reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy kwota należności na fakturze eksportowej jest kwotą netto czy brutto

Aktualizacja: 04.05.2007

Jeżeli przez dwa miesiące nie przyjdzie potwierdzony SAD-3 (eksport), to trzeba zastosować zamiast stawki 0% stawkę krajową, np. 22%. Faktura eksportowa jest np. na 1000 euro. Do obliczenia VAT 22%. Czy 1000 euro to kwota brutto czy netto? »

Jak rozliczać VAT od opłat z tytułu użytkowania wieczystego, gdy umowa została zawarta przed 1 maja 2004 r.

Aktualizacja: 04.05.2007

Opłaty za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu. Co jednak zrobić, gdy w wyniku aktualizacji opłaty te zostały ustalone w wartości netto + VAT i użytkownicy nadal wpłacają je w takiej wysokości. Co zrobić z wpłatami osób fizycznych, które nie były fakturowane: czy skorygować sprzedaż za bieżący miesiąc, czy powinnam może skorygować deklaracje za miesiące, w których były dokonywane wpłaty? »

Koszty prac zespołu projektowego

Aktualizacja: 10.05.2007

W przedsiębiorstwie, w którym pracuję, po raz pierwszy powołano zespół projektowy. Zadaniem zespołu jest opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w związku z zamiarem zakupu przez przedsiębiorstwo zintegrowanego systemu zarządzania (ZSI). Członkowie zespołu pracują nad projektem po godzinach pracy i mają za tę pracę otrzymać dodatkowe wynagrodzenie wypłacone w formie nagrody. Czy wynagrodzenie to można potraktować jako nakład inwestycyjny, czy musi się ono stać kosztem spółki w momencie wypłaty? »

Jak ująć i wyceniać w księgach materiały

Aktualizacja: 30.04.2007

Jak poprawnie księgować zakup materiałów do produkcji, wydanie ich z magazynu, przyjęcie do magazynu wyrobów gotowych, następnie sprzedaż i produkcję niezakończoną - produkcja jednorodzajowa? »

Jak rozliczyć różnice kursowe przy potrąceniu (kompensacie) należności

Aktualizacja: 30.04.2007

Spółka dokonała w lutym wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do kontrahenta z Francji. W marcu zaś nabyła u tego kontrahenta materiały. Czy dokonując kompensaty wzajemnych należności, należy rozliczyć różnice kursowe? »

Instrukcja kontroli i obiegu dokumentów księgowych

Aktualizacja: 30.04.2007

W jaki sposób prawidłowo przygotować instrukcję obiegu i kontroli dokumentów księgowych? »

Czy rolnik ryczałtowy może udokumentować fakturą usługi leśne

Aktualizacja: 30.04.2007

Czy będąc podatnikiem podatku od towarów i usług i zarazem rolnikiem ryczałtowym wnioskodawca może wystawiać faktury VAT na usługi leśne, z zaznaczeniem, iż są one – jako wykonywane przez rolnika ryczałtowego – zwolnione od VAT? »

W jaki sposób zakwalifikować dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Aktualizacja: 31.05.2007

Na jakim koncie i w którym momencie (złożenia informacji o należnej kwocie dofinansowania czy otrzymania środków pieniężnych) należy zaksięgować kwotę dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze środków Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych? »

Jak wykazać w księgach rachunkowych dzieła sztuki

Aktualizacja: 27.04.2007

Spółka, licząc na przyszłe korzyści, zdecydowała się zainwestować w dzieła sztuki. W bieżącym roku zakupiono po raz pierwszy na aukcji obraz wybitnego malarza za cenę 55 000 zł. Jak ująć w księgach rachunkowych taki zakup? »

Jak opodatkować dochody z tłumaczeń wykonywanych w Polsce na rzecz firmy czeskiej

Aktualizacja: 27.04.2007

Mam podpisaną umowę o pracę z pracodawcą polskim. Dodatkowo, w ramach umowy zlecenia, wykonuję tłumaczenia dla podmiotu z siedzibą w Czechach. Firma, dla której robię tłumaczenia, odprowadza podatek u siebie. Jak powinnam się rozliczyć? »

Czy wydatek poniesiony na odstępne jest kosztem podatkowym

Aktualizacja: 26.04.2007

W styczniu przejęliśmy kilkanaście sklepów mających atrakcyjną lokalizację w centrach dużych miast. Aktualnie prowadzimy tam już sprzedaż detaliczną odzieży damskiej. Poprzednim najemcom tych lokali wypłaciliśmy kwoty pieniężne tytułem odstępnego. Czy i kiedy wydatki te nasza spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów? »

Jak rozliczyć zakup programu komputerowego na CD

Aktualizacja: 26.04.2007

Sprowadzamy z Wielkiej Brytanii lub Belgii oprogramowanie, które jest zamawiane na potrzeby konkretnego klienta (konkretna wersja programu i/lub konkretne licencje). Oprogramowanie jest przesyłane na płytce CD z licencją na dyskietce lub jest podawany z płytką CD numer licencyjny. Mam problem, czy zakup programów powinnam zakwalifikować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, czy import usług. »

Jak skorygować kilka faktur w związku z udzieleniem rabatu

Aktualizacja: 25.04.2007

Prowadzę sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Chcę wystawić fakturę - korektę (udzielić rabatu nabywcy). Korekta będzie dotyczyła kilku wcześniejszych faktur, w których wykazane były inwestycje. Czy w treści faktury korygującej muszę wyszczególnić treść wszystkich faktur, czy też mogę tylko wpisać, jakiej inwestycji dotyczy rabat i kwotę udzielonego rabatu oraz wymienić, jakich faktur dotyczy korekta? »

Kiedy utworzyć odpis aktualizujący należności

Aktualizacja: 25.04.2007

Na koncie 201 mam zaksięgowaną należność, której prawdopodobnie nie otrzymam, mimo wielu wezwań do zapłaty. Chcę w związku z tym utworzyć rezerwę na należności nieściągalne. Czy powinnam zaksięgować jako Wn koszty i Ma rezerwy, a na koncie 201 pozostawić księgowanie bez zmian? »

Jak rozliczyć stratę z tytułu zbycia papierów wartościowych na giełdzie polskiej i zagranicznej

Aktualizacja: 23.04.2007

Podlegam nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W 2005 r. poniosłem stratę z tytułu odpłatnego zbycia akcji zarówno na warszawskiej, jak i frankfurckiej giełdzie papierów wartościowych. W 2006 r. ze sprzedaży akcji uzyskałem dochód. Czy w takiej sytuacji mogę odliczyć stratę poniesioną na obydwu giełdach w 2005 r. od dochodu uzyskanego w 2006 r.? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama