REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, VAT 2016 - podatek należny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak należy prawidłowo dokumentować usługi transportu towarów w świetle ustawy o VAT?

Przepisy prawa podatkowego nie wymagają, aby poza kopią wystawianych faktur za transport na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowy transport towarów, przedsiębiorca dysponował oryginałami dokumentów przewozowych. Wystarczające jest posiadanie i przechowywanie w swojej dokumentacji kopii faktur VAT, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Czy powstanie zawinionego niedoboru spowoduje obowiązek naliczenia VAT?

W związku z powstaniem niedoborów zawinionych u przedsiębiorcy nie wystąpi obowiązek w podatku VAT należnym – czyli obowiązek opodatkowania powyższych niedoborów podatkiem od towarów i usług.

Czy koszty wysyłki ponoszone przy sprzedaży towarów przez Internet są opodatkowane VAT?

Dokonując sprzedaży towarów, sprzedawca dokonuje wyłącznie dostawy towarów, nie świadczy usług pocztowych. Koszty dodatkowe które ponosi, wchodzą w skład jego podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów. Stanowiąca koszt dodatkowy, opłata pocztowa, jest jednym z poniesionych kosztów związanych ze świadczeniem głównym, która w efekcie kształtuje kwotę ostateczną żądaną od nabywcy.

Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Z początkiem roku 2011 weszły w życie nowe, podwyższone stawki podatku VAT. O jeden punkt procentowy podwyższono stawki: z 22% do 23% oraz z 7% do 8%. Prezentujemy towary i usługi opodatkowane stawką 8%.

REKLAMA

Jak polski podatnik może uzyskać zwrot VAT naliczonego w innym państwie UE

Wnioski o zwrot VAT odnoszące się do okresów z 2009 r. trzeba złożyć najpóźniej do 31 marca 2011 r. Ministerstwo Finansów przygotowało informację dla polskich podatników VAT ubiegających się o zwrot podatku od wartości dodanej w administracji podatkowej innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej (czyli w tzw. kraju członkowskim zwrotu). Publikujemy obszerne fragmenty tej informacji.

Zwrot podatku VAT podróżnym

Po prawie 7 latach w zasadzie niezmiennego obowiązywania systemu zwrotu podatku VAT dla podróżnych, opisanego w art. 126-130 ustawy o podatku VAT, z dniem 1 kwietnia 2011 r. następuje częściowa jego zmiana, która polega na wprowadzeniu wielu ułatwień, zarówno dla podróżnych, jak i dla podmiotów dokonujących tego zwrotu na ich rzecz.

Czym różni się eksport pośredni od bezpośredniego w ustawie o VAT

Na gruncie przepisów z zakresu podatku VAT wyróżnia się dwa typy eksportu towarów, mianowicie: eksport bezpośredni oraz eksport pośredni. Rozróżnienie to jest niezmiernie istotne z uwagi na zasady stosowania stawki VAT 0% względem eksportu towarów, w tym wymaganą dokumentację.

Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku

Od 1 stycznia 2011 r. stosujemy nowe stawki podatkowe VAT. Podwyżka ta jest w założeniu czasowa (do końca 2013 r.) W miejsce stawki 22% VAT pojawiła się stawka 23% VAT. W miejsce stawki 7% VAT pojawiła się stawka 8% VAT. Część towarów opodatkowanych dotychczas stawką 7% bądź 0% VAT zostanie natomiast opodatkowana 5% stawką VAT.

REKLAMA

Jak poprawnie rozliczyć VAT z tytułu WNT w 2011 roku

W dniu 13 grudnia 2010 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, czyli tak zwaną ustawę okołobudżetową. Wskazana ustawa nowelizuje, między innymi, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług poprzez wprowadzenie nowych (wyższych) stawek podatku VAT, które mają obowiązywać począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r.

VAT 2011 - najważniejsze zmiany

Do ostatnich dni 2010 r. kształtowała się treść przepisów dot. VAT jakie obowiązują w 2011 roku. Zmiany wynikają z kilku nowelizacji ustawy o VAT i szeregu nowych rozporządzeń wykonawczych. Ministerstwo Finansów przygotowało zestawienie i omówienie zmian w ustawie o VAT i rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy obowiązujących od 2011 roku. Prezentujemy obszerne fragmenty tego kompleksowego opracowania, w tym m.in. stawki VAT 2011, zwolnienia z VAT, VAT od samochodów, PKWiU 2008 a VAT i inne istotne nowości.

Jak prawidłowo skorygować fakturę w walucie obcej

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie wystawia fakturę dokumentującą dostawę towarów i wykonanie usługi w walucie obcej. Czasem ma miejsce jedna z okoliczności uprawniających do wystawienia faktury korygującej do faktury pierwotnej, a przyczyną uprawniającą do jej wystawienia jest zdarzenie, które zaistniało po dniu wystawienia faktury pierwotnej. Wtedy pojawić się może pytanie jaki kurs waluty powinien zostać przyjęty przy wystawianiu faktury korygującej?

Czy dokonanie sprzedaży na rzecz pracowników należy ewidencjonować na kasie fiskalnej?


Jak pokazuje praktyka niejednokrotnie zdarza się, że firma dokonuje sprzedaży na rzecz swoich pracowników. W takich sytuacjach pojawia się zasadnicze pytanie, czy tego typu transakcja powinna być rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej?

Gdzie jest opodatkowana usługa elektroniczna dla klienta w USA

Podatnik podpisał umowę z firmą mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Kontrakt dotyczy wykonania ilustracji do albumu, jego skład komputerowy oraz przygotowanie do druku. Czy usługi te są zwolnione w Polsce z opodatkowania VAT?

Czy można odliczać VAT z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia podmiotowego

Po rezygnacji podatnika ze zwolnienia podmiotowego w VAT pojawia się problem związany z prawem podatnika do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia w VAT.

Czy po likwidacji firmy można otrzymać zwrot VAT na prywatny rachunek bankowy

Po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wielu byłych podatników VAT likwiduje także swoje bankowe konto firmowe. Często się zdarza, że podatnikom po likwidacji działalności przysługuje zwrot VAT. Powstają w związku z tym wątpliwości, czy zwrot VAT może być dokonany na konto osobiste podatnika VAT.

Czy bezumowne korzystanie z lokalu jest opodatkowane VAT

Zdarzają się sytuacje, że po zakończeniu najmu lokalu służącego prowadzeniu działalności gospodarczej najemca nadal korzysta z lokalu bez umowy i uiszcza z tego tytułu opłaty. Czy takie opłaty podlegają opodatkowaniu VAT?

Przerabianie ciężarówek na samochody osobowe bywa opodatkowane akcyzą

Jak powszechnie wiadomo, ustawa o podatku akcyzowym nakłada podatek akcyzowy na samochody osobowe, omijając jednocześnie szerokim łukiem samochody ciężarowe, które nie są objęte tym podatkiem.

Czy podlegają opodatkowaniu VAT przychody z pochodnych instrumentów finansowych

Jestem księgową w spółce z o.o. Działamy w branży tekstylnej. W tym roku Prezes podpisał umowę z bankiem na korzystanie przez naszą spółkę z 2 pochodnych instrumentów finansowych. Powstała więc wątpliwość czy uzyskany w ten sposób obrót powinniśmy opodatkować VAT-em i ofakturować.

Czy koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu trzeba refakturować na leasingobiorcę

W uchwale 7 sędziów z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania VAT tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Znaczenie tej uchwały komentuje Marcin Chomiuk, dyrektor w dziale prawno - podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Jak rozliczać VAT przy zakupach na raty

Prowadzę od niedawna działalność gospodarczą w zakresie produkcyjno-usługowo-handlowym. Jestem już zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Dokonałem w ramach firmy zakupów towarów na raty, czy od takich zakupów na raty związanych z prowadzoną przeze mnie firmą mogę odliczać podatek?

Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Rachunek ekonomiczny czy sytuacja osobista mogą skłonić podatnika do dokonania czynności zbycia prowadzonego przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynność taka podlegać będzie wyłączeniu spod działania tej ustawy, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Niezwrócenie palet transportowych a transakcje wewnątrzwspólnotowe

Przewóz towarów samochodami ciężarowymi odbywa się przeważnie na paletach transportowych, które m.in. ułatwiają załadunek i wyładunek towarów oraz przemieszczanie go po magazynach nadawcy i odbiorcy. Palety te, jako „opakowania zwrotne” bardzo często wymieniane są pomiędzy stronami transakcji oraz innymi podmiotami uczestniczącymi w ich przewozie (np. firmami transportowymi).

Czy spóźniony zwrot akcyzy należy powiększyć o odsetki

Jeżeli organ podatkowy zwróci podatek akcyzowy po terminie 30 dni (lub 90 dni, gdy konieczne jest dodatkowe sprawdzenie zasadności zwrotu) – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, do zwrotu podatku należy doliczyć odsetki, takie jak w przypadku oprocentowania nadpłaty, o którym mowa w art. 78 Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).

Czy nabycie usług zarządczych od podmiotu z siedzibą w „raju podatkowym” pozwala na odliczenie VAT?

Spółka Oasis East produkuje i sprzedaje urządzenia chłodnicze do wody. W ramach swej działalności, obejmującej również usługi serwisowe, spółka ta nabywa usługi oferowane przez przedsiębiorstwo mające siedzibę na jednym z terytoriów tzw. „rajów podatkowych”. Kontrahent świadczy na rzecz Oasis East usługi zarządcze i pomocy technicznej.

Czy otrzymana zapłata zaległości czynszowych powinna być dokumentowana fakturą VAT przez zarządcę sądowego

Zostałem ustanowiony zarządcą sądowym nieruchomości postanowieniem sądu w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego przeciwko właścicielowi tej nieruchomości, który jest podatnikiem VAT. Nieruchomość objęta przeze mnie w zarząd jest budynkiem magazynowo-biurowym, którego pomieszczenia są wynajmowane. Najemcy zostali wezwani przez komornika prowadzącego egzekucję do zapłaty zaległych i przyszłych należności czynszowych do moich rąk. Jak prawidłowo powinienem udokumentować wpłacane przez najemców zaległe czynsze najmu? Czy jestem zobowiązany do wystawiania faktur VAT dla najemców?

Czy brak ciągłości numeracji faktur z zachowaniem ich unikalności jest zgodny z przepisami

Nasza Spółka wdrożyła informatyczny zintegrowany system zarządzania, w ramach którego wszystkie dokumenty firmowe są numerowane chronologicznie - mają nadawany kolejny, unikalny numer. Taki system powoduje, że dwie następujące po sobie faktury nie zawsze będą miały zachowaną ciągłość numeracji. Numery pomiędzy nimi nie pozostają jednak wolne, ale są przypisane innym dokumentom wystawionym w okresie pomiędzy fakturami. Czy taka metoda numeracji faktur, w której brak jest jej ciągłości, przy jednoczesnym zachowaniu unikalności numeru, jest prawidłowa w świetle rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT?

Nie można skrócić terminu 180 dni w uldze na złe długi

Spółka z o.o. jest dłużnikiem naszej firmy z tytułu niezapłaconych faktur za wykonane usługi. Zamierzamy skierować sprawę przeciwko niej na drogę postępowania sądowego. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na „złe długi” w odniesieniu do tych faktur. Czy wniesienie pozwu do sądu umożliwi nam skorzystanie z ulgi na „złe długi” bez czekania na upływ 180 dni od terminu płatności wynikającego z tych faktur?

W 2011 r. rachunków w dalszym ciągu nie będzie można przesyłać mailem

Od 1 stycznia 2011 r. Minister Finansów planuje dokonać zmian w rozporządzeniach, od których zależy możliwość wysyłania faktur VAT mailem (np. w formacie PDF). Zmiany te nie dotyczą jednak możliwości wysyłania e-mailem rachunków.

Jakie skutki dla podatników VAT wywołuje opinia statystyczna GUS

W 2006 r. podatnik otrzymał opinię statystyczną GUS. Na tej podstawie przyjął dla świadczonych usług stawkę 7% w podatku VAT. W 2009 r. urząd skarbowy skontrolował podatnika i wystąpił do GUS o zmianę opinii z 2006 r. Czy opinia z 2006 nie chroni podatnika na wypadek kontroli?

Czy faktura korygująca do faktury elektronicznej musi być wystawiona w tym samym programie, co faktura pierwotna

Podatnik ma możliwość wystawienia elektronicznej faktury korygującej w innym programie niż program, w którym została wystawiona faktura pierwotna, pod warunkiem zagwarantowania autentyczności pochodzenia faktury i integralności danych.

Jak prawidłowo udokumentować sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowym

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Jak udokumentować zmianę ceny towaru dokonaną po wystawieniu faktury korygującej

Przepisy nie przewidują możliwości korygowania faktur korygujących, tj. wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych wcześniej. Jednak nie ma też zakazu. Zatem kolejna faktura korygująca wystawiona po wcześniej wystawionej fakturze korygującej powinna zawierać wyraźną adnotację o tym, że pierwotna faktura VAT została już wcześniej skorygowana.

Jak przeliczyć na złotówki kwotę VAT wyrażoną na fakturze w walucie obcej

Należy zauważyć, w ustawie o VAT nie ma przepisu, który odnosiłby się wprost do kwestii wystawiania faktur w walucie obcej. Jednak brak też jest uregulowań, które zabraniałyby dokumentowania transakcji dokonywanych przez podatników VAT w obcej walucie.

Jakie obowiązki ciążą na podatniku w związku z wystawieniem faktury korygującej obniżającej podstawę opodatkowania

W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania rozliczenie korygowanych faktur winno nastąpić w rozliczeniach za miesiąc, w których wystawca faktury otrzymał potwierdzenie otrzymania faktur korygujących.

Czy pobranie kaucji za opakowanie zwrotne podleganiu opodatkowaniu VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega pobranie kaucji za opakowania, ale wydanie tych opakowań.

Kiedy licencjodawca ma obowiązek wystawić fakturę VAT

W przypadku udzielenia licencji do praw autorskich, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Jak prawidłowo określić miejsce opodatkowania usług projektowych związanych z nieruchomościami

Usługi związane z nieruchomościami są zawsze opodatkowane w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu są wykonywane, gdzie ma siedzibę usługodawca oraz, gdzie faktycznie (fizycznie) wykonuje tą usługę. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia.

Gdzie opodatkować VAT usługi świadczone w Polsce dla kontrahenta zagranicznego

W przypadku, gdy świadczone usługi wykonywane są dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w Polsce a nie jest ona siedzibą lub stałym miejscem zamieszkania, miejscem opodatkowania tych usług jest Polska.

Po jakim czasie nie trzeba wystawiać faktury VAT osobie fizycznej

Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Czy odliczyć VAT z faktury niezawierającej pełnej nazwy nabywcy

Niepodanie pełnej nazwy nabywcy na fakturze, nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT z tej faktury - o ile inne, wskazane na fakturze dane dotyczące nabywcy jednoznacznie określać będą, kto jest nabywcą.

Jak wystawiać faktury VAT za usługi komputerowe opodatkowane na terytorium państw trzecich

Gdy miejscem świadczenia i opodatkowania usług jest terytorium państw trzecich, to faktury dokumentujące te usługi nie powinny zawierać informacji dotyczących stawki i kwoty VAT oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Nie będą musiały także zawierać informacji dotyczących numeru identyfikacji podatkowej nabywcy.

Jaki załącznik do zbiorczej faktury VAT

Przedsiębiorcy dostarczający jednemu kontrahentowi w ciągu miesiąca wiele różnych towarów mają wątpliwości jak udokumentować te transakcje. Można wystawiać na koniec miesiąca jedną fakturę (zbiorczą), która obejmowałaby dostawę towarów w danym miesiącu. Do faktury takiej dołączyć trzeba dokładną listę dostarczonych towarów.

Czy na fakturze VAT można dodawać nazwy oddziałów przedsiębiorstwa osoby fizycznej

Umieszczenie na fakturze oprócz imienia i nazwiska oraz adresu przedsiębiorcy, także nazwy zakładu/oddziału, którego działalności dotyczy faktura nie jest błędem.

Jaka stawka VAT dla robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą

Często się zdarza, że podatnicy prowadzący działalność w zakresie robót budowlanych realizują inwestycje, które ze względu na swoją specyficzność trudne są do zakwalifikowania jako związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. W tym przypadku właściwa będzie stawka 22%.

Czy przekazywanie pieniędzy przedstawicielstwu podlega VAT

Czy przekazywanie przez Spółkę na rzecz przedstawicielstwa środków pieniężnych przeznaczonych na realizację zadań tego podmiotu, jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?

Jak skutecznie wybrać kwartalne rozliczenie z VAT

W dniu 25 lutego 2010 r. podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym pisemne zawiadomienie, iż począwszy od pierwszego kwartału 2010 r. będzie rozliczać się z podatku VAT kwartalnie. Zawiadomienie to nie zostało złożone równocześnie z formularzem aktualizacyjnym VAT-R, który został złożony w ww. Urzędzie Skarbowym w dniu 27 lutego 2010 r. Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego rozliczania się z podatku VAT jest prawnie skuteczne, pomimo późniejszego złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R?

Czy można ustanowić pełnomocnika do podpisywania deklaracji VAT

Czy możliwe jest udzielenie osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7k w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem?

Czym jest wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów przez podatnika

Szczególny przypadek transakcji wewnątrzwspólnotowych ma miejsce w przypadku przemieszczenia przez jednego podatnika towaru z jednego państwa członkowskiego do innego.

Czy rolnik sprzedając grunt rolny jest zobowiązany do odprowadzenia VAT

Rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne. Jeśli więc osoba taka dokonuje sprzedaży majątku związanego z własną działalnością, jest z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług.

Czy spółka może być rolnikiem ryczałtowym

Czy Spółka spełnia założenia definicji „rolnika ryczałtowego” i czy w związku z tym może nie naliczać VAT od opisanych w stanie faktycznym: sprzedaży roślin pochodzących z upraw, świadczonych usług, hodowli zwierząt i nie składać z tego tytułu deklaracji VAT-7?

REKLAMA