REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki 2011, PIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIT 2010 - darmowy program Jupiter 2010 Standard

Prezentujemy program do rozliczenia PIT-ów za 2010 rok Jupiter 2010 Standard firmy Elfin Sp. z o.o.

Jak rozliczyć wydatki na zagranicznych pracowników ?

Jeżeli naszym pracownikiem jest cudzoziemiec, to wiąże się to z reguły z koniecznością ponoszenia szczególnych wydatków. Chodzi tu przykładowo o koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na pracę, karty stałego pobytu oraz wizy, a także wydatki na zakwaterowanie oraz bilety kolejowe i lotnicze.

PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników

Ustawodawca uznał, że zwrot w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych „zwalnia się świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń” budzi wątpliwości interpretacyjne. Zastąpił go więc zwrotem „świadczenia otrzymane”. Zmiany dotyczą art. 21 ust. pkt 38 i art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o PIT.

Od 2011 r. wymiana udziałów może nie powodować powstania przychodu także w ustawie o PIT

Ustawodawca wprowadził do ustawy o PIT nowe art. 24 ust. 8a i 8b oraz art. 23 ust. 1 pkt 38c), które przesądzają, że wymiana udziałów nie powoduje powstania przychodu. Oczywiście są szczegółowe wymogi tego zwolnienia.

REKLAMA

PIT. Opodatkowanie zwrotu kwot odliczonych od dochodu lub podatku

Po nowelizacji art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmuje wszystkie przypadki, w których podatnik na podstawie obowiązujących przepisów pomniejszył dochód do opodatkowania lub obliczony podatek, ale odliczone kwoty zostały mu następnie zwrócone.

W 2011 r. opodatkowany PIT jest każdy zwrot kwot odliczonych od dochodu lub podatku

Po nowelizacji art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmuje wszystkie przypadki, w których podatnik na podstawie obowiązujących przepisów pomniejszył dochód do opodatkowania lub obliczony podatek, ale odliczone kwoty zostały mu następnie zwrócone.

Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca

Przepisy podatkowe pozwalają w niektórych sytuacjach na to by rocznego PIT-a wypełnił i złożył za podatnika płatnik miesięcznych zaliczek. Chcesz by rocznego PIT-a wypełnił za Ciebie pracodawca? Złóż pracodawcy PIT-12 przed 10 stycznia. Jednak w takim przypadku pracodawca nie uwzględni w PIT-40 Twoich ulg i odliczeń.

Do 20 stycznia zdecyduj o formie opodatkowania w 2012 roku

Podatnicy, którzy chcą zmienić w 2012 roku formę opodatkowania dochodów swojej firmy, czy dochodów z prywatnego najmu (albo ci którzy zaczynają od początku 2012 r. taką działalność a nie chcą rozliczać się wg skali podatkowej) powinni złożyć do 20 stycznia odpowiednie pisemne oświadczenie do naczelnika swojego urzędu skarbowego. W tym samym terminie muszą zawiadomić urząd skarbowy podatnicy rozpoczynający od początku 2012 roku prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

REKLAMA

Podwyżka akcyzy na papierosy od 1 stycznia 2011 roku – czyli fiskus to nie Janosik

Tradycyjnie, z Nowym Rokiem otrzymujemy prezent w postaci podwyżki akcyzy, a w konsekwencji i cen papierosów, a więc i tym razem tradycji stało się zadość. Jednak teraz podwyżka dotknie bardziej amatorów tańszych papierosów.

Opłata paliwowa 2011 - nowe stawki od 1 stycznia

Jakie koszty w PIT do wynagrodzenia za przeniesienie na pracodawcę prawa do wynalazku (patentu)


Każdy przypadek przeniesienia prawa własności wynalazku (prawa do patentu), skutkujący otrzymaniem zapłaty (wynagrodzenia), objęty będzie 50% kosztami uzyskania przychodu. Świadczy o tym treść art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Czy wydatki, jakie spółka ponosi na wyjazdy szkoleniowe stanowią koszty podatkowe?


Tak. Trzeba oczywiście zadbać o właściwe udokumentowanie poniesienia takich wydatków oraz wykazanie ich związku z osiągnięciem przychodem lub zachowaniem źródła przychodu.

Czy karę umowną za opóźnienie realizacji projektu można zaliczyć do kosztów podatkowych


Kara umowna, związana z nieterminowym zrealizowaniem umowy, może stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile wydatek z tego tytułu zostanie przez podatnika udokumentowany w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.

Czy wydatki na windykację należności można zaliczyć do kosztów podatkowych


W związku z opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów wobec naszej firmy, prowadzimy działania windykacyjne w celu ściągnięcia należności. Poniesione koszty windykacyjne dotyczą: korespondencji z dłużnikami, opłat firm windykacyjnych, honorariów prawników, opłat sądowych itp. Powstaje pytanie, czy takie wydatki windykacyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w PIT?

Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010

Minister Finansów wydał rozporządzenie wprowadzające nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36 , PIT-38, PIT-36L, PIT-39, PIT-D, PIT-O. Te nowe wzory druków PIT mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (lub poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2010 r.

Do 31 stycznia 2014 r. złóż w urzędzie skarbowym PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A

Ryczałtowcy, podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i osoby duchowne powinni rozliczyć się z fiskusem za 2013 rok, składając odpowiedni PIT najpóźniej w piątek 31 stycznia 2014 r. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tych rozliczeń.

Czy spadkobierca podatnika przejmuje obowiązek podatkowy zmarłego

Na podstawie art. 97 § 1 ordynacji podatkowej dziedziczący spadkobierca podatnika przejmuje “w spadku” obowiązek podatkowy spadkodawcy, który uzasadnia ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego w PIT w wysokości 75 % dochodu - od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach.

Jak długo jest ważny certyfikat rezydencji i czy może być dostarczony w formie elektronicznej

Podatnicy w swojej działalności dokonują wypłat m.in. z tyt. odsetek, należności licencyjnych, dywidend, dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, usług niematerialnych na rzecz osób prawnych i fizycznych mających rezydencję podatkową (tj. siedzibę lub miejsce zamieszkania) poza terytorium Polski (nierezydenci).

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi od 2011 roku upoważniony do wydawania interpretacji indywidualnych


Do pięciu wzrośnie liczba dyrektorów izb skarbowych upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych w imieniu Ministra Finansów. Takie rozszerzenie kompetencji tego organu przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego zamieszczony na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Od 2011 roku podatkowa księga przychodów i rozchodów dostosowana do PKWiU 2008


Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów został umieszczony projekt rozporządzenia zmieniającego od 2011 roku rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok


Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej i jak korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem? Na ten temat rozmawiamy z Joanną Narkiewicz – Tarłowską, starszym menedżerem w PwC.

Czy kupony kulturalno – rekreacyjne, które można wymieniać na bilety, podlegają zwolnieniu z PIT


Kupony kulturalno – rekreacyjne, wymienne na bilety, mieszczą się w zakresie świadczeń rzeczowych wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy o PIT) i podlegają zwolnieniu od opodatkowania. Kupony te nie stanowią znaków uprawniających do bezpośredniej wymiany na towary i usługi, a tym samym spełniają przesłanki zwolnienia od PIT.

Nowe deklaracje VAT na 2011 rok

Od 2011 roku obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M. Dotychczasowe wzory będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., ale we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C trzeba będzie wpisywać nowe stawki VAT.

Czy czynsz za mieszkanie może być kosztem w PIT


Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie podatnik rejestruje ją we własnym domu. W takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania.

Nowe banderole na tytoń od 1 stycznia 2011 roku

Ministerstwo Finansów kolejny raz postanowiło „zamieszać” w banderolach i tym razem wzięło na cel banderole tytoniowe (nie papierosowe). W związku z tym, z dniem 1 stycznia 2011 r. nastąpi zmiana wzorów tych banderol, polegająca na ich „rozmnożeniu” z dotychczasowych dwóch na cztery wzory.

Od 2011 roku PKWiU 2008 właściwą klasyfikacją statystyczną dla PIT, CIT i ryczałtu ewidencjonowanego

Opublikowano już ustawę z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 219, poz. 1442) przynoszącą tytułowe zmiany.

Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego

Od 1 stycznia 2011 r. istotnie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia przewidzianego przez art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. Przepis ten określa zasady korzystania ze zwolnienia z podatku PIT przez uczniów i studentów otrzymujących stypendia. Zwolnienie to nie jest według nowych przepisów rozliczane miesięcznie a rocznie.

Od 2011 roku zmiany w przeliczaniach kosztów i przychodów na złotówki


Od 1 stycznia 2011 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uproszczone zostaną zasady przeliczania kwot z walut obcych na złotówki. Podstawą przeliczeń jest kurs średni walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Czy PIT-40 i PIT-11 za 2010 r. można wysłać mailem


Tak. Taką możliwość potwierdził WSA w Poznaniu 22 października 2010 r. (sygn. akt I SA/Po 486/10). Dotyczy to jednak tylko dokumentów odpowiadających wzorowi urzędowemu PIT-11 i PIT-40 oraz opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym. Deklaracji i informacji nie można wysyłać w formie PDF bez podpisu elektronicznego, gdyż przepisy wymagają podpisu na deklaracji i informacji podatkowej. Dla porównania przepisy nie wymagają podpisu na fakturze VAT. Dzięki temu prawdopodobnie w 2011 r. będzie można oficjalnie przesyłać mailem faktury VAT w formie PDF bez podpisu elektronicznego.

Czy rolnik płaci PIT od dzierżawy gospodarstwa rolnego


Podatnik jest rolnikiem, ale postanowił wydzierżawić gospodarstwo rolne. Czy przychody z tytułu dzierżawy będzie musiał opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Od 2011 r. zmiany w zwolnieniach z PIT dla pracowników zakwaterowanych na koszt pracodawcy


Ustawodawca uprościł zasady korzystania ze zwolnienia w podatku PIT przez pracowników, którym pracodawca zafundował pokrycie kosztów zakwaterowania w związku z wykonywaniem pracy poza miejscem zamieszkania pracownika. Jednocześnie ograniczył podatnikom zakwaterowanym w hotelach roboczych przywilej korzystania ze zwolnienia, które do końca 2010 r. nie miało ograniczenia kwotowego.

Jak rozliczyć pieniądze zapłacone sędziemu piłkarskiemu


Zgodnie z aktualnymi zasadami ustalonymi przez Polski Związek Piłki Nożnej klub, który jest gospodarzem meczu piłkarskiemu płaci sędziemu wynagrodzenie (tzw. ekwiwalent). Od tego ekwiwalentu klub powinien pobrać zaliczkę na PIT na zasadach ogólnych, nawet jeżeli ekwiwalent nie będzie wyższy od 200 zł.

Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT


Transfer zawodnika do klubu zagranicznego powinien być rozliczany na zasadach dotyczących tzw. usług niematerialnych, jako sprzedaż praw (szeregu uprawnień związanych z wykonywaniem działalności przez zawodnika). W analizowanym przypadku opodatkowanie transferu ma zatem miejsce poza terytorium Polski, a więc zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny klub.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 października 2010 r. (IPPP3/443-790/10-2/IB)

Stawki karty podatkowej w 2011 roku

Podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej zapłacą w 2011 r. nieco wyższy podatek. Stawki karty podatkowej rosną bowiem, jak co roku o wskaźnik inflacji.

Czy dopłaty z ZFŚS do wycieczek dla dzieci podatników korzystają ze zwolnienia od PIT?

Jedną z istotniejszych preferencji dla podatników jest zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży. Problematyczna jest kwestia, czy ze zwolnienia korzystają także dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na wycieczki dla dzieci i młodzieży.

Czy były ryczałtowiec może zaliczyć do kosztów stare nieściągalne wierzytelności

Od 2010 roku moja firm zmieniła sposób opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na rozliczenia wg skali podatkowej (prowadzę książkę przychodów i rozchodów). Przed okresem zmiany formy opodatkowania, tj. przed 2010 r. otrzymałem z sądu okręgowego nakaz zapłaty należności wobec niewypłacalnego dłużnika oraz dokument komornika stwierdzający nieściągalność długu. Czy mogę w związku z powyższym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2010 roku nieściągalną wierzytelność powstałą przed 2010 r., kiedy to wówczas rozliczałem się z urzędem w formie ryczałtu?

Czy wniesienie przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki kapitałowej podlega zwolnieniu z opodatkowania

Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej i wraz z drugim wspólnikiem planuję wniesienie przedsiębiorstwa naszej spółki do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jesteśmy udziałowcami. Rynkowa wartość przedsiębiorstwa spółki cywilnej przekracza sumę rzeczowych składników majątku. W zamian za wniesienie przedsiębiorstwa obejmiemy udziały w spółce z o.o. oraz będziemy osiągać dochody z kapitału w postaci dywidendy. Wartość objętych udziałów w spółce z o.o. będzie równa wartości wniesionego przedsiębiorstwa. Wycena przedsiębiorstwa będzie sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego i zatwierdzona przez biegłego rewidenta. Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki z o.o. w zamian za objęcie w niej udziałów korzysta ze zwolnienia z opodatkowania?

Państwo nieprzyjazne dla konkubentów i związków partnerskich?

Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży nagrody wygranej na loterii

Wygrałem na loterii telewizor i zestaw kina domowego. Od tej wygranej został zapłacony zryczałtowany 10% podatek dochodowy. Postanowiłem sprzedać nagrodę natychmiast po jej otrzymaniu. Jak powinienem rozliczyć tą sprzedaż w urzędzie skarbowym?

Gdzie podlegają opodatkowaniu dochody pracowników oddelegowanych do pracy na Litwie

Nasza spółka z o.o. na podstawie umowy świadczy usługi polegające na wynajmowaniu pracowników: monterów i spawaczy oraz pracowników nadzoru do realizacji prac montażowo – spawalniczych. Nasi pracownicy wyjeżdżają na Litwę i tam na miejscu świadczą pracę. Ich pobyt na Litwie będzie kilkumiesięczny (od 3 do 11 miesięcy). Gdzie będą podlegać opodatkowaniu wynagrodzenia tych pracowników wypłacane przez naszą spółkę – w Polsce, czy na Litwie? Nadmieniam, że nasza spółka nie posiada na Litwie żadnego oddziału ani filii.

Jak rozliczyć sprzedaż premiową w PIT - kontrowersyjne stanowisko fiskusa

Sprzedaż premiowa, polegająca na tym, że organizator promocji nie sprzedaje bezpośrednio produktów albo usług klientowi - nie daje zwolnień w podatku PIT. Zwolnienie takie przysługuje „w związku ze sprzedażą premiową” przez co fiskus rozumie zawarcie umowy sprzedaży między organizatorem sprzedaży a podatnikiem. Jest to niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa, gdyż przy dużych programach sprzedaży premiowej ich organizatorzy korzystają z usług pośredników handlowych.

Jak opodatkować lokatę na koncie firmowym

Organy podatkowe uznają, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie ma prawa do uznania za przychody z tej działalności odsetek od firmowych lokat, które są zakładane na kontach lokacyjnych powiązanych z firmowym ROR. Innego zdania jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Kiedy dochód uzyskany z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta ze zwolnienia

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą (produkcja) w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie określonym w zezwoleniu. Uruchamiając tą działalność nabyłem środki trwałe niezbędne do rozpoczęcia produkcji. Obecnie ubiegam się o przedłużenie zezwolenia na prowadzenie działalności w sse. W celu rozszerzenia produkcji zgodnie z warunkami zezwolenia inwestuję w nowe linie produkcyjne. Czy cały dochód z działalności w sse będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych- niezależnie od tego czy został osiągnięty w wyniku wykorzystywania starych czy nowych środków produkcji, czy też powinienem wyodrębnić dochodów osiągnięty za pomocą nowych linii produkcyjnych i tylko w stosunku do niego zastosować zwolnienie?

Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Jaki moment wyznacza początek bycia podatnikiem z tego tytułu?

Jak rozliczyć w pkpir towar handlowy przekazany na potrzeby wewnętrzne firmy

Podstawowym przeznaczeniem towarów handlowych w ramach prowadzonej działalność gospodarczej jest ich dalsza odsprzedaż. Często zdarza się jednak, że firmy część zakupionego towaru przeznaczają na potrzeby wewnętrzne.

Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone.

Nowości w akcyzie od energii elektrycznej i paliw od 1 września 2010 r.

Na pytania dotyczące tytułowych kwestii odpowiada Jakub Matusiak - starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Czy nieściągalne należności (wierzytelności) można zaliczyć do kosztów w PIT

W określonych przepisami ustawy o PIT sytuacjach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nieściągalne, nieprzedawnione należności w kwocie netto (bez VAT). Wierzytelności takie muszą być wcześniej zaliczone do przychodów należnych, a ich nieściągalność musi być odpowiednio udokumentowana. Inną możliwością jest zaliczenie do kosztów odpisów aktualizujących.

Jak rozliczają PIT sędziowie sportowi

Jakie są konsekwencje spisu z natury dokonanego w trakcie roku podatkowego

REKLAMA