REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie dochodów z pracy poza Polską

Polski podatnik, który pracuje za granicą, ale nie zmienił miejsca zamieszkania na zagraniczne, będzie miał obowiązek rozliczenia zarobków uzyskanych za granicą w Polsce. W tym celu będzie trzeba złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG.

Refakturowanie usług na kontrahenta z UE

Zasady refakturowania nie są uregulowane przepisami, choć sama instytucja jest dość często stosowana w rozliczeniach pomiędzy kontrahentami.

Jak skorygować VAT po roku

Jak ustalić po roku od zakupu środka trwałego proporcję potrzebną do dokonania korekty podatku naliczonego i jak ją uwzględnić w deklaracji VAT-7?

Zaliczki wpłacone na poczet WNT

Nabycie towarów przez polskiego podatnika od kontrahenta unijnego może powodować konieczność zapłaty zaliczki za nabywany towar. Jak ją rozliczyć?

REKLAMA

Jak skutecznie odwołać się od decyzji urzędu skarbowego

Podatnik, który nie zgadza się z decyzją urzędu skarbowego, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji może złożyć odwołanie do izby skarbowej.

Jak prawidłowo sporządzić PIT-11

Zakłady pracy i płatnicy do końca lutego muszą przesłać swoim pracownikom informacje PIT-11 o ich zarobkach, składkach oraz zaliczkach na podatek dochodowy za ubiegły rok. Na tej podstawie podatnicy będą mogli rozliczyć się z fiskusem.

Jak przygotować się do badania sprawozdania finansowego

Celem badania sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta opinii, że sprawozdanie to jest sporządzone prawidłowo oraz rzetelnie. Na co biegły zwróci uwagę?

Czy koszty szkolenia pracowników są przychodem

Otrzymując od pracodawcy szkolenia, tak pracownik jak i jego pracodawca często nie wiedzą, że może to rodzić konsekwencje podatkowe u pracownika. Jakie?

REKLAMA

Finansowe skutki dokonywania odpisów amortyzacyjnych

W wielu firmach konieczna staje się potrzeba właściwego zarządzania posiadanymi aktywami trwałymi. Może do niego służyć amortyzacja. Sprawdź w jaki sposób?

Jak opodatkować likwidację działalności gospodarczej

Likwidacja działalności wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym podatkowymi. Konieczne jest m.in. dokonanie spisu z natury, powiadomienie urzęd skarbowego. To jeszcze nie wszystko.

Rozliczenie dofinansowania zimowego wypoczynku młodzieży

Niektóre dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Muszą być jednak przy tym spełnione warunki. Jakie?

Jak prawidłowo sporządzić PIT-40

PIT-40 jest rocznym obliczeniem podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Sporządzają go jednak i składają płatnicy do 29 lutego 2008 r.

Co jest istotne przy instalowaniu kas fiskalnych

Podatnicy kupując kasę fiskalną powinni wybrać model odpowiedni do charakteru prowadzonej działalności. Na jakie elementy zwracać uwagę przy zakupie kasy fiskalnej?

Kto i kiedy składa informację ZUS IWA

Informację ZUS IWA za 2007 r. płatnicy składek zobowiązani są złożyć w ZUS do 31 stycznia 2008 r. Obowiązek ten nie dotyczy wszystkich płatników składek.

W jakich przypadkach nie można odliczyć VAT

Zgodnie z zasadą neutralności podatkowej w VAT, podatnik nie może faktycznie ponosić ciężaru tego podatku. Podatek ten powinien obciążać konsumentów. Czy zawsze?

Kto musi się rozliczyć z fiskusem do 31 stycznia

Dla wielu podatników i płatników 31 stycznia wiąże się z koniecznością złożenia w urzędach skarbowych wypełnionych deklaracji. Kogo ten obowiązek dotyczy?

Jak prawidłowo wypełnić deklaracje PIT-4R i PIT-8AR

Do 31 stycznia 2008 r. płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego roczne deklaracje PIT-4R i PIT-8AR. Jak prawidłowo je wypełnić?

Jak rozliczać reprezentację i reklamę w 2008 roku

Wszystkie wydatki reklamowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Za koszt nie mogą być uznane wydatki reprezentacyjne firmy. Jak je rozróżnić?

Kiedy i w jakim zakresie małżonek ponosi odpowiedzialność za podatki

W przypadku małżonków odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe obejmuje również majątek wspólny podatnika i jego małżonka.

Czy można wystawić zbiorczą fakturę

Przepisy nie posługują się pojęciem faktur zbiorczych, choć przewidują możliwość wystawiania jednej faktury przy świadczeniach ciągłych.

Jak płacić zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych

Jest kilka rodzajów zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych - miesięczne, kwartalne i uproszczone. Którą z nich wybrać?

Jak udowodnić przychód uzyskany z samozatrudnienia

Są trzy okoliczności, które decydują, iż pracownik osiąga przychody z samozatrudnienia, a nie działalności wykonywanej osobiście lub z pracy. Jakie to okoliczności?

O czym pamiętać po zakończeniu inwentaryzacji

Cały proces inwentaryzacyjny powinien być odpowiednio udokumentowany, dlatego po zakończeniu inwentaryzacji warto przejrzeć i sprawdzić, czy odpowiada ona wszystkim wymogom ustawy o rachunkowości.

Jaka forma opodatkowania działalności jest korzystniejsza

Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać jedną z czterech form płacenia podatku dochodowego. Która jest najkorzystniejsza?

Jak rozliczać dla celów VAT premie pieniężne

W obrocie gospodarczym stosowane są premie pieniężne. W jaki sposób należy prawidłowo rozliczać podatek od towarów i usług w przypadku przyznawanych premii pieniężnych?

Kiedy można zastosować metodę kasową

Rozliczanie podatku od towarów i usług przez małego podatnika metodą kasową jest prawem, a nie obowiązkiem. Kiedy opłaca się skorzystać z tego uprawnienia?

Odliczenie VAT z faktury korygującej

Wystawianie faktur korygujących wiąże się m.in. z obowiązkiem rozliczenia VAT z takich faktur, przez sprzedawców i nabywców. Jak prawidłowo to zrobić?

Kto składa informacje podsumowujące

Do składania informacji podsumowujących do celów VAT są zobowiązani podatnicy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych. Oddzielną informację składają również podatnicy podatku akcyzowego.

Wybór formy opodatkowania dochodów z wynajmu

Od przychodów uzyskiwanych z najmu można płacić podatek dochodowy według jednego z trzech sposobów. Który z nich wybrać?

Czy podatnik ma prawo wglądu do swoich akt

W każdym stadium postępowania podatkowego urząd skarbowy zobowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek, kopii lub odpisów.

Jak obliczać terminy podatkowe

Ogólne ramy obliczania terminów określa Ordynacja podatkowa. Przepisy tej ustawy stosuje się do podatków oraz opłaty skarbowej, jak również do innych opłat i należności.

Jak prawidłowo ustalać różnice kursowe

W praktyce zdecydowana większość jednostek stosuje w ciągu roku przepisy podatkowe do ustalania różnic kursowych. Przyjęcie tej metody nie wymaga zawiadomienia urzędu skarbowego.

Jak płacić zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej

Przepisy podatkowe umożliwiają odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Czy opłaca się korzystać z tej możliwości?

Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku

Podmioty nieposiadające siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Polski w niektórych sytuacjach mają prawo ubiegania się o zwrot VAT, jaki zapłacili w związku z wydatkami poniesionymi w kraju.

Skutki niezłożenia deklaracji podatkowej

Podatnik, który nie składa w terminie deklaracji podatkowych i nie płaci podatku, musi liczyć się z koniecznością zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami.

Jak rozliczyć dofinansowanie zimowego wypoczynku

Zwolnione z podatku są między innymi dopłaty z funduszu socjalnego do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez wyspecjalizowane podmioty w formie zimowisk.

Leasing samochodu - odliczenie VAT

Prawo do odliczenia VAT od rat leasingowych podlega szczególnym uregulowaniom. Kwota tego odliczenia zależy m.in. od rodzaju zawartej umowy leasingu.

Reklamacja w WDT

Zdarza się, że towary dostarczane przez przedsiębiorców mają wady i są przez nabywców reklamowane. Co zrobić w sytuacji gdy kontrahentem jest przedsiębiorca unijny?

Kto płaci VAT od nabycia samochodu

Konieczność zapłaty VAT od nabycia samochodu osobowego zależy od tego, czy jest to nowe czy używane auto oraz czy kupującym jest podatnik VAT, czy osoba prywatna.

Jak prawidłowo sporządzić spis z natury

Dokonywanie spisu z natury jest jednym z obowiązków podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jak prawidłowo go sporządzić?

Jak prawidłowo skorygować VAT po zakończeniu roku

Korekta podatku naliczonego po zakończeniu roku dotyczy zakupów towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Jej obowiązek dotyczy także zakupionych środków trwałych.

Kiedy darowizna nie jest opodatkowana VAT

Zgodnie z przepisami dotyczącymi VAT od dokonanych darowizn darczyńcy zazwyczaj muszą płacić VAT. Czasami jednak obowiązku tego można uniknąć.

Jak prawidłowo rozliczać VAT naliczony

Podatnik może obniżać kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego zapłaconego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Czy zawsze tak jest?

Kiedy organ podatkowy określi obrót do celów VAT

Opodatkowaniu VAT podlega obrót, który stanowi kwotę sprzedaży towarów lub usług. W określonych okolicznościach organy podatkowe mogą same określić obrót. W jakich?

Koszty na przełomie lat

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują regulacje dotyczące rozpoznawania kosztów w czasie w podatkach dochodowych. Czy wpłynie to na rozliczanie kosztów na przełomie kolejnych lat podatkowych?

Święta w firmie a VAT

Okres przedświąteczny wiąże się w przypadku wielu podatników z różnymi świątecznymi zakupami, jak również ze świątecznymi świadczeniami. Jakie skutki wywołują te zdarzenia w VAT?

Biuro rachunkowe może skorzystać ze zwolnienia

Jeżeli biuro rachunkowe prowadzi usługi w zakresie księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych lub w zakresie rachunkowości, przysługuje mu prawo do skorzystania ze zwolnienia.

Jak długo przechowywać dokumenty podatkowe

Rozliczenie podatku kończy się w momencie przedawniania się zobowiązania podatkowego. Do tego czasu należy przechowywać dokumenty podatkowe związane z daną deklaracją.

Jak rozliczać wkłady niepieniężne

Od 1 stycznia 2007 r. zmianie uległy zasady ustalania wartości środków trwałych wnoszonych do spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Podstawa opodatkowania a wartość rynkowa

Kiedy wartość rynkowa będzie przyjmowana jako podstawa opodatkowania VAT? Czy można szacować podstawę opodatkowania przy świadczeniu usług?

REKLAMA