REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów, Karta podatkowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przerwa w prowadzeniu działalności w formie karty podatkowej

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w formie karty podatkowej ma prawo zgłosił przerwę w prowadzeniu działalności. Przerwa musi trwać co najmniej 10 dni. Za cały okres przerwy podatnik nie musi płacić podatku.

PKWiU 2015 do celów PIT, CIT, ryczałtu i karty podatkowej od 2020 roku

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Celem tej nowelizacji jest przejście w tych ustawach z PKWiU 2008 na PKWiU 2015 od 1 stycznia 2020 roku. Również w przypadku VAT od 2020 roku nastąpi odejście od starej PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) i PKWiU 2015.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla większej grupy podatników

Badania pokazują, że spada popularność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy postulują zatem rozszerzenie grupy podatników uprawnionych do rozliczania z wykorzystaniem ryczałtu, co skutkowałoby wzrostem wpływów do budżetu. Duża część przedsiębiorców zdecydowałaby się na skorzystanie z tej możliwości, z uwagi na prostotę rozliczania ryczałtu.

Roczne zeznanie podatkowe PIT tylko do 30 kwietnia

30 kwietnia 2019 r. jest ostatnim dniem na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT i zapłacenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 r. Dzięki usłudze Twój e-PIT - uruchomionej przez resort finansów - podatnicy, którzy tego nie zrobią w terminie, mogą spać spokojnie; fiskus rozliczy ich automatycznie.

Płacący kartę podatkową może odliczyć składkę zdrowotną osoby współpracującej

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, płacący podatek dochodowy w formie karty podatkowej ma prawo odliczyć od podatku dochodowego faktycznie opłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę z nim współpracującą. Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

Korepetytorzy mogą skorzystać z każdej formy opodatkowania

Nauczyciel (korepetytor) udzielający lekcji na godziny ma kilka możliwości opodatkowania świadczonych przez siebie usług. Wskazujemy jakie to są formy opodatkowania i jakie należy spełniać warunki, aby z nich skorzystać.

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT przez Profil Zaufany

Od 15 lutego podatnicy rozliczający się na PIT-37 i PIT-38 mogą sprawdzić swoje zeznania podatkowe przygotowane przez fiskusa w usłudze Twój e-PIT. Pomocny będzie w tym Profil Zaufany.

Usługa Twój e-PIT pozawala na łatwe i szybie skorygowanie zeznania podatkowego

Od piątku 15 lutego za pomocą usługi Twój e-PIT zostaną podatnikom udostępnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 . Dzięki nowej usłudze podatnik może w łatwy i szybki sposób skorygować zeznanie podatkowe nawet po 1 maja.

Lekarze, pielęgniarki i położne na karcie podatkowej

Pielęgniarka lub położna prowadząca działalność gospodarcza, świadcząca usługi pielęgniarek i położnych dla osób fizycznych, także na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia może wybrać opodatkowanie uzyskiwanych z tego tytułu przychodów w formie karty podatkowej. Dotyczy to także innych osób wykonujących wolny zawód polegający na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia (w tym np. lekarzy, stomatologów, techników dentystycznych, weterynarzy). Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić, by móc wybrać tą formę opodatkowania.

Karta podatkowa 2019 - stawki

Minister Rozwoju i Finansów obwieścił stawki karty podatkowej na 2019 rok. Stawki wzrosną o ok. 1,7% w porównaniu do obowiązujących w 2018 roku proporcjonalnie do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jak wiadomo ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tam znajdują się regulacje dot. karty podatkowej) przewiduje waloryzację stawek podatkowych w przypadku wzrostu tych cen.

Nowe wzory PIT-16/PIT-16S i PIT-16Z/PIT-16ZS od 2019 roku

Minister Finansów przygotował nowe wzory wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16/PIT-16S) i informacji o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności (PIT-16Z/PIT-16ZS). Konieczność wprowadzenia nowych wzorów tych formularzy wynika z przepisów ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która weszła w życie 25 listopada 2018 r. i zmieniła także przepisy dot. karty podatkowej.

W 2019 r. deklaracje PIT-37 i PIT-38 przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa

Krajowa Administracja Skarbowa w 2019 r. będzie wypełniać za podatnika roczne deklaracje podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie. Na początek KAS sporządzi deklaracje PIT-37 i PIT-38 za rok podatkowy 2018. Zeznania te będą udostępnione podatnikom od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.

"Twój e-PIT" od 2019 roku - KAS z urzędu przygotuje rozliczenie PIT-37 i PIT-38

Ministerstwo Finansów przygotowało nową usługę „Twój e-PIT". Podatnik nie będzie już musiał wypełniać wniosków, ani składać deklaracji by rozliczyć swój podatek. Na Portalu Podatkowym będzie na niego czekał wypełniony „Twój e-PIT". Już w 2019 r. Krajowa Administracja Skarbowa (w rozliczeniach za 2018 r.) przygotuje dla podatników i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. W kolejnym roku nowa forma rozliczeń będzie wprowadzona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).

Karta podatkowa 2018 - stawki

Minister Rozwoju i Finansów obwieścił stawki karty podatkowej na 2018 rok. Stawki nieznacznie wzrosną w porównaniu do obowiązujących w 2017 roku, bowiem w odróżnieniu od dwóch ostatnich lat mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jak wiadomo ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tam znajdują się regulacje dot. karty podatkowej) przewiduje waloryzację stawek podatkowych w przypadku wzrostu tych cen.

Dzielenie się własną nieruchomością można opodatkować kartą podatkową

Właściciel prywatnego mieszkania, który che je udostępniać pod kilkudniowy najem poprzez portal społecznościowy, powinien w tym celu zarejestrować się jako przedsiębiorca. Innymi słowy, jako działalność gospodarczą można rozumieć dzielenie się własną nieruchomością w ramach współpracy np. z portalem airbnb.com. Jako formę opodatkowania takiej działalności można wybrać kartę podatkową.

Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych i karcie podatkowej od 2018 roku

Minister Rozwoju i Finansów przygotował kilka istotnych zmian w przepisach dotyczących ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej. Między innymi: ryczałtowcy osiągający przychody z najmu prywatnego zapłacą 12,5% podatku od nadwyżki ponad 100 tys. zł rocznych przychodów, ryczałtowcy nie będą musieli sporządzać co roku spisu z natury, ani prowadzić ewidencji wyposażenia, a podatnicy opodatkowani kartą podatkową nie będą musieli prowadzić ewidencji zatrudnienia. Zmiany te mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Aktualnie projekty tych zmian przechodzą konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Konsekwencje zmian uszczelniających CIT i PIT

Głównym priorytetem Ministerstwa Finansów jest obecnie uszczelnienie systemu podatkowego. Po wprowadzeniu zmian mających na celu zapobieganie oszustwom i wyłudzeniom w VAT, przyszła kolej na podatki dochodowe. Projekt nowelizacji ustaw podatkowych ma uszczelnić przede wszystkim CIT i jest kolejnym po zapowiedziach gruntownych zmian systemowych oraz zastąpieniu PIT i CIT trzema nowymi ustawami, elementem uszczelniania systemu podatkowego.

Firmy winne fiskusowi 5 tys. zł trafią do Rejestru Należności Publicznoprawnych

Każdy będzie mógł sprawdzić wysokość podatków, ceł, składek ZUS i mandatów skarbowych, których nie zapłacił jego kontrahent. Takie informacje trafią do Rejestru Należności Publicznoprawnych i będą udostępniane przez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów.

Czarna lista nierzetelnych podatników VAT

Powstanie czarna lista nierzetelnych podatników VAT. Ministerstwo Finansów utworzy dwa publiczne wykazy: podmiotów wykreślonych z rejestru VAT (i takich, którym odmówiono rejestracji) oraz przywróconych do rejestru.

Krajowa Administracja Skarbowa już działa. Co to oznacza dla podatników?

Z dniem 1 marca 2017 r. zaczęła funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa. Tym samym zmianie uległa organizacja służb celno-skarbowych podległych ministrowi rozwoju i finansów. Co podatnik powinien wiedzieć, by odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości?

Wniosek o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy także przez e-Deklaracje

Podatnicy będą mogli składać wnioski o sporządzenie zeznania podatkowego PIT przez urząd skarbowy za pomocą systemu e-Deklaracje, a także przez portal podatkowy i skrzynkę e-PUAP.

Jak wysłać PIT przez internet za 2016 rok

Ministerstwo Finansów zapewnia, że wysłanie deklaracji podatkowej PIT przez Internet jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania rocznego. W formie elektronicznej bez użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego (swoistym podpisem jest tu kwota przychodu z zeznania podatkowego za 2015 rok) można składać następujące deklaracje podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT- 39, PIT-16a, PIT-19a za 2016 r. oraz wniosek PIT-16.

Likwidacja działalności gospodarczej - obowiązki podatnika (PIT, karta podatkowa, ryczałt, pkpir)

Przedsiębiorcy (osoby fizyczne), które zamierzają zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą muszą znać obowiązki podatkowe z tym związane. Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia w tym zakresie odnośnie wymogów uregulowanych w ustawie o PIT, przepisach o ryczałcie ewidencjonowanym, karcie podatkowej i rozporządzeniu w sprawie księgi przychodów i rozchodów.

Zmiana formy opodatkowania - tylko do 20 stycznia

Piątek 20 stycznia jest ostatnim dniem, w którym przedsiębiorcy (osoby fizyczne) mogą skutecznie zmienić formę opodatkowania swoich dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej w 2017 roku. Pierwszy raz można to zrobić elektronicznie (przez internet) o ile przedsiębiorca dysponuje profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanym (płatnym) podpisem elektronicznym.

Jak wypełnić PIT-16

Wzór formularza PIT-16 skierowany jest do podatników będących osobami fizycznymi, prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, lub zamierzających prowadzić taką działalność, którzy zdecydują się na wybór opodatkowania w formie karty podatkowej. Jak prawidłowo go wypełnić i złożyć?

Jaką formę opodatkowania powinna wybrać pielęgniarka?

Jak każdy przedsiębiorca, pielęgniarka decydując się na zarejestrowanie pozarolniczej działalności gospodarczej staje przed koniecznością wyboru formy opodatkowania. Może być opodatkowana na zasadach ogólnych, a jeśli nie planuje świadczyć usług na rzecz dotychczasowego pracodawcy, podatkiem liniowym, ze stawką 19%. Natomiast, nie wszystkie pielęgniarki, wpisane do CEIDG, a więc będące przedsiębiorcami, mają możliwość skorzystania z ryczałtowych form opodatkowania.

Karta podatkowa 2017 - stawki

Minister finansów obwieścił stawki karty podatkowej na 2017 rok. Stawki nie zmienią się ani trochę w porównaniu do obowiązujących w 2016 roku, bowiem kolejny rok mamy spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych, a ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje jedynie waloryzację stawek podatkowych w górę w przypadku wzrostu cen. Jest to ewidentny mankament legislacyjny.

Można szybko sprawdzić kontrahenta dla celów rozliczeń VAT

Każdy przedsiębiorca ma możliwość weryfikacji swoich kontrahentów pod kątem zarejestrowania do VAT. Jest to szczególnie istotna funkcja dla podatników sprzedających towary w ramach procedury odwrotnego obciążenia w VAT. Niesprawdzenie statusu kontrahenta nie naraża wprawdzie podatnika na odpowiedzialność podatkową, może jednak skutkować pozbawieniem prawa do odliczenia VAT.

Problemy ze składaniem pełnomocnictwa ogólnego na Portalu Podatkowym

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w związku z chwilowymi problemami technicznymi uniemożliwiającymi założenie konta na Portalu Podatkowym przy pomocy Profilu Zaufanego ePUAP, na chwilę obecną nie ma możliwości udzielenia drogą elektroniczną pełnomocnictwa ogólnego PPO-1 przez użytkowników niezarejestrowanych dotychczas na Portalu Podatkowym.

Jak krok po kroku założyć spółkę cywilną

Spółka cywilna należy do jednej z najczęściej zakładanych spółek. Jakie działania należy podjąć, by dokonać prawidłowej i pełnej rejestracji spółki cywilnej? Jaką formę opodatkowania wybrać dla tego rodzaju spółki?

Więcej PIT-ów elektronicznych niż papierowych

Pierwszy raz od czasu kiedy Polacy mogą składać roczne zeznania podatkowe przez internet liczba elektronicznych e-PIT-ów przekroczyła liczbę zeznań papierowych składanych w urzędach skarbowych (przy porównaniu pierwszych kwartałów roku).

Działalność gospodarcza – zasady zakładania, formy opodatkowania

Jak prawidłowo założyć własną działalność gospodarczą? Jaką formę opodatkowania dla swojej firmy najlepiej wybrać? Zagadnienia te wyjaśniamy w poniższym artykule.

Do czego służy konto na Portalu Podatkowym

Od 31 grudnia 2015 r. podatnik i płatnik mogą założyć konto na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową. Założenie konta umożliwia podatnikom załatwianie poprzez Portal Podatkowy spraw dotyczących: podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn (SD) oraz karty podatkowej (KP).

Warto założyć konto na Portalu Podatkowym

Od 31 grudnia 2015 r. podatnik i płatnik mogą założyć konto na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową.

Konto podatnika na Portalu Podatkowym 2016 - rejestracja możliwa też przez ePUAP

Ministerstwo Finansów informuje, że od 21 stycznia 2016 r. na Portalu Podatkowym istnieje możliwość rejestrowanie się do konta podatnika przy pomocy profilu zaufanego ePUAP. Dlaczego warto założyć konto na Portalu Podatkowym?

Wybór podatku liniowego, ryczałtu lub karty na 2016 r. do 20 stycznia

Przedsiębiorcom pozostało już niewiele czasu na decyzję o ewentualnym zoptymalizowaniu wysokości podatku dochodowego w 2016 r. 20 stycznia br. mija termin zarówno wyboru innej formy opodatkowania działalności, jak i termin rezygnacji jednej na rzecz innej.

Jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy mają możliwość zreorganizować funkcjonowanie swojej firmy poprzez zmianę formy opodatkowania, której mogą dokonać do 20 stycznia nowego roku. Nie jest to tak skomplikowane, jak by się mogło wydawać. Jakie formy opodatkowania są możliwe i w jaki sposób zgłosić zmianę w urzędzie skarbowym?

IFK poleca: Wybór formy opodatkowania do 20 stycznia

20 stycznia 2016 r. upływa termin wyboru przez podatników opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Do tego dnia należy złożyć również oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania jedną z wymienionych form, jeżeli podatnik decyduje się na zmianę formy opodatkowania.

Przesyłanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej w 2016 roku

Minister finansów wydał nowe przepisy regulujące zasady składania w formie elektronicznej deklaracji podatkowych i podań w 2016 roku. Nowością jest m.in. wprowadzenie nowych kanałów przesyłania e-deklaracji (Portal podatkowy i Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej /PUESC/). Tak jak dotąd roczne zeznania PIT można podpisać elektronicznie jedynie przy pomocy identyfikatora podatkowego (NIP albo PESEL), imienia, nazwiska, daty urodzenia i kwoty przychodu z poprzedniego zeznania.

Scentralizowany system poboru podatków

Pod koniec ubiegłego roku został częściowo wdrożony scentralizowany system poboru podatków, który w efekcie umożliwi podatnikom złożenie deklaracji podatkowych w każdym urzędzie skarbowym. Urzędy natomiast będą mogły zweryfikować, jakie podatki odprowadzała dana osoba w poprzednich latach.

Każdy podatnik i płatnik może już założyć konto na Portalu Podatkowym

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 31 grudnia 2015 r. na Portalu Podatkowym każdy podatnik i płatnik może założyć konto służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową. Obecnie za pośrednictwem Portalu możliwe jest załatwianie spraw w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej.

Karta podatkowa 2016 - stawki i nowy PIT-16

Znamy już stawki karty podatkowej na 2016 rok. Nie zmienią się one wyjątkowo w porównaniu do stawek obowiązujących w 2015 roku. Za to od 1 stycznia 2016 r. obowiązywać będzie obowiązywał nowy wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16).

Stawki karty podatkowej w 2016 r.

Minister finansów w drodze obwieszczenia określił stawki karty podatkowej na 2016 r. Chodzi o kwoty, do których można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalne stawki ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy.

Nowa Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) od 1 stycznia 2016 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Rozporządzenie wprowadza od 1 stycznia 2016 r. nową PKWiU 2015, która zastąpi dotychczas obowiązującą PKWiU 2008.

Mikroprzędsiębiorcy mogą już korzystać z pomocy asystenta podatnika

Z początkiem września Administracja Podatkowa uruchamia centra obsługi podatników, w których m.in. rozpoczynający działalność mikroprzędsiębiorcy mogą korzystać z pomocy asystenta podatnika. Centra to przede wszystkim nowe udogodnienie, dzięki któremu podatnicy mogą załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale zrobią to także w wybranych miejscach na terenie całego kraju. Ponadto w centrach, oprócz spraw podatkowych, można złożyć wybrane dokumenty z obszaru ZUS i akcyzy.

Podatnika VAT można sprawdzić elektronicznie

Od 26 czerwca na stronie Ministerstwa Finansowego dostępne jest narzędzie, które umożliwia sprawdzenie czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Do kogo skierowane jest nowe narzędzie? Jakie zastosowanie znajduje? Co sprawdzisz w ramach jego działania?

Dostęp podatników do złożonych e-deklaracji

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 32404 Minister Finansów udzielił 30 kwietnia 2015 r. wyjaśnień odnośnie dostępu podatników do złożonych przez nich e-deklaracji.

Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

Jeżeli podatnik chce skorzystać z wstępnie wypełnionego przez administrację podatkową PIT-37 powinien wiedzieć, że jest to tylko propozycja rozliczenia przygotowana wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli podatnik osiągnął w 2014 roku dochody nie objęte tymi informacjami lub chce skorzystać z ulg – musi sam uzupełnić to zeznanie. Poza tym fiskusa nie obciążają skutki złożenia PFR z błędami przeniesionymi do zeznania z błędnych ww. informacji podatkowych (np. z błędnego PIT-11).

IFK poleca: Niecały miesiąc na rozliczenie PIT

Pozostał nie cały miesiąc na złożenie zeznania podatkowego. Można rozliczyć się przez internet, bądź złożyć zeznanie w wersji papierowej. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili.

System obsługi i wsparcia podatnika w Polsce i ustawa o administracji podatkowej

Działania Administracji Podatkowej od dłuższego już czasu zmierzają do zmiany podejścia i nastawienia podatnika do klienta. W tym właśnie celu powstał projekt systemu obsługi i wsparcia podatnika. Jednym z jego głównych zadań jest zapewnienie każdemu podatnikowi dobrej obsługi w każdym urzędzie skarbowym w warunkach jednolitego stosowania prawa podatkowego. Projekt ustawy o Administracji Podatkowej wprowadzającej ramy prawne dla tego Systemu jest w końcowej fazie uzgodnień międzyresortowych i jeszcze w marcu 2015 r. powinien trafić do Sejmu.

REKLAMA