REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deklaracje podatkowe, CIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak prawidłowo rozliczyć roczny PIT za 2012 r.

Do końca kwietnia mamy czas na złożenie rocznych rozliczeń podatkowych za 2012 r. Deklarację składa każdy, kto w roku ubiegłym osiągnął dochód. Im szybciej złożymy nasz roczny PIT, tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot podatku.

Krótsza lista rajów podatkowych

Zmieni się lista krajów i terytoriów uznawanych przez Ministerstwo Finansów za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową - z dotychczasowych 40 rajów podatkowych, pozostanie 37.

Rozliczenia przez internet coraz bardziej popularne

Od początku 2013 roku podatnicy przesłali już prawie 9 milionów deklaracji przez internet. Z roku na rok jest to coraz popularniejszy sposób rozliczeń zarówno wsród firm, jak i osób fizycznych.

System e-Podatki ma być gotowy w 2015 r.

Pełny system e-Podatki ma ruszyć już za dwa lata. Ministerstwo Finansów planuje, że w połowie 2015 r. będziemy mogli już nie tylko składać deklaracje drogą elektroniczną, ale również uzyskać dostęp do własnego konta podatnika, które ułatwi coroczne rozliczenia z fiskusem i kontakt z urzędem skarbowym. W tym roku nawet połowa deklaracji podatkowych zostanie złożona przez internet.

REKLAMA

Termin składania e-deklaracji przedłużony do 3 marca

Ministerstwo Finansów przedłużyło termin składania deklaracji w formie elektronicznej do 3 marca. Wydłużenie terminu ma związek z awarią systemu e-Deklaracje.

Do końca lutego trzeba przekazać PIT-11

Z ostatnim dniem lutego dobiega końca termin na przekazanie pracownikom i do urzędu PIT-11, czyli informacji o osiągniętych w 2012 r. dochodach. Za niewywiązanie się z tego obowiązku przedsiębiorca może być ukarany grzywną.

Deklaracja VAT-7 - kto musi rozliczyć się na nowym formularzu

W 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7(13), VAT-7K(7) i VAT-7D(4). Przepisy przejściowe pozwalają do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2013 r. stosować poprzednie wzory. Nie wszyscy jednak podatnicy mogą stosować stare wzory.

Podatnicy coraz częściej rozliczają się przez internet

Rozliczenie przez internet staje się coraz bardziej popularne. W styczniu tego roku podatnicy przesłali ponad dwa miliony dokumentów elektronicznych. To 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

REKLAMA

Rozlicz swój PIT przez internet

Od początku startu systemu e-Deklaracje z możliwości rozliczenia PIT przez internet skorzystało prawie 15 milionów Polaków.

Ordynacja podatkowa 2013 - zmiany i nowości

Ustawa z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (zwana III ustawą deregulacyjną), oprócz wielu innych zmian, przyniosła od 1 stycznia 2013 r. sporo nowości w Ordynacji podatkowej, dotyczących zasad procedury podatkowej.

Opodatkowanie leasingu 2013 - nowości w podatkach dochodowych

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady opodatkowania umów leasingu podatkiem dochodowym (analogiczne zmiany w CIT i PIT). Zmiany te są korzystne dla podatników. Znoszą kilka uciążliwych utrudnień oraz umożliwiają objęcie umową leasingu nowego przedmiotu – prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Czy trzeba składać deklaracje VAT w czasie zawieszenie działalności gospodarczej?

Podatnicy VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie muszą składać deklaracji podatkowych VAT-7 (czy VAT-7K). Niemniej, jeśli w czasie zawieszenia działalności ponoszą stałe wydatki związane z tą działalnością i chcą odliczać VAT naliczony w tych wydatkach – deklaracje składać powinni. Obowiązek złożenia deklaracji wystąpi również wtedy, gdy podatnik zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Gwarancja lub poręczenie spłaty zobowiązań agenta z uczestnictwa w systemie cash-poolingu - skutki w CIT

Świadczeniu w postaci gwarancji lub poręczenia otrzymanego od agenta towarzyszy wzajemne, analogiczne i ekwiwalentne świadczenie spółki na rzecz agenta, dlatego nie dojdzie do „uzyskania korzyści kosztem innego podmiotu”, które jest „niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu”. W konsekwencji, nie dojdzie do otrzymania przez spółkę nieodpłatnego lub częściowo nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Wydatki na remont drogi publicznej to koszt dla podatnika CIT

Wydatki poniesione przez spółkę na remont drogi publicznej (dojazd do siedziby spółki) stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodu, potrącalne w dacie ich poniesienia. Nie jest bowiem możliwe powiązanie ich z konkretnym przychodem ale służą one zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów.

Na pierwsze PIT-y czas do 31 stycznia

Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28). Mogą to zrobić także w wersji elektronicznej.

Formularze VAT w 2013 roku

Minister Finansów wprowadził od początku 2013 roku nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Skorzystaj z aktualnych wzorów formularzy.

VAT 2013. Nowe wzory deklaracji podatkowych VAT

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D.

Podmiot zwolniony z CIT dostaje dywidendę w kwocie brutto

Dochód z tytułu otrzymanej dywidendy jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. W sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia do spółki oświadczenia o zwolnieniu od podatku lub w inny sposób dokumentowania płatnikowi podstawy zastosowania zwolnienia od poboru zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 26 ustawy o CIT.

Kiedy wykazać w deklaracji VAT usługę najmu, gdy najemca zapłacił z opóźnieniem

Podatnicy VAT świadczący usługi najmu miewają wątpliwości w deklaracji za jaki miesiąc mają wykazać obrót z tych usług – czy za miesiąc, w którym faktycznie otrzymali zapłatę, czy też może za miesiąc bezskutecznego upływu terminu płatności faktury.

Spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej

Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym uznał, że spółka prowadząca działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Jest to precedensowy i niezwykle korzystny dla podatników wyrok.

Po umorzeniu wierzytelności podmiotowi powiązanemu nie trzeba sporządzać dokumentacji cen transferowych

Zarówno spółka, jak i podmiot powiązany, któremu zostanie umorzone zobowiązanie, nie będą mieli obowiązku przygotowywania dokumentacji cen transferowych w stosunku do czynności prawnej umorzenia.

Czy wydatki na usługi notarialne związane z zakupem akcji innego podmiotu są kosztami podatkowymi?

Podatnicy mają wątpliwości, czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów obsługi notarialnej związanej z zakupem akcji innego podmiotu (koszty sporządzenia aktu notarialnego oraz wypisów z tego aktu notarialnego)? Okazuje się, że nie wszystkie takie koszty mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Ceny transferowe - jak ocenić, czy pożyczka jest objęta obowiązkiem sporządzenia dokumentacji?

Udzielenie bądź otrzymanie od podmiotu powiązanego pożyczki jest jedną z najczęstszych transakcji finansowych, zawieranych w ramach grup kapitałowych. Finansowanie w taki sposób działalności gospodarczej lub inwestycyjnej dość często jest jednak przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, w zakresie wysokości ustalonych odsetek oraz prowizji. Dodatkowo pojawia się szereg wątpliwości, dotyczących konieczności sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Zmiany w VAT, CIT i PIT sposobem na zatory płatnicze

Uproszczenie i szersze zastosowanie "ulgi na złe długi" w VAT, dłużnik będzie musiał wyrzucić z kosztów niezapłaconą w ciągu 30 dni fakturę, a wierzyciel obniży podstawę opodatkowania (dochód) o wartość niezapłaconej należności. To zasadnicze propozycje zawarte w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o VAT oraz ustaw o CIT i o PIT, zwanym "projektem Szejnfelda". Przedsiębiorcy i PSL chwalą projekt. Minister Finansów na razie nie powiedział "nie".

Korzystniejsza ulga na złe długi w PIT, CIT i VAT?

Tylko 30 dni zamiast 180, po których przedsiębiorca mógłby odzyskać nie tylko uiszczony przez niego VAT z faktur niezapłaconych przez klientów ale także PIT albo CIT? Takie rozwiązanie z pewnością ucieszyłoby przedsiębiorców. Przewidujący takie rozwiązanie już od początku 2013 roku projekt nowelizacji ww. ustaw podatkowych autorstwa posła Adama Szejnfelda 31 sierpnia trafił do Sejmu. Trudno obecnie przewidzieć, czy (i kiedy) projekt ten stanie się obowiązującym prawem.

Zezwolenie wyprowadzenia – czyli jak wyprowadzać swoje wyroby akcyzowe z cudzego składu podatkowego

W obecnych realiach gospodarczych, coraz częściej możemy spotkać się z usługą magazynowania wyrobów akcyzowych w składach podatkowych wykonywaną na rzecz podmiotów, które nie mogą lub z przyczyn ekonomicznych nie chcą prowadzić składu podatkowego. W przypadku, gdy podmiot zdecyduje się na przechowywanie swoich wyrobów akcyzowych w cudzym składzie podatkowym, musi być świadomy warunków, jakie wiążą się z wyprowadzaniem wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Deklaracje VAT-7 przy łączeniu spółek

Restrukturyzacje polegające na połączeniu spółek handlowych powodują liczne wątpliwości związane z prawidłowym rozliczeniem podatków za okres, w którym dochodzi do połączenia. Jednym z najczęściej zgłaszanych przez podatników problemów, jest kwestia złożenia deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło połączenie.

Pobór podatku „u źródła” – po jakim kursie przeliczać przychody

Podatnicy, którzy wypłacają swoim zagranicznym kontrahentom należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 (m.in. prawa autorskie, odsetki, usługi doradcze) oraz w art. 22 ust. 1 (dywidendy) ustawy o CIT mają wątpliwości jak przeliczać te przychody, by pobrać podatek „u źródła” od prawidłowo obliczonej podstawy opodatkowania.

Mały podatnik PIT, CIT i VAT w 2013 r. oraz limit jednorazowej amortyzacji

W 2013 r. status małego podatnika będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2012 r. kwoty 4 922 000 zł. Natomiast limit jednorazowej amortyzacji w roku 2013 wynosi 205 000 zł.

e-Deklaracje – najczęstsze problemy

System e-Deklaracje, za pomocą którego podatnicy mogą składać oświadczenia podatkowe przez Internet, to co roku bardziej popularny sposób rozliczania się z fiskusem. Jednak w opinii części podatników wciąż zbyt skomplikowana. Przedstawiamy najczęstsze problemy z nią związane.

VAT-7 i PCC-3 przez internet bez podpisu elektronicznego

Od 1 października 2012 r. podatnicy (ale tylko osoby fizyczne) mogą składać przez internet (system e-Deklaracje) deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-7D i PCC-3 bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Ceny transferowe - kto powinien obawiać się kontroli?

Opublikowane przez GUS - w pierwszym kwartale 2012 roku - dane, wskazują na istotny udział podmiotów powiązanych (w grupach przedsiębiorstw) w polskiej gospodarce. Bynajmniej nie jest on uzasadniony liczebnością tej grupy podmiotów, która - w świetle prezentowanych danych i przyjętych definicji - stanowiła zaledwie 0,6% ogólnej liczby przedsiębiorstw niefinansowych, a odnotowanymi przez te podmioty wynikami finansowymi oraz zatrudnieniem.

Sprzedaż i wyprzedaż przez Internet – kto i kiedy musi odprowadzić podatek?

Letnie wyprzedaże w pełni. Przed polowaniem na cenowe okazje w galeriach handlowych warto zrobić porządek w swojej szafie. Wystawiając w sieci nienoszoną odzież, biżuterię czy obuwie można zarobić na kolejne zakupy. O czym powinien wiedzieć każdy Sprzedający oraz kiedy transakcje na aukcjach czy w opcji Kup Teraz są traktowane jako działalność zarobkowa, wyjaśnia Akademia Allegro.

Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - PIT-11 i PIT-4R

Podmiot zatrudniający pracowników przed wniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinien przekazać spółce, która tą część przejmuje wszelkie dane niezbędne do prawidłowego wystawienia informacji PIT-11 i sporządzenia deklaracji PIT-4R za cały rok podatkowy.

Kiedy korekta deklaracji wyłącza sankcje karne skarbowe

Korekty deklaracji i połączona z nimi płatność zaległości podatkowej, mająca prowadzić do niekaralności w świetle art. 16a KKS, nie chronią w pełni przed możliwymi sankcjami karnymi skarbowymi związanymi z błędami podatkowymi. Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 czerwca 2012 r.. Orzeczenie to komentuje Tomasz Rolewicz, starszy menedżer w Zespole ds. Postępowań Podatkowych PwC.

Dopłata do środka trwałego – rozliczenia w CIT

Jeżeli podatnik otrzymuje dopłatę już po przyjęciu środka trwałego i rozpoczęciu amortyzacji, nie ma obowiązku korygowania kosztów wstecz, powinien natomiast dokonać jednorazowego zmniejszenia kosztów w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał dopłatę. Kwotę dopłaty w dniu jej otrzymania należy przeliczyć wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania dopłaty. W wyniku otrzymania przedmiotowej dopłaty nie powstaną podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 1 w zw. z art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

Udzielasz pełnomocnictwa ale nadal odpowiadasz za podatki

Podatnicy udzielają dość często księgowym, czy innym pracownikom pełnomocnictw do podpisywania deklaracji podatkowych. Nie zwalnia to jednak mocodawców z odpowiedzialności za podatki. Jeżeli pełnomocnik popełni błąd w deklaracji, to ewentualnej dopłaty podatku z odsetkami urząd będzie domagał się od podatnika. Gdy pełnomocnikiem podpisującym deklarację był profesjonalista - podatnik może uzyskać od niego odszkodowanie na drodze cywilnoprawnej.

Podpis pod deklaracją podatkową może złożyć księgowa

Nie tylko sam podatnik może podpisywać zeznania i deklaracje podatkowe. Zgodnie z art. 80a. ordynacji podatkowej, deklaracja podatkowa (w tym też e-deklaracja) może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta – o ile ustawy nie stanowią inaczej. Zatem można udzielić księgowej lub innej osobie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji.

Dochody przeznaczone na cele statutowe – zwolnienie z CIT

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT przewiduje zwolnienie z podatku dochodów podatników, których celem statutowym jest określona, wskazana w ustawie działalność. Zwolnienie podatkowe dotyczy jednak tylko tej części dochodów, która jest przeznaczona i wydatkowana na te cele statutowe.

Sprawozdanie finansowe – sankcje za niedopełnienie obowiązków

Za niedopełnienie obowiązku badania sprawozdania finansowego, nieskładanie zeznania rocznego oraz sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego i urzędu skarbowego grożą określone sankcje. Zobaczmy jakie.

Puste faktury, a korekta deklaracji VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Każda osoba, która wprowadza do obrotu prawnego fakturę VAT z wykazaną kwotą podatku (bez względu na powód nieprawidłowego wystawienia faktury) ma obowiązek zapłaty wykazanego w niej podatku VAT. „Puste” faktury nie są uwzględniane w deklaracjach VAT. Jeżeli to jednak nastąpi trzeba dokonać korekty deklaracji chyba, że doszło do zawyżenia podatku VAT – wtedy, zdaniem Ministerstwa Finansów, (gdy transakcja wystąpiła) nie ma podstaw do korekty deklaracji.

PIT-38 od dochodów z giełdy nie wyklucza wspólnego rozliczenia innych dochodów

Dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych (uzyskanych na giełdzie i poza nią) wymagają oddzielnego rozliczenia wynikającego z nich podatku niż ma to miejsce w przypadku innych dochodów, takich jak z pracy na etacie czy też prowadzonej działalności gospodarczej. Wiąże się z tym również konieczność złożenia osobnej deklaracji podatkowej - PIT-38, którą można złożyć tylko indywidualnie. Jednak inne dochody (z pracy, czy działalności) można rozliczyć wspólnie.

Zaliczki na CIT i PIT: powrót z metody uproszczonej do zasad ogólnych

Część podatników wybiera tzw. uproszczoną metodę uiszczania zaliczek na CIT i PIT, a potem – z różnych powodów – woli powrócić do stosowania zasad ogólnych. W niedawnym wyroku WSA w Gdańsku wyjaśniono, jak to zrobić, żeby powrót był skuteczny.

Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy mogą być kosztem podatkowym

Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok, w którym zajął stanowisko odmienne od tez grudniowej uchwały NSA poszerzonego składu 7 sędziów. W korzystnym dla podatnika orzeczeniu z 3 kwietnia 2012 r. NSA zezwolił bowiem na zaliczanie w poczet kosztów podatkowych wydatków z tytułu odsetek, uiszczonych przez spółkę w związku z zaciągnięciem kredytu na wypłatę dywidendy.

Termin złożenia deklaracji VAT

Zdecydowana większość podatników podatku od towarów i usług rozlicza VAT w terminach miesięcznych. W takim przypadku deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują też możliwość rozliczania się za okresy kwartalne.

VAT-7 i inne deklaracje do rozliczania VAT

Większość podatników rozlicza się w systemie miesięcznym. Deklaracja podatkowa w takiej sytuacji powinna być złożona na druku VAT-7. Wzór druku VAT-7, jak również innych druków związanych z rozliczeniem podatku VAT określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., nr 211, poz. 1333 z późn. zm.).

VAT-7 - błędy rachunkowe popełniane przy wypełnianiu deklaracji

Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują tryb kontroli deklaracji podatkowej w ramach tak zwanych czynności sprawdzających. Uprawnienie w tym zakresie przysługują urzędom skarbowym. Czynności te mają na celu między innymi sprawdzenie terminowości składania deklaracji, czy formalnej jej poprawności. Uprawnienia w tym zakresie przysługują również w zakresie składanych przez podatników deklaracji dotyczących podatku od towarów i usług.

VAT-7 – najczęstsze błędy formalne przy wypełnianiu deklaracji

Rozliczenie podatkowe składane przez podatnika podatku VAT ma charakter deklaratoryjny – podatnik deklaruje w nim wysokość należnego podatku. Jest bowiem tak, że deklaracja nie tworzy zobowiązania podatkowego, bo te wynika z wykonania czynności opodatkowanych. Tym samym deklaracja podatkowa stwierdza jedynie istnienie zobowiązania i jego wielkość. Nie należy jednak umniejszać roli deklaracji podatkowej i trzeba dołożyć wszelkich starań, by wypełnić ją poprawnie.

CIT za 2011 rok rozlicz najpóźniej 2 kwietnia 2012 r.

Spółki z o.o. i inni podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają już niewiele czasu na obliczenie należności wobec fiskusa, złożenia zeznania oraz wpłacenia podatku dochodowego za 2011 rok. W 2012 r. mają na to czas do 2 kwietnia.

Jak amortyzować najkorzystniej

Podstawą do rozpoczęcia amortyzacji jest ujawnienie środka trwałego, co na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 4, w związku z art. 16d ust. 2 ustawy o CIT, odbywa się w drodze ujęcia konkretnego składnika majątkowego w prowadzonej przez podatnika ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

REKLAMA