej wydatki.

Kiedy nie jest konieczne szacowanie podstawy opodatkowania

W efekcie kradzieży dokumentacji firma nie ma dowodów potwierdzających, ile powinna zapłacić fikusowi należności podatkowych. Ku zaskoczeniu podatnika może okazać się zbędne szacowanie podstawy opodatkowania. Nawet wtedy, gdy podatnik domaga się przeprowadzenia przez organy podatkowe szacowania.

Czy udzielone ulgi w podatkach lokalnych są dochodem podatnika

Czy ulga z tytułu zapłaty podatków i opłat lokalnych stanowi dochód osoby fizycznej zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym czy należy wystawiać informację podatkową PIT-8C?

Urzędowe Poświadczenie Odbioru deklaracji podatkowej

Czy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest wystarczającym dokumentem poświadczającym potwierdzenie terminu złożenia deklaracji podatkowej w formie elektronicznej do urzędu skarbowego w dacie zarejestrowania?

Kto może wybrać ryczałt

W świetle art. 10 ordynacji podatkowej wprowadzenie zryczałtowanej formy opodatkowania nie pozbawia podatnika możliwości dokonania wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych. Jest to z pewnością prostsza w rozliczeniu forma niż opodatkowanie na zasadach ogólnych, która przy niskich kosztach pozwala także na uzyskanie korzyści fiskalnych.

Udostępnianie on-line faktur elektronicznych

Zgodnie z § 4 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119) faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej.

Właściwość miejscowa organu podatkowego


Gdzie Podatnik obowiązany jest do złożenia rozliczenia rocznego ze swoich dochodów oraz gdzie powinien być rozliczany podatek od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Dzień wolny od pracy a obliczenie terminu podatkowego

Zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Korzystając z ulgi na dziecko, które uczy się albo studiuje można mieć kilka wątpliwości, których nie precyzują wystarczająco przepisy ustawy o PIT. Dostrzegło to też Ministerstwo Finansów, które udzieliło oficjalnych wyjaśnień w tych kwestiach.

Jak poprawnie skorzystać z ulgi na dziecko - radzi doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers

Ulgę na dziecko (zwana też prorodzinną) rozliczana jest teraz inaczej niż w zeszłym roku. Przedstawiamy rozmowę z Joanną Narkiewicz-Tarłowską, doradcą podatkowym w PricewaterhouseCoopers. Ekspertka wyjaśnia zawiłości najpopularniejszej ulgi w PIT.

Darowizny na cele pożytku publicznego - PIT 2009

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp) można odliczyć od dochodu. Limit odliczenia wynosi 6% naszego dochodu.

Darowizny na cele pożytku publicznego - ulga w PIT 2013 / 2014

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp) można odliczyć od dochodu wykazanego w rocznym PIT. Limit odliczenia wynosi 6% naszego dochodu.

Ulga na niepracującą żonę

Ustawodawca daje możliwość wspólnego rozliczenia małżonków, co często jest mylnie nazywane „ulga na niepracującą żonę”.

Co oznacza stwierdzenie trwałości decyzji ostatecznych

W postępowaniu podatkowym obowiązuje zasada trwałości decyzji ostatecznych. Oznacza to, że decyzje, od których nie służy odwołanie w postępowaniu podatkowym, są ostateczne.

Co oznacza dla podatnika zasada dwuinstancyjności postępowania podatkowego

Przepis art. 127 ordynacji podatkowej określa jedną z zasad postępowania podatkowego, która brzmi: Postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne. Zasada ta ma ogromne znaczenie dla podatnika, którego sprawa rozstrzygana jest przez organy podatkowe. Dwuinstancyjność postępowania daje szansę podatnikowi na dwukrotne rozstrzygnięcie sprawy, w dwóch organach - pierwszej i drugiej instancji.

Jakie znaczenie dla podatnika ma zasada czynnego udziału w postępowaniu podatkowym

Czynny udział podatnika w postępowaniu podatkowym, to jeden z istotniejszych elementów tego postępowania. Artykuł 123 ordynacji podatkowej wyraźnie stwierdza, że organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się, co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Skutki prawne decyzji podatkowych

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej wykonaniu co do zasady podlegają decyzje ostateczne, a decyzje nieostateczne tylko wtedy, gdy został im nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć zakup pieca gazowego

Jestem osobą niepełnosprawną, w podeszłym wieku (81 lat), inwalidą II grupy i inwalidą wojennym, zamieszkałym samotnie w domku jednorodzinnym. Z uwagi na fakt, że opalanie domu węglem było dla podatnika zbyt ciężkim zajęciem, zamontowałem gazowy piec centralnego ogrzewania. Czy mogę wydatek na piec odliczyć w ramach ulgi rehablilitacyjnej?

Limity ulg i odliczeń w PIT 2015 / 2016

Wszystkie ulgi PIT-owe w 2 tabelach (odliczenia od podatku i odliczenia od dochodu), które zawierają aktualne wartości dla rozliczenia rocznego dochodów uzyskanych w 2015 roku, a także dla dochodów uzyskanych w 2016 r.

Kwoty i limity ulg i odliczeń w PIT na 2010 rok

92,67 zł za każdy rozpoczęty miesiąc kalendarzowy opieki nad każdym wychowywanym dzieckiem można odliczyć (od podatku) w ramach tzw. ulgi na dziecko. Za internet można odliczyć (od dochodu) kwotę 760 zł rocznie.

Nadpłata podatku

Definicję nadpłaty w prawie podatkowym znajdziemy w art. 72 § 1 ordynacji podatkowej.

Informacje podatkowe - nowości od 2010 roku

Od 1 stycznia 2010 zmienią się zasady przygotowywania informacji podatkowych ORD-U, ORD-TK, ORD-W. Od tej daty wartości limitów wyrażone w euro przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym zawarto umowę. I tak samo przelicza się wartości zobowiązań lub należności, wyrażone w walucie obcej.

Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów

Odpowiadając na pytanie naszej Redakcji Ministerstwo Finansów potwierdziło, że lokaty z jednodniową kapitalizacją (tzw. „antypodatkowe” lub „antybelkowe”) nie podlegają PIT jeżeli w dacie kapitalizacji odsetek zostanie podatkowi dopisane nie więcej niż 2,49 zł. Wtedy podatek wynosi mniej niż 50 groszy i zaokrągla go się do zera.

Czy rzeczy otrzymane w ramach sprzedaży premiowej podlegają PIT

Miesiąc temu kupiliśmy z żoną samochód. W ramach premii otrzymaliśmy składany rower o wartości 1500 zł. Ku naszemu zdziwieniu salon samochodowy nie doliczył za rower symbolicznej złotówki lecz zażyczył sobie 150 zł tytułem podatku. Zapłaciliśmy, ponieważ uznaliśmy, że i tak nie kupimy nowego aluminiowego roweru za 150 zł.Wczoraj żona kupowała w sklepie lodówkę do sklepu zoologicznego, który prowadzi. W ramach premii za wybór określonego modelu otrzymała sokowirówkę. Sprzedawca określił wartość sokowirówki na 200 zł ale kwota do zapłaty widniejąca na fakturze jest równa cenie lodówki. To oznacza, że sklep nie pobrał podatku. Czy żona będzie musiała sama zapłacić? Jeśli tak to w jakim terminie i czy to będzie też 10% wartości sokowirówki?

Jak odwołać się do sądu w sporze z fiskusem

Jeżeli jesteś niezadowolony ze sposobu załatwienia Twojej sprawy przez urząd skarbowy czy izbę skarbową możesz poskarżyć się sądowi administracyjnemu. WSA i NSA dość często uchylają błędne decyzje fiskusa. Mimo zwykle dość długiego oczekiwania na wyrok sądu skarga może być bardzo opłacalna.

Wszczęcie postępowania podatkowego

Prawidłowe wszczęcie postępowania podatkowego jest istotne dla ustalenia właściwego terminu na załatwienie konkretnej sprawy. Ponadto ma ono znaczenie dla innych kwestii, takich jak chociażby ustalenie stron.

Uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej

Nawet decyzja ostateczna, a więc taka od której nie służy już żaden środek odwoławczy, może zostać uchylona lub zmieniona po zaistnieniu pewnych przesłanek. Jest to tym samym nadzwyczajny tryb wzruszania decyzji. W jego stosowaniu istnieją jednak pewne istotne ograniczenia.

Dowody w postępowaniu podatkowym

Katalog środków dowodowych jakie mogą być wykorzystane w postępowaniu podatkowym jest niezwykle szeroki. Niemałą rolę odgrywa przy tym inicjatywa oraz chęć kooperacji jaką przejawiają strony postępowania.

Jak dochodzić swoich praw po korzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W ostatnim okresie widoczna jest coraz większa aktywność Trybunału Konstytucyjnego w rozpatrywaniu różnorodnych skarg, w tym skarg na przepisy podatkowe. W związku z powyższym coraz częściej zapadają wyroki, w których stwierdzana jest niezgodność niektórych przepisów podatkowych z Konstytucją, a więc są one „wyrzucane do kosza”. W tym miejscu pojawiają się często pytania podatników – co mam zrobić, jeżeli zapłaciłem kiedyś podatek według takich przepisów ? Jak mogę go odzyskać ?

Wyłączenie pracownika lub organu podatkowego

Decyzje podejmowane w trakcie postępowania podatkowego powinny być bezstronne. Realizacji tego celu służą między innymi przepisy regulujące kwestie wyłączenia pracowników organów podatkowych od udziału w konkretnych sprawach.

Wezwania

W postępowaniu podatkowym występują sytuacje, kiedy konieczne jest osobiste stawiennictwo strony lub innych osób przed organem podatkowym. Osoby te nie zawsze jednak muszą dopełniać tego obowiązku, nawet jeśli doręczone im wezwanie jest prawidłowe.

Rozprawa w postępowaniu podatkowym

Nową instytucją na gruncie przepisów regulujących postępowanie podatkowe jest możliwość przeprowadzenia rozprawy. Jednym z jej głównych celów jest zagwarantowanie stronie czynnego udziału w postępowaniu. Może ona być jednak stosowana tylko w postępowaniu odwoławczym.

Wznowienie postępowania

Wznowienie postępowania jest jednym z tak zwanych nadzwyczajnych trybów postępowania podatkowego. Znajduje on zastosowanie w odniesieniu do decyzji ostatecznych, które jednakże są dotknięte jedną z wad wyliczonych przez ustawodawcę.

Odwołania i zażalenia

Od decyzji podatkowej wydanej przez organ pierwszej instancji, strona może się odwołać. Podobną instytucją w wypadku postanowień jest zażalenie. Zasady korzystania z tych dwóch instytucji różnią się od siebie. Co więcej, zażalenie możliwe jest tylko w wyraźnie określonych przypadkach.

Terminy w PIT

Poniżej najważniejsze terminy podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stwierdzenie nieważnosci decyzji

Nawet ostateczna decyzja może zostać uznana za nieważną, jeśli okaże się, że została ona wydana z naruszeniem przepisów formalnych lub materialnych. Postępowanie w tym zakresie może zostać wszczęte zarówno z urzędu jak i na wniosek strony.

Zasady posługiwania się NIP - czyli komu trzeba pokazać nasz numer identyfikacji podatkowej

Wszyscy podatnicy bądź płatnicy powinni podawać NIP na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz innych niepodatkowych należności budżetowych (czyli np. składki ubezpieczeniowe), do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne.

Złóż NIP przez internet

Zgłoszenia identyfikacyjne oraz zgłoszenia aktualizacyjne NIP mogą być teoretycznie składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jednak na razie w tej formie można złożyć tylko zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej nieprowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej (NIP-3). 

Aktualizacja danych objętych zgłoszeniem NIP

Podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

REKLAMA