REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rachunkowość, Sprawozdanie finansowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że pierwsze sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy niż pełny rok kalendarzowy również powinno być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Termin przekazania skonsolidowanego bilansu do RIO

Do 30 czerwca 2014 r. jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są przekazać do właściwych regionalnych izb obrachunkowych (RIO) skonsolidowane bilanse za rok 2013 r. w formie pisemnej i w formie dokumentu elektronicznego.

MSSF 15 - Umowy z klientami

Nowy standard MSSF 15, dotyczący rozliczania umów z klientami wejdzie w życie w 2017 roku. Ewentualne wcześniejsze przyjęcie jest dozwolone jedynie w ramach MSSF. Jednak możliwe, że spółki, które są zobowiązane do przedstawienia informacji porównawczej z okresu dwóch lat, będą musiały zastosować nowy standard równolegle z obecnie obowiązującymi wymogami w odniesieniu do danych za 2015 rok. Nie wiadomo, jaki będzie harmonogram przyjęcia tego standardu do stosowania w krajach UE, co jest ważne szczególnie dla polskich spółek publicznych.

Dochody spółki przejętej w sprawozdaniu finansowym

W przypadku, jeśli dojdzie do połączenia spółek metodą łączenia udziałów i nie spowoduje to powstania nowej jednostki, to czy przejmowana firma składa sprawozdanie finansowe oraz zeznanie roczne?

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy prowadzący biuro rachunkowe mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, jeśli roczne dochody nie przekraczają 150 000 zł oraz w ramach prowadzonej działalności nie świadczą usług prawniczych oraz w zakresie doradztwa.

Dyrektorzy finansowi przestali być księgowymi

Zadania dyrektora finansowego obecnie dalece wykraczają poza kwestie związane z księgowością. Dyrektor finansowy coraz częściej obejmuje stanowisko członka zarządu, współodpowiedzialnego za kształtowanie strategii przedsiębiorstwa. Oprócz kompetencji finansowych powinien on mieć także typowe umiejętności menadżerskie.

Biuro rachunkowe czy własna księgowość?

Pytanie zawarte w tytule zadaje sobie zapewne wielu przedsiębiorców - szczególnie na początku działalności lub gdy firma jest niewielka. Jeżeli jednak myśli się o rozwoju, to czy nie warto przekazać obsługę księgową podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak biuro rachunkowe czy kancelaria podatkowa. Zawsze dobrze jest rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Raportowanie informacji niefinansowych - zmiany w rachunkowości 2015

Zmiany dyrektywy 2013/34/UE, przyjęte przez Parlament Europejski, wprowadzają obowiązek raportowania informacji niefinansowych przez duże jednostki zainteresowania publicznego, zatrudniające powyżej 500 pracowników. Polska ma czas na implementację nowych przepisów w ustawie o rachunkowości do 20 lipca 2015 r.

Wynagrodzenia księgowych - gdzie opłaca się pracować?

Czy księgowi powinni sugerować się wielkością przedsiębiorstwa przy szukaniu pracy? Tak, ponieważ wynagrodzenia księgowych w dużych firmach są wyższe niż te oferowane w przedsiębiorstwach mikro. Wynagrodzenia księgowych są również wyższe w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.

Zakup produktów rolnych na faktury VAT RR

Dokonujemy od rolników zakupu produktów rolnych na faktury VAT RR. Najczęściej zapłata odbywa się gotówką, ponieważ rolnicy nie posiadają kont bankowych. Jak należy ująć w księgach rachunkowych taki zakup? Czy w związku z tym zryczałtowana kwota VAT niepodlegająca odliczeniu zwiększa wartość nabytych produktów, czy VAT ten należy księgować jako niepodlegający odliczeniu, ale stanowiący koszt uzyskania przychodu?

Uproszczone sprawozdania finansowe - zmiany w ustawie o rachunkowości 2015

Komisja Finansów Publicznych bez poprawek przyjęła nowelizację ustawy o rachunkowości w sprawie jednostek mikro. Zmiana zakłada, że od 2015 roku jednostki te będą mogły sporządzać sprawozdania finansowe w formie uproszczonej. Organy UE planują także kolejne zmiany w sprawozdawczości, tym razem wobec dużych przedsiębiorstw.

Likwidacja certyfikatu księgowego - zmiany w ustawie o rachunkowości

Likwidacja certyfikatu księgowego już niedługo stanie się faktem. Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. drugą ustawę deregulacyjną, która zmniejsza lub likwiduje ograniczenia w dostępie do 91 profesji: 82 technicznych i 9 finansowych. Deregulacja zmienia ustawę o rachunkowości w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, uchyla w szczególności cały zestaw przepisów dotyczących certyfikatu księgowego, tj. art. 76b-76g ustawy o rachunkowości.

Delegacje zagraniczne. Jak je rozliczać?

W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Jak prawidłowo rozliczać delegacje zagraniczne?

Korekta ksiąg rachunkowych w wyniku zwrotu i reklamacji

Przedsiębiorstwa dokonujące sprzedaży towarów lub usług niejednokrotnie mają do czynienia z problemem zwrotów, czy reklamacji. Każde zdarzenie tego rodzaju musi zostać odnotowane w księgach rachunkowych jednostki. Jak zrobić to prawidłowo?

Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2

Firmy coraz chętniej zlecają całość lub część obsługi księgowej do podmiotów zewnętrznych. W takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany poinformować urząd skarbowy, czy dokumentacja rachunkowa jest prowadzona we własnym zakresie, czy przez zewnętrzny podmiot. Ale pojawiają się wątpliwości, czy trzeba jeszcze złożyć zgłoszenie aktualizacyjne NIP?

Umowa biura rachunkowego z klientem - wzór

Podstawą świadczenia usług klientom przez każde biuro księgowe powinna być pisemna umowa. Umowa biura rachunkowego z klientem określa nie tylko zakres usług i wysokość wynagrodzenia, ale także wzajemne prawa i obowiązki, tryb zmiany zasad współpracy oraz sposób i termin jej zakończenia.

Ustawa o rachunkowości a nowoczesna księgowość "w chmurze"

W życiu księgowego pojawiają się zupełnie nowe pojęcia jak chmura, cloud computing. Jak zatem radzi sobie z tym ustawa o rachunkowości, czy reguluje ona trzymanie danych w chmurze, czy tylko w szafie pancernej?

Odpowiedzialność księgowego

Księgowy to kluczowa postać w firmie, także dlatego, że ponosi szczególną odpowiedzialność za błędy i uchybienia. Księgowy ponosi odpowiedzialność nie tylko finansową, ale również cywilną (odpowiedzialność za szkodę), a nawet pracowniczą czy też karną. To samo dotyczy zresztą księgowych prowadzących biura rachunkowe i księgowych pracujących na własny rachunek.

Dowody księgowe dokumentujące zakup od rolników ryczałtowych

Zakup produktów rolnych od rolników ryczałtowych może zostać ujęty w księgach rachunkowych jedynie na podstawie faktury VAT-RR. Natomiast dowody wewnętrzne dokumentujące zakupy od rolników niebędących rolnikami ryczałtowymi nie mogą być zaliczane do dowodów księgowych dokumentujących poniesienie wydatku.

Sprawozdanie finansowe agencji wykonawczej - nadwyżka środków

Agencja wykonawcza, która uzyskała na koniec roku nadwyżkę finansową zobowiązana jest odprowadzić ją do budżetu państwa. Jakie są zasady prezentacji nadwyżki środków finansowych w przypadku sprawozdania finansowego agencji wykonawczej?

Od 2016 r. księgi podatkowe i dowody księgowe w standardzie XML

Ministerstwo Finansów wprowadza standardy OECD w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w powszechnie stosowanym w komunikacji elektronicznej standardzie XML.

Sankcje za nieterminowe składanie sprawozdań finansowych - od 1 stycznia 2015 r.

Zgodnie z treścią projektu nowelizacji ustaw podatkowych, przedłożonego do Sejmu 15 kwietnia 2014 r., grozić będzie sankcja karna skarbowa za naruszenie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego, opinii lub raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych. Za niezłożenie w terminie wymienionych dokumentów nałożona może być grzywna w wysokości nawet do 8400 zł. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

UE zmienia przepisy o działalności biegłych rewidentów i firm audytorskich

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy dotyczące rewizji finansowej, wcześniej przyjęte w głosowaniu przez Parlament Europejski. Zmiany obejmują przepisy regulujące działalność biegłych rewidentów i firm audytorskich.

Zmiany w sprawozdawczości budżetowej w zakresie budżetu państwa

Rozporządzeniem Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (dalej: rozporządzenie o sprawozdawczości budżetowej) wprowadzono zmiany sposobu sporządzania i przekazywania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetu państwa.

Raportowanie informacji niefinansowych - dyrektywa

W dniu 15 kwietnia 2014 r. Parlament Europejski przegłosował na sesji plenarnej tekst projektu legislacyjnego dotyczącego dyrektywy ws. raportowania informacji niefinansowych, odzwierciedlający wstępne porozumienie Parlamentu i Rady UE.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości - jak skorzystają na tym mikroprzedsiębiorcy?

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiana rozszerza katalog podmiotów zaliczanych do przedsiębiorstw mikro. Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorstwa te będą mogły złożyć sprawozdania finansowe w formie uproszczonej.

Zmiany w dyrektywie dotyczącej audytu sprawozań finansowych

Jeszcze w 2014 roku należy się spodziewać wejścia w życie zmian w dyrektywie 2006/43/WE ws. ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Zmiany w KSR nr 6 zmniejszają jego zgodność z MSSF

Komitet Standardów Rachunkowości na początku marca tego roku podjął decyzję o nowelizacji Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”. Zdaniem ekspertów propozycje zawarte w nowelizacji KSR nr 6 zmniejszają jego zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).

Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska"

W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 20 lutego 2014 r. pod poz. 5 opublikowano uchwałę nr 1/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości z 21 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska" (KSR nr 8).

Uproszczone sprawozdania finansowe - zmiany w rachunkowości

Możliwość sporządzania przez spółki uproszczonych sprawozdań finansowych, które obejmowałyby tylko podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat – zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie.

Sprawozdanie finansowe do PFRON

W terminie do 30 kwietnia 2014 r., pracodawcy, którzy korzystali z dofinansowania dla pracowników niepełnosprawnych, muszą dostarczyć do PFRON sprawozdanie finansowe za 2013 r. lub oświadczenie o braku obowiązku jego sporządzania.

Zawód księgowego bardziej doceniany

W wyniku dynamicznych zmian gospodarczych pracodawcy coraz bardziej świadomie podchodzą do powiększania swoich zespołów. Rozwoju wielu przedsiębiorstw powoduje wzrost oczekiwań wobec poszukiwanych pracowników, co przekłada się na również na zarobki. Eksperci zauważają, że stanowiska o profilu finansowo-księgowym, ktorych znaczenie dla firm zdecydowanie wzrosło, są tego bardzo dobrym przykładem.

Reklamacja w księgach rachunkowych

Od 1 stycznia 2014 r. mamy do czynienia z nowymi przepisami w zakresie trybu i warunków wystawiania faktur korygujących. Zmianie uległy również wymogi związane ze sprzedażą ewidencjonowaną przy użyciu kasy fiskalnej. Co oznaczają te zmiany pod względem ewidencji zdarzeń związanych z reklamacją w księgach sprzedawcy i nabywcy?

Klasyfikacja składników majątku rzeczowego - inwentarz żywy

Każda jednostka gospodarcza, także gospodarstwo rolne, posiada rzeczowy majątek trwały i obrotowy. W gospodarstwach zajmujących się produkcją roślinną głównym składnikiem majątku trwałego są grunty rolne, a majątku obrotowego plony, będące wynikiem produkcji, np. zboża, warzywa. W jednostkach zajmujących się produkcją zwierzęcą środki trwałe to zwierzęta. Zwierzęta będą też elementem aktywów obrotowych.

Rozliczenia i ewidencja księgowa VAT w jednostkach budżetowych

Rozliczenia VAT i ewidencja księgowa tych operacji w państwowych i samorządowych jednostkach budżetowych oraz w samorządowych zakładach budżetowych są skomplikowane. Dotychczas podmiotowość prawno-podatkowa wymienionych jednostek organizacyjnych nie była kwestionowana. Sytuacja w tym zakresie zmieniła się w 2013 r. w związku z sentencją uchwały NSA z czerwca 2013 r. stanowiącej, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT.

Sporządzanie zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym

Sprawozdanie finansowe składa się z trzech podstawowych elementów: bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe noty i objaśnienia. Ponadto, wybrane jednostki są zobligowane do sporządzenia zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnych oraz rachunku przepływów pieniężnych.

Ewidencja składników majątku rolniczego

W przypadku działalności rolniczej istotne znaczenie mają zapasy w postaci m.in. karmy, siana itp. Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o rachunkowości możliwe są cztery warianty ewidencji tych składników majątku.

Skrócone sprawozdania finansowe w jednostkach mikro

Stosujące ustawę o rachunkowości jednostki mikro będą miały możliwość sporządzać znacznie uproszczone sprawozdania finansowe. 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości (autorstwa Ministra Finansów), wdrażający do polskiego prawa przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE. W dniu 20 marca projekt został wniesiony do Sejmu i 3 kwietnia 2014 r. miało miejsce jego I czytanie w Komisji Finansów Publicznych.

Działy specjalne produkcji rolnej - kiedy księgi rachunkowe?

Kiedy powstaje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w przypadku podatników uzyskujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej? Czy przekroczenie limitu 1.200.000 euro zobowiązuje do prowadzenia ksiąg?

Jak wykazać aktywa biologiczne w księgach rachunkowych

W ostatnich latach rośnie liczba gospodarstw prowadzących działalność rolniczą na większą skalę, zobowiązanych do stosowania zasad określonych ustawą o rachunkowości (dalej uor) lub stosujących je z własnej woli w celu uzyskania informacji potrzebnych do racjonalnego działania. Zarówno polskie prawo bilansowe, jak i Krajowe Standardy Rachunkowości nie wyszczególniają specjalnych uregulowań dla tego typu działalności. Do aktywów biologicznych i produktów rolniczych, jeśli są one związane z działalnością rolniczą, odnoszą się przepisy MSR 41 Rolnictwo.

Jak dokonać wyceny bilansowej produktów rolniczych

Podstawowym elementem polityki rachunkowości są zasady wyceny bilansowej aktywów i pasywów. Charakterystyczne dla działalności rolniczej aktywa obrotowe to produkty rolnicze.

Rozliczenia międzyokresowe kosztów przy prowadzeniu działalności rolniczej

Niektóre uprawy (tzw. uprawy wieloletnie) wymagają poniesienia nakładów w momencie ich zakładania (zakup sadzonek, nawozów), natomiast efekty w postaci przychodów pojawiają się po dłuższym czasie (niekiedy po kilku latach). W takiej sytuacji należy kierować się art. 39 ustawy o rachunkowości i dokonywać czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Czy jednostki prowadzące działalność rolniczą muszą prowadzić księgi rachunkowe?

To, czy jednostka (osoba fizyczna lub prawna) powinna prowadzić księgi rachunkowe, nie zależy od rodzaju prowadzonej przez nią działalności. Ustawa o rachunkowości nie wyszczególnia działalności, które podlegają jej przepisom. Stąd wniosek, że niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności jednostka ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli jest wymieniona w art. 2 tej ustawy.

Postępowanie kwalifikacyjne na biegłych rewidentów

W Dzienniku Ustaw z 27 marca 2014 r. został opublikowany jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów.

Jak wyliczyć rezerwy na świadczenia pracownicze?

Jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Zapis ten niesie za sobą m. in. obowiązek kompletnego ujęcia rezerw na przyszłe zobowiązania, w tym na świadczenia pracownicze.

Ujednolicone zasady rachunkowości zarządczej

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wesprze dwie najważniejsze międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów rachunkowości w celu przygotowania zbioru ujednoliconych zasad rachunkowości zarządczej. Nowy system norm rachunkowości zarządczej będzie miał wymiar globalny. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

Jak ujmować w bilansie wpłacone zaliczki

W jakiej pozycji bilansu należy wykazać opłaconą zaliczkę za usługę hotelową (brak związku z zakupem zapasów, usługa hotelowa dotyczy pobytu na targach), do której otrzymano fakturę zaliczkową, zaksięgowaną po stronie Wn konta „Rozliczenie zaliczek z tytułu dostaw i usług z dostawcami”?

Nowoczesne technologie IT w służbie księgowego

Rozwój technologii IT kształtuje bardzo dynamicznie zarówno sposób, jak i technikę prowadzenia ksiąg rachunkowych, obniża koszty oraz podnosi efektywność działań – mówi dr Jerzy Hejnar w rozmowie z Jadwigą Wojtas.

Rozporządzenia w sprawie rachunkowości SKOK-ów

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że określenie przez Ministra Finansów w rozporządzeniach dotyczących szczególnych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-ów) zasad dokonywania przez kasy odpisów aktualizujących wartość udzielonych pożyczek i kredytów nie wykracza poza zakres upoważnień zawartych w ustawie o rachunkowości i nie narusza konstytucyjnych zasad wydawania rozporządzeń.

Różnice kursowe w ujęciu podatkowym i bilansowym

Ustawa o rachunkowości wymaga, aby księgi rachunkowe były prowadzone w języku polskim i w walucie polskiej. Natomiast, zgodnie z uregulowaniami obowiązującymi w obrocie gospodarczym, przedsiębiorcy mogą dokonywać rozliczeń w walutach obcych, a także otwierać rachunki w walutach wymienialnych. Jak rozliczyć podatkowo i bilansowo różnice kursowe?

REKLAMA