REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieruchomości warszawskie objęte tzw. dekretem Bieruta - nowe przepisy jeszcze w 2015 roku

Żaden z klubów nie opowiedział się we wtorek 23 czerwca 2015 r. przeciw senackiemu projektowi ustawy, mającemu uregulować problem nieruchomości warszawskich objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. PO i PSL zapowiadają poparcie projektu, PiS i Zjednoczona Prawica wstrzymają się od głosu.

Czy czeka nas wprowadzenie podatku katastralnego?

Podatek katastralny to pomysł, który rodzi kontrowersje. Z jednej strony generuje zyski dla samorządów, z drugiej – mocno obciąża kieszenie właścicieli nieruchomości. Temat wprowadzenia podatku katastralnego regularnie powraca w dyskusjach nad polską polityką fiskalną. Warto zwrócić uwagę, że to rozwiązanie obowiązuje już w większości państw europejskich. Czy zostanie wprowadzone również w Polsce? Jakie niesie to ze sobą konsekwencje?

Gminy nie będą pobierać podatku od nieruchomości od samych siebie

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zaakceptowana jednogłośnie przez Senat, zakłada, że gminy nie będą musiały pobierać podatku od nieruchomości od samych siebie.

Odziedziczenia mieszkania po małżonku to nie nabycie wg ustawy o PIT

Odziedziczenie części mieszkania objętego małżeńską wspólnością majątkową po śmierci małżonka nie jest nabyciem pod względem podatkowym – zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. A to oznacza, że urzędy skarbowe nie mogą traktować daty nabycia spadku po współmałżonku w taki sam sposób, jakby była to data zakupu mieszkania czy nieruchomości. Zatem sprzedaż takiego mieszkania nie będzie w większości przypadków opodatkowana PIT, bo 5 lat od nabycia nie trzeba liczyć od daty nabycia spadku.

REKLAMA

Prawo do zwolnienia podatkowego przy sprzedaży nieruchomości

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli podatnik przeznaczy dochód ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lub modernizację lokalu, to nie płaci podatku. Prawo to nie przeszkadza jednak urzędnikom, którzy każą płacić. Wystarczy bowiem twórczo wykorzystać przepis dotyczący odpisów podatkowych a koszt nabycia potraktować jak ulgę, aby zmienić sens ustawy.

Nowe Prawo restrukturyzacyjne osłabi ochronę klientów deweloperów

Prawo restrukturyzacyjne likwiduje szczególną ochronę klientów bankrutujących firm budowlanych. Dlatego trzeba lepiej chronić pieniądze powierzane przez konsumentów deweloperom i lokować je wyłącznie na zamkniętych rachunkach powierniczych, mówi wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

PIT przy sprzedaży nieruchomości - można nabyć dwa mieszkania by nie zapłacić podatku

Podatnicy, którzy sprzedają np. mieszkanie przed upływem pięciu lat od momentu jego nabycia, powinni co do zasady zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: PIT) od tej transakcji. Jednak dochód ze zbycia nieruchomości w określonych przypadkach może korzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT dzieje się tak, jeżeli dochód ten zostanie w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie, wydatkowany na własne cele mieszkaniowe podatnika. Cały problem polega na tym, co mieści się pod pojęciem „własne cele mieszkaniowe”. Ustawa o PIT nie precyzuje tego pojęcia. Dodatkowo sprawę komplikują rozbieżne orzecznictwo i podatkowe interpretacje. Potrzebna jest jednolita wykładnia.

Podatek dochodowy nie tylko przy sprzedaży nieruchomości

Właściciel nieruchomości (domu, mieszkania lub działki) może zapłacić PIT, nawet gdy przekaże je za darmo jako zachowek, albo gdy zlicytuje je komornik. Trzeba być czujnym także przy dziale spadku oraz zamianie lokali, bo w takiej sytuacji łatwo przeoczyć, że nie doszło jeszcze do upływu pięciu lat od nabycia. Wskazują na to zarówno interpretacje izb skarbowych, jak i wyroki sądów.

REKLAMA

Podatek od dochodu ze sprzedaży domku w ogródku działkowym

Sprzedaż domku w ogródku działkowym nie może być rozliczana jak sprzedaż nieruchomości – wynika z interpretacji podatkowej – bo sprzedający nie jest właścicielem gruntu, a więc także i domku. Faktycznie więc, zdaniem fiskusa, sprzedaży podlega prawo do użytkowania domku i działki, a więc powinna przychód należy doliczyć do wpływów z innych źródeł i rozliczyć na zasadach ogólnych.

Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT

Zwykle fiskus uznaje, że przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania czy domu na spłatę kredytu czy pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, wypełnia tzw. cele mieszkaniowe. A więc od kwot uzyskanych ze sprzedaży lokalu a przeznaczonych na spłatę nie trzeba płacić podatku. Jednak nie zawsze – okazuje się bowiem, że ważne jest, kto tej pożyczki udzielał.

Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej a VAT

Nasza Spółka planuje sprzedaż nieruchomości gruntowej (niezabudowanej). Czy dostawa nieruchomości niezabudowanych znajdujących się na terenach, w odniesieniu do których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego utracił ważność z dniem 1 stycznia 2012 r. będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT. Dla niezabudowanych nieruchomości, których dotyczy zapytanie, nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania na odrębną własność – skutki podatkowe

Przepisy podatkowe określają, że okres 5 lat, po którym można sprzedać mieszkanie bez podatku, liczy się od chwili jego nabycia. W związku z tym, z podatkowego punktu widzenia, nie ma znaczenia, że w tym czasie doszło do zmiany formy własności tego mieszkania - ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność.

Gminy nie zapłacą podatku od nieruchomości stanowiących ich własność

Senacka komisja petycji przygotuje projekt zmian w lokalnym prawie podatkowym, który zniesie obowiązek płacenia przez gminy podatków od własnego mienia; są to sytuacje, w których gmina płaci podatek samej sobie.

Więcej praw dla współwłaścicieli garaży wielostanowiskowych

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju popiera sejmową komisję, która proponuje danie współwłaścicielom hal garażowych (tzw. garaże wielostanowiskowe) prawo głosu we wspólnocie mieszkaniowej na równi z właścicielami lokali. To odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który domaga się takiej regulacji.

Sprzedaż lokalu bez VAT

Czy spółka może sprzedać lokal przez nią użytkowany i skorzystać ze zwolnienia podatkowego? Tak, jeżeli od jego zasiedlenia minęły 2 lata. Taką odpowiedź uzyskał podmiot, który skierował zapytanie o interpretację przepisów do Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Współwłasność gospodarstwa rolnego a zwolnienie z PIT odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności

Jeżeli mamy do czynienia ze współwłaścicielami gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, to wszyscy współwłaściciele przy spełnieniu pozostałych przesłanek regulowanych w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT, mogą zastosować zwolnienie dla otrzymanego odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności gruntowej.

Przekazanie środków z rachunku powierniczego - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Dopiero w momencie, kiedy spółka otrzyma wpłaty dokonywane przez nabywców lokali na otwarty rachunek powierniczy, a więc z chwilą przeniesienia środków pieniężnych zgromadzonych przez bank z otwartego rachunku powierniczego na rachunek bankowy spółki, powstanie obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT usług, tj. z chwilą otrzymania przez spółkę tych środków, pod warunkiem, że wcześniej nie dojdzie do wydania lokalu.

Zakup dwóch mieszkań także daje prawo do zwolnienia w PIT

Zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednej nieruchomości daje podatnikowi zwolnienie z podatku dochodowego. Ustawodawca bowiem nie zapisał w ustawie ograniczeń, dotyczących liczby nabywanych mieszkań, jak również nie nakazał natychmiastowego zasiedlenia nowego lokalu. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprzedaż gruntów rolnych - zwolnienie z PIT

Dochody ze sprzedaży gruntów rolnych nie będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli w dniu sprzedaży sprzedający będzie wiedział, że nabywca chce przeznaczyć grunt na cele inne niż rolnicze.

PIT od sprzedaży nieruchomości - urzędy skarbowe "hodują" odsetki

Raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2014 r. wskazuje na nieprawidłowości w działaniach urzędów skarbowych w związku z opodatkowaniem PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Dochodziło m.in. do nierównego traktowania podatników znajdujących się w takiej samej sytuacji faktyczno-prawnej, urzędy pobierały podatki od zobowiązań przedawnionych oraz niezasadnie kwestionowały prawo podatników do zwolnienia z podatku. Część urzędów skarbowych podejmowała weryfikację deklaracji podatkowych i aktów notarialnych w ostatniej chwili, czyli w roku przedawnienia zobowiązania. W konsekwencji podatnicy musieli nieraz płacić dwukrotnie wyższe odsetki, niż gdyby skarbówka podjęła działania we wcześniejszym terminie.

Ceny ziemi rolnej 2014 - II kwartał

W II kwartale 2014 r. za przeciętny hektar ziemi rolnej płacono w Polsce 29,8 tys. zł. Tak wynika z indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion’s Bank. W ciągu kwartału stawka ta wzrosła o ponad 2 tys. zł. Najmocniej zyskuje na wartości ziemia o najniższej jakości. Za hektar dobrej ziemi trzeba już płacić 40 tys. zł

Zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości zgodne z konstytucją

Przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami, który nie dopuszcza na żądanie zwrotu właścicielowi nieruchomości, przejętej przez jednostkę samorządu terytorialnego na cele publiczne, jeśli ten cel nie został zrealizowany, jest zgodny z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał we wtorek skargę osoby prywatnej dotyczącą ograniczenia korzystania z prawa własności w zakresie zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Sprzedaż składników majątku podatnika opodatkowanego kartą podatkową

Stawki karty podatkowej uwzględniają również podatek należny od przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej opodatkowanej w tej formie. Jednak nie dotyczy to przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, które nie są objęte stawką karty podatkowej.

Amortyzacja różnych typów nieruchomości

Amortyzacja to celowe wyrażone wartościowo zużycie środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Środkami trwałymi są przede wszystkim nieruchomości: grunty, budynki i budowle, lokale stanowiące osobną nieruchomość oraz ich części lub udziały, spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych i lokali użytkowych. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą planowego rozłożenia wartości początkowych środków trwałych na ustalony okres amortyzacji.

Opodatkowanie służebności przesyłu podatkiem dochodowym - zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów

Wynagrodzenie (odszkodowanie) wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu ustanowienia służebności gruntowej w wyniku prowadzenia na tych gruntach (przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów) inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, jest zwolnione z PIT.

Kiedy sprzedaż składników majątku stanowi przychód z działalności gospodarczej

Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanej przez podatnika na potrzeby działalności gospodarczej, ale nieujętej w ewidencji środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Kiedy zapłacisz VAT sprzedając działki z majątku prywatnego

Nawet jeżeli nie prowadzisz żadnej działalności gospodarczej możesz stać się podatnikiem VAT sprzedając np. działki ze swojego majątku prywatnego. Zdaniem organów podatkowych podatnikiem VAT może stać się już ta osoba, która dzieli swój grunt na działki i ogłasza zamiar ich sprzedaży w mediach. Na szczęście sądy administracyjne uważają inaczej.

Podatek od nieruchomości w 2015 r. - co się zmieni?

W 2015 r. podatek od nieruchomości, który nie przekracza 100 zł, będzie płatny jednorazowo, a nie w ratach, jak ma to miejsce obecnie. Natomiast, jeżeli wysokość podatku od nieruchomości będzie niższa niż koszty doręczenia decyzji o wymiarze tego podatku, nie będzie on w ogóle pobierany.

Rozliczenia VAT we wspólnotach mieszkaniowych

Zaliczki wpłacane przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy o VAT. Wspólnota mieszkaniowa powinna refakturować zakup mediów na poszczególnych jej członków.

Opodatkowanie sprzedaży firmowej nieruchomości

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, sprzedaż firmowego lokalu czy garażu opodatkowana jest 10-proc. podatkiem dochodowym. Natomiast przy sprzedaży nieruchomości wycofanych z działalności gospodarczej obowiązuje zwolnienie – o ile sprzedaż ma miejsce po 6 latach od wycofania. Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych z kolei opodatkowana jest 19-proc. stawką PIT.

Dostawa lokali i budynków – obowiązek podatkowy w VAT

Obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru, rozumianej jako moment rzeczywistego wydania jej przedmiotu, a nie jako przeniesienia własności za pomocą czynności prawnej. Dla prawa podatkowego - jako autonomicznej gałęzi prawa - najważniejszy jest ekonomiczny efekt wykonania usługi lub przejścia faktycznego władztwa nad rzeczą.

Darowizna bez VAT

Darczyńca dokonujący darowizny poza ramami działalności gospodarczej nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zobowiązany do uiszczenia z tytułu ów czynności prawnej podatku VAT. Sama darowizna jest jednak kwalifikowana jako dostawa.

Spłata cudzego kredytu nie uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu na spłatę kredytu zaciągniętego przez inną osobę – nawet przez małżonka przed ślubem – nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Niemożliwe jest zatem z tego tytułu skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. Prawo do niego ma jedynie ten, kto zawarł umowę kredytu.

Nieruchomości (traktowane jak towar) wnoszone jako aport są opodatkowane VAT

Wniesienie do spółki działek, które spełniają definicję towaru, dokonane przez podatnika VAT, jest odpłatną dostawą towarów, a więc jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Podstawą opodatkowania jest tu wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego, pomniejszona o kwotę podatku.

Nieruchomość spółki cywilnej przekazana do majątku prywatnego wspólników bez PIT

Wycofanie nieruchomości (traktowanej jako towar handlowy) z majątku spółki cywilnej i jej nieodpłatne przekazanie na cele prywatne wspólników nie spowoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT

Wydatki poniesione na wykonanie zapisu testamentowego nie mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Przeznaczenie w przeciągu dwóch lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na zakup działki budowlanej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych powoduje zwolnienie od obowiązku opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma tu znaczenia ile nieruchomości już posiada podatnik. Tak uznał w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Przychody z tytułu dzierżawy części gospodarstwa rolnego nie są objęte podatkiem PIT

Uzyskanie przychodów z tytułu dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze nie tworzy obowiązku uiszczenia od nich podatku od osób fizycznych, o ile przedmiotem samej umowy są działy specjalne produkcji rolnej, gospodarstwo rolne lub jego składniki. Dodatkowo z treści samej umowy musi wynikać zobowiązanie do wykorzystywania przedmiotu umowy do celów rolniczych.

Pierwsza rata podatku od nieruchomości do 15 marca

Każdy właściciel domu lub mieszkania do końca lutego powinien dostać z urzędu miasta lub gminy informację o wysokości podatku od nieruchomości na 2014 r., a następnie do 15 marca zapłacić pierwszą ratę tego podatku.

Umowa dożywocia powoduje powstanie przychodu w PIT

Umowa dożywocia jest odpłatnym zbyciem nieruchomości i stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opodatkowanie VAT przeniesienia własności nieruchomości

Jestem jednym z dwóch wspólników spółki z o.o. Udzieliłem spółce pożyczki. Żeby nie spłacać pożyczki, spółka chce w zamian przenieść na mnie własność zabudowanej nieruchomości. Nieruchomość ta została wniesiona aportem do spółki. Czy ta transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Wyższy podatek od garaży

Szykują się podwyżki podatku od garaży. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekt zmian w tej sprawie. Właścicieli domów propozycje resortu mogą kosztować nawet 300 złotych więcej rocznie niż dziś.

Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT

Ciąg działań takich jak: nabycie działek przeznaczonych pod zabudowę, scalenie działek, uzbrojenie terenu, wystąpienie o pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, oddanie działek w najem, poszukiwanie nabywców poprzez biuro nieruchomości oraz za pośrednictwem Internetu - wskazuje na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działki w takich okolicznościach jest opodatkowana VAT.

Charakter prawny umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Umowa pośrednictwa – czy ważny skutek, czy staranne działanie? Dyskusja nad tym, czy umowa pośrednictwa jest umową skutku, czy starannego działania trwa tak długo, jak długo funkcjonują przepisy art. 179 i n. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, które regulują zasady wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Rozliczenie majątkowe osób pozostających w konkubinacie

W polskim systemie prawnym pojęcie konkubinat nie występuje. Jak więc dokonać rozliczenia pomiędzy konkubentami, którzy w trakcie trwania związku nabyli wspólnie przedmioty majątkowe, np. kupili dom lub samochód?

Bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe

Jaki wygląda zagadnienie dotyczące zakresu prawa własności w przypdaku bezumownego korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe w przypadku podziemnych urządzeń przesyłowych?

Przekazanie nieruchomości na cele osobiste a podatek od spadków i darowizn

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. W 2008 r. spółka nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość została nabyta ze środków spółki i wprowadzona do jej ewidencji środków trwałych. Obecnie wspólnicy zamierzają na mocy uchwały wycofać tę nieruchomość ze spółki. W efekcie staną się oni współwłaścicielami nieruchomości. Przy czym ich udziały we współwłasności będą odpowiadać udziałom w zyskach i stratach w spółce. Czy wycofanie tej nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Nieruchomość jako wynagrodzenie za umarzane udziały wspólnika

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej, której celem nie jest nabycie dóbr – spółka nie otrzymuje bowiem żadnego przysporzenia od wspólnika w zamian za wypłacane wynagrodzenie. Wynagrodzenie należne wspólnikowi w zamian za umarzane udziały nie może być w związku z tym traktowane „cena nabycia udziałów” płacona przez spółkę. Spółka z o.o. nie ma więc przychodu z tego tytułu i nie musi płacić CIT.

Darowizna gospodarstwa rolnego - skutki w VAT

Darowizna całego gospodarstwa rolnego lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nie rodzi również obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupionych składników majątkowych i obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego.

VAT przy sprzedaży działek 2013 / 2014

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje grunty niezabudowane. Grunty te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jednak z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są to grunty budowlane. Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż przedmiotowych gruntów?

REKLAMA