REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Projekt jest tzw. trzecim projektem deregulacyjnym, który zakłada ułatwienie dostępu do 101 zawodów.

Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku

Wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę to zaledwie 60% kosztów, które ponosi pracodawca. Reszta to odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS oraz podatki.

Zawody o najniższym wynagrodzeniu

Które zawody w Polsce są najniżej opłacana? Z badań wynika, że w 2013 r. najniższe wynagrodzenie otrzymywali pracownicy ochrony oraz szwaczki, którzy zarabiali równowartość kwoty minimalnej, czyli 1 600 zł brutto.

Zakaz pracy w handlu w niedzielę

Zakaz pracy w placówkach handlowych miałby dotyczyć każdej niedzieli – tak zakłada obywatelski projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił pod obrady Sejmu.

REKLAMA

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców - wydanie zezwolenia

Jakie warunki muszą spełnić podmioty, które chcą powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcom, by otrzymać zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

Zmiany w prawie tylko dwa razy w roku - 1 stycznia i 1 czerwca

Zmiany w prawie dla firm będą wchodziły w życie jedynie dwa razy do roku, czyli 1 stycznia i 1 czerwca - taką uchwałę przyjęła Rada Ministrów. Nowe regulacje dotyczą jednak tylko projektów rządowych, nie odnoszą się więc do projektów poselskich, senackich, prezydenckich, obywatelskich, czy aktów prawa miejscowego.

Wynagrodzenie za pobieranie podatków

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów płatnikom przysługuje wynagrodzenie za pobieranie podatków. A zatem płatnicy (np. przedsiębiorcy zatrudniający pracowników) obliczający, pobierający i wpłacający podatki w terminie mogą liczyć na wynagrodzenie z tego tytułu.

Zmiany w prawie podatkowym tylko dwa razy w roku

Rząd chce chronić przedsiębiorców przed zbyt częstymi zmianami w prawie. Zgodnie z nowymi propozycjami zmiany w prawie regulującym wykonywanie działalności gospodarczej (w tym w prawie podatkowym) będą wchodzić w życie dwa razy do roku: 1 stycznia i 1 czerwca.

REKLAMA

Wykonywanie pracy w niedziele i święta

Prezydent Bronisław Komorowski 10 lutego 2014 r. podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która rozszerza katalog prac dopuszczalny w niedziele i święta. Zdaniem pracodawców zmiany będą miały pozytywny wpływ na rynek pracy.

Prawa pracownika w przypadku niewypłacalności pracodawcy

Pracodawca ogłasza niewypłacalność. Co z wynagrodzeniami pracowników? W jaki sposób prawo chroni pracowników posiadających roszczenia z tytułu wynagrodzenia pozostającego do wypłaty wobec niewypłacalnego pracodawcy?

Wynagrodzenia absolwentów uczelni wyższych

Przedstawiamy ranking szkół wyższych, po których można zarobić najwięcej. W zestawieniu wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych zwyciężyła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Osoby które ukończyły SGH w swojej pierwszej pracy zarabiali przeciętnie 4 200 PLN brutto. Które uczelnie wykształciły najwyżej wynagradzaną kadrę?

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych od 1 kwietnia 2014 r.

Kwoty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym zostaną zrównane. Zmiany w tym zakresie zacznął obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r.

Zmiana ustawy o usługach płatniczych

Celem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r., jest uregulowanie podstawowych zasad funkcjonowania rynku krajowych transakcji płatniczych dokonywanych przy użyciu kart płatniczych.

Dlaczego nie ma marketingu bez tłumaczeń?

Wchodząc na zagraniczne rynki firma zwykle staje przed zadaniem przetłumaczenia dużej ilości materiałów firmowych, umów, tekstów reklamowych, etykiet, opisów towarów i innych niezbędnych do funkcjonowania firmy dokumentów. Ale inny rynek to także bardzo często zupełnie inny obszar językowy i kulturowy. Nie zawsze to, co dobrze brzmi w języku źródłowym, sprawdza się na nowym rynku.

Samorząd doradców podatkowych wybrał nowe władze

Podczas IV Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, w dniach 10-12 stycznia br., delegaci z 16 regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), uchwalili program działania Izby w latach 2014-2017, a także wybrali nowe organy, które będą kierować pracą samorządu zawodowego. Nową przewodniczącą została profesor nauk prawnych dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Czwarta ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla portów

Czwarta ustawa deregulacyjna już niebawem trafi pod obrady Rady Ministrów - zapowiada wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Ustawa przewiduje m.in. duże ułatwienia w działalność polskich portów i terminali przeładunkowych.

Ochrona praw podwykonawców w zamówieniach publicznych

Od 24 grudnia 2013 r. obowiązuje ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych. Nowe przepisy wzmacniają ochronę praw podwykonawców uczestniczących w procesie realizacji zamówień publicznych, w tym w szczególności służą zapewnieniu terminowej oraz pełnej wypłaty należnego im wynagrodzenia.

Doradcy podatkowi wybiorą nowe organy KIDP

Doradcy podatkowi wybierają swoje nowe władze na kolejną kadencję na IV Krajowym Zjeździe Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 10-12 stycznia 2014 r.

Minimalne wynagrodzenia za pracę w 2014 r. wynosi 1680 zł

Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenia za pracę wzrosło o 80 złotych. Oznacza to, że wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa niż 1680 złotych brutto.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. IV

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. III

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. II

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. I

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Dofinansowanie z PFRON w 2014 r.

W 2014 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) będzie miał do dyspozycji budżet na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w wysokości 421 mln zł – tak wynika z projektu ustawy budżetowej na rok 2014.

Wynagrodzenia górników

Przedstawiamy obszerny przegląd wynagrodzeń dotyczący górnictwa i wydobycia w krajach Europy.

Ile zarabiają mikołaje?

Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, elfa czy śnieżynki? Ile można zarobić?

Minimalna stawka godzinowa

Resort pracy i polityki społecznej zastanawia się nad wprowadzeniem minimalnej stawki za godzinę pracy. Minimalna stawka godzinowa miałaby wynosić 10 złotych za godzinę i dotyczyć pracy wykonywanej na umowę-zlecenie.

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - opinia KRDP

Doradca podatkowy stoi na straży interesów obywatela i Skarbu Państwa. Jest ważną częścią systemu ochrony podatnika i jednocześnie jest gwarantem poprawności wpływów budżetowych, a deregulacja zawodu doradcy podatkowego w kształcie proponowanym przez rząd niewątpliwie podważy tę rolę gwaranta – uważa Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP).

Prawa podwykonawców w przetargach

Nowelizacja prawa zamówień publicznych, którą uchwalił Sejm, przewiduje m.in. uregulowanie zasad dotyczących wypłacania wynagrodzeń podwykonawcom w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, a także terminu płatności za wykonane prace. Nowe przepisy dają również zamawiającemu prawo domagania się osobistego wykonywania większości usług przez wykonawcę.

Pomoc finansowa dla firm w czasie przestoju ekonomicznego

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, wynagrodzeń z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników będą mogli uzyskać przedsiębiorcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Takie zmiany wprowadza nowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Polityka świadczeń dodatkowych w 2013 r. - raport

Szkolenia i kursy zawodowe są najpopularniejszym świadczeniem dodatkowym oferowanym pracownikom przez polskie firmy, oferuje je ponad 92,8% firm – tak wynika z raportu „Polityka świadczeń dodatkowych w 2013 roku”.

Tłumaczenia prawnicze - ważne i wymagające

Tłumaczenia prawnicze to jeden z największych i ciągle rozwijających się segmentów branży tłumaczeniowej. Z perspektywy osób i podmiotów zajmujących się tłumaczeniami oznacza to napływ coraz większej liczby tzw. tekstów prawniczych: umów, pełnomocnictw, dokumentów założycielskich spółek – często w formie aktu notarialnego, dokumentów sądowych, czy opinii/ekspertyz prawnych. Czym charakteryzują się zatem takie tłumaczenia, komu są potrzebne i na co zwracać uwagę mając z nimi do czynienia?

Prawo do ubiegania się o zamówienie publiczne

Przygotowanie dobrej oferty do przetargu jest oczywiście bardzo ważne, ale zdecydowanie ważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy firma w ogóle ma prawo ubiegać się o zamówienie publiczne. Sprawdź, kiedy firma ma prawo do ubiegania się o zamówienie publiczne i jakie okoliczności wykluczą firmę z udziału w przetargu?

Najważniejsze zmiany w prawie w październiku 2013

Przedstawiamy najważniejsze zmian w przepisach prawnych jakie weszły w życie na przestrzeni października 2013 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

Prezentujemy raport dotyczący wynagrodzeń członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2012 r. Jak wynika z raportu prezesi, wiceprezesi, członkowie zarządu oraz prokurenci, którzy przepracowali cały ubiegły rok w spółkach notowanych na GPW zarobili 518,9 tys. PLN. W porównaniu do roku poprzedniego wynagrodzenia menedżerów nieznacznie wzrosły. Raport przeprowadzony został przez Sedlak & Sedlak.

Jakie świadczenia pozapłacowe chcieliby otrzymywać pracownicy

Przedstawiamy raport dotyczący pozapłacowych świadczeń pracowniczych, z którego wynika, że najpopularniejszym benefitem oferowanym przez pracodawców są szkolenia i kursy zawodowe. Natomiast najbardziej pożądanym przez pracowników świadczeniem dodatkowym jest prywatna opieka zdrowotna. Raport przygotowany został przez Sedlak & Sedlak.

Scalanie i wymiana gruntów - zmiany od 16 października 2013 r.

Od 16 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z postępowaniem scaleniowym, podmiotami, na wniosek których postępowanie scaleniowe ma zostać wszczęte oraz udziału tych podmiotów w kosztach tego postępowania.

Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych 2014

Doradcy podatkowi wybiorą delegatów na IV Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych. Już niebawem doradcy podatkowi wybiorą nowe organy Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), które będą kierować pracą samorządu zawodowego przez kolejne cztery lata. Wybór dokonany zostanie podczas IV Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, zaplanowanego na 10-12 stycznia 2014 r. Wezmą w nim udział delegaci wyłonieni przez walne zgromadzenia 16 regionalnych oddziałów KIDP.

Rozliczenie majątkowe osób pozostających w konkubinacie

W polskim systemie prawnym pojęcie konkubinat nie występuje. Jak więc dokonać rozliczenia pomiędzy konkubentami, którzy w trakcie trwania związku nabyli wspólnie przedmioty majątkowe, np. kupili dom lub samochód?

Raport: Wynagrodzenia w Warszawie

Przedstawiamy podsumowanie raportu dotyczącego wynagrodzeń w Warszawie w 2012 r. W 2012 r. 44,5% osób pracujących w Warszawie przyznało, że ich wynagrodzenia nie zmieniło się w stosunku do ubiegłego roku. Wynagrodzenia 41,3% mieszkańców Warszawy wzrosły, a tylko 11,7% zmalały – tak wynika z raportu przygotowanego przez Sedlak & Sedlak.

Usługi płatnicze - zmiany od 7 października 2013 r.

7 października 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, która wprowadziła nowe regulacje dotyczące wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego. Zmiany obejmują również zasady tworzenia, organizacji i działalności instytucji pieniądza elektronicznego oraz nadzoru nad tymi instytucjami.

KIDP na spotkaniu Europejskiej Konfederacji Podatkowej

Krajowa Rada Doradców Podatkowych uczestniczyła w spotkaniu Europejskiej Konfederacji Podatkowej CFE w Petersburgu. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia jakie były poruszane na spotkaniu.

Udzielenie interpretacji podatkowej a stan faktyczny sprawy

NSA wydał wyrok, zgodnie z którym w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości co do przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej stanu faktycznego, konieczne jest zwrócenie się do wnioskodawcy o sprecyzowanie bądź uzupełnienie informacji, w celu poprawnego wywiązania się z obowiązku udzielenia interpretacji.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. Wynagrodzenie minimalne 2014 r. wzrośnie do 1680 zł.

Wynagrodzenia w działach finansów i księgowości

Mediana wynagrodzeń w działach finansów i księgowości wyniosła w 2012 roku 4 493 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak

Modzelewski o deregulacji zawodu doradcy podatkowego

Propozycje deregulacji zawodu doradcy podatkowego spotkały się z ostrą krytyką prof. Witolda Modzelewskiego, który podkreśla, że zaproponowane rozwiązania są szkodliwe dla interesu i budżetu państwa.

Wynagrodzenie minimalne w krajach UE

21 krajów UE posiada regulacje dotyczące wynagrodzenia minimalnego obowiązujące na poziomie krajowym. Polska w tym gronie zajmuje 12 pozycję pod względem nominalnej wartości płacy minimalnej. Najwyższa stawkę wynagrodzenia minimalnego ma Luksemburgu, która wynosi 1 874 euro.

Czy zleceniobiorca może otrzymać wynagrodzenie w formie rzeczowej

Firma chce zatrudnić do działu księgowości studenta ekonomii (24 lata) na podstawie umowy zlecenia. Czy może mu zaproponować wynagrodzenie w formie rzeczowej, tj. sprzęt komputerowy, na co wyraził zgodę. Czy ustalenie takiej formy wynagrodzenia jest zgodne z prawem? Jeśli tak, to jak należy je rozliczyć?

Komunikaty ZUS w sprawie kwot przychodu do celów emerytalnych

Prezes ZUS wydał komunikaty w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2013 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Terminy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego

Komisja Egzaminacyjna do spraw Doradztwa Podatkowego wyznaczyła już terminy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego - poinformowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP). Egzaminy na doradcę podatkowego odbędą się 6, 7 i 8 listopada 2013 r.

REKLAMA