reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak zaksięgować składki na ZUS

Aktualizacja: 23.04.2007

Czy poprawne jest księgowanie bieżących składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozliczeniach międzyokresowych kosztów? »

Jak zaewidencjonować sprzedaż nieruchomości użytkowej

Aktualizacja: 23.04.2007

W kwietniu 2006 r. spółka kupiła używany środek trwały - pawilon handlowo-usługowy. Amortyzację rozpoczęto w maju 2006 r. W drugim kwartale 2007 r. pawilon będzie przeznaczony na sprzedaż. Czy amortyzacja powinna być skorygowana, jeżeli środek trwały zostanie sprzedany przed upływem roku od momentu nabycia? »

Jak rozliczyć usługę transportową w przypadku dostawy towarów do innego kraju UE

Aktualizacja: 23.04.2007

Spółka w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy korzysta z obcego transportu i otrzymuje od przewoźnika fakturę, którą opłaca. Jednocześnie na fakturze dotyczącej wysyłki wyrobów do klienta umieszcza się jako kolejną pozycję transport. Wartość wysyłanych wyrobów jest wykazywana jako sprzedaż ze stawką 0% i ujmowana w rejestrze VAT, deklaracji i informacji podsumowującej. »

Jak rozliczyć nadpłatę

Aktualizacja: 20.04.2007

Czy istnieje możliwość zaliczenia nadpłaty wykazanej w zeznaniu rocznym na poczet innych zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych? »

Czy należy składać zeznanie roczne w przypadku osiągnięcia straty ze stosunku pracy

Aktualizacja: 20.04.2007

Podatnik, jako osoba młodociana, był w minionym roku zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu. Przy wypełnianiu zeznania rocznego okazało się, że w roku 2006 poniósł stratę. Czy w takim wypadku należy składać zeznanie roczne? »

Jak wykazać w księgach wyjazd na szkolenie w czasie godzin pracy

Aktualizacja: 19.04.2007

Jak rozliczyć w księgach wyjazd na szkolenie w czasie godzin pracy własnym samochodem pracownika? Czy można to zaliczyć do kosztów podróży służbowych? »

Czy można odliczyć podatek naliczony z faktury korygującej rachunek

Aktualizacja: 19.04.2007

Spółka otrzymała faktury korygujące do uprzednio wystawionych rachunków. W momencie wystawiania faktur korygujących kontrahent był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, natomiast w momencie wystawiania rachunków przekroczył limit obrotów i stracił prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT. »

Jak zaksięgować sprzedaż pakietu wierzytelności zaktualizowanych

Aktualizacja: 18.04.2007

Nasza spółka zawarła z firmą zajmującą się obrotem wierzytelnościami umowę przelewu pakietu kilkunastu wierzytelności z tytułu dostaw towarów i usług, składającego się z wierzytelności, co do których wcześniej egzekucję umorzono z powodu niewypłacalności dłużnika. »

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS w zeznaniu rocznym

Aktualizacja: 18.04.2007

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dla płatników KRUS w przypadku opodatkowania działalności ryczałtem w okresie zapłaty składki ZUS i w okresie jej zwrotu w 2006 r.? Czy zwrot składek ZUS powinien być uwzględniony w PIT-28, czy też należy go rozliczyć na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł? »

Jak zmiana roku obrotowego wpływa na wynik finansowy firmy

Aktualizacja: 17.04.2007

W trakcie badania sprawozdania finansowego biegły rewident zwrócił nam uwagę na brak dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. W związku z tym powierzono mi przygotowanie projektu takiej dokumentacji. Jednocześnie kierownictwo firmy zastanawia się nad zmianą roku obrotowego. »

Czy zakup usług marketingowych od niemieckiej firmy stanowi import usług

Aktualizacja: 17.04.2007

Jesteśmy spółką z o.o. Niemiecka firma świadczy na naszą rzecz usługi marketingowe. Czy dochodzi do importu usług? Jeśli tak, jak go rozliczyć? »

Czy służebności gruntowe stanowią świadczenia nieodpłatne

Aktualizacja: 16.04.2007

Nasza spółka nabyła działkę, na terenie której planuje wybudować magazyn. Do magazynu zostanie zbudowana utwardzana droga, której część znajduje się na sąsiedniej działce, należącej do innej spółki. »

Jak rozliczyć zaliczki od wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

Aktualizacja: 16.04.2007

W lutym 2007 r. spółka skierowała pracowników do pracy we Francji. Ich wynagrodzenia wypłaca spółka w Polsce. Gdzie powinny być opodatkowane te wynagrodzenia? Jak powinny być rozliczane zaliczki od tych wynagrodzeń? »

Jak zaewidencjonować zwolnienie dłużnika z długu

Aktualizacja: 13.04.2007

Dłużnik nie uregulował należności za usługę wykonaną przez naszą spółkę. Wielokrotne wezwania pozostawały bez skutku. Kwota była bardzo mała, dlatego zrezygnowaliśmy ze skierowania sprawy do sądu. Nasz prawnik sporządził protokół likwidujący należność. »

Kiedy przekazywanie ulotek i gazetek reklamowych podlega VAT

Aktualizacja: 13.04.2007

Czy przekazanie lub zużycie ulotek, gazetek reklamowych, plakatów na rzecz nieokreślonego adresata, poprzez wyłożenie w aptece bądź czy wrzucenie do losowo wybranej skrzynki pocztowej, podlega opodatkowaniu VAT? Czy mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych materiałów? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama