REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć firmę prowadzoną w domu

Prowadzenie firmy w mieszkaniu pozwala na zaliczenie wielu wydatków związanych z eksploatacją do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to np. opłat za energię, wodę, telefon. Potrzebne są jednak odpowiednie dokumenty.

Zaliczka od zaległych wynagrodzeń bez odsetek

Czy podatek, który jest potrącany i przekazywany na konto urzędu skarbowego od zaległych wynagrodzeń, zasądzonych prawomocnymi wyrokami wraz z ustawowymi odsetkami, należy naliczać tylko od należności głównych, czy także od odsetek ustawowych od tych należności?

Zakres uslug doradcy podatkowego

Doradca podatkowy jest w szczególności obowiązany postępować zgodnie z przepisami prawa, ze złożonym ślubowaniem i z zasadami etyki zawodowej oraz zachować w tajemnicy fakty i informacje, z którymi zapoznał się wykonując swój zawód.

Egzaminatorzy nie będą prowadzić kursów

Członkowie komisji przeprowadzającej egzaminy na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie będą mogli prowadzić szkoleń - wynika z projektu przygotowanego w resorcie finansów.

REKLAMA

Polskie przepisy zgodne z unijną dyrektywą

Przy transakcjach łańcuchowych transport towaru może zostać przypisany tylko do jednej z dostaw. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości potwierdził zgodność przepisów polskiej ustawy o VAT z przepisami unijnymi. Wydany 6 kwietnia 2006 r. wyrok ETS w sprawie C-245/04 (EMAG Handel Eder OHG) wydaje się potwierdzać prawidłowość wypracowanych przez europejską i polską praktykę rozwiązań w zakresie opodatkowania VAT międzynarodowych transakcji łańcuchowych.

Wspólny majątek przez cały rok

Wspólne rozliczenie małżonków to preferencja, z której mogą skorzystać mąż i żona, gdy w zeznaniu rocznym złożą odpowiedni wniosek - zaznaczając odpowiedni kwadrat w PIT. Jeśli małżeństwo zdecyduje się na taki sposób rozliczenia swoich dochodów, podatek oblicza się od połowy sumy dochodów małżonków, a następnie mnoży się go przez dwa

W marcu ceny wzrosły o 0,4 procent

Niższa od oczekiwanej inflacja była wynikiem spadku cen żywności, ubrań i obuwia oraz transportu. Ekonomiści przewidywali, że w marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym wyniesie 0,6 proc.

Unia /Holandia

Holenderski Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie ulgi podatkowej obejmującej zyski ze sprzedaży aktywów kapitałowych (nr sprawy HR 41,465).

REKLAMA

Czy dochody (przychody) wolne od podatku należy wykazywać tylko do wysokości dochodu

Jesteśmy zakładem pracy chronionej. Jaką kwotę należy wpisać w poz. 9 informacji CIT-2/O w sytuacji, gdy dochód do opodatkowania jest niższy od kwoty otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych? Czy ma to być tylko kwota do wysokości dochodu?

Czy wydanie pracownikom deputatu węglowego jest opodatkowane VAT

Czy wydawane pracownikom na podstawie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, w naturze, bezpłatnie, świadczenie pracownicze w postaci drewna opałowego, iglastego, sosnowego (deputat węglowy) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Świadczenie to stanowi część wynagrodzenia za pracę i tak też jest zarachowane w księgach rachunkowych. - Pismo z 17 stycznia 2006 r. nr PP/443-75-2/BP/06

W jaki sposób należy zaewidencjonować zapłacony podatek od środków transportu

Czy podatek od środków transportu zapłacony 15 lutego należy uznać w całości za koszt uzyskania przychodu w lutym, czy zaksięgować go na rozliczenia międzyokresowe kosztów i w lutym uznać część przypadającą na dany miesiąc?

Czy uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami są zwolnione

Jesteśmy firmą przewozową (sp. z o.o.). Czy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartość świadczeń z tytułu uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami, przyznawanych przez nas pracownikom, emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin? - Pismo z 15 lutego 2006 r. nr IS.I/1/4151/2/06

Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Zaciągnęłam kredyt mieszkaniowy na wpłatę 40% wartości mieszkania. Jest to mieszkanie wybudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego jestem tzw. najemcą, a inni - partycypantami. Właścicielem mieszkania jest oczywiście TBS. Czy w tym przypadku mogę odliczyć od dochodu, w PIT-D, odsetki od tego kredytu? Czy jest istotne ewentualne skorzystanie przeze mnie z odliczenia w poprzednich latach, czy też nie ma to żadnego znaczenia?

Ile według fiskusa waży ciężarówka?

Co to jest ciężarówka? Jeden przepis mówi, że to wóz do 3,5 tony, inny - że powyżej tej wagi. Od jednego auta przedsiębiorca płaci podatek, od drugiego nie.

Dochody uzyskane w Holandii

Rozliczając w Polsce dochody uzyskane w Holandii, można odliczyć podatek pobrany przez holenderskiego fiskusa. Mimo to niektórzy podatnicy będą musieli jeszcze dopłacić.

Regulacje podatku od środków transportu

Od 2002 roku obowiązują jednak nowe przepisy o podatku od środków transportu, które doprowadziły do sprzeczności, jeżeli chodzi o definicję samochodów ciężarowych. W efekcie właściciele takich samochodów muszą płacić podatek od środków transportu.

Czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z zaginionej faktury w razie braku jej duplikatu

Zaginęła faktura. Sprzedawca odmawia nam wystawienia duplikatu, ponieważ twierdzi, że fakturę odebraliśmy, posiada bowiem nasze potwierdzenie tego faktu. Faktura zaginęła oczywiście z naszej winy, bo rzeczywiście ją odebraliśmy, ale podczas przeprowadzki zaginęła. Jak teraz powinniśmy postąpić, czy mamy prawo odliczyć podatek naliczony i wystawić jakiś wewnętrzny dokument?

Małe korzyści z ryczałtu VAT

Gazeta Prawna po raz kolejny poddała analizie propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące reformy systemu podatkowego. Dziś zajęliśmy się ryczałtem VAT, jaki miałby obowiązywać od przyszłego roku zamiast dzisiejszej karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego.

UE. Akcyza

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko tym państwom członkowskim, które stosują minimalne ceny na papierosy.

Jak zakwestionować decyzję podatkową

Jeżeli podatnik chce zakwestionować decyzję podatkową w nadzwyczajnym trybie, jakim jest stwierdzenie nieważności, musi znać przesłanki jej orzeczenia. Jedną z nich jest rażące naruszenie prawa.

Nie wszystkie odsetki do odliczenia

Podatnicy korzystający z ulgi odsetkowej nie mogą odliczyć odsetek od wszystkich kredytów. Do takich kredytów zaliczają się te, które przeznaczone są na zakup gruntu.

Gdzie należy opodatkować usługi remontowe świadczone przez ryczałtowca w Niemczech

Jednoosobowa firma świadczy usługi remontowo-budowlane w Polsce i jest opodatkowana na zasadzie ryczałtu oraz korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT. Siedziba i miejsce zamieszkania właściciela mieszczą się w Polsce. Obecnie firma chce świadczyć swoje usługi remontowe (wykończenie wnętrz, kładzenie glazury itp.) w Niemczech. Jak należy opodatkować takie usługi? Czy ma tu zastosowanie nieograniczony obowiązek podatkowy?

Zapłaci tylko jedna strona umowy

Od przyszłego roku nie będzie obowiązywała zasada solidarnej odpowiedzialności stron za zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem ekspertów to dobra zmiana dla podatników.

Jak zaksięgować koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów

Jak należy ewidencjonować informacje niezbędne do sporządzenia deklaracji podatkowej: koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów dla podatku, przychody i dochody wyłączone z opodatkowania w księgach handlowych osoby prawnej?

Budżet zadaniowy promują wszyscy

Minister Teresa Lubińska przedstawiła pierwszy program rozpisany zadaniowo. Twierdzi, że całkowite przejście z budżetu tradycyjnego na zadaniowy może nastąpić już w 2009 roku. Zdaniem ekspertów potrwa to dłużej.

Jak rozliczać dochody z Irlandii

Polacy zarabiający w Irlandii muszą wykazać uzyskany tam dochód w zeznaniu rocznym, ale tylko w celu ustalenia stopy procentowej stosowanej do opodatkowania dochodów polskich.

Fiskus odmawia zwrotu VAT

Urzędy skarbowe odmawiają zwrotu nadwyżki VAT po likwidacji spółek. Wychodzą z założenia, że skoro firma nie istnieje, pieniędzy nie ma komu zwrócić.

Czy utrata faktur powoduje obowiązek korekty odliczonego VAT

Czy podatnik powinien dokonać korekty odliczonego VAT wynikającego ze zniszczonych faktur? Czy w sytuacji gdy zniszczeniu uległa część dokumentów źródłowych, takich jak: faktury zakupu, faktury sprzedaży, raporty kasowe, wyciągi bankowe i różnego rodzaju dokumenty wewnętrzne, może znaleźć zastosowanie art. 23 Ordynacji podatkowej, przewidujący szacowanie podstawy opodatkowania? Rejestry i ewidencje VAT oraz księgi rachunkowe zostały w całości uratowane. - Pismo z 17 stycznia 2006 r. nr ŁUS-III-2-443/256/05/MJS

Jak rozliczyć pracownika oddelegowanego do pracy w Danii

W jaki sposób wyliczyć podatek dochodowy pracownika oddelegowanego na 4 miesiące do prac instalacyjnych w Danii? Prace te będą trwać nie dłużej niż 10 miesięcy. Wynagrodzenie będzie wypłacane przez pracodawcę w Polsce. Czy od wynagrodzenia zawartego w umowie o pracę powinny być potrącane składki ZUS liczone od podwyższonej podstawy?

Ulga internetowa nie będzie zniesiona

Ministerstwo Finansów nie zamierza likwidować tzw. ulgi internetowej - poinformował resort we wtorkowym komunikacie.

Stare przepisy wracają ponownie do łask

Do Ordynacji podatkowej powrócił przepis pozwalający organom skarbowym korzystać z dowodów zebranych przez policję w postępowaniach jeszcze niezakończonych.

Pełne odliczenie od samochodów osobowych

Ministerstwo Finansów proponuje całkowite odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych. W zamian chce wprowadzić opodatkowanie prywatnego używania służbowego samochodu osobowego.

Deklarację podpisze pełnomocnik

W przyszłym roku deklaracje podatkowe będą mogły być podpisywane przez pełnomocników. Uzyskanie interpretacji podatkowej będzie kosztowało 50 albo 100 zł.

Będzie nowa metoda amortyzacji dla małych firm

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zachętę do inwestowania. Zaproponowało więc tzw. małym podatnikom nową metodę amortyzacji uproszczonej.

Darowizny dla najbliższych bez podatku

Przekazana najbliższym darowizna będzie zwolniona z podatku - przewiduje projekt opracowany w Ministerstwie Finansów.

Jak należy ewidencjonować pominięte grosze wynikające z zaokrągleń w deklaracji VAT-7

W deklaracji podatkowej VAT-7 występuje konieczność zaokrąglania kwot do pełnych złotych, natomiast w prowadzonych rejestrach podatku VAT kwoty są wykazywane łącznie z groszami. Jak należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych pominięte końcówki groszy? Na kontach związanych z ewidencjonowaniem podatku VAT oraz w rejestrach VAT grosze te są wykazywane. Czy księgowanie samej deklaracji odbywa się już przy zastosowaniu zaokrągleń?

Znoszenie krępujących limitów

Projekt zmian w CIT przewiduje, że odpisy amortyzacyjne oraz wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego będą zaliczane do kosztów w pełnej wysokości. Zniesione też będą inne limity.

Niższy podatek od sprzedaży nieruchomości

Gazeta Prawna poddała analizie pomysł Ministerstwa Finansów. Tym razem chodzi o zmiany dotyczące opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Dlaczego sprawdzony podatnik będzie miał lepiej

Pakiet zmian podatkowych przedstawionych przez ministra finansów przewiduje wprowadzenie nowej instytucji sprawdzonego podatnika.

Czy można stosować 50% koszty do opracowania materiałów oraz wykładów na kursach

Czy mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu w przypadku wykonywania w ramach umowy o dzieło usług w zakresie edukacji, obejmujących przeprowadzenie wykładów na kursach oraz opracowywanie materiałów?

Interpretacje/Rachunkowość

Ministerstwo Finansów nie popiera pomysłu zniesienia obowiązku sporządzania miesięcznych sprawozdań jednostkowych przez samorząd terytorialny.

RPO/ PIT

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o opracowanie nowego wzoru formularza PIT-40A/11A, w czytelnym układzie graficznym, oraz wprowadzenie wyjaśnienia w broszurach informacyjnych do zeznania rocznego.

Jak znieść podwójne opodatkowanie

Projektem zmian w Ordynacji podatkowej, który ma umożliwić zaniechanie poboru podatku w kraju od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Jak skorzystać z ulgi internetowej

Ponosiłem wydatki na instalację i korzystanie z Internetu od 2003 r. Dysponuję fakturami potwierdzającymi te wydatki, wystawionymi na moje nazwisko. Z Internetu korzystam w domu, w którym stale mieszkam z żoną i teściami. Nie jestem tu jednak zameldowany, a dom jest własnością teściów. Czy będę mógł odliczyć te wydatki od dochodu uzyskanego w 2005 r. Czy moja żona również może skorzystać z tego odliczenia - jesteśmy małżeństwem od 2002 r. i nie mamy rozdzielności majątkowej?

Na zmianach w podatkach można stracić

Znany jest już projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw datowany na 4 kwietnia 2006 r. Te inne ustawy to wszystkie akty prawne, które Ministerstwo Finansów chce zmienić.

Sprawozdania o umowach z fiskusem

W Ministerstwie Finansów przygotowano projekty rozporządzeń, w których określono wzory sprawozdań o realizacji przez podatników uzgodnionych z fiskusem metod ustalania cen transakcyjnych.

Pomagamy rozliczyć dochody z Niemiec

Dochód uzyskany w Niemczech jest zwolniony w Polsce z podatku dochodowego. Dochód ten uwzględnia się jednak w Polsce przy ustaleniu stawki podatkowej.

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie w deklaracji VAT-7 i kpir

Proszę wskazać, jak zaksięgować nabycie części zamiennych do naczepy. Faktura z 17 stycznia 2006 r., gotówkowa, wartość 1600 euro, od niemieckiego kontrahenta. Wartość 1600 euro przeliczyłam po średnim kursie NBP z 17 stycznia 2006 r., wystawiając fakturę wewnętrzną: wartość netto + 22% VAT. W jakiej pozycji deklaracji VAT-7 należy ująć podatek należny i naliczony, a w której kolumnie kpir ująć wartość zakupionych części do remontu naczepy?

Czy można odliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu bankowego

17 listopada 2005 r. uzyskałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego na działce uwzględnionej w planie zagospodarowania przestrzennego jako działka budowlana. W 2006 r. zamierzam zaciągnąć w banku kredyt na budowę tego domu. Ani ja, ani małżonka nie korzystaliśmy z odliczenia wydatków w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Czy będę mógł odliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu bankowego, udzielonego na budowę domu jednorodzinnego? Jeżeli tak, to w jakim czasie? - Pismo z 31 stycznia 2006 r. nr RO-XV/415/PDOF-704/78/US/06

Gilowska potwierdziła wystąpienie o odwołanie Mecha

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska potwierdziła w piątek, iż wystąpiła o odwołanie wiceministra finansów Cezarego Mecha. Gilowska powiedziała, że "powodem zbiorczym" jest to, że nie dadzą "rady razem współpracować".

REKLAMA