REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Finanse publiczne

Przepisy VAT korzystniejsze dla podatników?

Ministerstwo Finasów aprobuje propozycje zmian w podatku VAT, które spowodowałyby ich uproszczenie i byłyby korzystniejsze dla podatników.

Ulgi nie wrócą

Komisja Finansów Publicznych, która zajmowała się w środę poprawkami do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych nie przyjęła poprawek poselskich, które wiązały się przywróceniem ulg podatkowych i wspólnym opodatkowaniem małżonków i ich dzieci.

Czy spłacenie długu nieruchomością podlega VAT

Spółka z o.o. X, będąca podatnikiem podatku VAT, zaciągnęła pożyczkę pieniężną u innego podatnika, również spółki z o.o. Y. W ramach spłaty tej pożyczki spółka X zobowiązała się do przeniesienia na rzecz spółki Y prawa własności do budynku będącego od kilku lat w jej posiadaniu. Czy takie przeniesienia prawa własności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r.?

Brak podpisu sprzedawcy samochodu na deklaracji PCC-1

Kupiłem od osoby fizycznej samochód na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. W umowie zobowiązałem się do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Mam jednak problem z uzyskaniem na deklaracji podpisu zbywcy. Czy prawidłowo postąpię płacąc podatek i składając deklarację bez podpisu zbywcy?

Wykorzystanie analizy wskaźnikowej przy ocenie płynności

Jestem głównym księgowym w średniej wielkości spółce z o.o. zajmującej się produkcją wyrobów plastikowych. Moja firma od dłuższego czasu przyjęła za priorytet zachowanie płynności. W związku z tym otrzymałem polecenie, aby sporządzać zestawienia oparte na analizie wskaźnikowej i je analizować. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są optymalne wielkości dla poszczególnych wskaźników płynności?

Sprzedaż akcji PKO BP w biurach maklerskich

Akcje WSiP

Sprzedaż akcji Polkomtela

Ewidencja księgowa materiałów

W jaki sposób należy ewidencjonować nabycie i rozchód materiałów? Jak wyceniać materiały w bilansie? Kiedy należy przeprowadzać inwentaryzację materiałów?Materiały są jednym ze składników zapasów. Natomiast zapasy zaliczamy do rzeczowych składników aktywów obrotowych. W myśl art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości przez rzeczowe aktywa trwałe rozumie się między innymi: "materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby". Do rzeczowych aktywów trwałych, poza materiałami, zaliczamy również produkty gotowe, produkcję w toku, półprodukty oraz towary.Najczęściej do materiałów zalicza się artykuły nabyte od kontrahentów lub wytworzone we własnym zakresie, przeznaczone do wytworzenia wyrobów gotowych oraz robót i usług. Materiałami są również paliwa, nośniki energii, części zapasowe i materiały pomocnicze przeznaczone na przykład do remontów środków trwałych. Ze względu na cel zużycia materiały można podzielić na podstawowe oraz pomocnicze.

Najem nieruchomości i VAT

Spadek a dział spadku

Utrzymanie stron internetowych na serwerze poza granicami Polski

Przedmiot opodatkowania: Usługa utrzymania stron internetowych na serwerze w USA stanowi import usług. Podatek należny od importu tej usługi przez polskiego podatnika będzie stanowił u niego jednocześnie podatek naliczony podlegający odliczeniu. Przy naliczaniu podatku powinien on zastosować stawkę podatku właściwą dla tego rodzaju usług w kraju.Prowadzę działalność gospodarczą jako podatnik VAT. Rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zajmuję się działalnością internetową. Swoje strony internetowe trzymam na serwerze w USA. Co miesiąc otrzymuję w e-mailu fakturę za usługi w wysokości 199 USD. Cena nie zwiera podatku VAT, gdyż sprzedaż przez internet w USA nie jest opodatkowana. Czy mogę zaliczyć kwotę z faktury w koszty i czy muszę ją uwzględniać w rozliczeniach VAT, tzn. czy muszę doliczyć VAT?

Korekta faktury wewnętrznej dokumentującej WNT

Korekta faktury wewnętrznej dokumentującej WNTW sierpniu br. nabyłem towar od dostawcy unijnego i wystawiłem fakturę wewnętrzną. We wrześniu, w związku ze zmianą wartości nabytych towarów, zagraniczny kontrahent zmniejszył wartość towaru. Czy należy wystawić wewnętrzną fakturę korygującą z tytułu zmniejszenia wartości dostawy?

Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności

Deklaracja VAT-7: Obecnie obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. nie daje podatnikom VAT możliwości zwolnienia ich z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7 w okresie tymczasowego zawieszenia przez nich działalności gospodarczej. Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalnościZ uwagi na problemy zdrowotne zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy w świetle nowej ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. istnieje obowiązek składania deklaracji podatkowych VAT-7 w przypadku zawieszenia działalności?

Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości

Podatkowa debata

Wzrost produkcji nadal duży

Projekt zmian w ordynacji podatkowej

Nowe rozporządzenie w sprawie ryczałtu

Czy premie pieniężne są opodatkowane VAT

Sklep otrzymuje od dostawcy-hurtowni premie miesięczne w wysokości 5% sumarycznej wartości netto zapłaconych w terminie faktur na podstawie umowy o współpracy handlowej. Warunkiem naliczenia premii jest zapłacenie w terminie wszystkich faktur za dany miesiąc. Czy naliczona premia powinna być ujęta fakturą VAT (lub fakturą korygującą) jako czynność opodatkowana VAT lub zmniejszająca VAT naliczony czy jako niepodlegająca VAT - ujęta jedynie notą księgową uznaniową?

Rachunkowość i doradztwo podatkowe

VAT od usług druku książek

Pracuję w małej drukarni. Dla zamawiającego drukujemy książkę wymienioną w poz. 48 załącznika 3 do ustawy o VAT (z naszym ISBN). Faktura, którą wystawiamy, zawiera 7 proc. VAT. Odbierający (inny podatnik) sprzedaje tę książkę we własnym zakresie stosując 0 proc. VAT. Czy to jest poprawne?

Jak ustalić dochód

Prowadzę sklep z artykułami dekoracyjnymi, jako osoba fizyczna prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Po raz pierwszy część z oferowanych drobiazgów chcę wykonać osobiście, będą to ozdobne poduszki z okolicznościowymi motywami. Kupiłam tkaniny itp. niezbędne do ich wykonania. Do tej pory kupowane towary zaliczałam bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, a na koniec roku rozliczałam różnice wynikające z remanentu. Czy z wyrobami własnej produkcji mogę postąpić podobnie?

Zmiany podatkowe już w Sejmie

Podatki należy zmieniać wcześniej

Jaka opłata od potwierdzenia zarejestrowania

Kaucja akcyzowa

Zwolnienia i obniżki VAT

Zaliczki w księgach rachunkowych i podatkowych

Każda firma, i mała, i duża, w toku prowadzenia działalności gospodarczej ma do czynienia z zaliczkami. Realizacja zamówień między kontrahentami odbywa się z udziałem tej wygodnej ze względów zarówno finansowych, jak i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego formy. Skutki podatkowe zaliczek uległy zmianie na gruncie nowych przepisów o podatku od towarów i usług. Mimo że prawie każda zaliczka powoduje obowiązek wystawienia faktury i rodzi skutki podatkowe, nadal wiele przypadków budzi wątpliwości podatników.

Czy przychody z umowy o dzieło osiągane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą należy opodatkować VAT

1. Osoba fizyczna zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na pełnym etacie. Jednocześnie (nie prowadząc działalności gospodarczej) uzyskuje przychody z tytułu najmu lokali użytkowych. Podatki z tego tytułu rozliczane są co miesiąc na podstawie składanych deklaracji PIT-5 oraz z racji przekroczonych obrotów (10 000 euro) również VAT-7. Równolegle z tymi dochodami osoba fizyczna świadczy usługi na podstawie umów o dzieło. Usługi te wykonywane są z podmiotami innymi niż pracodawca, ale spełnione są kryteria, że odpowiedzialność za ich skutek jest po stronie zlecającego. Mam następujące pytania: czy przychody z tytułu wykonanego dzieła należy opodatkować VAT i czy zamiast rachunków powinny być wystawiane faktury VAT?

Czy dotacja do wykonanych prac podlega VAT

Firma budowlana - spółka z o.o. - podpisała umowę o dotacje. Zgodnie z nią spółka, po zakończeniu realizacji, otrzyma zwrot w wysokości 60%. Czy po 1 maja br. nadal podlega odliczeniu w całości VAT naliczony z faktur dokumentujących poniesione wydatki? Czy obecnie dotacja podlega opodatkowaniu?

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowego

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowegoJak w świetle nowej ustawy o VAT wygląda limit 10 000 euro? Czy osoba prowadząca działalność gastronomiczną sezonowo (lipiec, sierpień, wrzesień) określa próg obrotów, po których przekroczeniu staje się nieodwołalnie podatnikiem VAT proporcjonalnie - ze względu na to, że działa tylko przez 3 miesiące w roku? Czy progiem dla niej będzie 45 700 zł i dopiero po przekroczeniu tej kwoty w obrotach będzie podatnikiem VAT?

Podatki w Sejmie

Dofinansowanie z funduszy strukturalnych - praktyczne wskazówki

Zapoznanie się z treścią dokumentów rządowych, serią wytycznych na temat możliwości dofinansowania projektów ze środków Unii Europejskiej, a także z dużą ilością literatury pozostaje jedynie teorią, jeżeli jednocześnie brak jest bardzo szczegółowych informacji, których niezbędność można zauważyć dopiero w toku samego wypełniania wniosku o dofinansowanie. W tym momencie każdy, kto chce podejść do tego problemu z największą starannością, zauważy, że chwilami niestety nie jest to możliwe, a ilość szczegółów - częstokroć uniemożliwiających w ogóle ubieganie się o dofinansowanie - przerasta nawet najwytrwalszych. Z drugiej strony oczywiste jest, że nie można rezygnować tylko dlatego, że procedury są skomplikowane.

Najnowsze dane GUS

Ewidencja należności niezapłaconych w terminie

Jako spółdzielnia mieszkaniowa otrzymujemy co miesiąc od swoich członków opłaty czynszowe za korzystanie z zajmowanych przez nich mieszkań. W naszej ewidencji widnieje wiele należności, które nie zostały uregulowane w terminie. Prosimy o odpowiedź, jak mamy zorganizować ewidencję księgową takich należności, aby zachować bieżącą kontrolę nad rozrachunkami oraz nie dopuścić do przedawniania naszych roszczeń?

Inwestycja w obcych środkach trwałych - okres amortyzacji

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie usług budowlano-montażowych. Na samochodzie ciężarowym, używanym na podstawie umowy leasingu operacyjnego, został zamontowany dźwig. Czy koszty związane z montażem dźwigu, a jest to kwota około 30 000 zł, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?

Egzaminy dla biegłych rewidentów - zakres pytań i poziom trudności

Chciałabym przystąpić do egzaminów na biegłego rewidenta. Czego dotyczą i jaki jest ich poziom trudności? Szczególnie interesują mnie egzaminy z pierwszej sesji egzaminacyjnej.

Nowy urząd do ściągania podatków?

Amortyzacja samochodu przez małżonków

Od roku ja i moja żona prowadzimy działalność gospodarczą - osobno, przy czym również przedmiot działalności każdego z nas jest odrębny. W tym miesiącu zakupiliśmy samochód osobowy, który będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Czy możemy zakupione auto oboje ująć w ewidencji środków trwałych i dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych? Czy nie spowoduje to "zdublowania się" odpisów ujmowanych przez nas w kosztach uzyskania przychodów?

Zwiększenie obniżonych stawek amortyzacji

Na początku zeszłego roku wprowadziłem do ewidencji środek trwały, ale ponieważ działalność przynosiła mi straty obniżyłem stawkę amortyzacji. W tym roku zastosowałem już stawkę w ustawowej wysokości. W urzędzie skarbowym poinformowano mnie jednak, że są wątpliwości co do tego, czy po obniżeniu można wrócić do normalnej stawki. Proszę o wyjaśnienie tego problemu.

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych zbywcy

Znajomy zaproponował mi kupno linii technologicznej do przeróbki owoców i warzyw. Chciałbym się jednak dowiedzieć, czy na moim kontrahencie nie ciążą jakieś zaległości podatkowe. Czy jest możliwe uzyskanie takiej informacji?

Stawki podatkowe. Spór wokół harmonizacji

Ulgi dla najbiedniejszych, czy polityczne obietnice?

Początek debaty budżetowej

Zmiany w podatku PIT

Czy opłata kompensacyjna podlega VAT

Publiczny zakład opieki zdrowotnej odstępuje innej firmie kontrakt na prowadzenie określonych świadczeń zdrowotnych. Firma przejmująca kontrakt zobowiązała się wypłacić opłatę kompensacyjną od uzyskanych wartości niematerialnych i prawnych, na którą zażądała faktury VAT. Czy operacja ta podlega opodatkowaniu, a jeśli tak, to jaką stawkę zastosować?

Jak rozliczyć wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego

Proszę o wskazanie, jak rozliczyć wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego i jakie skutki podatkowe wywołuje on po stronie udziałowców?

Jak zaewidencjonować dotację z programu SAPARD

Proszę o pomoc w sprawie otrzymanej dotacji w programie SAPARD. W jaki sposób należy zaewidencjonować na kontach księgowych otrzymaną dotację i zakończoną inwestycję (ponieważ od innej kwoty będą dokonywane odpisy amortyzacyjne, a inna kwota stanowiła będzie jej wartość początkową)?

REKLAMA