| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

PIT

PIT

Środki wypłacane za ustanowienie służebności zwolnione z podatku

Minister Finansów zmienił interpretację w zakresie opodatkowania wpłat przy służebności gruntu. Wskazując, że linie energetyczne są również elementami infrastruktury technicznej, w związku z tym środki wypłacane za ustanowienie służebności na rzecz właściciela linii są zwolnione z podatku. »

Jak rozliczyć przychody z tytułu objęcia udziałów w spółce

Aktualizacja: 05.05.2009

Do spółki z o.o. jeden wspólnik zamierza wnieść aportem samochód ciężarowy będący jego środkiem trwałym. Drugi wspólnik wniesie nieruchomość stanowiącą jego majątek prywatny. Jak ustalić w takiej sytuacji przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o.? Kiedy ten przychód powstanie? »

Odliczenie składki KRUS przez przedsiębiorcę

Aktualizacja: 14.04.2009

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Ubezpieczeniu społecznemu podlegam jednak w ramach KRUS jako rolnik. Czy mam prawo odliczyć składki zapłacone w ramach KRUS od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym? »

W jaki sposób w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia poniżej 200 zł zawierane z osobami trzecimi

Aktualizacja: 01.04.2009

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Często zdarza mi się zawierać umowy zlecenia z osobami trzecimi. W przeważającej mierze kwota należności z tych umów nie przekracza 200 zł. W jaki sposób powinienem rozliczać takie umowy? »

Rolnik może rozliczyć się wspólnie z żoną

Aktualizacja: 03.03.2009

Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie stanowi przeszkody dla wspólnego rozliczenia małżonków. »

Koszty założenia i obsługi rachunku bankowego można odliczyć od podatku

Aktualizacja: 20.02.2009

Wydatki związane z założeniem i utrzymaniem rachunku bankowego, tj. opłaty bankowe, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. »

Wspólne rozliczenie z małżonką innej narodowości

Aktualizacja: 17.02.2009

Ożeniłem się z Rosjanką, która mieszka teraz w Polsce razem ze mną. Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, żona nie pracuje. Czy w rozliczeniu podatku za 2008 r. mogę skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonką? »

Koszty autorskie przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego

Aktualizacja: 30.01.2009

Czy pracodawca przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego pracownika w części stanowiącej honoraria powinien zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów, czy też pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym nie zachowuje prawa do naliczania kosztów w tej wysokości? »

Jak rozliczyć aport gruntu i samochodu do spółki cywilnej

Aktualizacja: 28.01.2009

Jeden ze wspólników spółki cywilnej zamierza wnieść do niej grunt. Na gruncie tym spółka wybuduje dom, który następnie zostanie sprzedany. Wspólnicy mają w planach kupowanie kolejnych gruntów, a następnie sprzedawanie wybudowanych na nich domów. Jeżeli od razu wiadomo, że wniesiony aportem grunt wraz z wybudowanym na nim budynkiem zostanie sprzedany przed upływem roku, to czy wartość tego gruntu może być zaliczona bezpośrednio w koszty? Inny wspólnik wniesie do spółki używany samochód. Także w przypadku tego samochodu wspólnicy przewidują, że zostanie on sprzedany przed upływem roku. Czy jego wartość może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu? »

Ulga internetowa: Ważne jest miejsce zamieszkania

Aktualizacja: 20.01.2009

Odliczeniu od dochodu podlegają te wydatki na internet, które ponosimy za dostęp do sieci w miejscu naszego zamieszkania, a nie zameldowania. »

Internet i leki odliczamy od dochodu

Aktualizacja: 12.01.2009

W przypadku ulgi na internet oraz na zakup leków odliczenia dokonuje się w graniach limitów od dochodu. Kwoty do odliczenia nie trzeba zatem przemnażać przez 19 proc. »

Akcje pracownicze a PIT-38

Aktualizacja: 09.01.2009

W jakiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy i składki na system ubezpieczeń społecznych od akcji pracowniczych? Jakie ma to znaczenie przy rozliczeniu się przez pracownika na formularzu PIT-38? »

Jak rozliczyć zwrot nadpłaconych składek ZUS

Aktualizacja: 08.01.2009

Zorientowaliśmy się, że jednemu z pracowników w zeszłym roku zostały nadpłacone składki ZUS. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy możemy wystąpić z wnioskiem do ZUS o zwrot nadpłaconych składek? Czy może powinien zrobić to sam pracownik? Czy powinniśmy dokonać korekty PIT-11 za 2007 r.? Czy zwrot nadpłaconych składek byłemu pracownikowi należy potraktować jako bieżącą wypłatę wynagrodzenia? »

Czy wynajem mieszkania dla pracowników jest dla nich przychodem

Aktualizacja: 23.12.2008

Firma wynajmuje trzy umeblowane mieszkania dla swoich pracowników pochodzących z innej miejscowości. Mieszkania wynajmowane są na rachunki od osób niebędących czynnymi podatnikami VAT. Jak rozliczyć taki wynajem, jeżeli jedno mieszkanie jest wynajmowane dla jednego pracownika? A jak, gdy wynajmowane jest dla kilku pracowników? Czy wartość wynajmu należy doliczyć do dochodu pracownika? Czy taki wydatek jest dla nas kosztem uzyskania przychodów? »

Co jest kosztem przy transakcjach giełdowych

Aktualizacja: 22.12.2008

Jestem inwestorem giełdowym. Przy dokonywaniu inwestycji korzystam z literatury fachowej, mam też wykupioną prenumeratę czasopism specjalistycznych. Opłacam również abonament za dostęp do serwisu notowań. Czy tego typu wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z różnych inwestycji giełdowych? »

Studia zagraniczne nie pozbawią ulgi na dzieci

Aktualizacja: 10.12.2008

W rozliczeniu dochodów za 2008 rok rodzice dzieci studiujących za granicą mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. »

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »