REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Udziały, Akcje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

DIVIDEND - dywidenda

Odsetki od kredytu na zakup akcji w księgach rachunkowych

Spółka chce nabyć znaczący pakiet akcji innego podmiotu. W tym celu zaciągnęła kredyt i poniosła koszty odsetek oraz prowizji bankowych. Czy te koszty są elementem ceny nabycia? I czy spółka powinna je rozliczać tak samo jak koszty doradztwa przy zakupie czy prowizji pośredników?

IFK poleca: Transakcja wymiany udziałów a pcc

Transakcja wymiany udziałów nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Taką interpretację wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 9 czerwca 2015 r. (sygn. IBPB-2-1/4514-4/15/MD).

SECURITIES - papiery wartościowe

Coraz więcej zamożnych Polaków

Z przeprowadzonych badań wynika, że z każdym rokiem w naszym kraju przybywa zamożnych i bogatych Polaków. W roku 2014 ich liczba sięgnęła 878 tys., natomiast za dwa lata po raz pierwszy liczba zamożnych Polaków ma przekroczyć milion.

Moment powstania przychodu w PIT z tytułu sprzedaży udziałów

W przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o., za które płatność nastąpi w ratach przychód podatkowy z tego tytułu, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT, powstaje w dacie, w której określona kwota przysługującego podatnikowi świadczenia pieniężnego staje się wymagalna i może on domagać się jej zapłaty (w dacie wymagalności płatności raty).

Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT

Dochód podlegający opodatkowaniu PIT zostanie ustalony jako różnica pomiędzy wartością przychodu uzyskanego na skutek umorzenia udziałów, tj. kwoty wynagrodzenia wypłaconego przez spółkę, a wartością rynkową udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Połączenie spółek metodą łączenia udziałów a rok podatkowy

W przypadku gdy w wyniku zastosowania metody łączenia udziałów nie zostaną zamknięte księgi spółki przejmowanej, również i jej rok podatkowy nie ulega zakończeniu. Ostateczne rozliczenie podatku dochodowego nastąpi w zeznaniu za rok podatkowy złożonym przez spółkę przejmującą.

Odliczenie VAT w przypadku przekazania środków trwałych w zamian za udziały

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez spółkę z o.o. na sprzęt (środki trwałe), zgodnie z aktem notarialnym?

Możliwość tworzenia udziałów beznominałowych w spółce z o.o.

Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, nad którym trwają konsultacje, zakłada możliwość tworzenia w spółce z o.o. udziałów beznominałowych, jako alternatywy dla modelu opartego na kapitale zakładowym. Ta tradycyjna instytucja uzyska charakter fakultatywny, przy jednoczesnej redukcji minimum kapitału do wysokości 1 zł.

Kiedy powstaje przychód ze sprzedaży na raty udziałów w spółce kapitałowej

Zagadnienie powstania przychodu ze sprzedaży na raty udziałów w spółce kapitałowej jest różnie interpretowane przez organy podatkowe (wg nich decyduje data zawarcia umowy) i sądy administracyjne (decydują daty płatności rat). Wyjaśnień w tym zakresie udzielił Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów.

Kredyt czy emisja akcji?

Jedną z najczęściej stosowanych form obcego, zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw są kredyty bankowe. W skład kosztów udzielanych przez banki kredytów wliczane są głównie odsetki oraz dodatkowe opłaty i prowizje. Wiarygodność finansowa przedsiębiorstwa determinuje dostęp do niego. Duże firmy mogą zastosować podwyższenie kapitału własnego przez emisję akcji. Akcja udowadnia współwłasność części kapitału przedsiębiorstwa. Emisja nowych akcji zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa aniżeli zaciągnięcie kredytu, gdyż niesie ze sobą mniejsze ryzyko.

Moment zapłaty podatku przy płatności rozłożonej na raty

W wyroku z dnia 12 lutego 2014 r. (sygn. akt I SA/Kr 2187/13) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przesądza, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży udziałów.

Przekazanie dywidendy w formie udziałów w spółce a VAT

Zagadnienie skutków podatkowych przekazania w formie dywidendy udziałów w spółce wiąże się z pojęciem działalności gospodarczej na gruncie podatku od towarów i usług.

Co zmieni się w zakresie opodatkowania wymiany udziałów w 2015 r.?

„Wymiana udziałów” to określenie operacji restrukturyzacyjnej, opisanej szczegółowo w ustawie o CIT, która – przy spełnieniu określonych warunków – pozostaje neutralna podatkowo dla wszystkich podmiotów uczestniczących w restrukturyzacji. Wynika to z implementacji przez Polskę unijnej dyrektywy dotyczącej połączeń i innych operacji restrukturyzacyjnych.

Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu

Akcje wirtualne nie należą do pochodnych instrumentów finansowych, a zatem przychód z wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu kodeksu spółek handlowych i niepodlegających obrotowi - nie stanowi przychodu opodatkowanego na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f).

Zmiany w składzie osobowym wspólników spółki

Sąd rejestrowy w postępowaniu o wpis w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego danych wspólników spółki z o.o., posiadających samodzielnie lub łącznie z innymi co najmniej 10% kapitału zakładowego, może żądać przedstawienia umowy, na podstawie której nastąpiło przeniesienie w tej spółce udziałów lub ich części.

Składniki majątku otrzymane w związku z likwidacją spółki a PIT

Czy majątek likwidowanej spółki (spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) otrzymany przez wspólnika podlega opodatkowaniu PIT?

Zasady udzielania akcjonariuszom informacji o spółce

Akcjonariusze spółek akcyjnych mają prawo do uzyskiwania informacji o spółce, dzięki czemu mają możliwość kontrolowania funkcjonowania spółki. Wyróżnia się dwa tryby udzielania akcjonariuszom informacji o spółce.

Przychody z tytułu udziałów w spółce komandytowo-akcyjnej

Przychód osoby fizycznej, która jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest przychodem z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej i powoduje obowiązek podatkowy – tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nieodpłatne świadczenia wspólników spółek osobowych

Zdaniem Ministerstwa Finansów jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie "dla siebie samego" w takim zakresie, w jakim "przychody i koszty spółki osobowej" stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom, jeżeli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt.

Zmniejszenie udziału – wspólnik ma przychód w PIT

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychód uzyskany w związku ze zwrotem wkładu dokonanego na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika spółki osobowej?

Sprzedaż udziałów przez podmioty zwolnione z CIT ze względu na działalność statutową

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, różnice kursowe. Sprzedaż udziałów co do zasady wiąże się z obowiązkiem rozpoznania przychodu w cenie określonej przez strony w umowie sprzedaży, która nie powinna odbiegać od wartości rynkowej zbywanego prawa pod rygorem szacunku przychodu przez organy podatkowe (por. art. 14 ust. 1 ustawy o CIT).

Nieruchomość jako wynagrodzenie za umarzane udziały wspólnika

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej, której celem nie jest nabycie dóbr – spółka nie otrzymuje bowiem żadnego przysporzenia od wspólnika w zamian za wypłacane wynagrodzenie. Wynagrodzenie należne wspólnikowi w zamian za umarzane udziały nie może być w związku z tym traktowane „cena nabycia udziałów” płacona przez spółkę. Spółka z o.o. nie ma więc przychodu z tego tytułu i nie musi płacić CIT.

Minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. w 2014 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje duże zmiany w zakresie funkcjonowania spółek z o.o. Najważniejsza zakłada zmniejszenie obowiązkowego minimalnego kapitału zakładowego do symbolicznej złotówki (obecnie minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. wynosi 5 tys. zł). Zmiany miałyby wejść w życie w 2014 r.

Udziały lub akcje w spółce kapitałowej wnoszone przez osobę fizyczną do spółki osobowej - skutki podatkowe

Wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci udziałów (akcji) w spółce kapitałowej - nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 14 marca 2011 roku (sygn. II FPS 8/10). Zatem otrzymanie udziałów w spółce osobowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów lub akcji w spółce kapitałowej jest podatkowo obojętne. Nie powstaje przychód, który mógłby być opodatkowany.

Podatek liniowy dla akcjonariuszy spółki komandytowo - akcyjnej

Udział w zysku spółki komandytowo - akcyjnej stanowi dla akcjonariusza przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i może zostać opodatkowany podatkiem PIT w sposób liniowy.

Opodatkowanie przychodów lub dochodów z kapitałów pieniężnych

Oprócz podatku Belki od odsetek z lokat bankowych, który pobiera bank możemy jeszcze mieć do czynienia z inną formą opodatkowania naszych kapitałów pieniężnych. Przykładowo dochody ze sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach musimy sami wykazać w zeznaniu podatkowym. W obu przypadkach ta sama jest stawka podatku - 19% uzyskanego dochodu z kapitałów pieniężnych.

Wycena bilansowa akcji notowanych na rynku NewConnect

Coraz więcej firm inwestuje w akcje notowane na rynku NewConnect. Na dzień bilansowy działy księgowości podmiotów wykazujących w swoich aktywach tego typu akcje, muszą dokonać ich wyceny bilansowej.

Umorzenie udziałów – czy w tym przypadku trzeba sporządzić dokumentację cen transferowych?

Decyzja o umorzeniu udziałów podyktowana może być zarówno przyczynami ekonomicznymi, jak i uwarunkowaniami natury prawnej. Okoliczności te determinują transakcje zbycia udziałów w celu ich umorzenia, które w większości przypadków dokonywane są pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).

Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej – skutki w CIT

W związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem w formie wydania składnika majątkowego, którego wartość księgowa jest niższa niż księgowa wartość umarzanych udziałów, po stronie spółki wypłacającej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu CIT.

Wypłata dywidendy w formie przekazania udziałów - skutki w PCC

Przeniesienie własności udziałów w spółce kapitałowej jest czasem dokonywane w ramach wypłaty dywidendy (dywidenda niepieniężna). Takie przeniesienie nie zostało wymienione w katalogu transakcji opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych i dlatego nie wywołuje żadnych skutków na gruncie tego podatku.

Wymiana udziałów w spółkach - skutki w PIT

Przy umorzeniu lub zbyciu udziałów objętych na skutek wniesienia aportu, kosztem właściciela takich udziałów jest - co do zasady - ich wartość nominalna. Zasada ta nie dotyczy przypadków, w których aport ten miał formę, neutralnej podatkowo, transakcji wymiany udziałów. W takiej sytuacji, koszty właściciela umarzanych lub zbywanych udziałów są równe rzeczywistym kosztom historycznym, jakie poniósł na ich nabycie (a ściślej rzecz biorąc: na nabycie udziałów, jakie w ramach transakcji wymiany, były wnoszone drogą aportu).

19% PIT od dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. (podobnie jak akcji spółek giełdowych) jest opodatkowany PIT wg stawki 19%. Do 30 kwietnia następnego roku trzeba złożyć odrębną deklarację PIT-38, w której wykazuje się przychody, koszty i podatek od tej transakcji.

Przychód wspólnika spółki cywilnej ustala się proporcjonalnie do jego udziału w zysku

Każda spółka cywilna dzieli wypracowany przez nią zysk między jej wspólników wg zasad i proporcji ustalonych w umowie spółki. Jeżeli umowa spółki nie określa proporcji podziału zysku – przyjmuje się, że udziały wspólników w zyskach są równe. Część zysku spółki cywilnej przypadająca danemu wspólnikowi to przychód tego wspólnika, który trzeba opodatkować PIT.

Zyski spółki z o.o. z udziałów w spółce komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Biegły rewident podpowiada jak sp. z o.o. ma ująć w sprawozdaniu finansowym przychody z tytułu posiadanych udziałów w spółce komandytowej oraz jak opodatkować przychody spółki komandytowej u tego komplementariusza.

Dochód z tytułu przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów otrzymanych w drodze darowizny

Dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o PIT. Jeżeli nabycie umorzonego udziału nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Prezes w areszcie nie powinien odpowiadać za zaległości podatkowe spółki

Zdaniem organów podatkowych przebywanie w areszcie tymczasowym nie uwalnia prezesa zarządu od odpowiedzialności za niezgłoszenie upadłości spółki i tym samym od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki. Na szczęście tę decyzję fiskusa podważył Naczelny Sąd Administracyjny, który po blisko 7 latach uwolnił od tej odpowiedzialności nieszczęsnego prezesa.

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład.

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmującą na spłatę pożyczki spółki przejmowanej są kosztem podatkowym?

Odsetki od pożyczki, którą spółka przejmująca zamierza wziąć w celu spłaty pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmowaną są zapłatą za pożyczkę i stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznej zapłaty. Stosuje się tu więc ogólną zasadę zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów.

Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych przez małżonków, pomiędzy którymi istnieje ustawowa wspólność majątkowa, zostało wyjaśnione przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualne interpretacji podatkowej z 31 maja 2011 r. (nr IPPB1/415-273/11-2/EC).

Jak rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji po śmierci małżonka?

Dochody ze sprzedaży akcji i udziałów są opodatkowane PIT wg stawki 19 %. Dochody te podatnik zobowiązany jest w odrębnym zeznaniu PIT-38. Fiskus twierdzi, że przy sprzedaży odziedziczonych akcji nie można potrącić kosztów nabycia tych akcji poniesionych przez spadkodawcę.

Jak rozliczać zbycie udziałów (akcji) w celu umorzenia?

Zbycie udziałów (akcji) w celu umorzenia generuje przychód w sytuacji, gdy wynagrodzenie za umorzone udziały (akcje) przewyższa koszty ich nabycia.

Czy dobrowolne, nieodpłatne umorzenie akcji jest opodatkowane PIT?

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej umorzy dobrowolnie akcje i nie otrzyma z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Czy osiągnie przychód?

Jak rozliczyć PIT z tytułu wniesienia udziałów spółki polskiej do spółki cypryjskiej?

Podatnik w przypadku wniesienia akcji lub udziałów spółek z siedzibą na terytorium Polski jako aportu i objęcia w zamian udziałów w spółce z siedzibą na Cyprze, dla celów związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych powinien wskazać przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów spółki cypryjskiej objętych w zamian za aport w postaci akcji (udziałów) spółek z siedzibą na terytorium RP.

Czy sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT?

Do końca 2010 roku nie podlegało dyskusji, że sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT. Niestety zmiany ustawy o VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r. sprawiły, że kwestia zwolnienia z VAT takich transakcji jest wątpliwa.

Nieudany debiut giełdowy nie jest podstawą do korekty podatku od czynności cywilnoprawnych

Pracownicy i byli pracownicy przedsiębiorstw sektora energetycznego, którzy w ramach prywatyzacji otrzymali nieodpłatnie akcje pracownicze, a następnie skorzystali z przepisów o konsolidacji takich przedsiębiorstw i dokonali zamiany swoich akcji na akcje spółek konsolidujących (łączących) uważają, że należy się im zwrot nadpłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).Pracownicy i byli pracownicy przedsiębiorstw sektora energetycznego, którzy w ramach prywatyzacji otrzymali nieodpłatnie akcje pracownicze, a następnie skorzystali z przepisów o konsolidacji takich przedsiębiorstw i dokonali zamiany swoich akcji na akcje spółek konsolidujących (łączących) uważają, że należy się im zwrot nadpłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Optymalizacja podatkowa przy sprzedaży udziałów i akcji

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT od 1 stycznia 2011 r. tzw. "wymiana udziałów" w spółce kapitałowej (z o.o. i akcyjna) stanowi koszt uzyskania przychodów również dla osób fizycznych. Te nowe przepisy są bardzo korzystne dla podatników i mogą być wykorzystywane do zmniejszenia obciążeń podatkowych przy transakcjach zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych.

Jaki podatek od sprzedaży akcji?

W kwietniu tego roku sprzedałem akcje, które nabyłem w 2008 r. Czy kwota uzyskana ze sprzedaży podlega opodatkowaniu i kiedy mam zapłacić podatek?

Jak rozliczyć wspólników spółki cywilnej, gdy co miesiąc mają różne udziały?

Wspólnicy spółki cywilnej ustalili w umowie, że udziały w zyskach tej spółki będą proporcjonalne do wkładu pracy wspólników. W związku z różnym nakładem pracy w poszczególnych miesiącach udziały procentowe w zysku wspólników zmieniają się co miesiąc. Wspólnicy potwierdzają je uchwałami. W jaki sposób rozliczyć udziały w przychodach i kosztach tej spółki w zeznaniu rocznym za 2010 rok?

REKLAMA