REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowi i rewidenci

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Księgowi mają moralny obowiązek stosowania Kodeksu etyki

Kodeks etyki wydany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce nie jest dokumentem obowiązującym księgowych na podstawie ustawowych przepisów.

Trzeba zlecić prowadzenie ksiąg specjalistom

Na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który zamierza zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu lub doradcy podatkowemu?

Nadzór nie oznacza braku niezależności biegłych

Konieczne jest respektowanie niezależności samorządu biegłych rewidentów. Trzeba jednak tak to zorganizować, aby w porę wykrywać ewentualne nieprawidłowości w księgowości i nierzetelną pracę audytorów.

Księgowi bedą mieli nowy kodeks etyczny

Co to znaczy być dobrym lekarzem, dobrym ślusarzem? Czy ten pozytywny wydźwięk przymiotnika dobry występuje rzeczywiście także w przypadku dobrego księgowego?

REKLAMA

Czy wypłata "bilansówki" pozbawia księgowego prawa do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przy sporządzaniu bilansu

Jestem księgową. W naszej spółce co roku w marcu pracownicy działu controllingu i działu księgowości otrzymują tzw. bilansówkę w wysokości swoich miesięcznych poborów. Czy mimo rekompensaty tą premią dodatkowych godzin spędzonych w pracy przy sporządzaniu bilansu, mamy także prawo do wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny?

Księgowy na etacie nie musi się ubezpieczać

Działalność polegająca na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Potrzebne dwa podpisy

Upoważnienia do kontroli wydane wizytatorom jednoosobowo mogą spowodować nieważność kontroli przeprowadzonych w podmiocie audytorskim. Wynika to z decyzji ministra finansów.

Certyfikat dla głównego księgowego

Wprowadzenie certyfikatów dla głównych księgowych przyczyniłoby się do podwyższenia ich kwalifikacji zawodowych i zwiększenia prestiżu zawodu księgowego.

REKLAMA

Doświadczenie księgowego na podstawie odpłatnej umowy

Od 2009 roku doświadczenie konieczne do ubiegana się o certyfikat księgowy będzie trzeba zdobyć na podstawie m.in. umowy o pracę na minimum 1/2 etatu lub odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi księgowe.

Książka przychodów nie daje doświadczenia

Doświadczenie konieczne do ubiegania się o certyfikat księgowy trzeba zdobyć, pracując na pełnych księgach rachunkowych.

Czy po zmianie ustawy o rachunkowości będzie można prowadzić własne księgi rachunkowe, nie posiadając certyfikatu księgowego

Czy po zmianie ustawy o rachunkowości osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła sama prowadzić księgowość w swojej firmie, mimo iż nie będzie miała certyfikatu, czy też będzie musiała zlecić tę czynność wykwalifikowanej osobie?

Zasady wyboru ograniczają niezależność audytorów

Biegli rewidenci uważają, że obecne zasady wyboru przez firmy podmiotu, który będzie badał ich sprawozdanie, ogranicza niezależność badających.

Egzamin zapewni jednolitą wiedzę

Czy wprowadzenie egzaminu dla osób zamierzających prowadzić usługowo księgi rachunkowe to dobre rozwiązanie?

Zbyt wysokie składki ubezpieczeniowe dla biegłych rewidentów

Czy obecny system ubezpieczeń biegłych rewidentów jest korzystny dla biegłych, czy należałoby coś zmienić w tym zakresie?

Biegli rewidenci niewykonujący zawodu też muszą się szkolić

Biegli wpisani wyłącznie do rejestru muszą odbyć 30 godzin obowiązkowych szkoleń w dwuletnim cyklu rozliczeniowym.

Czy odwoływać się do kodeksu etyki w ustawie o biegłych rewidentach

Czy w ustawie o biegłych rewidentach powinno znaleźć się odwołanie do kodeksu etyki? Jeżeli tak, to do jakiego - wydawany przez Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów czy wydanego przez IFAC?

Egzaminy dla biegłych rewidentów będą trudniejsze

Wybrane zagadnienia z matematyki i statystyki ma obejmować egzamin dla biegłych rewidentów. Kandydaci będą musieli też wykazać się znajomością technologii informacyjnych i systemów komputerowych. Nowa ustawa o biegłych po raz pierwszy określi maksymalną stawkę opłat egzaminacyjnych.

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, a nieposiadająca certyfikatu księgowego, będzie mogła usługowo prowadzić księgi rachunkowe

Mam duże wątpliwości dotyczące braku możliwości świadczenia usług prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w sytuacji gdy same nie posiadają certyfikatu księgowego, ale zatrudniają pracownika z odpowiednimi uprawnieniami. W art. 19 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest zapis, że: jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby czynności w ramach działalności gospodarczej były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych. Czy ustawa ta nie ma pierwszeństwa nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i czy w takim razie nie mógłbym jednak jako osoba fizyczna prowadząca działalność świadczyć te usługi, pod warunkiem zatrudnienia odpowiedniego pracownika?

Ustawa zapewni prawo do obrony

Projekt ustawy o biegłych rewidentach pozwala nakładać na biegłych kary pieniężne. W postępowaniu dyscyplinarnym biegłego będzie mógł bronić również radca prawny. Obecnie regulamin postępowania wydany przez KRBR nie przewiduje takiej możliwości.

Nowe obowiązki audytorów wewnętrznych w zakresie sprawozdawczości

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór nowego miesięcznego raportu z realizacji audytu wewnętrznego w jednostkach podsektora rządowego oraz wzór planu audytu wewnętrznego na rok 2008 w jednostkach sektora finansów publicznych. Poniżej zamieszczono objaśnienia do tych sprawozdań.

Kontrola raz na sześć lat

Nadzór korporacyjny nad zawodem biegłego będzie sprawowała Krajowa Komisja Kontroli. Komisja będzie mogła wnioskować o nałożenie na firmę audytorską kary za nieprawidłowości do 250 tys. zł. Zebrane z tego tytułu kwoty będą stanowiły przychód samorządu biegłych rewidentów.

Kto odpowiada za błędy w księgach rachunkowych

Kto ponosi odpowiedzialność za błędy w księgach rachunkowych w świetle ustawy o rachunkowości?

Dodatek funkcyjny dla głównego księgowego zatrudnionego w szkole

Jestem zatrudniona w szkole na stanowisku głównego księgowego, zaszeregowanie wynagrodzenia - do kategorii XVIII. W jakiej wysokości dodatek funkcyjny może mi przydzielić dyrektor?

Aby uzyskać certyfikat, trzeba złożyć dokumenty

Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnień księgowych może złożyć kopie dokumentów poświadczających wymagane doświadczenie i wykształcenie. W tym przypadku konieczne jest poświadczenie ich przez notariusza.

Czy certyfikat księgowy bez egzaminu tylko do 31 grudnia 2009 r.

Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.mf.gov.pl) w zakładce „Projekty aktów prawnych” można znaleźć projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości (która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2008 r.).

Po 5 grudnia doradcy podatkowi nie stracą dotychczasowych uprawnień

Do 5 grudnia powinna zostać znowelizowana ustawa o doradztwie podatkowym. Wiele jednak wskazuje na to, że ustawodawca nie zdąży przyjąć zmian w tym terminie. Doradcy mogą być jednak spokojni. Nie stracą swoich uprawnień.

Jak zdobyć uprawnienia do prowadzenia ksiąg

Aby zdobyć uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, niezbędne jest doświadczenie. Niezależnie od tego, czy kandydat ubiega się o certyfikat, zdając dodatkowy egzamin, czy posiada odpowiednie wykształcenie.

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC przez biuro rachunkowe nie zależy od miejsca prowadzenia ksiąg

Czy prowadząc jako biuro rachunkowe księgi handlowe firmy w jej siedzibie i za pomocą programu stanowiącego jej własność, mam obowiązek ubezpieczyć się od OC?

Przepisy nie chronią biur rachunkowych

Biura rachunkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co powinno zmienić się w przepisach, aby biurom łatwiej było egzekwować odszkodowania od ubezpieczycieli?

Zmienią się zasady uzyskiwania certyfikatu księgowego

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o rachunkowości. Zmiany obejmą także zasady uzyskiwania certyfikatu księgowego. Od 2010 roku będzie trudniej go zdobyć. Co planuje ustawodawca?

Przyjęcie obowiązków głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych

Zmiana na stanowisku głównego księgowego każdej jednostki, w tym sektora finansów publicznych, to przedsięwzięcie niezwykle trudne i istotne dla prawidłowego jej funkcjonowania, gdyż z wykonywaniem obowiązków głównego księgowego związane jest działanie zarówno całej jednostki, jak i praktycznie każdej jej komórki organizacyjnej.

Jak sporządzić umowę o usługowe prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą świadczyć usługi prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przedstawiamy przykładowy wzór takiej umowy zawieranej z biurem rachunkowym.

Księgowi chcą mieć własną korporację

Środowisko księgowych chce odrębnego uregulowania statusu zawodowego. Ich zdaniem powstanie korporacji zapewni większy poziom usług i bezpieczeństwo klientów.

Czy opinię biegłego rewidenta można zmieniać za pomocą aneksu lub erraty

Pracuję na stanowisku samodzielnej księgowej w dużej firmie produkcyjnej. Moje pytanie dotyczy kwestii badania sprawozdania finansowego, a konkretnie – opinii wystawianej przez biegłego rewidenta po przeprowadzonym badaniu. Czy konieczne jest korygowanie tej opinii, jeżeli w naszej jednostce po zakończeniu badania, ale przed jego zatwierdzeniem, wystąpiły zmiany? Zmiany te mają istotny wpływ na kształt zbadanego już sprawozdania finansowego. Czy w takim przypadku można zastosować aneks lub erratę, czy też musi być napisana nowa opinia?

Jakie są obowiązki ubezpieczeniowe biur rachunkowych i doradców podatkowych

W jakim zakresie powinna ubezpieczyć się osoba chcąca prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług księgowych oraz doradztwa podatkowego? Jaki jest koszt związany z tego rodzaju ubezpieczeniem?

Jaki jest podział ról między biegłym a kierownictwem

W analizie roli i charakteru pracy biegłego rewidenta istotny jest podział ról i odpowiedzialności za sporządzenie prawidłowego sprawozdania finansowego w stosunku do kierownictwa jednostki. Jak ten podział wygląda w praktyce?

Czynności biegłego a zwolnienie z VAT

Czy czynności wykonywane na zlecenie sądu polegające na wydawaniu opinii korzystają ze zwolnienia podmiotowego? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 6 czerwca 2007 r. (nr IS.II/1/4430-144/05/07)

Księgowi mają swój kodeks

Mimo że powstał kodeks etyki w rachunkowości, nie można wyegzekwować jego przestrzegania. Winny jest brak odpowiednich przepisów.

Czy księgowa może podpisywać deklaracje VAT

Czy mogę upoważnić swoją księgową do podpisywania deklaracji VAT? Comiesięczne podpisywanie deklaracji jest dla mnie problemem, gdyż często wyjeżdżam za granicę. Jakich formalności powinienem dokonać?

Jak zawrzeć umowę z biegłym rewidentem

Wyboru biegłego rewidenta dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że umowa, statut lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej. Warto jednak sprawdzić, na co zwrócić uwagę, by umowa zawarta z biegłym rewidentem była skuteczna.

Niezależność biegłego rewidenta

Przy wyborze biegłego rewidenta przez firmę należy uwzględnić spełnienie warunku wyrażenia przez niego bezstronnej i niezależnej opinii o sprawozdaniu finansowym. Biegły rewident jest żoną osoby zarządzającej naszą firmą. Czy w tej sytuacji może przeprowadzić badanie albo przynajmniej uczestniczyć w badaniu naszej firmy? – Agnieszka Z. z Krakowa

Jak czytać opinię biegłego rewidenta

Opinia biegłego rewidenta jest przedmiotem zainteresowania najczęściej dopiero wtedy, gdy firma, której opinia dotyczy, popada w kłopoty finansowe. Wtedy sposób interpretacji odpowiednich zapisów opinii budzi wiele kontrowersji między biegłymi a czytającymi opinię. Czym taki stan może być spowodowany?

Podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych

Nasza firma zamierza wybrać audytora do zbadania sprawozdania finansowego. Ponieważ firma będzie badana po raz pierwszy, zastanawiamy się, czy badanie może być przeprowadzone przez biegłego rewidenta, który zatrudnia przy czynnościach związanych z badaniem sprawozdań finansowych również osoby, które nie posiadają kwalifikacji biegłego rewidenta?

REKLAMA