REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatnicy złożyli już blisko 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT

Podatnicy złożyli już około 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT– podało MF w poniedziałek. 2 maja, mija termin złożenia zeznania podatkowego za 2021 r. - przypomniał resort.

Zmiany w rozporządzeniu ws. obniżonych stawek VAT na wyroby medyczne

Resort finansów chce wykreślić z rozporządzenia o stosowaniu obniżonych stawek VAT część produktów medycznych, dla których stawka obniżona została zapisana w ustawie – wynika z opublikowanego na stronach RCL projektu.

Specustawa dot. Ukrainy pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny

Specustawa dot. pomocy Ukrainie pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny rzeczy lub praw majątkowych na ten cel - wskazała ekspertka podatkowa Crido Monika Lewandowska.

2 maja 2022 r. - ostatni dzień na rozliczenie PIT

Zgodnie z przepisami, ustawowy termin rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) przypada na 30 kwietnia. Ponieważ w 2022 r. ten dzień wypada w sobotę, podatnicy mają czas na złożenie swoich zeznań podatkowych do 2 maja do północy. Najszybciej, bo online można rozliczyć podatek za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

REKLAMA

Ustawa o rachunkowości 2023 - tekst jednolity

Ustawa o rachunkowości tekst jednolity, tj. ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości - stan prawny na 1 września 2023 r.

2 maja mija termin składania zeznań podatkowych PIT za 2021 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że do 2 maja trzeba złożyć zeznania podatkowe PIT za 2021 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze e-PIT. Po tym terminie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.

Ulgi podatkowe oraz inne odliczenia przewidziane w rozliczeniu za 2021 rok. Najważniejsze informacje

2 maja upływa termin złożenia deklaracji w podatku PIT. Powszechnie wiadomo, że „im więcej zarobimy, tym więcej podatku zapłacimy” jednak to tylko część prawdy. Ustawa o podatku PIT przewiduje szereg ulg/odliczeń, które pozwalają obniżyć kwotę należną fiskusowi bez konieczności analizowania skomplikowanych przepisów. Ulga rehabilitacyjna, ulga na Internet, ulga prorodzinna – to pierwsze z brzegu możliwości na „podatkowe oszczędności”.

Projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS przyjęty przez Sejm

28 kwietnia 2022 r. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Celem ustawy jest umożliwienie dwustronnej komunikacji organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców. Merytorycznie może jednak okazać się korzystna. Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

Zwolnienia z VAT dla sił zbrojnych państw UE - projekt trafi do komisji finansów

Rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczący zwolnienia z VAT importu towarów przez siły zbrojne państw UE trafi do sejmowej komisji finansów publicznych - zdecydował Sejm w dniu 28 kwietnia. Odrzucono wniosek Konfederacji o rozpatrzenie projektu przez komisję obrony narodowej.

Amortyzacja po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, będący zarejestrowanym podatnikiem VAT, zdecydował o przekształceniu firmy w spółkę z o.o. W wyniku tego majątek przedsiębiorstwa, w tym jego majątek trwały, stanie się majątkiem spółki. Czy w tym przypadku nowo utworzona spółka będzie mogła kontynuować przyjętą w JDG metodę amortyzacji? A co z poniesionymi, a nierozliczonymi kosztami uzyskania przychodu?

Senat bez poprawek do nowelizacji mającej przeciwdziałać kradzieży spółek

Senat bez poprawek przyjął w czwartek przepisy mające zapobiegać tzw. kradzieży spółek. Dotycząca tej kwestii nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym trafi teraz do prezydenta. Zmiana miałaby wejść w życie 21 czerwca

Automatyzacja niektórych spraw obsługiwanych przez KAS

Sejm znowelizował niektóre ustawy w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Dzięki nowelizacji podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line.

Soboń: zmiany w trakcie roku podatkowego muszą być neutralne bądź na korzyść podatnika

Zmiany w trakcie roku podatkowego muszą być neutralne bądź na korzyść podatnika, ponieważ inaczej byłyby zakwestionowane – podkreślił w czwartek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym.

Za rok e-faktury będą obowiązkowe w Polsce. Jak działają w Europie?

Od początku 2022 r. funkcjonuje w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne, ale zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, od II kwartału 2023 r. stanie się to obligatoryjne. Zgodziła się już na to Komisja Europejska. System przygotowywany jest do obsługi ponad 2 mld faktur miesięcznie! W ciągu dekady zbierze ok. 30 petabajtów danych

Miliard złotych wsparcia w rękach podatników - warto przekazać 1% na OPP

W zeszłym roku ponad 15 mln podatników zdecydowało się przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP). Łączna kwota tego wsparcia wyniosła niemal miliard złotych. Może się wydawać, że procent należnego podatku to niewielka kwota, jednak dla OPP to bardzo potrzebne wsparcie. Wiele z nich może funkcjonować głównie dzięki środkom z „jednego procenta”.

Podatek u źródła przy częściowej wypłacie dywidendy dla zagranicznego podmiotu powiązanego

Zdarza się tak, że dywidenda dla zagranicznego podmiotu powiązanego jest wypłacana w różnych okresach czasu, np. częściowo została wypłacona w 2021 r., a jej pozostała część w 2022 r. Ze względu na zmiany legislacyjne w zakresie poboru podatku u źródła wprowadzone przez Polski Ład warto zastanowić się na jakich zasad należy tego rodzaju wypłaty opodatkować.

Projekt obniżający PIT z 17 na 12 proc. skierowany do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o PIT obniżający stawkę tego podatku z 17 na 12 proc. i likwidujący ulgę dla klasy średniej został 27 kwietnia skierowany do prac w sejmowej komisji finansów publicznych. Opozycja zarzuca rządowi, że wprowadza trzeci system podatkowy w tym roku; w ocenie PiS zmiany są jednoznacznie pozytywne.

Przekazanie paczek PR-owych a rozliczenie podatku dochodowego z fiskusem

Przekazanie prezentów kontrahentom wywołuje w podatkach dochodowych skutki zarówno u przedsiębiorcy, jak i u obdarowanego. Nie inaczej jest w przypadku tzw. paczek PR-owych.

Kto jest zwolniony z rozliczania PIT?

Zbliża się koniec terminu składania deklaracji rocznych PIT za 2021 rok. Nie każdy jednak będzie musiał złożyć PIT za zeszły rok. Lista zwolnień jest długa i obejmuje między innymi: odszkodowania, stypendia, dofinansowanie do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, zasiłek z tytułu narodzin dziecka czy nagrody.

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych w bankach – kwiecień/maj 2022 r.

W ciągu miesiąca połowa banków poprawiła ofertę depozytową. Już dziś kilka banków zapowiada ponadto nowe, podwyższone oprocentowanie. Na jakie odsetki mogą liczyć osoby deponujące w bankach swoje oszczędności pod koniec kwietnia 2022 roku?

Częściowe wycofanie wkładu ze spółki osobowej – opodatkowanie w 2022 roku

Polski Ład przyzwyczaił nas już do tego, że wiele w nim zmian, które trudno nazwać korzystnymi z punktu widzenia podatnika. Przykładem jest zmiana zasad opodatkowania częściowego wycofania wkładu ze spółki osobowej. Choć zmiana ma swoje plusy, ponieważ określając, kiedy powstaje przychód podatkowy kończy spory na linii podatnik-fiskus, niewątpliwie dla wspólników planujących ograniczenie swojego wkładu w spółce jest niekorzystna. Trudno bowiem za korzyść uznać fakt, że obecnie wycofanie części wkładu ze spółki pod kątem podatkowym równoznaczne jest z całkowitym jej opuszczeniem.

Kolejne zmiany w VAT - pakiet SLIM VAT 3

Ministerstwo Finansów proponuje kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług - 20 nowych rozwiązań, które ułatwią rozliczanie podatku. Według komunikatu zamieszczonego na stronie gov.pl: pakiet VAT SLIM VAT 3 realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców – skupia się na m.in. prostszym fakturowaniu, zmniejszeniu formalności oraz poprawie płynności finansowej firm.

3 maja 2022 r. nie zrealizujesz przelewu w złotówkach. Przerwa w działaniu systemu Elixir

Rozliczenia w systemie Elixir będą realizowane 2 maja, ale we wtorek 3 maja, w dniu wolnym od pracy, sesje rozliczeniowe nie odbędą się - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Dodaje, że 3 maja aktywny będzie natomiast system Euro Elixir, rozliczający przelewy w unijnej walucie. Warto więc zrealizować ważne przelewy przed majówką. Bez przerw (także 3 maja) działają natomiast przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir.

Prawo do korzystania z ulgi IP BOX

Przedsiębiorca chciał się upewnić, czy w ramach prowadzonej działalności i odprowadzanego podatku dochodowego ma prawo do korzystania z ulgi IP BOX. Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przedsiębiorca wniósł skargę do sądu i wygrał.

Lokaty bankowe w 2022 roku. Czy banki podniosą oprocentowanie?

Mamy bezpośrednie i pośrednie formy nacisku na banki, by odpowiedziały na apel o podniesienie oprocentowania lokat i depozytów - wskazywał 27 kwietnia 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

1 maja niedziela - czy sklepy będą otwarte?

W niedzielę 1 maja 2022 r., sklepy będą zamknięte. Następna niedziela handlowa przypadnie 26 czerwca.

Agroturystyka a podatek dochodowy (PIT). Wynajem pokoi gościnnych turystom w gospodarstwie rolnym zwolniony z PIT

Coraz większa liczba rolników przygotowuje i odpłatnie udostępnia pokoje gościnne dla turystów w swoich gospodarstwach rolnych. Jak opodatkować dochody z tego tytułu? Czy dochody z agroturystyki są zwolnione z podatku dochodowego?

Błędna stawka VAT na fakturze i wpłacona zaliczka - jak wystawić fakturę korygującą?

Pomyliliśmy stawkę VAT, stosując 23% zamiast 8%. Faktura zaliczkowa została wystawiona w grudniu, rozliczeniowa (wydanie towaru) - w lutym. Czy wystawiamy fakturę korygującą do faktury zaliczkowej, czy korygujemy tylko końcową? Nadpłacony VAT zostanie zwrócony. Czy musimy wysłać korektę JPK_VAT za grudzień?

Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem. Wstrzymane dostawy gazu rosyjskiego objętego kontraktem jamalskim

Z nieoficjalnych informacji, które uzyskał portal onet.pl wynika, że 26 kwietnia 2022 r. Rosja wstrzymała przepływ gazu do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego. Potwierdził to tego samego dnia w godzinach wieczornych zarząd spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. - z tym, że wg PGNIG całkowite wstrzymanie dostawy gazu jamalskiego nastąpi 27 kwietnia rano. Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw. Magazyny są napełnione w 76 proc. - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wszyscy odbiorcy gazu w Polsce będą go otrzymywać w dotychczasowej wielkości - poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Ceny transferowe 2022 - zmiany w informacjach TPR

Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekty rozporządzeń w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie PIT i CIT. Co się zmieni w informacjach TPR?

Regulacja, czy certyfikacja zawodu księgowego w Polsce? Ministerstwo Finansów zaprasza na webinar (9 maja)

Ministerstwo Finansów zaprasza na webinar, podczas którego eksperci dyskutować będą na temat regulacji lub certyfikacji zawodu księgowego oraz kompetencji księgowego przyszłości. Wydarzenie odbędzie się 9 maja 2022 r. w godzinach 10.00-14.30. Udział w webinarze jest bezpłatny. Liczba uczestników webinaru jest ograniczona do 500. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Kryptowaluty: podatnik musi rozliczyć się z fiskusem, nawet jeśli nie osiągnął przychodu

Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą pamiętać, aby do 2 maja złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób, które w minionym roku uzyskały przychód z obrotu wirtualnym pieniądzem. Ciąży również na podatnikach, którzy tylko nabywali kryptowaluty.

Co zamiast WIBOR? Wskaźnik stopy procentowej oparty na depozytach overnight będzie gotowy w II poł. 2022 roku

Alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej ON (overnight) będzie gotowy do stosowania w drugiej połowie 2022 roku – podano w stanowisko zarządu GPW Benchmark przekazanym PAP.

Pusta faktura i wystawiona do niej korekta "do zera" - rozliczenie VAT

Na wykonanie usługi pomyłkowo zostały wystawione dwie faktury z datą 28 lutego 2022 r. Następnie 3 marca 2022 r. do jednej z nich została wystawiona faktura korygująca "do zera". Czy podatnik powinien w rozliczeniu za luty 2022 r. wykazać dwie faktury sprzedaży, a korektę "do zera" w rozliczeniu za marzec 2022 r.? Czy podatnik jest uprawniony do wykazania korekty w lutym 2022 r. oraz niezawyżania wartości sprzedaży i kwoty VAT?

Nowy Polski Ład, nowe problemy. Jak poradzić sobie ze zmianami w podatkach?

Polski Ład przechodzi właśnie oczekiwaną przez społeczeństwo reformę. Szacuje się, że poprawki do programu będą kosztować ponad 3 procent zakładanych wpływów do budżetu państwa. Według rządu zmiany będą korzystne, a w najgorszym wypadku neutralne dla podatników. Kto na nich zarobi, a kto straci?

Propozycje rządu to kolejne działania osłabiające transmisję polityki monetarnej (opinia)

Przedstawione w poniedziałek propozycje rządu mające na celu wsparcie kredytobiorców to kolejne działania osłabiające transmisję polityki monetarnej - oceniają ekonomiści. Efektem tego typu rozwiązań może być zwiększenie skali podwyżek stóp procentowych koniecznych do stłumienia inflacji

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?

W przypadku zeznań podatkowych PIT-37 i PIT-38 za 2021 rok, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych czynności w celu ich wypełnienia i złożenia, to przygotowane (wypełnione) przez Krajową Administrację Skarbową wersje tych zeznań (w usłudze Twój e-PIT) zostaną 2 maja 2022 automatycznie zaakceptowane (złożone). Zatem w przypadku tych PIT-ów podatnik nie może ponieść odpowiedzialności za niezłożenie deklaracji, bo składane są one automatycznie. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że jeżeli przygotowane i zaakceptowane przez KAS zeznanie PIT-37 lub PIT-38 trzeba skorygować, to będzie można to zrobić również po 2 maja w usłudze Twój e-PIT, elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo. W przypadku innych rocznych zeznań podatkowych (w tym PIT-36, PIT-36L, PIT-39, PIT-28, PIT-16A) podatnik nie może liczyć, że urząd skarbowy (KAS) wypełni za niego obowiązek wypełnienia i złożenia deklaracji.

Czy można złożyć PIT po terminie?

Każdego roku jakaś liczba podatników składa zeznanie PIT po terminie. Niezależnie od tego, czy przyczyną było obiektywne zdarzenie losowe, czy zwykłe roztargnienie, należy wziąć pod uwagę pewne podstawowe regulacje, przede wszystkim czynny żal. Dzięki temu pojawia się szansa, aby opóźnienie w złożeniu deklaracji podatkowej skończyło się bez negatywnych konsekwencji.

Wydatki na rzecz pracownika - rozliczenie VAT

Do tej pory organy podatkowe uznawały, że wydatki finansowane z ZFŚS w całości lub w części nie podlegają VAT i od ich nabycia nie odliczymy podatku. Obecne interpretacje sugerują, że zmieniono zdanie. Pozwalają odliczać pełny VAT, ale jednocześnie zobowiązują podatnika do naliczenia VAT od wartości rynkowej.

Likwidacja WIBOR i wakacje kredytowe - skutki. Pomoc dla kredytobiorców, cios w planujących zakup mieszkań

24 kwietnia 2022 r. rząd zaproponował posiadaczom złotowych kredytów mieszkaniowych (hipotecznych) wzmocnienie programu dopłat do kredytów, darmowe wakacje kredytowe i zastąpienie WIBOR-u korzystniejszą stawką. Zdaniem ekspertów pomysły te uderzą w tych, którzy o zakupie mieszkania dopiero myślą.

Spłata kredytu na zbywaną nieruchomość to wydatek na własne cele mieszkaniowe - ulga mieszkaniowa w PIT

Wydatek na spłatę kredytu (pożyczki), w tym kredytu konsolidacyjnego i refinansowego, oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego na sfinansowanie wydatków związanych z nieruchomością będącą przedmiotem odpłatnego zbycia, mieści się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe w kontekście zwolnienia podatkowego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT zwanego potocznie ulgą mieszkaniową.

Zmiany w kodeksie spółek handlowych od 13 października 2022 roku. Prawa i obowiązki członków zarządu spółki z o.o.

Jesteś członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Sprawdź, co zmieni w zakresie twoich praw i obowiązków po nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (ksh), która wchodzi w życie 13 października 2022 roku.

PIT a składka zdrowotna w 2022 roku. Podatnik nie może być obarczony jednocześnie dwoma podatkami dochodowymi!

Kwota poniesionej składki zdrowotnej (jeśli nie jest odliczana od podatku należnego) musi zmniejszać podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych – pisze profesor Witold Modzelewski. Jeżeli składka zdrowotna nie zmniejsza podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, jest DOCHODEM PODATNIKA (co jest oczywistym absurdem), a sama składka staje się drugim podatkiem dochodowym obciążającym osoby fizyczne; w dodatku jeszcze raz opodatkowanym pierwszym podatkiem dochodowym.

Terminy sprawozdawcze za 2021 rok

Ministerstwo Finansów wydłużyło czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r.

Rozliczenie PIT rolników do 2 maja 2022 r. - KRUS przypomina

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że 2 maja 2022 r. upływa termin składania PIT-ów za 2021 rok. Jeśli świadczeniobiorca KRUS sam nie złoży zeznania podatkowego PIT-37 we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 2 maja 2022 r., ani nie zaakceptuje oraz nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS, zeznanie to automatycznie zostanie uznane za złożone.

Kredyt hipoteczny w 2022 roku. Oprocentowanie stałe czy zmienne? [Przykłady, wyliczenia]

Jaki kredyt hipoteczny będzie korzystniejszy? Z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR, czy z oprocentowaniem stałym? Dla kogo kredyt o stałym, a dla kogo o zmiennym oprocentowaniu? Wyjaśniają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Obligacje skarbowe. Czy można stracić inwestując w obligacje?

W Polsce sporą popularnością wśród inwestorów cieszą się fundusze papierów dłużnych i wiele osób mylnie zakłada, że na obligacjach skarbowych przecież nie można stracić. Wiele osób myśli też w taki sposób, że na funduszach dłużnych nie stracą, a historyczne wyniki pokazują, że coś tam zarobię. Jak się jednak okazuje, na obligacjach można stracić i to całkiem sporo.

Ustawa o cyberbezpieczeństwie - skutki. Czy wzrosną ceny usług telekomunikacyjnych?

Przedsiębiorcy rynku telekomunikacyjnego, prawnicy, eksperci i politycy krytykują tryb procedowania nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Siódma wersja projektu, która pojawiła się w marcu, podobnie jak pięć poprzednich nie została poddana konsultacjom społecznym, mimo wprowadzania do nich istotnych zmian. Krytyka dotyczy szczególnie możliwości wykluczania z rynku pochodzących spoza UE i NATO dostawców sprzętu i usług ICT. Eksperci ostrzegają, że konieczność rezygnacji ze sprzętu danego dostawcy będzie dla operatorów oznaczała spory wydatek. Koszty szacowane na miliardy złotych zostaną ostatecznie przeniesione na konsumentów.

Obniżenie PIT do 12% i częściowe odliczenie składki zdrowotnej - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

W dniu 22 kwietnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w PIT. Projekt przygotowany przez resort finansów obniża PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na odliczenie części składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania. Samotni rodzice będą mogli rozliczyć się wspólnie z dziećmi, a przedsiębiorcy jeszcze raz będą mogli wybrać formę opodatkowania.

REKLAMA