REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - przychody, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mija termin do rozliczenia rocznego PIT przez pracodawcę

Rozliczenia rocznego PIT za 2012 r. może dokonać pracodawca. Aby skorzystać z takiej możliwości, podatnik musi zgłosić taką wolę pracodawcy do 10 stycznia.

W 2013 r. bez oddawania dnia wolnego za święto w sobotę

Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w 2013 r. pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Żadne święto nie przypadnie bowiem w sobotę.

Zakład pracy chronionej nie płaci PCC od nabycia samochodu

Podatnik prowadzący przedsiębiorstwo posiadające status pracy chronionej nabył w drodze umowy sprzedaży od osoby fizycznej samochód osobowy. Czy w związku z tym nabyciem, podatnik będzie zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

PIT od imprezy integracyjnej - pracownik nie zawsze ma przychód

Mimo niekorzystnego dla pracowników wyroku NSA z 17 stycznia 2012 r. pojawiają się ostatnio korzystne dla podatników orzeczenia sądów, zgodnie z którymi nie trzeba płacić podatku dochodowego od świadczenia polegającego na nieodpłatnym udziale w imprezie integracyjnej.

Przejęcie zakładu pracy a obowiązki płatnika w ustawie o PIT

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę powoduje kontynuację stosunków pracy. Powstaje pytanie jakie skutki takie przejście ma dla obowiązków byłego jak i nowego pracodawcy jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Kwota wolna od podatku PIT 2013 / 2014

Maksymalny dochód osoby fizycznej niepowodujący obowiązku zapłacenia podatku PIT za 2013 rok wynosi 3091 zł. Taka sama kwota dotyczyć będzie dochodu uzyskanego w 2014 roku. Kwota ta nie zmieniła się od 2009 roku. Jednak nawet osiągnięcie takiego (lub niższego dochodu) nie zwalnia podatnika PIT od obowiązku złożenia rocznego PIT-a. Warto to zrobić także dlatego, że złożenie PIT-a w takim przypadku pozwala najczęściej na uzyskanie zwrotu zapłaconych w trakcie roku zaliczek na PIT.

Kwota wolna od podatku 2013

Najwyższy dochód osoby fizycznej niepowodujący obowiązku zapłacenia podatku dochodowego (PIT) za 2013 rok wynosi 3091 zł. Kwota ta nie zmieniła się od 2009 roku. Jeżeli podatnik osiągnął taki albo niższy dochód w 2013 roku i tak ma obowiązek złożenia zeznania rocznego. Najczęściej jest to dla niego korzystne, bo pozwala na uzyskanie zwrotu uiszczonych w trakcie 2013 roku zaliczek na PIT.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r.

PIT od odszkodowań i odsetek od nich

Co do zasady odszkodowania uzyskane przez osoby fizyczne są zwolnione z podatku dochodowego (PIT). Dotyczy to w szczególności otrzymanych odszkodowań lub zadośćuczynień, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynika z przepisów ustaw lub przepisów wykonawczych, odszkodowań otrzymanych na podstawie wyroku lub ugody sądowej, rent przyznanych na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, kwot otrzymanych z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Od tej zasady są jednak wyjątki - dotyczą one przede wszystkim odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Opodatkowane PIT są natomiast odsetki od odszkodowań.

Czy odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia ryzyka kupieckiego jest przychodem?

Jeżeli podatnik kwotę należności wynikającą z danej transakcji zaliczył do przychodów należnych w momencie wystawienia faktury (i jednocześnie nie zaliczył do kosztów podatkowych tej - jak się potem okazało - nieściągalnej wierzytelności) - uregulowanie części tej należności przez ubezpieczyciela zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia od ryzyka kupieckiego nie spowoduje powstania przychodu u tego podatnika.

Nieujawnione dochody - praktyczne aspekty opodatkowania PIT

Problematyka opodatkowania „ dochodów nieujawnionych” uregulowana została w zasadzie w jednym przepisie, tj. art. 20 ust. 3 ustawy o PIT.

Czy kawa i herbata dla pracowników jest ich przychodem opodatkowanym PIT?

Do nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracownika, związanych ze stosunkiem pracy zaliczyć należy wartość wszystkich wydatków poniesionych przez pracodawcę na rzecz pracownika. Jednak przychód ze stosunku pracy nie powstaje, jeżeli nie ma możliwości przypisania poszczególnemu pracownikowi określonej wielkości świadczenia na niego przypadającego.

Dokumenty do wypełnienia i przedłożenia pracodawcy w momencie zatrudnienia na umowę o pracę

W momencie zatrudnienia na umowę o pracę pracodawca daje pracownikowi wiele różnych dokumentów do wypełnienia. Niektóre z nich są obligatoryjne, inne fakultatywne, przy czym w przypadku tej drugiej grupy pracownik często nie wie, które z nich warto wypełnić oraz jakie korzyści mogą się z tym wiązać.

Spłaty otrzymane w ramach działu spadku nie podlegają PIT

Otrzymanie przez spadkobiercę w wyniku działu spadku kwoty nieprzekraczającej udziału w spadku nie spowoduje powstania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Okoliczność, że suma spłaty nie przekracza wartości przysługującego spadkobiercy udziału spadkowego jest decydująca dla braku opodatkowania PIT.

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

Dochody, jakie uzyskuje akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w niej, należy opodatkować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia zaliczki na PIT aktualizuje się w momencie faktycznego otrzymania środków.

Używanie przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych – skutki w PIT

Niektóre firmy chcąc ograniczyć koszty swojej działalności niekiedy podejmują decyzję o rezygnacji z leasingu samochodów. W zamian wprowadzają system wykorzystywania przez pracowników ich samochodów prywatnych na cele służbowe z przyznaniem im stosowanego dodatku na pokrycie kosztów tego użytkowania. Jakie skutki wywoła przyznanie takiego dodatkowego świadczenia dla pracownika na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT)?

Dokumenty składane pracodawcy, które wpływają na wysokość wynagrodzenia netto

Pracownik, który został zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w momencie zatrudnienia wypełnia dla pracodawcy szereg dokumentów, które umieszczane są w teczce osobowej pracownika. Część z nich ma wpływ na wysokość wynagrodzenia netto, dlatego warto pamiętać m.in. o pewnych uprawnieniach, z których można skorzystać, aby na konto wpływała wyższa wypłata. Poniżej została przedstawiona lista dokumentów, które wpływają na wynagrodzenie netto.

Kiedy rolnik płaci PIT

Przychody uzyskane przez rolnika z tytułu sprzedaży wędlin ze zwierząt z własnej hodowli są opodatkowane PIT. Produkcja i sprzedaż wędlin nie mieści się w definicji działalności rolniczej (opodatkowanej wyłącznie podatkiem rolnym) i jest działalnością gospodarczą (opodatkowaną PIT). Podstawową cechą działalności rolniczej jest bowiem uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Przetwarzanie płodów rolnych, to już działalność gospodarcza.

Umowa zlecenie - kiedy tylko podatek, a kiedy składki ZUS

Pracodawca zlecający wykonanie określonych czynności na podstawie umowy zlecenie powinien pamiętać, aby w momencie podpisywania umowy pozyskać od zleceniobiorcy oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie określić jakie zobowiązania wobec ZUS i urzędu skarbowego będzie musiał uregulować.

Spółka płaci składkę na OC – członkowie zarządu mają przychód

Opłacenie składki w części przypadającej na poszczególnych członków zarządu stanowić będzie u tych osób przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, a wartość tego nieodpłatnego świadczenia ustalić należy zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 2 tej ustawy, w wysokości wartości składki, którą opłaci Spółka (w części przypadającej na każdego ubezpieczonego).

Umowa zlecenie a umowa o dzieło - czym się różnią?

Świadczenie pracy, obok zatrudnienia na podstawie stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem, może mieć miejsce także na podstawie stosunków cywilnoprawnych, w tym w ramach tych najpopularniejszych to jest umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi umowami?

Usługi pracodawcy dla pracowników za pół darmo – czy jest przychód w PIT?

Pracodawcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, często umożliwiają swoim pracownikom korzystanie ze świadczonych przez nich usług po preferencyjnych, niższych cenach. Czy po stronie pracownika powstaje przychód podlegający opodatkowaniu, skoro pracodawca w żaden sposób nie płaci ani też nie dopłaca do tych usług?

Przychody w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą jest zwolniony z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Jednak po odwieszeniu działalności powinien wpłacić zaliczkę na PIT od dochodów uzyskanych w okresie zawieszenia.

Przedawnienie w PIT od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości

Termin przedawnienia zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (14 dni od dokonania odpłatnego zbycia) i jest niezależny od złożenia oświadczenia o przeznaczeniu uzyskanego przychodu na cele warunkujące zwolnienie podatkowe.

Prezenty świąteczne dla pracowników w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy

Co do zasady wydatki ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, które wynikają z łączącego ich stosunku prawnego, wykazują związek z prowadzoną przez pracodawcę działalnością i osiąganymi z tego tytułu przychodami. Wobec czego mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

W okresie świąteczno-noworocznym zamierzamy wręczyć pracownikom prezenty okolicznościowe o wartości 250 zł. Wydatek ten zamierzamy sfinansować ze środków obrotowych. Czy od wartości prezentu należy pobrać zaliczkę na podatek, jeśli w tym roku firma nie wypłacała pracownikom świadczeń okolicznościowych w jakiejkolwiek formie?

Sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej – od jakiej kwoty liczymy PIT?

Wyrokiem z dnia 13 października 2011r., sygn. akt I SA/Ol 496/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę podatnika na interpretację organu podatkowego, w której stwierdzono, że sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej rodzi konieczność uiszczenia podatku dochodowego od wylicytowanej przez komornika kwoty.

Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

Znane jest już pisemne uzasadnienie uchwały Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10), w której stosunkiem głosów 22 do 8 wygrała teza, że pakiety medyczne fundowane pracownikom przez pracodawcę są dla pracowników nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Uzasadnienie jest bardzo ciekawe, m.in. dlatego, że NSA odniósł się również do kwestii obliczania wartości takiego świadczenia. Ponadto ważne dla podatników argumenty przeciw tezie uchwały znalazły się w zdaniach odrębnych tych sędziów, którzy głosowali przeciw uchwale.

Dochody z pracy na Węgrzech – jak opodatkować?

Jak zwykle w przypadku Polaka podejmującego pracę za granicą (w tym przypadku na terytorium Węgier), najważniejszą wstępną kwestią będzie ustalenie jego statusu podatkowego.

PIT-11 można przekazać także w formie elektronicznej

Doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Każdorazowo musi być jednak zachowany urzędowy wzór informacji PIT-11, a informacja powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).

Czy uzyskana suma pieniężna za przewlekłość postępowania jest opodatkowana PIT

Na skutek uwzględnienia przez sąd okręgowy mojej skargi na przewlekłość postępowania sądowego uzyskałam odszkodowanie w wysokości 5 tys. zł. Czy powinnam od tych pieniędzy zapłacić podatek dochodowy? Fiskus twierdzi, że tak ale sądy administracyjne są innego zdania.

Pakiety medyczne dla pracowników – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów z satysfakcją przyjęło podjęcie przez Izbę Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwały z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10) w sprawie pakietów medycznych. Ministerstwo i organy podatkowe od dawna bowiem traktowały takie pakiety za nieodpłatne świadczenia opodatkowane PIT i oskładkowane, jak inne przychody ze stosunku pracy. Odpowiadając na pytanie naszej redakcji rzecznik resortu finansów zapewnił też, że w przypadku imprez integracyjnych nie osiągają przychodu ci pracownicy, którzy nie wzięli udziału w imprezie.

Uchwała Izby Finansowej NSA w sprawie pakietów medycznych – skutki dla pracowników i firm

Pakiety świadczeń medycznych wykupione przez pracodawcę pracownikom są (oprócz tych obowiązkowych związanych z bhp) nieodpłatnym świadczeniem. Taką interpretację potwierdziła w uchwale z 24 października 2011 r. pełna Izba Finansowa Naczelnego Sądu Administracyjnego. O praktyczne konsekwencje uchwały zapytaliśmy Marka Gadacza, starszego menedżera w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC.

Jak rozliczyć czas pracy pracowników pracujących w nocy, jeżeli następuje zmiana czasu letniego na zimowy

W naszym zakładzie praca jest wykonywana na trzy zmiany (w godzinach od 6.00 do 14.00, od 14.00 do 22.00 i od 22.00 do 6.00) przez 7 dni w tygodniu. Pracownicy pracują w systemie podstawowym czasu pracy. Jak powinniśmy rozliczyć czas pracy pracowników pracujących na nocną zmianę (w godz. od 22.00 do 6.00) w przypadku zmiany czasu letniego na zimowy, która będzie miała miejsce z 29 na 30 października br.?

Premia za przekroczenie limitu sprzedaży – moment powstania przychodu w PIT

Jednoosobowy przedsiębiorca będący osobą fizyczną (podatkowa księga przychodów i rozchodów) na podstawie umowy agencyjnej świadczy usługi dla innych firm. Umowa agencyjna przewiduje kilka form wynagradzania za zawarcie umów sprzedaży na rzecz firm, dla których agent pracuje. Agent otrzymuje premię motywacyjną będącą dodatkowym wynagrodzeniem za przekroczenie obowiązującego w danym miesiącu poziomu sprzedaży. Premia ta wypłacana jest kilka miesięcy później w stosunku do miesiąca, którego dotyczy. W którym momencie powstaje przychód?

Praca praktykanta nie jest dla firmy nieodpłatnym świadczeniem

Świadczenie pracy w ramach bezpłatnej praktyki absolwenckiej nie jest nieodpłatnym świadczeniem ani dla odbywającego praktykę ani dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca uzyskuje realną pomoc w swojej firmie, a praktykant uzyskuje doświadczenie i nabywa umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy, korzystając jednocześnie z wiedzy i doświadczenia przedsiębiorcy. Zdaniem fiskusa świadczenia te są ekwiwalentne i dlatego nie podlegają opodatkowaniu PIT.

Zwrot przez pracownika opłat za korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych

Korzystanie przez pracownika ze służbowego telefonu jest zagrożone uznaniem przez organy podatkowe, że pracownik osiągnął korzyść ze stosunku pracy. Powoduje to konieczność opodatkowania PIT tej korzyści. Pracodawcy jako płatnicy podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych bronią się przed komplikacjami z tego wynikającymi. Problemem jest np. naliczanie przez fiskusa tego podatku z mocą wsteczną w stosunku do osób, które nie są już pracownikami.

Jak opodatkować PIT sprzedaż własnych obrazów i praw do nich?

W ramach umowy zlecenia projektuję strony internetowe. Moim hobby jest malarstwo. Tworzę obrazy i grafiki, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Zdarza się, że sprzedaję obrazy, ale też zgłaszają się do mnie osoby, zainteresowane reprodukcją obrazów i zakupem praw do moich prac. Czy od uzyskiwanego z tego tytułu wynagrodzenia zapłacę podatek?

Czy zasądzone odszkodowanie za bezumowne korzystanie jest zwolnione z PIT?

Organy podatkowe inaczej traktują odszkodowanie z tytułu poniesionych przez poszkodowanego strat i odszkodowanie z tytułu utraconego zysku. Zdaniem fiskusa zakres zwolnienia wynikający z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT obejmuje tylko odszkodowania za tzw. szkodę rzeczywistą, czyli poniesione straty, a nie dotyczy utraconych korzyści. Odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści, jakich poszkodowany mógł się spodziewać, gdyby mu szkody nie wyrządzono (np. gdyby nie doszło do bezumownego korzystania z nieruchomości), podlega bowiem opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Trzeba zadbać o udokumentowanie swoich przychodów i oszczędności

Osoby finansujące większe zakupy lub inwestycje z oszczędności, czy środków pochodzących od osób trzecich (darowizny, pożyczki, kredyty) powinny pamiętać o rzetelnym dokumentowaniu pozyskania tych środków. Może to się bardzo przydać, gdy fiskus zechce sprawdzić źródła finansowania inwestycji.

Sprzedajesz w Internecie? Sprawdź, czy musisz płacić podatki!

Handel internetowy coraz bardziej interesuje fiskusa. Od kilku lat organy podatkowe i kontrola skarbowa uważnie kontrolują podmioty sprzedające towary i usługi w Internecie. Systematycznie rosną bowiem obroty sklepów internetowych i osób handlujących na portalach aukcyjnych. Nie wszyscy jednak stale handlujący w sieci płacą z tego tytułu podatki, niektórzy nawet nie przypuszczają, że mają taki obowiązek. Do czasu.

Nie ma PIT, gdy nie można ustalić dochodu

Jeżeli nie można ustalić wartości nieodpłatnych świadczeń uzyskanych przez konkretnego pracownika (np. gdzie opłata jest wnoszona ryczałtowo, bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy nie korzystał), to udział w imprezie integracyjnej (okolicznościowej) nie generuje dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy wycieczki zafundowane przez pracodawcę są przychodem pracownika?

Podatnicy miewają wątpliwości, czy dofinansowanie lub sfinansowanie wycieczek, wczasów przez pracodawcę pracownikowi (dotyczy to także emerytów lub rencistów) jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania PIT?

Czy okulary korekcyjne mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Zasadą jest, że wydatki związane z zatrudnianiem pracowników, których obowiązek ponoszenia wynika z przepisów prawa, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Przykładem takich kosztów są wydatki na zakup okularów korygujących wzrok.

Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

Zdaniem Ministra Finansów pracownik uzyskuje opodatkowany PIT przychód ze stosunku pracy, gdy uczestniczył w imprezie firmowej – nawet jeżeli nic nie skonsumował. Gdy pracodawca płaci za imprezę ryczałtowo, przychód pracowników powinien ustalić dzieląc łączne koszty przez liczbę pracowników uczestniczących w imprezie. Sądy administracyjne długo były innego zdania ale od uchwały NSA w sprawie pakietów medycznych z 24 października 2011 r. już podzielają stanowisko Ministra Finansów, co do możliwości arytmetycznego ustalenia przychodu poszczególnych pracowników.

Czy nabycie nieruchomości w drodze dożywocia powoduje konieczność zapłaty podatku PIT?

Organy podatkowe konsekwentnie domagają się podatku od osób zawierających umowę dożywocia obliczanego według zasad dla zbycia nieruchomości. WSA stają z reguły po stronie podatników. Są to wyroki nieprawomocne. Ostatecznie interpretacja tych przepisów zależy od NSA.

Czy udostępnienie pracownikowi służbowego samochodu powoduje powstanie przychodu?

W prawie podatkowym obowiązuje bardzo szeroka definicja przychodów ze stosunku pracy. Przepis art. 12 ustawy o PIT pozwala uznać za taki przychód szereg korzyści otrzymywanych przez pracownika od pracodawcy. Dlaczego więc fiskus zgadza się nie uznać za przychód ze stosunku pracy udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu dla dojazdów do pracy?

Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Poczęstunek na nieobowiązkowym spotkaniu pracowniczym w formie szwedzkiego stołu nie będzie traktowany jako przychód pracownika. Decydujące znaczenie ma przy tym właśnie fakt braku obowiązku uczestnictwa w spotkaniu. W poczęstunku uczestniczy w takim przypadku jedynie część załogi. Nie sposób więc ustalić, jaka jest wysokość przychodu dla poszczególnych pracowników.

Czy pracodawcy mogą się posługiwać zbiorczym poleceniem wyjazdu?

Spółka z o.o. wysyła grupę pracowników w delegację (podróż służbową). Podstawą zaliczenia wydatków z tym związanych jest zbiorcze polecenie wyjazdu. Organy podatkowe akceptują taki dokument jako podstawę zaliczenia wydatków pracodawcy do kosztów uzyskania przychodów. Z jednym zastrzeżeniem - o ile zbiorcze polecenie wyjazdu spełni wymogi dowodu księgowego według ustawy o rachunkowości.

Czy wydatki na wykończenie mieszkania zmniejszają przychód z jego sprzedaży?

Podatnik podpisał w czerwcu 2010 r. umowę przedwstępną na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym od dewelopera. Pod koniec czerwca deweloper oddał mieszkanie nabywcy celem przeprowadzenia prac wykończeniowych. Umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została podpisana w październiku 2010 r. Następnie w grudniu podatnik dokonał sprzedaży mieszkania.

REKLAMA