REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakup leków z ulgą

Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności i czasowo muszą przyjmować leki, mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na ich zakup.

Urzędy otwarte dla podatników

W sobotę we wszystkich urzędach skarbowych w całej Polsce odbędzie się "Dzień otwarty". Między 9.00 a 13.00 można będzie odwiedzić urząd i uzyskać odpowiedź na pytanie podatkowe.

Ulgi dla zatrudniających więźniów

Przywięzienne zakłady nie będą musiały wpłacać do urzędów skarbowych należności VAT. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian ustawy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności. Proponowane zmiany przewidują m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów mogących ubiegać się o przyznanie statusu przywięziennego zakładu pracy.

Termin zwrotu VAT będzie krótszy

W projekcie zmian opracowanym przez resort finansów znalazły się propozycje dotyczące nowych zasad zwrotu VAT. Podatnik otrzymuje zwrot różnicy VAT na rachunek bankowy wtedy, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego.

REKLAMA

Kiedy należy dokonywać wyceny składników majątku wyrażonych w walutach obcych i jakie składniki podlegają tej wycenie

Jak często trzeba dokonywać wyceny składników majątku wyrażonych w walutach obcych i jakie składniki podlegają tej wycenie? W jaki sposób powinno się dokonać wyceny? Jaką wartość waluty należy przyjąć jako historyczną (punkt odniesienia) do wyceny?

Po przekroczeniu limitu trzeba prowadzić księgi rachunkowe

W przypadku gdy przychody z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej przekroczyły rocznie równowartość 800 000 euro, od następnego roku podatnik musi prowadzić księgi rachunkowe. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-30/IIUSŁ-G/2006/MK).

Jak ująć w księgach rachunkowych zaniechanie inwestycji

Firma zaniechała inwestycji polegającej na modernizacji jednego z wydzierżawianych zakładów produkcyjnych. Na koncie "Środki trwałe w budowie" znajdował się projekt oraz kosztorys (projekt wykonano w 2002 r., a kosztorys w 2003 r.). Podatek VAT naliczony z faktur za plan i kosztorys odliczono w miesiącach otrzymania faktur. Jak zaksięgować zaniechanie inwestycji? Proszę o uwzględnienie podatku dochodowego i VAT naliczonego podlegającego korekcie.

Większa ochrona dla podatnika

Senatorowie opracowali projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, która powinna zapewnić większą ochronę podatnikom.

REKLAMA

Kto musi stosować międzynarodowe standardy

Część firm musi stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Zawarte w nich regulacje w wielu przypadkach różnią się od tych, które znajdują się w ustawie o rachunkowości.

Interpretacje również dla spółek w organizacji

Możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej została przewidziana w art. 14a Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem, aby można było skutecznie ubiegać się o wydanie takiej interpretacji, muszą zostać spełnione określone warunki.

Słabe wyniki egzaminu

Ostatni egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych zdało tylko około 15 proc. osób ubiegających się o certyfikat. To najgorszy wynik z dotychczasowych.

Jakie elementy powinien zawierać paragon fiskalny

Jaka treść powinna występować na wystawionym paragonie z kasy fiskalnej? Nasza firma zainstalowała kasę fiskalną w 2005 r. Od tego czasu w obowiązujących terminach dokonywaliśmy przeglądów technicznych tego urządzenia. Nie jesteśmy pewni, jakie informacje powinny być zawarte, aby zidentyfikować sprzedawany towar. Jak bardzo muszą być one szczegółowe?

Są problemy z przepisami

Ujednolicony tekst Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ma zostać opublikowany na początku 2007 roku.

Jak rozliczyć umowę o dzieło z osobą mającą miejsce zamieszkania na Ukrainie

Podpisaliśmy umowę o dzieło ze studentem - obywatelem Ukrainy, który czasowo przebywał w Polsce od marca 2005 r. do 7 lutego 2006 r. Nie ma on certyfikatu rezydencji i nie występował o niego. Czy to są wystarczające dane? Czy mam rozliczyć go na formularzu IFT, z podaniem adresu ukraińskiego?

Sprzęt leczniczy z ulgą

Podatnik w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczy tylko te wydatki na zakup sprzętu, urządzeń i narzędzi, które są niezbędne w rehabilitacji i ułatwiają wykonywanie czynności życiowych.

Wspólnik może mieć swojego pełnomocnika

Wspólnik spółki cywilnej może występować w postępowaniu podatkowym za pośrednictwem pełnomocnika, i to nawet wtedy, gdy pełnomocnictwo ustanowił jeszcze przed zawarciem umowy spółki.

Podatek ekologiczny zastąpi akcyzę

Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy o podatku ekologicznym, który ma zastąpić akcyzę na samochody osobowe. Jak się dowiedziała Gazeta Prawna, może on wejść w życie jeszcze w tym roku.

Czy najem to działalność gospodarcza

Opodatkowanie najmu podatkiem liniowym dotyczy tylko tych podmiotów, które wynajmują lokale w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - podkreślają eksperci.

Jak prawidłowo liczyć siedmiodniowy termin wystawienia faktury

Jak należy prawidłowo wyliczyć termin siedmiu dni, jaki ustawa przewiduje do wystawienia faktury sprzedaży? Czy należy brać pod uwagę dzień sprzedaży, czy też termin ten liczyć od dnia następnego?

Czy wydatki na doradztwo finansowe są kosztem uzyskania przychodu

Prowadzę działalność gospodarczą. Aby unowocześnić park maszynowy, muszę kupić maszynę o znacznej wartości. Z tego powodu będę ubiegał się o dotację. Czy wydatki na doradztwo finansowe polegające na wypełnieniu wniosku o przyznanie dotacji na zakup środka trwałego będą kosztem uzyskania przychodu? - Pismo z 27 stycznia 2006 r. nr I/415-92-194/05/ZDB

Jak rozliczyć firmę prowadzoną w domu

Prowadzenie firmy w mieszkaniu pozwala na zaliczenie wielu wydatków związanych z eksploatacją do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to np. opłat za energię, wodę, telefon. Potrzebne są jednak odpowiednie dokumenty.

Zakres uslug doradcy podatkowego

Doradca podatkowy jest w szczególności obowiązany postępować zgodnie z przepisami prawa, ze złożonym ślubowaniem i z zasadami etyki zawodowej oraz zachować w tajemnicy fakty i informacje, z którymi zapoznał się wykonując swój zawód.

Zaliczka od zaległych wynagrodzeń bez odsetek

Czy podatek, który jest potrącany i przekazywany na konto urzędu skarbowego od zaległych wynagrodzeń, zasądzonych prawomocnymi wyrokami wraz z ustawowymi odsetkami, należy naliczać tylko od należności głównych, czy także od odsetek ustawowych od tych należności?

Egzaminatorzy nie będą prowadzić kursów

Członkowie komisji przeprowadzającej egzaminy na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie będą mogli prowadzić szkoleń - wynika z projektu przygotowanego w resorcie finansów.

Wspólny majątek przez cały rok

Wspólne rozliczenie małżonków to preferencja, z której mogą skorzystać mąż i żona, gdy w zeznaniu rocznym złożą odpowiedni wniosek - zaznaczając odpowiedni kwadrat w PIT. Jeśli małżeństwo zdecyduje się na taki sposób rozliczenia swoich dochodów, podatek oblicza się od połowy sumy dochodów małżonków, a następnie mnoży się go przez dwa

Polskie przepisy zgodne z unijną dyrektywą

Przy transakcjach łańcuchowych transport towaru może zostać przypisany tylko do jednej z dostaw. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości potwierdził zgodność przepisów polskiej ustawy o VAT z przepisami unijnymi. Wydany 6 kwietnia 2006 r. wyrok ETS w sprawie C-245/04 (EMAG Handel Eder OHG) wydaje się potwierdzać prawidłowość wypracowanych przez europejską i polską praktykę rozwiązań w zakresie opodatkowania VAT międzynarodowych transakcji łańcuchowych.

Unia /Holandia

Holenderski Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie ulgi podatkowej obejmującej zyski ze sprzedaży aktywów kapitałowych (nr sprawy HR 41,465).

W marcu ceny wzrosły o 0,4 procent

Niższa od oczekiwanej inflacja była wynikiem spadku cen żywności, ubrań i obuwia oraz transportu. Ekonomiści przewidywali, że w marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym wyniesie 0,6 proc.

Czy dochody (przychody) wolne od podatku należy wykazywać tylko do wysokości dochodu

Jesteśmy zakładem pracy chronionej. Jaką kwotę należy wpisać w poz. 9 informacji CIT-2/O w sytuacji, gdy dochód do opodatkowania jest niższy od kwoty otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych? Czy ma to być tylko kwota do wysokości dochodu?

Czy wydanie pracownikom deputatu węglowego jest opodatkowane VAT

Czy wydawane pracownikom na podstawie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, w naturze, bezpłatnie, świadczenie pracownicze w postaci drewna opałowego, iglastego, sosnowego (deputat węglowy) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Świadczenie to stanowi część wynagrodzenia za pracę i tak też jest zarachowane w księgach rachunkowych. - Pismo z 17 stycznia 2006 r. nr PP/443-75-2/BP/06

W jaki sposób należy zaewidencjonować zapłacony podatek od środków transportu

Czy podatek od środków transportu zapłacony 15 lutego należy uznać w całości za koszt uzyskania przychodu w lutym, czy zaksięgować go na rozliczenia międzyokresowe kosztów i w lutym uznać część przypadającą na dany miesiąc?

Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Zaciągnęłam kredyt mieszkaniowy na wpłatę 40% wartości mieszkania. Jest to mieszkanie wybudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego jestem tzw. najemcą, a inni - partycypantami. Właścicielem mieszkania jest oczywiście TBS. Czy w tym przypadku mogę odliczyć od dochodu, w PIT-D, odsetki od tego kredytu? Czy jest istotne ewentualne skorzystanie przeze mnie z odliczenia w poprzednich latach, czy też nie ma to żadnego znaczenia?

Czy uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami są zwolnione

Jesteśmy firmą przewozową (sp. z o.o.). Czy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartość świadczeń z tytułu uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami, przyznawanych przez nas pracownikom, emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin? - Pismo z 15 lutego 2006 r. nr IS.I/1/4151/2/06

Ile według fiskusa waży ciężarówka?

Co to jest ciężarówka? Jeden przepis mówi, że to wóz do 3,5 tony, inny - że powyżej tej wagi. Od jednego auta przedsiębiorca płaci podatek, od drugiego nie.

Czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z zaginionej faktury w razie braku jej duplikatu

Zaginęła faktura. Sprzedawca odmawia nam wystawienia duplikatu, ponieważ twierdzi, że fakturę odebraliśmy, posiada bowiem nasze potwierdzenie tego faktu. Faktura zaginęła oczywiście z naszej winy, bo rzeczywiście ją odebraliśmy, ale podczas przeprowadzki zaginęła. Jak teraz powinniśmy postąpić, czy mamy prawo odliczyć podatek naliczony i wystawić jakiś wewnętrzny dokument?

Dochody uzyskane w Holandii

Rozliczając w Polsce dochody uzyskane w Holandii, można odliczyć podatek pobrany przez holenderskiego fiskusa. Mimo to niektórzy podatnicy będą musieli jeszcze dopłacić.

Regulacje podatku od środków transportu

Od 2002 roku obowiązują jednak nowe przepisy o podatku od środków transportu, które doprowadziły do sprzeczności, jeżeli chodzi o definicję samochodów ciężarowych. W efekcie właściciele takich samochodów muszą płacić podatek od środków transportu.

Małe korzyści z ryczałtu VAT

Gazeta Prawna po raz kolejny poddała analizie propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące reformy systemu podatkowego. Dziś zajęliśmy się ryczałtem VAT, jaki miałby obowiązywać od przyszłego roku zamiast dzisiejszej karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego.

Jak zakwestionować decyzję podatkową

Jeżeli podatnik chce zakwestionować decyzję podatkową w nadzwyczajnym trybie, jakim jest stwierdzenie nieważności, musi znać przesłanki jej orzeczenia. Jedną z nich jest rażące naruszenie prawa.

Nie wszystkie odsetki do odliczenia

Podatnicy korzystający z ulgi odsetkowej nie mogą odliczyć odsetek od wszystkich kredytów. Do takich kredytów zaliczają się te, które przeznaczone są na zakup gruntu.

UE. Akcyza

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko tym państwom członkowskim, które stosują minimalne ceny na papierosy.

Gdzie należy opodatkować usługi remontowe świadczone przez ryczałtowca w Niemczech

Jednoosobowa firma świadczy usługi remontowo-budowlane w Polsce i jest opodatkowana na zasadzie ryczałtu oraz korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT. Siedziba i miejsce zamieszkania właściciela mieszczą się w Polsce. Obecnie firma chce świadczyć swoje usługi remontowe (wykończenie wnętrz, kładzenie glazury itp.) w Niemczech. Jak należy opodatkować takie usługi? Czy ma tu zastosowanie nieograniczony obowiązek podatkowy?

Zapłaci tylko jedna strona umowy

Od przyszłego roku nie będzie obowiązywała zasada solidarnej odpowiedzialności stron za zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem ekspertów to dobra zmiana dla podatników.

Jak zaksięgować koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów

Jak należy ewidencjonować informacje niezbędne do sporządzenia deklaracji podatkowej: koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów dla podatku, przychody i dochody wyłączone z opodatkowania w księgach handlowych osoby prawnej?

Jak rozliczać dochody z Irlandii

Polacy zarabiający w Irlandii muszą wykazać uzyskany tam dochód w zeznaniu rocznym, ale tylko w celu ustalenia stopy procentowej stosowanej do opodatkowania dochodów polskich.

Fiskus odmawia zwrotu VAT

Urzędy skarbowe odmawiają zwrotu nadwyżki VAT po likwidacji spółek. Wychodzą z założenia, że skoro firma nie istnieje, pieniędzy nie ma komu zwrócić.

Budżet zadaniowy promują wszyscy

Minister Teresa Lubińska przedstawiła pierwszy program rozpisany zadaniowo. Twierdzi, że całkowite przejście z budżetu tradycyjnego na zadaniowy może nastąpić już w 2009 roku. Zdaniem ekspertów potrwa to dłużej.

Czy utrata faktur powoduje obowiązek korekty odliczonego VAT

Czy podatnik powinien dokonać korekty odliczonego VAT wynikającego ze zniszczonych faktur? Czy w sytuacji gdy zniszczeniu uległa część dokumentów źródłowych, takich jak: faktury zakupu, faktury sprzedaży, raporty kasowe, wyciągi bankowe i różnego rodzaju dokumenty wewnętrzne, może znaleźć zastosowanie art. 23 Ordynacji podatkowej, przewidujący szacowanie podstawy opodatkowania? Rejestry i ewidencje VAT oraz księgi rachunkowe zostały w całości uratowane. - Pismo z 17 stycznia 2006 r. nr ŁUS-III-2-443/256/05/MJS

Jak rozliczyć pracownika oddelegowanego do pracy w Danii

W jaki sposób wyliczyć podatek dochodowy pracownika oddelegowanego na 4 miesiące do prac instalacyjnych w Danii? Prace te będą trwać nie dłużej niż 10 miesięcy. Wynagrodzenie będzie wypłacane przez pracodawcę w Polsce. Czy od wynagrodzenia zawartego w umowie o pracę powinny być potrącane składki ZUS liczone od podwyższonej podstawy?

Ulga internetowa nie będzie zniesiona

Ministerstwo Finansów nie zamierza likwidować tzw. ulgi internetowej - poinformował resort we wtorkowym komunikacie.

REKLAMA