| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

PIT

PIT

Środki wypłacane za ustanowienie służebności zwolnione z podatku

Minister Finansów zmienił interpretację w zakresie opodatkowania wpłat przy służebności gruntu. Wskazując, że linie energetyczne są również elementami infrastruktury technicznej, w związku z tym środki wypłacane za ustanowienie służebności na rzecz właściciela linii są zwolnione z podatku. »

Oszczędzający w kasie mieszkaniowej kontynuują odliczenia w PIT

Aktualizacja: 23.02.2010

Podatnicy w ramach tzw. praw nabytych odliczają od podatku wydatki w ramach ulgi na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. »

W zeznaniu rocznym PIT można uwzględnić bilety za dojazd do pracy

Aktualizacja: 18.02.2010

Podatnik, który poniósł wyższe koszty dojazdów do pracy niż limity z ustawy o PIT, a posiada imienne bilety potwierdzające wydatki, może je uwzględnić w zeznaniu rocznym. »

PIT 2009: Data ślubu przesądza o odliczeniu ulgi odsetkowej

Aktualizacja: 19.02.2010

Podatnik, który nabył prawo do kontynuowania ulgi odsetkowej i wziął na początku 2010 roku ślub z osobą korzystającą ze starych ulg budowlanych, straci prawo do odliczenia odsetek w zeznaniu za 2010 rok. »

Wydatki związane ze sporządzeniem wniosku o dotację jako koszty uzyskania przychodów

Aktualizacja: 19.02.2010

Dotacje to jeden z najskuteczniejszych sposobów na sfinansowanie rozpoczęcia, prowadzenie czy też modernizację działalności gospodarczej, dlatego wielu Polaków, korzystając z szerokiej oferty dotacji zarówno regionalnych, jak i europejskich, stara się o taką formę pomocy finansowej. Część z nich, w celu uniknięcia odrzucenia wniosku z powodu błędów formalnych, korzysta z usług profesjonalnych doradców, którzy za odpłatnością przygotowują takie wnioski. Tych właśnie osób dotyczy interpretacja z dnia 4 września 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „dyrektor”), w sprawie o sygnaturze IPPB1/415-511/09-4/AG (dalej „interpretacja”), która dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opracowaniem wniosku o dotację. »

Dochody małoletniego dziecka rodzice wykażą w swoim zeznaniu podatkowym

Aktualizacja: 04.02.2010

Rodzic powinien wykazać dochody dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, w swoim zeznaniu podatkowym. »

Czy podatek pobrany ryczałtem od małych umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji PIT-11

Aktualizacja: 15.02.2010

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11? »

PIT 2009: Zakończenie budowy domu w ubiegłym roku uprawnia do skorzystania z ulgi odsetkowej

Aktualizacja: 03.02.2010

Osoby, które uzyskały pozwolenie budowlane w 2006 roku, musiały skończyć budowę do końca 2009 roku, aby zachować ulgę odsetkową. »

Jak wystawić PIT-11, aby skorygować nieprawidłowo pobrany podatek

Aktualizacja: 16.02.2010

Czy w PIT-11 należy wykazywać przychody z tzw. „małych umów zleceń”, tj. od umów opłacanych miesięcznie w wysokości nie wyższej niż 200 zł? Jak wystawić PIT-11, gdy w 2009 r. od wypłaconego pracownikowi świadczenia pieniężnego z zfśs została pobrana zaliczka, skoro w sierpniu ub.r. wprowadzono zwolnienie takich świadczeń z podatku? To tylko nieliczne pytania, jakie nasuwają się płatnikom podatku, którzy muszą wystawić informacje PIT-11. »

PIT 2009: Organizacje pożytku publicznego, na które można przekazać 1% podatku

Aktualizacja: 11.02.2010

Aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP), na które można przekazać 1% podatku w rozliczeniu PIT za rok 2009. »

Ulga internetowa: duplikat faktury daje prawo do odliczenia

Aktualizacja: 16.12.2009

Podatnik, który zgubił lub zniszczył faktury za internet, a chce uwzględnić je w rocznym PIT, musi wystąpić do operatora sieci o duplikaty tych dokumentów. »

Darowizna od pracodawcy nie podlega PIT

Aktualizacja: 20.01.2010

Pracownik, który otrzymał darowiznę od szefa, nie musi płacić od niej PIT, ale konieczne będzie rozliczenie podatku od darowizny. »

Ulgę na dziecko można odliczyć od podatku zmarłego małżonka

Aktualizacja: 14.01.2010

We wspólnym rozliczeniu ze zmarłym małżonkiem można odliczyć ulgę prorodzinną od podatku zmarłego. »

Zwrot za wymianę okien nie jest przychodem

Aktualizacja: 11.01.2010

U najemców lokali, którzy otrzymali zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej, nie powstaje przychód opodatkowany PIT. »

Ulga odsetkowa: odliczenie musi potwierdzać zaświadczenie z banku

Aktualizacja: 10.12.2009

Podatnicy, którzy korzystają z ulgi odsetkowej, muszą raz w roku uzyskać od banku zaświadczenie o wysokości zapłaconych odsetek. »

Nie każda darowizna na kościół podlega odliczeniu w PIT

Aktualizacja: 14.12.2009

Darowizna kościelna, którą w rocznym PIT odlicza się od dochodu bez limitu, musi być przeznaczona na działalność charytatywno-opiekuńczą. Inne datki na kościół są limitowane. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK