reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

PIT

PIT

Zmiana Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z Holandią (Niderlandy)

29 października 2020 r. wiceminister finansów Jan Sarnowski oraz ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma podpisali Protokół zmieniający Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Uwzględnia on politykę podatkową Polski oraz dorobek projektu OECD BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), w tym propozycje dotyczące uszczelnienia systemu podatkowego i zwalczania oszustw podatkowych. »

Ulgę na dziecko można odliczyć od podatku zmarłego małżonka

Aktualizacja: 14.01.2010

We wspólnym rozliczeniu ze zmarłym małżonkiem można odliczyć ulgę prorodzinną od podatku zmarłego. »

Zwrot za wymianę okien nie jest przychodem

Aktualizacja: 11.01.2010

U najemców lokali, którzy otrzymali zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej, nie powstaje przychód opodatkowany PIT. »

Ulga odsetkowa: odliczenie musi potwierdzać zaświadczenie z banku

Aktualizacja: 10.12.2009

Podatnicy, którzy korzystają z ulgi odsetkowej, muszą raz w roku uzyskać od banku zaświadczenie o wysokości zapłaconych odsetek. »

Nie każda darowizna na kościół podlega odliczeniu w PIT

Aktualizacja: 14.12.2009

Darowizna kościelna, którą w rocznym PIT odlicza się od dochodu bez limitu, musi być przeznaczona na działalność charytatywno-opiekuńczą. Inne datki na kościół są limitowane. »

Opłaty za studia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 04.12.2009

Wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i wpływają na zwiększenie przychodu, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. »

Ulgę internetową można odliczyć z duplikatu faktury

Aktualizacja: 02.12.2009

Zgubienie lub przypadkowe zniszczenie faktury nie przekreśla możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi internetowej. W takim przypadku należy wystąpić do operatora o wydanie duplikatu. »

Przychody uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku

Aktualizacja: 01.12.2009

Dnia 12 listopada 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze IPPB4/415-531/09-4/JK, która dotyczyła opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku. »

Opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych

Aktualizacja: 30.11.2009

Dnia 23 kwietnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze IPPB2/415-33/09-3/AZ, która dotyczyła opodatkowania dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. »

Świąteczny prezent od szefa podlega PIT

Aktualizacja: 23.11.2009

Wartość prezentu świątecznego otrzymanego od szefa jest przychodem pracownika. Tylko prezenty sfinansowane z funduszu socjalnego będą zwolnione z PIT do 380 zł. Również prezenty przekazywane kontrahentom powiększą ich przychód. »

Jak amortyzować fundament oraz postawiony na nim przenośny kiosk

Aktualizacja: 17.11.2009

Spółka jawna wybudowała fundament. Na fundamencie tym postawiła przenośny kiosk handlowy. Czy całość powinna być amortyzowana jako budynek, czy też należy amortyzować odrębnie kiosk i odrębnie fundament? »

Wydatek na tablice rejestracyjne będzie kosztem

Aktualizacja: 12.10.2009

Jeżeli udowodnimy, że napis umieszczony na tablicy rejestracyjnej samochodu promuje markę naszej firmy, wydatek na tablice będzie kosztem podatkowym. »

Przychody ze zbycia świadectw pochodzenia energii są opodatkowane

Aktualizacja: 30.09.2009

Przychody uzyskane ze zbycia praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej należy zaklasyfikować jako przychody z kapitałów pieniężnych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. »

Czy od zasądzonej odprawy rentowej należy pobrać zaliczkę

Aktualizacja: 14.09.2009

Sąd zasądził od naszej spółki na rzecz byłego pracownika odprawę rentową. Czy od zasądzonej przez sąd odprawy rentowej w kwocie 2100 zł należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? Czy kwotę 2100 zł traktować jako brutto czy netto? Czy wyliczona kwota odsetek od zaległej odprawy rentowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? »

Wartość początkowa i metoda amortyzacji samochodu uprzednio wykorzystywanego do celów prywatnych

Aktualizacja: 24.07.2009

W 2004 r. kupiłem samochód osobowy. Zapłaciłem za niego 60 000 zł, na co mam dokumenty. Samochód wykorzystywałem do celów prywatnych. Obecnie rozpocząłem działalność gospodarczą. Chciałem ten samochód wprowadzić do ewidencji jako środek trwały. Jego obecna cena rynkowa wynosi około 30 000 zł. W jaki sposób powinienem ustalić wartość początkową tego samochodu? Czy powinienem przyjąć cenę zakupu czy niższą obecnie cenę rynkową? Samochód jest już w pewnym stopniu zużyty. Jak go amortyzować? »

Czy podlega opodatkowaniu odszkodowanie wypłacone pracownikowi za rozwiązanie umowy o pracę

Aktualizacja: 03.07.2009

Na podstawie wyroku sądu pracownik otrzymał odszkodowanie za rozwiązanie z nim umowy o pracę oraz odszkodowanie z tytułu braku zapłaty za nadgodziny. Czy od odszkodowań tych należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama