REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka komandytowa, PCC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skutki podatkowe podziału majątku po rozwodzie

W przypadku rozwodu bardzo często dochodzi do podziału wspólnej nieruchomości pomiędzy małżonkami. W praktyce najczęściej ma miejsce standardowy podział pół na pół, jednak zdarza się, że po zniesieniu współwłasności jedno z małżonków otrzymuje więcej niż połowę mieszkania. Jakie skutki podatkowe wywołuje taka sytuacja?

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych określone zostały w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. W jakiej wysokości i kiedy należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Pożyczki odnawialne a podatek od czynności cywilnoprawnych

Spółka zawarła we wcześniejszych latach tzw. umowy pożyczek rewolwingowych. Zgodnie z tymi umowami po spłacie całości lub części zadłużenia może ponownie otrzymać środki pieniężne do wysokości limitu określonego w umowie. Nie ma w tym przypadku konieczności zawierania nowej umowy. 1. Jak w 2016 r. będą opodatkowane PCC takie umowy? 2. Czy nowe przepisy będą stosowane także do pożyczek zawartych przed 1 stycznia 2016 r.?

Warto założyć konto na Portalu Podatkowym

Od 31 grudnia 2015 r. podatnik i płatnik mogą założyć konto na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową.

Strata w spółce komandytowej, w której wspólnikami są osoby prawne – rozliczenie CIT

Umowa spółki komandytowej może przewidywać, oprócz ustanowienia udziału w zyskach, także odpowiedni udział wspólników w stracie spółki. Jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z takimi postanowieniami umowy spółki komandytowej?

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie o zniesienie współwłasności

Osoba, chcąca zwiększyć swój udział we współwłasności nieruchomości, będzie zmuszona opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych wtedy, jeżeli z umowy o zniesienie współwłasności czy z orzeczenia sądu będzie wynikało, że musi dopłacić lub spłacić resztę współwłaścicieli majątku.

Umowa przedwstępna a PCC

Nabywca nieruchomości podpisał umowę przedwstępną zakupu ze sprzedającym. Zastanawia się, czy od takiej umowy powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

IFK poleca: S24 czyli rejestracja spółki przez internet

Dzięki wprowadzeniu systemu S24 możliwa jest rejestracja spółki z o.o., jawnej i komandytowej przez internet w ciągu 24 godzin. Bez wychodzenia z domu możliwe jest podpisanie umowy, dokonanie płatności elektronicznej i wysłanie do sądu rejestrowego wszystkich niezbędnych dokumentów w celu rejestracji spółki.

Koszmarny sen w naszym śnie czyli przykładowe pułapki podatkowe na starcie spółki z o.o.

Możliwe do zaistnienia problemy podatkowe przy rozpoczynaniu działalności w formie spółki z o.o. przedstawia Sławomir Janiak, Tax Manager z POLAUDIT Sp. z o.o.

Upadłość spółki a odpowiedzialność zarządu

Jedną z podstawowych zasad we wszystkich spółkach jest zakres bezpośredniej odpowiedzialności osób na co dzień zarządzających spółką. W każdej umowie spółki organy spółki muszą być wyraźnie określone. Osoby prowadzące sprawy spółki są jednocześnie odpowiedzialne za sprawy spółki, a w przypadku niewłaściwego zarządu, w tym upadłości spółki, jedynie one mogą zostać pociągnięte do osobistej odpowiedzialności.

Podatek od czynności cywilnoprawnych – zmiany od 2016 roku

15 maja 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, wprowadza ona także pewne zmiany w przepisach o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2000 Nr 86 poz. 959). Wraz z drobnymi, redakcyjnymi zmianami sformułowań ustawowych, w zasadzie poszerzony zostanie także zakres opodatkowania. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r. i będą mieć zastosowanie do tych czynności cywilnoprawnych, wobec których obowiązek podatkowy powstał po tej dacie.

Ułatwienia w zakładaniu spółek handlowych

Od 15 stycznia 2015 r. obowiązują nowe przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych. Zmiany przewidują szereg nowych rozwiązań mających na celu ułatwienie zakładania spółek handlowych oraz uproszczenie formalności związanych w szczególności z ich rejestrowaniem i dopełnianiem obowiązków sprawozdawczych.

Spółka komandytowa – zmiany na lepsze?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to wciąż najliczniejsza grupa przedsiębiorstw w naszym kraju. Jednak to spółki komandytowe jako forma prowadzenia działalności gospodarczej odnotowały największy wzrost zainteresowania w ostatnich latach. Wg GUS w okresie 2010-2013 ich liczba wzrosła prawie dwukrotnie. Co sprawia, że przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie?

Wypłata dywidendy do spółki komandytowej – rozliczenia podatkowe (PIT i CIT)

Wspólnikami spółki kapitałowej mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowość prawnej (w tym spółka komandytowa jako spółka osobowa). Podobnie, w przypadku wspólników spółki komandytowej, jej wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Rejestracja spółek jawnych i komandytowych przez internet

Nowelizacja ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw zakłada możliwość załatwiania spraw dotyczących spółek jawnych, komandytowych i z ograniczoną odpowiedzialnością za pośrednictwem internetu. Większość nowych regulacji weszła w życie 15 stycznia 2015 r.

Polska SKA jest spółką kapitałową w rozumieniu Dyrektywy 2008/7

W dniu18 grudnia 2014 r. Rzecznik Generalny TSUE Niilo Jääskinen przedłożył opinię w sprawie C-357/13 (Drukarnia Multipress sp. z o.o.) w zakresie kwalifikacji polskiej spółki komandytowo-akcyjnej jako spółki kapitałowej na gruncie Dyrektywy 2008/7.

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową - skutki podatkowe

W przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową, w sytuacji podejmowania w poprzednich latach uchwał o podziale zysku i przeznaczenia na kapitał zapasowy/rezerwowy lub inny fundusz w spółce przekształcanej nie mamy do czynienia z zyskiem niepodzielonym, co skutkuje brakiem konsekwencji podatkowych.

Rejestracja przez internet spółek jawnej i komandytowej

Możliwość rejestracji spółki jawnej oraz spółki komandytowej za pośrednictwem internetu zakłada nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, którą Senat zaakceptował bez poprawek w czwartek 4 grudnia 2014 r. Niższe będą opłaty sądowe od wniosków o wpis do rejestru spółek, oraz zmian umowy w zakresie tych czynności, które będą wykonywane w systemie teleinformatycznym i zgłaszane za jego pośrednictwem.

Rejestracja spółki jawnej i spółki komandytowej przez internet - zmiany w ksh

Zmiany w kodeksie spółek handlowych, zaakceptowane bez poprawek przez Senat, wprowadzają możliwość rejestracji spółki jawnej i spółki komandytowej przez internet. Zmiany zakładają również m.in. obniżenie opłat sądowych od wniosków o wpis do rejestru spółek.

Jak zarejestrować spółkę od 1 grudnia 2014 r. – KRS, US, ZUS

Od 1 grudnia 2014 r. wchodzą w życie istotne zmiany w zakresie rejestrowania spółek w KRS, a także w urzędach skarbowych i ZUS.

Pożyczka opodatkowana PCC, ale nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe już nie

Nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, mimo że „wywołuje skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne” do pożyczki. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2014 r.

Nowa deklaracja PCC-3 i informacja PCC-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A.

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. a PCC

Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Nieopodatkowane pcc jest natomiast wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje.

Przelew wierzytelności – skutki podatkowe

Przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią powoduje skutki w podatku dochodowym, w VAT lub w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku posiadania złych długów zbycie wierzytelności powoduje skutek w postaci ich uregulowania przez inny podmiot.

Ułatwienia w zakładaniu i prowadzenie działalności w formie spółek

Testy wypłacalności oraz udziały beznominałowe w spółkach z o.o., jak również możliwość zakładania spółek jawnych i komandytowych przez Internet – takie rozwiązania zawiera przyjęty przez rząd projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych.

Kapitał spółek - nowe rozwiązania przyjęte przez rząd

Rada Ministrów przyjęła 20 maja założenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

Nowe wzory formularzy PCC-3 i PCC-3/A

Od 1 września 2014 r. zmianie ulegną wzory formularzy w podatku od czynności cywilnoprawnych - deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A. Zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach prawnych. Wybór właściwej formy działalności dla naszego biznesu przynosi wiele skutków – determinuje sposób rozliczania podatków, prowadzenia księgowości, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem.

Metody optymalizacji podatku w firmie

Każda danina na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, która stanowi publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenie pieniężne, jest nazywana podatkiem. Prawo podatkowe stanowczo i bezwzględnie obliguje każdego podatnika do uiszczenia stosownego świadczenia. Przedsiębiorcy mogą jednak zmniejszyć daninę wobec państwa dzięki optymalizacji podatkowej.

Jak rozliczyć pożyczkę od rodziny na prowadzenie firmy?

Przedsiębiorcom z krótkim stażem w prowadzeniu działalności gospodarczej lub tym, którzy firmę prowadzą długo, ale nie spełniają restrykcyjnych warunków wymaganych przez banki, może być trudno uzyskać kredyt „na firmę”. W takiej sytuacji często ratują się oni pożyczką pieniężną od rodziny lub znajomych. Warto wiedzieć jakie z taką pożyczką wiążą się obowiązki podatkowe.

Zwrot dopłaty do kapitału - skutki podatkowe

Spółka komandytowa ma trzech wspólników: komplementariusza – spółkę z o.o., i dwóch komandytariuszy – osoby fizyczne. W lutym br. jeden z komandytariuszy dokonał dopłaty do spółki, zaksięgowanej na kapitał zapasowy. Komandytariusz chce jednak wycofać tę dopłatę. Jakie są skutki podatkowe zwrotu dopłaty do kapitału?

Składniki majątku otrzymane w związku z likwidacją spółki a PIT

Czy majątek likwidowanej spółki (spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) otrzymany przez wspólnika podlega opodatkowaniu PIT?

PCC od umów pożyczek - jak można uniknąć jego płacenia?

Czynności cywilnoprawne, jakimi są umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, zostały włączone przez ustawodawcę do katalogu przedmiotów opodatkowania podatkiem PCC, którego stawka wynosi 2% od wartości pożyczki, przy czym obowiązek podatkowy, który powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, ciąży na biorącym pożyczkę lub przechowawcy.

Wykorzystanie spółek komandytowych w działalności holdingowej

Spółka komandytowa jest alternatywą dla podatkowej grupy kapitałowej. Spółki tego rodzaju mogą z powodzeniem zastępować podatkowe grupy kapitałowe dla celów konsolidacji wyniku podatkowego.

Odwrócona hipoteka bez PIT i PCC

Urzędy sakrbowe bedą traktować odwróconą hipotekę podobnie jak kredyt. W związku z tym środki uzyskane z odwróconej hipoteki nie będą stanowić dla kredytobiorców przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Umowy o odwróconym kredycie hipotecznym nie podlegają również opodatkowaniu PCC.

Spółki komandytowo-akcyjne podatnikami CIT od 2014 r.

Projekt zmian w przepisach o podatkach dochodowych, nad którym obecnie pracuje Sejm, zakłada nałożenie na spółki komandytowo-akcyjne podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Spółki komandytowe nie będą objęte CIT

Spółki komandytowe nie będą jednak podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - taką decyzję podjęli posłowie Komisji Finansów Publicznych, pracujący nad zmianami do ustaw o podatkach dochodowych. CIT zapłacą tylko spółki komandytowo-akcyjne.

Sprzedaż prywatnego samochodu - skutki podatkowe

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży prywatnego samochodu musi się liczyć z koniecznością uiszczenia podatku. Jednak konieczność rozliczenia z fiskusem będzie zależeć od czasu oraz okoliczności, jakie wystąpiły między nabyciem a sprzedażą tego samochodu.

Ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu spółki z o.o.

Rząd planuje zmiany w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Jakie to zmiany i czy dzięki temu zakładanie i prowadzenie spółki z o.o. będzie łatwiejsze?

Co podlega opodatkowaniu PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest uregulowany przez ustawę z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi PCC?

Od 2014 r. spółki komandytowe będą objęte podatkiem CIT

Według założeń Ministerstwa Finansów w 2014 r. zostanie wprowadzony podatek od osób prawnych obejmujący spółki komandytowe i komandytowo akcyjne. Do tej pory wszystkie spółki osobowe były zwolnione z płacenia podatku CIT, a podatek dochodowy płacono na poziomie wspólników. Według rządu planowane zmiany mają zapewnić większą sprawiedliwość podatkową w prowadzeniu działalności gospodarczej, jednak znaczna część specjalistów jest odmiennego zdania.

Kodeks spółek handlowych - nowelizacja

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Zasadniczym celem zmian jest wprowadzenie ułatwień w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Zmiany będą miały również swoje konsekwencje w zakresie podatków i rachunkowości. Proponowane regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Opodatkowania VAT czynności okazjonalnych

Opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez podatników w sposób okazjonalny – szanse i zagrożenia na gruncie wyroku TSUE w sprawie Kostov.

Podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych w 2014 r.

Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w ustawie o CIT oraz ustawie o PIT, których efektem będzie podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 2014 r. w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych oraz od 2015 r. w przypadku spółek komandytowych.

Jak wykazać w księgach wniesienie wkładu niepieniężnego

W zawiązanej przez dwóch wspólników spółce komandytowej jeden z nich jest osobą prawną, tj. spółką z o.o., drugi zaś osobą fizyczną. Komplementariuszem w zawiązanej spółce komandytowej jest spółka z o.o., natomiast komandytariuszem – osoba fizyczna. Wspólnicy wnoszą do spółki wkłady niepieniężne. Jak zaksięgować wniesienie wkładów?

Zobowiązania spółki komandytowej a odpowiedzialność wspólników

Jaka jest odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki komandytowej?

Rządowa pułapka na spółki komandytowe

Dnia 13. lutego 2013 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw oraz uzasadnienie dla tego projektu. Projekt zakłada daleko idące zmiany systemu podatkowego, a najważniejsze z nich to opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych (podatkiem CIT) dotychczas transparentnych podatkowo spółek komandytowej i komandytowo akcyjnej.

Dlaczego tak? Czyli o projekcie opodatkowania spółek komandytowych

Po ubiegłorocznych próbach superszybkiego podatkowego zrównania spółek komandytowo-akcyjnych ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkami akcyjnymi – zarzuconych na jakiś czas - temat ten niestety powrócił i to w zmultiplikowanej postaci.

Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą od 2014 r. podatnikami CIT

Już od 2014 roku spółki komandytowe (sp.k.) i spółki komandytowo-akcyjne (S.K.A.) mają stać się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa o CIT), chociaż nie są osobami prawnymi. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT, ustawy o PIT i kilku innych ustaw przygotowanym przez Ministerstwo Finansów.

Spółki komandytowe zapłacą CIT

Ministerstwo Finansów zamierza ograniczyć preferencje podatkowe dla niektórych spółek (spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych). Chodzi o objęcie tych spółek podatkiem CIT.

REKLAMA